Готварската книга на „Искам да кажа...“

  • 302 944
  • 1 151
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 10 874
Стерилизирано заешко месо (в кутии) на raja_nikol

Месото се изкисва добре, на скари, пълни се, 1с.л. сол, подправки и това е. После се вари по- дълго време, около 2 ч. мисля /в кутиите е на по- висок градус и по- бързо май, чела съм, че това е най- добрия начин за стерилизация/. То си пуска сос, който после се желира.

# 541
  • Мнения: 10 874
Елда по руски на Belle Fleur

Заварявам вода,около 250 мл,след това измивам елдата под течаща вода, 100 мг и я добавям.Посолявам и намалявам огъня на средни температури,ако е било на 9, свалям до 3.Затварям с капак и оставам да си къкри поне 30 мин. Ям си я гореща,с масло и сирене.Много засища .


the unconscious
С масълце и сол и много ми харесва. Със зеленчуци не ми харесва, чиста само.

her_76
водата (гречка) я сварявам и само с масло и сол . Мога само това да ям . Богата  на фибри и  желязо

mariat
А аз след като си я накисна във вряла вода и набъбне я обичам и с масло, захар, малко прясно мляко и ядки. Нещо като зърнена закуска.

ЕлиТ
Аз закусвам сварена елда или просо с наситнен плод вътре. Ако не ми е сладко, добавям мед.

Последна редакция: ср, 04 окт 2017, 22:24 от Лале в дъжда

# 542
  • Мнения: 10 874
Рецепти за печен патладжан/рататуй/имамбаялдъ

Down Under:
Днес видях много идейна рецепта за патладжан. Разрязан на половина и небелен. Прабвт се надлъжни разрези в сърцевината и в тях се слагат шунка и кашкавал и се пече.
Аз веднага си го представих натъпкани домати и лук, поръсен с магданоз и накрая пармезан например.

mariat:
Даун, в такива разрези на сини домати баба ми пълнеше осолени скилидки чесън. От страни доматен сос, картофи, чушки, бамя, кромид, магданоз. Отгоре се поръсва ястието с брашно и се пече. Така баба правеше имамбаялдъ.
Само че, когато направиш 3-4 прореза на синия домат, първо леко го изкисваш, после подсушаваш хубаво и в малко мазнина го задушаваш от всички страни. И така няколко патладжана. После ги пълниш в прорезите със скилидки чесън(може нарязани, на две на три и овкусени със сол). Слагаш в тавата, около тях другите зеленчуци, доматен сос, мазнина и вода. Течността да е достатъчна, за да се сварят парчетата картофи, но и да има малко сос. Поръсваш тавата с брашно и печеш.

А другата баба нещо подобно на ратауй-
на дъното на тавата олио. От горе колелца сини домати(предварително киснати, изцедени, осолени и оваляни в брашно). Върху тях кръгчета картофи, а над тях кръгчета домати и чушки. Поръсва се с брашно, слагат се в тавата скилидка- две чесън. Прегаря се в тиган мазнина и когато изстине се поливат зеленчуците. Долива се вряла вода и се пече. Получава се много хубаво постно ястие, а от брашното има и хубаво сосче.

Down Under:
Аз имамбайълда правя в исдълбан патладжсан, който пълня със задушен  лук в голямо количество, чесън, пак доволно, нарязани моркови, магданоз и домати. Отгоре слагам резъни донат и лимон. Като се изпече поръсвам с пресен магданоз. Ядем го студено с лимонов сок.

Titina:
Турците имат една рецепта с патладжан ( имат и много други де). В кемер патладжана ( дългият и тънък вид) се правят прорези и се слагат пържени чорбаджийски чушки, чесън и подправки. Запечатват се на тиган и се слагат в тавичка и във фурната. Сервират се с доматен сос, аз слагам и пармеджано.

# 543
  • Мнения: 10 874
Патладжан бюрек на 2в1

Патладжан нарязан на колелца, оваляни в галета, наредени в тавичка върху хартия за печене, напръскани с малко зехтин. Пека около 15 мин., колкото да поомекне. После редя в тавичка ред от патладжана, отгоре колелца домат, наръсвам с чесън на филийки, риган, босилек. Следва натрошено сирене, моцарела и настърган пармезан или кашкавал. Пак патладжан, домат и т.н., на 3-4 реда.Най отгоре наръсвам с малко зехтин и пека. Дори и синковецът, който не е фен на синия домат хапва от това.

