Йога

  • 17 340
  • 100
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 417
Не съм специалист,но ако ако някой си мисли,че ако ей така изведнъж започне да се занимава с йога ,си гарантира безсмъртие,звучи глупаво и смешно.
Да,и аз съм 'за',че има връзка между начина на живот и продължителността на живота,но в много от случаите се намесва късмета или съдбата.Надявам се да не звучи твърде философско казаното от мен,а това че 'йога е за здрави хора' е пълна глупост.  Rolling Eyes Whistling
Не можеш да предвидиш кой какви здравословни проблеми има и да му предскажеш колко ще живее. Stop
Какъв е смисъла примерно да правиш йога,а в същото време да пушиш?По тази логика пак ще си 'здрав' ...

# 16
  • Мнения: 8 470
Записвам се да следя и се надявам само на положителни коментари. Малко са ни неприятностите в ежедневието, че и в такава тема да спорим за глупости.  bouquet

# 17
  • Мнения: 9 991
Много се спекулира с така наречените гурута, дори в Индия. Има доста книги, можете сами да прочетете, а за добър инструктор не знам, аз бих се хванала в школите на Венцислав Евтимов. Не съм ги посещавала, книгата съм му чела и така си промених начина на живот, също да стана вегетарианка. Самият е бил с наднормено тегло, млад и непълноценен. След като комерсиалните методи не му помагат, се обръща към йога, отслабва и вече на доста години, се радва на добро здраве. Асаните и практиките помагат за доста неща.  Peace

# 18
  • Мнения: 2 761
Йога е за здрави хора.Моля не ни занимавай повече със здравословните си проблеми и притеснения.

Аууу, това е направо злобно!
За здрави хора?!?!?!?!!? и , какво означава "здрав"?


Здрав означава да си наред физически и психически.За първото всеки си знае,за второто-постинга ми беше към конкретна потребителка,която страда от хипохондрия-така че тя добре ме разбра,не знам другите защо се намесиха.Дали съм злобна ще ми даваш оценка след като проведеш разговор на живо с мен-нямам време в нета да се правя на елфа.

аделинда,не можеш да съдиш за йога от една единствена книга,която си прочела и евентуално няколкото чупки в кръста,които си направила на времето.И Евтимов никъде не казва,че не трябва да се яде месо.Излишно е темата да се превръща в това ядеш ли месо не си йогин,не ядеш ли си голям гуру.За разлика от теб имам възможност да дишам един въздух с големи имена от йогата и аюрведа,така че съм доста по-наясно с това,което пиша-иначе не си длъжна да ми вярваш-мнението ти за мен или на някой друг е без никакво значение.

# 19
  • Мнения: 9 991
Йога е за здрави хора.Моля не ни занимавай повече със здравословните си проблеми и притеснения.

Аууу, това е направо злобно!
За здрави хора?!?!?!?!!? и , какво означава "здрав"?


Здрав означава да си наред физически и психически.За първото всеки си знае,за второто-постинга ми беше към конкретна потребителка,която страда от хипохондрия-така че тя добре ме разбра,не знам другите защо се намесиха.Дали съм злобна ще ми даваш оценка след като проведеш разговор на живо с мен-нямам време в нета да се правя на елфа.

аделинда,не можеш да съдиш за йога от една единствена книга,която си прочела и евентуално няколкото чупки в кръста,които си направила на времето.И Евтимов никъде не казва,че не трябва да се яде месо.Излишно е темата да се превръща в това ядеш ли месо не си йогин,не ядеш ли си голям гуру.За разлика от теб имам възможност да дишам един въздух с големи имена от йогата и аюрведа,така че съм доста по-наясно с това,което пиша-иначе не си длъжна да ми вярваш-мнението ти за мен или на някой друг е без никакво значение.

Ор, това не е единствената книга, която съм чела но не те и бърка, нито доколко съм практикувала, как и къде. За да си позволявам да правя констатации значи имам основа. И Евтимов е писал, че трите най-големи отрови са МЕСОТО, ТЮТЮНА И АЛКОХОЛА. Арогантноста си я дръж вързана, никой не ти е длъжен да ти попива отрицателната енергия. А дали твоя въздух е по-свисше от моя, и аз с кои дишам.  Joy За разлика от теб, нямам нужда от чужди светила да ме огряват, разчитам на собствената си " звезда".  Явно не само за и против месото си такава в изказа си, просто си злобна и арогантна. Е пример си, че при такива като теб човек не трябва да учи, че вместо да релаксира и медитира, току виж попил поведение като твоето. Ти си ярък пример за псевдо гуру.  Peace

# 20
  • Мнения: 682
Здравейте.Пратикува ли някой йога да сподели впечатления .Преди много години ходих един-единствен път и не ми хареса.Сега обаче съм с друга нагласа и съм се записала от тази неделя на курс за начинаещи.От вчера насам се ровя в нета ,има доста и-ция,която е малко объркваща за абсолютно начинаещ.Ще бъде полезно ако се включат хора,които се занимават с йога


Малко са отнесени описанията на различните видове йога в първоначалния пост... По принцип хата е малко по-силова йога, включват се всички групи мускули (в идеалния случай). Аз харесвам ин йога, там се остава определено време в асана (понякога и няколко минути) за разтягане, като се работи със сухожилията, а мускулите трябва да са в покой.

