Фраза, която мразя

  • 1 075 999
  • 19 346
  •   1
Отговори
# 15 435
  • Мнения: 54 864
Много хора "преценят", но точно този израз кой политик го каза и кого иронизират хората?

Политик ли?
Не е ли, че просто няма глагол преценям.

# 15 436
  • Мнения: 6 004
Именно. Понеже няма /правилен/, явно някой го е казал на публично място и затова водещите по телевизиите започнаха да го употребяват с усмивка и натъртвайки. Явно иронизират някого.

# 15 437
  • SF
  • Мнения: 21 561
Иронизират диалектната форма.
Много ме дразят хора, които питат "Ти отмаря ли тази година?", "къде ще отмаряте лятото?"

# 15 438
  • Мнения: 3 980
Много хора "преценят", но точно този израз кой политик го каза и кого иронизират хората?

Не знам дали е този, но това ми попадна днес във Фейсбук

Скрит текст:

# 15 439
  • Мнения: 2 076
Аз много мразя думите "сдухан", "кофти" и "спечен".

# 15 440
  • SF
  • Мнения: 21 561
"Не е тупнал тупанът."
И нищо не можеш да си свършиш навреме.

# 15 441
  • Мнения: 3 328
След непоискани съвети-
"Ти си знаеш"
"Човек да не ти каже нещо"

След като си знам, и след като човек не трябва да каже нещо, защо го казват въпреки това Simple Smile

# 15 442
  • Мнения: 375
Много готина тема! Аз мразя северозападния диалект, всяка втора дума е куриоз и ме дразни. Едно на ръка са ударенеята, от другата страна рода на някои думи, напр. зорта (от зор), грахта (от грах), гриста (от гриж)... Не са честно употребявани, но като чух за пръв път бях изумена. Също така и глаголи, завършващи на Я, се изговарят с А, напр. видА (от видя), болАт (от болят), дори плодът дюля е дюлА...

# 15 443
  • София
  • Мнения: 62 595
Започнах да не понасям фразата "трябва да бъдем смирени". Има някаква мода напоследък при публични изказвания. Тези хора или не знаят какво точно означава смирение, или бъркат смирение с примирение или приемане.

# 15 444
  • София
  • Мнения: 2 634
Смирени, озарени, светли, топли - това наистина са думи, с които напоследък се злоупотребява. Много ми е неприятно за починал човек да се каже “ светъл път” и т.н. Вчера гледах новинарската емисия по бтв за първи път от доста време насам. Първата фраза, с която откриха емисията, беше “ескалация на напрежението”. Тъй ли пък нямаше нещо друго - нарастване на напрежението, например. После от някакво интервю с бащата на Джокович - сигурно 5 пъти цитираха, че синът му бил “ментален великан”. Що за нелепица? На сръбски може и да звучи приемливо, на български е подигравка с езика.

# 15 445
  • Мнения: 25 839
Той, ако беше ментален великан, щеше да е шахматист, не тенисист. Simple Smile

# 15 446
  • SF
  • Мнения: 21 561
Ментален великан определено не е фраза, която мразя. Добре се посмях с нея.
Дали да не си сменя ника с нея- Ментална великанка! Simple Smile

# 15 447
  • Мнения: 1 468
Това с "грахта" го употребява брат ми за определени думи (по-скоро иронично, например за някоя забавна ситуация вместо "ужасът" казва "ужаста"). Не знаех, че някъде се говори така, явно го е копирал от някого Simple Smile

# 15 448
  • Мнения: 1 436
Това с "грахта" го употребява брат ми за определени думи (по-скоро иронично, например за някоя забавна ситуация вместо "ужасът" казва "ужаста"). Не знаех, че някъде се говори така, явно го е копирал от някого Simple Smile
Дааа, имах един колега, който в стремежа си да не изглежда ниско интелигентен казваше "мисълтЪТ" ми е...
Този "лаф" години наред го ползвахме точно иронично и много се забавлявахме с това. Stuck Out Tongue Winking Eye

# 15 449
  • Мнения: 375
есме, направо се пиши буля джоковица. Wink , който е ментален великан ще разбере без подсказки. Simple Smile

"светъл път на душата му" е нормален израз. нещо като наричане да иде в светлото=рая, а не на другото място.


Много готина тема! Аз мразя северозападния диалект, всяка втора дума е куриоз и ме дразни. Едно на ръка са ударенеята, от другата страна рода на някои думи, напр. зорта (от зор), грахта (от грах), гриста (от гриж)... Не са честно употребявани, но като чух за пръв път бях изумена. Също така и глаголи, завършващи на Я, се изговарят с А, напр. видА (от видя), болАт (от болят), дори плодът дюля е дюлА...

никого не мразя.
само са ми смешни хората с претенции.

Всъщност се радвам, че има хора, които обръщат внимание на правописа и още повече за пълния и краткия член.

За да не е офф-топик, "течен прах за пране" е нещо, което ме разсмива винаги.

Последна редакция: нд, 16 яну 2022, 20:10 от Apricity

Общи условия

Активация на акаунт