Фраза, която мразя

  • 1 077 013
  • 19 346
  •   1
Отговори
# 15 480
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 394
и това "шо" в София?
не в петрич примерно?

# 15 481
  • Пловдив
  • Мнения: 14 958
Е, в София няма начин дори да са чували думата "шо" (или "що"). Нищо, че бабите на много от тях точно така са говорели. Wink
За лигавене става дума, не че така си говорят наистина въпросните софиянци.

# 15 482
  • SF
  • Мнения: 21 641
Моля ви се, само да не обръщаме темата на "софиянци и провинциалисти" и да не намесваме бабите си. Бабите на хората извън София  са говорили правилно, а тези в София неправилно или с какво точно е крива баба ми?
Още едно доуточнение: аз НЕ говоря така, както е говорела баба ми - други думи, други мисли, друг изказ, други теми на разговор имам. Няма как  лексиката да ни е еднаква, а и не се стремя към това. Да спорим за бабите си и техния говор не е ли малко лишено от смисъл?
Конкретно: Шо ке праиш? - баба ми не е била македонка и не е говорила така. Може да се счита, че не съм го чувала от баба ми, а е част от общата ми култура и поназнайването на езици и диалекти не се дължи на произхода на дедите ми, а е опит, придобит с труд, старание и с малко лекота. Simple Smile

# 15 483
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 930
Сетих се за нещо, което ме дразни. Често чувам "Стига си ходил/а по мене", вместо "след мен". Не знам диалектно ли е, архаично ли е, но за мен е грешно, защото мога да ходя по тревата или по асфалта, но по хора не.

# 15 484
  • Мнения: 42 176
Архаично е по-скоро, май идва от "подир мен".

# 15 485
  • Пловдив
  • Мнения: 14 958
Да, регионално-архаично-диалектно-каквото там. Има го.

# 15 486
  • В градината...
  • Мнения: 15 932
Аз не съм чувала някой да го ползва, срещала съм го в литературата, но за мен това е един хубав архаичен израз. По-добрият вариант от вносни, неподхождащи на нашия език.

# 15 487
  • София
  • Мнения: 19 505
Сетих се за нещо, което ме дразни. Често чувам "Стига си ходил/а по мене", вместо "след мен". Не знам диалектно ли е, архаично ли е, но за мен е грешно, защото мога да ходя по тревата или по асфалта, но по хора не.
"По мене" е западен изказ. "Назад, моме Калино, немой да одиш по мене", преди Слави Т. да реши да я префасонира по неизвестни причини "подир мен", което е по-немелодично. Ето един македонски сайт, те си знаят най-добре текста https://pesna.org/song/62

Едно сравнение "ходи по мене като 13-то прАсе" - защото свинята имала 12 цицки и ако малките са повече, все някое остава за хранене 2-ра смяна

Последна редакция: чт, 27 яну 2022, 13:28 от Cuckoo

# 15 488
  • Пловдив
  • Мнения: 14 958
Да, и аз за нея се сетих. Не знам Слави ли беше, друг ли беше, обаче е дразнещо, подобно на "МореН сокол пие вода на Вардаро" (Костадин Гугов, който също я пееше тази песен, веднъж каза пред някакви журналисти, че морният сокол ако пие вода, можело да падне вътре и да се удави) и някои други такива. Човек като не е научил текста и се доверява на погрешния си в случая усет, така става. Wink

# 15 489
  • София
  • Мнения: 19 505
К. Гугов си знае най-добре, все пак семейството му са македонски бежанци.
Слави покрай патриотичните си напъни, не е зле да запазва оригиналния диалект.

Последна редакция: чт, 27 яну 2022, 12:44 от Cuckoo

# 15 490
  • Пловдив
  • Мнения: 14 958
От Кукуш е семейството на Гугов, мисля, не от самия бряг на Вардаро, но да, на неговото знание на текста бих се доверила, както и изобщо на старите певци; на това на Слави - не.

# 15 491
  • В градината...
  • Мнения: 15 932
Мерси за 13-тото прасе, не го знаех, много е оригинално Simple Smile

# 15 492
  • Пловдив
  • Мнения: 14 958
И аз не го знаех това за прасето, добро е; обаче по Североизтока, при вас, някои казват: "върви след ... като кудуче". Никой от тези, които съм чувала аз да го употребяват, не е сигурен какво е кудук/кудуче - според едни било пате, според други - кученце. Sunglasses

Допълвам. Според тоя сайт обаче е духче. Wink
http://rechnik.info/%D0%BA%D1%83%D0%B4%D1%83%D0%BA

# 15 493
  • Мнения: 42 176
И аз не го знаех това за прасето, добро е; обаче по Североизтока, при вас, някои казват: "върви след ... като кудуче". Никой от тези, които съм чувала аз да го употребяват, не е сигурен какво е кудук/кудуче - според едни било пате, според други - кученце. Sunglasses

Ми то си е съвсем ясно -  кудуче е малкото на антилопа куду Wink

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%BB%D0% … D1%83%D0%B4%D1%83

# 15 494
  • Пловдив
  • Мнения: 14 958
Демек - малко малко куду. Wink
Цъ, онова е кудче, както малкото кенгуру е кенгурче. Wink

Общи условия

Активация на акаунт