В йога не бива да има пренапрягане. Ако някоя от асаните ти се струва трудна - помагаш си с възглавничка или друго помощно средство от студиото, правиш докъдето можеш или изобщо не правиш. Няма нищо задължително.

В ново студио винаги питам дали си дезинфекцират постелките след практика, за да знам дали да нося моя.

# 21
  • Мнения: 9 991
Да не мине за реклама, но тук има доста за йога, не само хата, практики философия и прочее, човек може да добие представа. http://stefibozhilova.com/?cat=30

# 22
  • Мнения: 7 759
ЙОГА - Правила за хранене

      В предишни броеве ви запознахме с някои основни качества на храната. Сега искаме да ви представим най-доброто и рацонално поведение към начините и традициите на хранене. Многовековните наблюдения върху този въпрос от поколения йогисти, достигнали върховете на познанието, може да да ни спасят от много болести и недъзи...

може ли повече инфо за вас, които ни запознавате  Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
и Стефи не е точно йога-мастер
засега напълно съгласна с Or  Peace

# 23
  • Мнения: 4 342
Йога е за здрави хора.Моля не ни занимавай повече със здравословните си проблеми и притеснения.

Аууу, това е направо злобно!
За здрави хора?!?!?!?!!? и , какво означава "здрав"?


Здрав означава да си наред физически и психически.За първото всеки си знае,за второто-постинга ми беше към конкретна потребителка,която страда от хипохондрия-така че тя добре ме разбра,не знам другите защо се намесиха.Дали съм злобна ще ми даваш оценка след като проведеш разговор на живо с мен-нямам време в нета да се правя на елфа.

аделинда,не можеш да съдиш за йога от една единствена книга,която си прочела и евентуално няколкото чупки в кръста,които си направила на времето.И Евтимов никъде не казва,че не трябва да се яде месо.Излишно е темата да се превръща в това ядеш ли месо не си йогин,не ядеш ли си голям гуру.За разлика от теб имам възможност да дишам един въздух с големи имена от йогата и аюрведа,така че съм доста по-наясно с това,което пиша-иначе не си длъжна да ми вярваш-мнението ти за мен или на някой друг е без никакво значение.

Ор, това не е единствената книга, която съм чела но не те и бърка, нито доколко съм практикувала, как и къде. За да си позволявам да правя констатации значи имам основа. И Евтимов е писал, че трите най-големи отрови са МЕСОТО, ТЮТЮНА И АЛКОХОЛА. Арогантноста си я дръж вързана, никой не ти е длъжен да ти попива отрицателната енергия. А дали твоя въздух е по-свисше от моя, и аз с кои дишам.  Joy За разлика от теб, нямам нужда от чужди светила да ме огряват, разчитам на собствената си " звезда".  Явно не само за и против месото си такава в изказа си, просто си злобна и арогантна. Е пример си, че при такива като теб човек не трябва да учи, че вместо да релаксира и медитира, току виж попил поведение като твоето. Ти си ярък пример за псевдо гуру.  Peace

Защо,бе мила,в която и тема да се появиш все си най-запозната с материята. Първо,да си попитам пак-защо има толкова теми за йога във форума.
В първия пост просто е копи-пейс от тук от там,както и да е.
Уважавам мнението на Ор и има една истина adelinda ,колкото по-малко знаеш,толкова повече плямпаш. Стува се да се занислиш върху това Peace

# 24
  • Нейде из лудите гори...
  • Мнения: 1 367
Здравейте.Пратикува ли някой йога да сподели впечатления .Преди много години ходих един-единствен път и не ми хареса.Сега обаче съм с друга нагласа и съм се записала от тази неделя на курс за начинаещи.От вчера насам се ровя в нета ,има доста и-ция,която е малко объркваща за абсолютно начинаещ.Ще бъде полезно ако се включат хора,които се занимават с йога.

Неделя мина. Ходи ли на йога? Как се чувстваш?

Аз водя йога на дечица в 3та и 4та група и веднъж седмично се събираме момичета, да практикуваме заедно. Живея в малък град и друг вариант за обща практика няма.

За Варна мога да препоръчам Анелия от Ом Шанти, защото тя ми е водила обучението за детска йога и йога на смеха. Човека, който ме запали и вдъхнови отдавна не живее в България, за да го препоръчам.

# 25
  • Мнения: 682

 И Евтимов е писал, че трите най-големи отрови са МЕСОТО, ТЮТЮНА И АЛКОХОЛА.

