Готварската книга на „Искам да кажа...“

  • 302 776
  • 1 151
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 10 874
Сладкиш от козунак на karzz

Режеш го на филии и редиш в тава.Прави се заливка с мляко и яйца. Заливаш и печеш.

# 736
  • Мнения: 10 874
Палачинки на Barefoot Kontesa

Аз ги правя с 2 яйца, пълнозърнесто и пшенично брашно, кокосово масло и мляко и всяка я мажа с кокосово масло.

# 737
  • Мнения: 10 874
Бърз обяд от бутер тесто със зеленчуци и сирена на Barefoot Kontesa

Aз правя често бутерки с бутер тесто, но най-често правя блат като за пица с тестото, мажа с песто и нареждам аспержи примерно, сушени домати, печен лук, маслини, босилек, сирена и запичам. Много вкусно става за бърз обяд със салата.

# 738
  • Мнения: 10 874
Мариновани сърца от артишок на Titina

Нарязвам ги на ситно. Нарязвам и фенел. Лъжица майонеза, 1/2 пакерче филаделфия, малко нарязани сън драй домати...сол, черен пипер и воала.
Маринатата от артишокът отива за салати

# 739
  • Мнения: 10 874
Патешко в гювеч на so what?

Ако имаш гъша мас, слагай месото и дреболиите в гювеча със сол, пипер, дафинов лист, едно клонче мащерка. Гъша мас обаче няма да пестиш и включваш в гювеча на мнго ниска  температура за много часове.

# 740
  • Мнения: 10 874
Пълнена печена патица на 2в1

Напълни патицата и я опечи. Може и в плик, може и покрита с фолио за известно време. За пълнежа задуши повечко лук, 1 морков и една червена чушка, 1-2 шепички ориз, дреболийките и задължително една нарязана на ситни кубчета кисела ябълка, може и шепа стафиди или сушени боровинки да сложиш, ама ако искаш. Подправи с черен пипер и сол и каквито подправки харесвате. Сипни и една чаша бяло винце или розе и остави да се изпари. С това напълни патето, натрий го хубаво отвън с червен, черен пипер, сол и малко масълце и го сложи да се пече.

# 741
  • Мнения: 10 874
Спаначено пюре на belinda

Пюрето не е мое, рецептата е на дамата, която ми прави менюто, не знам тя дали я е взела от някого или сама я е измислила, по-вероятно е известна рецепта, просто аз не я бях чувала. Значи - сваряваш спанак, колкото искаш, аз си слагам около 2-300 гр., после отцеждаш и пасираш със сол, 10 гр. масло и 40 гр. сирене. Подправки по избор - аз си слагам чесън. Това е диетичната рецепта, мисля че за недиетуващи ще е хубаво и със сметана, и с повече сирене. С това пюре по меню ми се пада да ям печено пилешко филе, но мисля, че ще върви и с други неща.

ДжеНа:
Спанак обичам всякак. Пюре правя като на Белинда рецептата,обаче слагам и яйце и прясно мляко. Със сьоНга много ни се услажда.

# 742
  • Мнения: 10 874
Моолуз на Lucie

Има една местна манджа наречена "моолуз" :
Задушава се спанак (или лапад от двора) с кисело мляко и малко препечено брашно, като поизври течността се прибавят яйца и накрая сирене. Много вкусно, още баба ми ни правеше - и след десетки години разбрах, че на местния шопски диалект "моолуз" значело мързел.
Брашното или се препича в тигана (в този случай най-накрая се добавя масло) или запържва в малко зехтин.
После се изсипва киселото мляко и след него спанака, идеята е спанака да не се готви много.
На един пакет замразен спанак (500 гр) слагам цяло кисело мляко, 5 яйца и сирене на вкус. Бърка се непрекъснато, но става за 5 минути.
Сега го правя без брашно, без никаква мазнина и с извара вместо сирене - пак се ядва, ама ...

# 743
  • Мнения: 10 874
Спанак с яйца и сирене на Сбъдваща мечти

Правя го така: В дълбока тигано-тенджера разтопявам масло с малко зехтин или олио. Изсипвам нарязан на едро спанак и пресен лук, задушавам леко до омекване, но не и препържване. Изсипвам яйцата, обърквам от време на време мързеливо, така че яйцата да станат на големи залъци. Накрая натрошавам сирене, обърквам веднъж-дваж и вадя от огъня. Черен пипер накрая, друго не добавям.

Ая:
Спанак и лапад правя точно както Сбъдваща е описала, много хубаво става. Аз прибавям и зелен чесън.

# 744
  • Мнения: 10 874
Карфиол с картофи на фурна от Жълто Цвете

Сваряваш леко карфиол. Картофите вариш до готовност. Правиш сос бешамел. В тава смесваш нарязаните картофи на кубчета и накъсаният на розички карфиол. Заливаш с бешамела. Запичаш във фурната. По някое време поръсваш с настърган кашкавал. Допичаш и готово.

