Фраза, която мразя

  • 1 076 547
  • 19 346
  •   1
Отговори
# 90
  • Другата България
  • Мнения: 37 817
Ама това е диалект бе хора, несъзнателно се използват тези думи, не е нарочно или пък да се демонстрира нещо, поне за нашия край е така.
Рядко ще чуеш в разговор "...и той каза",  "какво каза", или нещо такова.
Дори "кво викаш" Laughing Sunglasses си е направо класика....

П.П. Все едно да кажеш на плевенчанин да не слага "Ъ"-то. Аз докато живях и учих в Плевен отначало смятах, че се пренасят с това главЪта, водЪта, чешмЪта....на третата година ъках и аз. Grinning

# 91
  • Мнения: 6 594
О, сега се сетих за още 2:
"За това сме на това дередже" - употребявано за всичко - от цената на доматите до международното положение.

"Българинът е..." и изобщо всякакви обобщения въз основа на характеристики, независещи от индивида ("жените ...", "чужденците...", "младите...").

Абсолютно за...как не се сетих да го напиша. Също така "баси", "ебаси" , "мека яко", "гига/хипер готино" и т.н. Дразни ме и всичко написано на маймуница (латиница)  Crossing Arms Иначе бургазлии много казват "въй", но тук вече темата се прехвърля на различните диалекти и фрази в различните региони на страната.

Иначе лично за себе си бих казала, че някои от изброените думи/изречения в темата също ги ползвам на моменти, но в разговорна реч, с близки приятели, понякога и във форума, но по-скоро иронизирайки съответната дума/диалект/ударение...да става весело  Laughing Laughing Иначе в официални разговори, в разговори с хора, които не познавам - не  Naughty
Като се сетя за още нещо ще допълвам Wink

# 92
  • Мнения: 40
 В нашия град момичетата много обичат да казват : " Леле ки те утепам, ма ..." Grinning

# 93
  • Мнения: 54 955
doh
Много съм смотана, верно, че не беше Милото, а братът на Таня Стоева - Боян. Embarassed

Благодаря, че ме просвети! Hug
Не съм гледала филма и се чудех какво е това "Ти да видиш!" Crazy

# 94
  • Мнения: 1 972
Стържат ми всички изрази, които са буквален превод от чужд език. В чуждия език са идиоми, а тук се произнасят като за идиоти.
Още ме дразнят всички заучени фрази и боклучави побългарени термини, които идват от някои социални мрежи, като - лайквам, тагвам и другите разни лигави обръщения.

Ей сега ми стана забавно  Laughing Ти ли точно трябваше да пишеш това при положение, че постоянно пишеш за някакъв "фикшън" Wink Провери в дебелите книги (дето ти претендираш, че ги четеш) и ще разбереш как е на български Wink

По темата: "Какво искаш да кажеш" обикновено ме питат когато не им харесва казаното Wink Отговорът ми винаги е един и същ (не съм измислила нов  Laughing) "каквото исках да кажа го казах".

# 95
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Конктерно във форума:
"Глиган в анцунг"- втръсна ми

"Завиждаш"- вечният контра-аргумент

А най-омразните ми ежедневни клишета са
"Мисли позитивно, за да ти се случват хубави неща" Sick;
и
"Щом си беден, значи си или тъп, или мързелив", съпроводено със снизходителен поглед (това мога да го добавя и към форумните идиотии)

# 96
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
.... Аз докато живях и учих в Плевен отначало смятах, че се пренасят с това главЪта, водЪта, чешмЪта....на третата година ъках и аз. Grinning
Е, много си лесна значи. Аз след 6 години в Пловдив не можах да се науча на "пипируда" и "тилифон".

# 97
  • Мнения: 1 630
"Драконовски мерки за сигурност"... и "ЗакритИ врата"  Sick

# 98
  • Мнения: 9 710

 newsm78 Това защо те дразни? С "и" е правилно/за първата дума/.

# 99
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
някои хора - когато е казано, за да не се назове поименно, но да се натърти
ужас, уникално - когато иде реч за съвсем тривиални преживявания. "вали сняг - ужас", "Уникална мусака"
в тая държава, няма държава, и прочие нихилизми

иде реч  Wink

# 100
  • Мнения: 2 052
https://pavlinav.wordpress.com/2011/03/07/диахронично-13-закрити-врата/   Peace ( Blush)

# 101
  • Вестерос
  • Мнения: 38 383
"ЗакритИ врата" не е грешка , а самият израз си е такъв, тъй като в старобългарския език съществителното име врата е било в мн.ч. След това е станало в ед.ч. , но самият израз се е запазил в оригинал.

П.П. Виждам , че Обич ме е изпреварила , затова да не съм капо... сетих се за още един израз, който ме дразни "знаем си номерата", използвано като за край на даден разговор.

# 102
  • Мнения: 1 630
Не казвам, че е грешно, просто ми звучи странно и нелогично  Peace

# 103
  • Мнения: 3 031
"Българска му работа", "български манталитет". Използвани естествено изцяло в негативен контекст.

# 104
  • Варна/Лондон
  • Мнения: 1 441
''Кърти миФки'' , ''Изби рибата''- много често тук във форума. По приляга на тийнеджъри. Ужасни са и двата израза.
''Пий си хапчетата''-  изтъркано и слабо.
''Обрано, обран''- не, не от крадец. Laughing

Общи условия

Активация на акаунт