Аз съм вегетарианка от поне 20 г., но не мисля, че в тантричната практика има забранени храни, препоръчителни - да.

# 26
  • Варна
  • Мнения: 480
Благодаря на всички за включването.Започнах тази тема  за споделяне на опит и впечатления.
Относно публикациите за храненето съжалявам ,не мога да цитирам източника,просто това е инфо ,което ми е попаднало докто разлисвах в нета,ако не е коректно ще го премахна.Да неделя мина и направих 3 посещения от курса.Този път е различно и ми харесва и най-вече усещането на спокойствие и мир след края на асаните.Наскоро имах проблем с възпален нерв (мазила,инжекции).Упражненията,които направихме ме накараха да се почувствам доста по-добре.Харесва ми това,че не трябва да насилваш тялото си,че нещата ще се случат постепенно и естествено.

P.S.Моля ви нека запазим добрия тон в темата,обратното не е добре за никой от нас

Последна редакция: пт, 06 фев 2015, 10:06 от Nushlem

# 27
  • Мнения: 9 991

 И Евтимов е писал, че трите най-големи отрови са МЕСОТО, ТЮТЮНА И АЛКОХОЛА.

Аз съм вегетарианка от поне 20 г., но не мисля, че в тантричната практика има забранени храни, препоръчителни - да.

За тантра не знам. И Хата нищо не забранява, казва се кое е полезно и кое не, кое как да се прави и как не. Който иска прави, който не иска, не. Една голяма част от вегетарианците, са такива поради факта, че се занимават с йога. Една друга четат Дънов. Една според мен по-малка от морални съображения. Като първите съображения, не изключват последните.

Даоизма също не забранява месото, но според него тази храна е нечиста. Будизма също, будиста трябва да яде месо, ако то не е Убито заради него, заради карма. Евреите ядат Кашер, мюсюлманите Халал. Няма духовна практика, която да е мърлява и неутрална към това какво да се яде.  Peace
 
Nushlem, цитата е от книгата на Евтимов, и си е точен.  Peace

# 28
  • Мнения: 682


За тантра не знам. И Хата нищо не забранява, казва се кое е полезно и кое не, кое как да се прави и как не. Който иска прави, който не иска, не. Една голяма част от вегетарианците, са такива поради факта, че се занимават с йога. Една друга четат Дънов. Една според мен по-малка от морални съображения. Като първите съображения, не изключват последните.

Да, точно това имах предвид и аз, има препоръки, а човек си преценява дали да се придържа.

# 29
  • Мнения: 1 274
Всъщност, истинската хата йога често пъти причинява травми - от болки в кръста, до растегнати сухожилия, но и увредени нерви след по-продължителна практика, вкл. при йога учители, до парализа и смърт (пример за последното - Людмила Живкова). Човек трябва да е професионален акробат или гимнастик, за да се суче на фльонга и разтяга като ластик. Ако не е започнал с тези неща от ранна възраст и живее стандартен живот - работа през седмицата - едва ли ще може да постигне разните пози, но, в стремежа си към това, неминуемо ще има травми. При това, за пранаяма има предупреждения, че уврежда нервната система.

А въпросната раково болна е малко над 40 и тъкмо искаше да зачева. Откак вегетарианства през последните няколко години (месо не яде) много отслабна. Видимо е загубила цялата си мускулатура и дори може би костна тъкан. Станала е като чироз. Ходи по аюрведа детокс почивки, взима от години хранителни добавки и т.н. Но, милата, обясняваше ми че вит. Б12 имало в бобовите, вит. Д ѝ бил на дъното, голям спец по аюрведа, но като ѝ казах, че си правя профилактични кръвни картини - имала съм проблеми с чернодробни ензими, триглицериди, анемия от дефицит на Б12 (има и от дефицит на желязо - тя е друг вид, да не се бъркат) и т.н. и всичко това съм го хванала на профилактични кръвни картини, на които вярвам много повече отколкото на аюрведа, за нея това е тера инкогнита, нищо не знае. По аюрведа човек се хранел балансирано и нищо не му липсвало. Не можело през зимата да се яде кокосово масло, понеже охлаждало. А кокосовото масло има доказан мигновен ефект при рак на дебелото черво, например. Ако не си вземе бележка очаквам бъдещи здравословни проблеми при нея.

Наистина, темите за йога се множат, неясно защо. Смятам, че йога е един от далечно-източните пенкилери с религиозно-окултен привкус, чийто маркетинг обещава да ви избави от всички болежки и проблеми - от пълно щастие и спокойствие, до красиво тяло, идеално здраве и умствени висоти. За моята позната ще кажа, че според мен и когнитивните ѝ способности са влошени, станала е раздразнителна, липсата на Б12 води до необратими увреждания на нервната система и разграждане на костния мозък, а повтарянето на мантри (молитви към индуски идоли) до психясване, това е мнението ми.

Последна редакция: пт, 06 фев 2015, 15:08 от hjkl;

Общи условия

Активация на акаунт