# 745
  • Мнения: 10 874
Мусака с карфиол на mariat

Задушаваш каймата, ако имаш добавяш лук, морков, подправки по желание. Карфиолът го бланшираш за 5 минути и после късаш на розички. 1-2 картофа настържи на рендето, за да се сготвят по- бързо. Объркваш всичко в тавата и правиш мусака. После заливка според вашите вкусове- яйца и мляко, сос бешамел и яйца, заквасена сметана и яйца(според Алечка). За гарнитура салата. Иначе под секрет ти казвам, че карфиоленото пюре с добавка малко пармезан е много вкусно.

# 746
  • Мнения: 10 874
Лесна манджа с кайма на so what?

Това е най-лесната манджа, която ако искаш можеш да модифицираш за сос за спагети или ориз.

В тиган с мазнина задушаваш каймата на трохи с лук и малко чесън. После мяташ грах и гладък доматен сос или сос с парчета домати ( както предпочиташ или каквото имаш), оставяш на котлона да замирише на хубаво- около 5мин. Подправяш със сол, пипер и босилек. Ако го направиш с повече сос става и за паста, кус кус или може да се сервира с обикновен бял ориз.

# 747
  • Мнения: 10 874
Родопски клин на Сбъдваща мечти

Ето как се прави родопски клин - стъпка по стъпка в снимки. Рецептите които давам са от бабите ми, като уговорката е, че те не ползваха тефлонов тиган, а печаха клина в тави върху старовремски готварски печки с дърва. Възможно е клина да се изпече и във фурна, но не става с хрупкава коричка. Също така бабите ми сами си точеха корите, а аз ползвам готови.
Клина е събирателно понятие за типичните родопски баници. Плънки за клин има различни, аз по-долу давам няколко варианта на плънки. Сега направих и снимах клин с фиде.

Необходими продукти за клин в голям тефлонов тиган:
2 чаени чаши полусварено фиде (около 3 чаши несварено фиде)
2 яйца
200 гр. сирене
масло
олио
сол (ако сиренето не е солено)
готови кори за баница, за който не може да точи.


1. Фидето се сварява до полуготовност в подсолена вода. Изцежда се и докато е горещо се слагат 2  супени лъжици масло да се разтопи в него. Натрошаваме вътре сиренето, добавяме яйцата и разбъркваме добре.


2. На дъното на тефлоновия тиган сипваме 1-2 супени лъжици олио, омазняваме добре дъното и стените на тигана. Слагаме една голяма домашно точена кора или няколко готови фини кори, така че краищата им да излизат извън стените на тигана.


3. Сипваме плънката и разстиламе добре, леко притискаме да се оформи добре и по стените на тигана.


4. Слагаме отгоре друга кора (или няколко готови кори) и завиваме добре с долните краища. Може да се сипят 1-2 лъжици олио отгоре. Печем на котлона  на умерена степен (аз пека на степен 5 от масимална 9) до хубаво зачервяване на долната кора.


5. Обръщаме клина върху голяма чиния, поднос, капак. После приплъзваме обратно в тигана, за да се опече и  другата страна.


6. След изпичането може клина да се намаже с масло. Оставя се да поистине. Поднася се с кисело мляко или айрян.





Други плънки за  родопски клин (проготовлението е същото) :

1. Класическата плънка за клин
1 чаша извара (безсолно и не много мазно краве сирене)
3 чаши полу-сварен ориз
3 яйца
бучка разтопено масло (около половин пакетче)
сол, малко червен и черен пипер.

2. Плънка за клин с ´биле´ (така казват бабите ми)
3-4 чаши нарязана на средно зеления (спанак е най-добре, става и с лапад, киселец, зелен лук)
1-2 чаши полу-сварен ориз
3 яйца
1 чаша извара (безсолно и не много мазно краве сирене)
бучка разтопено масло (около половин пакетче)
сол, малко червен  пипер.


3. Плънка за клин с яйца
3-4 яйца
1 чаша сирене
малко сода за хляб
2 супени лъжици брашно

4. Плънка за клин-тиквеник
3 чаши нарязана на ситни кубчета тиква
половин чаша олио
половин чаша захар
канела
може и орехи

Последна редакция: ср, 14 мар 2018, 12:16 от Лале в дъжда

# 748
  • Мнения: 10 874
Мариновано пилешко месо на Sunny29

Аз мариновам пилешко с черен пипер и куркума. Ако имам време слагам малко соев сос, малко зехтин, черен пипер и куркума и ги пека по някое време. Ако нямам, само овалвам в черен пипер и кукрума и това е.

# 749
  • Мнения: 10 874
Прясно зеле на фурна от vanini*

Задушам месото и доливам малко вода, за да омекне. След, като водата се изпари, добавям зелето, което съм намачкала преди това с малко сол. Разбърквам малко и добавям доматите, вода, червен и черен пипер. Оставям да се готви на котлона за около 10-15 мин. Ако е необходимо добавям сол. Прехвърлям в тава и го доготвям във фурната.

Общи условия

Активация на акаунт