Фраза, която мразя

  • 1 069 362
  • 19 296
  •   2
Отговори
# 13 725
  • Мнения: 1 907
Ако езиковедите от БАН са офисен планктон...Simple Smile

# 13 726
  • Мнения: 1 306
Не са, но са направили думата официално валидна с оправдание, че се е "наложила" (сред офисния планктон). И както отбелязах по-горе, забелязал съм и други странности, които са влезли в речника след 2012. Така че може да не са планктон, но оная фраза на Дянков за БАН започва да ми звучи основателна. Не я цитирам, че ще последват 10 сърдити коментара.

# 13 727
  • Мнения: 1 429
Лично аз не съм обидена, а и нямам основание /много далеч съм от този тип професии/. Просто написах, че ми е противна фразата. Или всеки, който е на различно от твоето мнение трябва да се извинява, ммм? ExpressionlessExpressionlessExpressionless

# 13 728
  • Мнения: 1 129
BCD, не знам кои са "странностите" след 2012 г., които визираш, но ще ми е интересно да ги чуя. Simple Smile Защото последният правописен речник на БАН е оттогава и написаното в него е валидно до излизането на следващия речник, което вероятно ще стане не по-рано от две-три години. Така че би ли казал кой е речникът, който си гледал след 2012 г.?

А за "имейл" - думата присъства още в изданието от 2002 г. В случая не мисля, че е влязла в речника заради широката ѝ употреба сред "офисния планктон", по-скоро от БАН са избрали този правопис. Според мен удачно, защото вече се е наложила. Аз самата я използвам и я смятам за по-добър вариант от емейл или е-мейл например. А и  професионалният жаргон е нещо съвсем отделно.

# 13 729
  • Мнения: 1 760
Предлагам BCD да си ходи на село да си емайлира тенджерите и да приключите с този безумен спор. По голяма тъпня от това на имейл да казваш "емайл" не бях срещала скоро. Неграмотно прочетено от човек, който поназнайва коя буква от латиницата как се чете, ама мисъл йок!

# 13 730
  • София
  • Мнения: 3 611
Цитат
долницата ми е добре,горницата малко тесничка.

# 13 731
  • Мнения: 54 417
Ооо, с тези долници/долнички им правих забележки в НМ тема. Simple Smile
В Бургас било така.
Млади жени, с такъв диалект?!

# 13 732
  • София
  • Мнения: 19 249
Чакайте, с какво горнище и долнище са по-добри? Просто са се наложили.
На мен шопският диалект и особено ударенията ми бъркат в здравето. (направИ, казА). А в София доста от по-семплите хора говорят така, в околните села-квартали също, но нали се водят за софиянци...
Чак да ме дразнят...не, схващам, че навикът е силен и ако живееш сред говорещи по този начин - защо ти е да го променяш?
Да не би младите жени от западна България всички да слагат правилно ударенията и да не казват "млекО"?
Не съм от Бургас, нито от източна България

Последна редакция: чт, 16 юли 2020, 15:22 от Cuckoo

# 13 733
  • Мнения: 1 907
Ударенията и мен ме дразнят, но те не са шопски патент. В цяла Западна България слагат ударението където им падне Simple Smile Щом чух "ключОве" и " човечЕ" 😚
С мъжа ми много се смеем на "долничките", и преди съм го коментирала.

# 13 734
  • Пловдив
  • Мнения: 14 404
И аз казвам "казА". Значи съм семпла. Или не, защото не съм в София?

Радвам се обаче, че не всички спазват правилото говорът да е унифициран по калъп.

Последна редакция: чт, 16 юли 2020, 15:00 от Магдена

# 13 735
  • София
  • Мнения: 19 249
И аз казвам "казА". Значи съм семпла. Или не, защото не съм в София?
Радвам се обаче, че не всички спазват правилото говорът да е унифициран по калъп.
Човек с образование и претенции поне се старае да говори правилно. И на мен ми се изплъзва, но се старая да не го допускам. Както и "правиме, говориме", въпреки светлия пример на премиера Rolling Eyes
Разбира се, че ударенията може да се бъркат навсякъде, аз давам свой конкретен пример.
КазА според мен и речника е неправилно. Едва ли си семпла, след като си завършила право, въпреки че образованието не е това, което беше.

# 13 736
  • Пловдив
  • Мнения: 14 404
Аз имах предвид, че чудесно знам кое е "правилното", тоест онова, което е "според речника и БАН" и чиято неупотреба възмущава повечето дами тук - не ми се изплъзва, а просто не се старая да не го допускам и нямам намерение, напротив, смятам, че е хубаво, че все още бива допускано.

Последна редакция: чт, 16 юли 2020, 15:43 от Магдена

# 13 737
  • Мнения: 54 417
Аз не сменям ударенията.
КазА, станА, ходИх и т.н., не говоря така.
КлючОве също не

# 13 738
  • София
  • Мнения: 3 611
Всеки може да си говори, както си иска, където си иска, но когато пише в сайт, който се чете от много хора от всички краища на страната и чужбина, все си мисля, че не е най-подходящо да си ползва диалекта.

# 13 739
  • Мнения: 54 417
Думата долнище/горнище, хубава или не, е призната за правилна.
За разлика от другите.

Общи условия

Активация на акаунт