# 544
  • Мнения: 10 874
Веги мусака по гръцки на Сбъдваща мечти



Мусаката е моя интерпретация на класическата гръцка редена мусака. Правя я във вегетариански и не вегетариански вариант. Изисква малко време за подготовка на продуктите, но пък е страшно вкусна и си струва всяка минутка време.
   
Продукти (за около 6 порции)
5-6 картофа
4 малки тиквички
2 средни патладжана
300-400 грама гъби
300-400 грама бяло сирене
3-4 пресни домата
зехтин, чубрица, сол

Тиквичките и патладжаните измиваме и без да белим нарязваме да дебели филии. Запържваме ги леко или ги запичаме леко на скара. Гъбите запържваме леко в няколко лъжици зехтин или олио.
На дъното на тавата слагаме 2 лъжици зехтин. Аз я правя в йенска тава, защото мусаката изгледа по-добре и може да се сервира цялата на масата.

 Редим ред картофи, нарязани на дебели филии,  посоляваме.


Редим ред патладжан. Наръсваме малко чубрица.


Редим ред гъби.


Редим ред тиквички.


Пак посоляваме леко. Сипваме чаша вода и във фурната на 200 градуса за около 40 минути.
Вадим, натрошаваме дебел пласт сирене.


Слагаме горе дебели резени домат (евентуално може и домат от консерва, с пресни обаче е по-хубаво) 


...и връщаме за още около 20 минути във фурната.
По желание може да направите заливка от яйца, брашно и мляко. Аз я правя без.
Пак по желание, може да наръсите настърган кашкавал, гауда, ементал, моцарела или друго мазно сирене веднага след изваждане от фурната.




Ето и няколко от моите хитринки:
1. Понеже времето в къщи е лукс, гледам да върша накуп няколко неща. Така например като готвя тази мусака, си пригитвям поне двойно количество зеленчуци, които да изпека на скарата. С половината обядваме, а с другата половина правя мусаката за вечеря. Когато правя тиквички и патладжан за печене на скара, ги накисвам предварително в смес от зехтин и сос Teriyaki (може да заменим със соев сос, ако нямаме Teriyaki). Тиквичките и патладжаните на скара стават невероятно вкусни. Заради маринатата се овкусяват перфектно и не слагам сол в мусаката.
2. За вариант на мусаката за месоядни, слагам и пласт месо между гъбите и тиквичките (запържена кайма/ варено пиле/ шунка/... каквото има... може нарязани на ситно наденички или месо, останало от обедната скара).
3. Ако зеленчуците са запечени на скара, добре е да се полee отгоре преди печене с 2-3 лъжици зехтин. Ако са запържени на тиган обаче, не слагайте мазнина повече, те са поели достатъчно.
4. Преди поднасяне може да я поръсите щедро с нарязан на ситно пресен магданоз. Моите деца не го обичат, затова не слагам, но с пресен магданоз е много вкусно.
5. Мусаката търпи вариации. Може да смените пластовете с каквото ви душа иска. Правила съм я с пласт задушен спанак, слагала съм пласт моркови, както и  пласт грах и царевица. Променям според продуктите които имам и според настроението.
Винаги я правя различно, импровизирам според настроение в момента. Този път сложих пластове грилован патладжан, гриловани тиквички, сос  болонезе, щедро сирене, много чесън и отгоре пак патладжан. Накрая много пармезан няколко минути преди готовност. Майкооооу. Разкош.

Да ви е вкусно!

Последна редакция: чт, 01 фев 2018, 15:41 от Лале в дъжда

# 545
  • Мнения: 10 874
Запечен Рататуй, препоръчан от belinda

Продукти:

1 патладжан
1 тиквичка
1 глава стар лук
2 червени чушки
2 скилидки чесън
2 големи домата (500 г)
3 супени лъжици доматено пюре
прясна мащерка
зехтин
сол, черен пипер

Патладжана се нарязва на колелца, посолява се обилно със сол и се оставя настрана (за 15-20 минути) да отдели горчивия сок. Измиват се със студена вода. В тава се слага пергаментова хартия. Колелцата патладжан се намазват обилно със зехтин и се подреждат в тавата на 1 ред без да се застъпват. Пекат се на 180°C за 15 минути. Изваждат се от фурната и се оставят да поизстинат.

Доматите се нарязват на кубчета. Чесъна се нарязва на ситно и се задушава в 3 супени лъжици зехтин за 1 минута. Добавят се доматите, доматеното пюре и 2-3 стръка мащерка. Сосът се оставя да поври 20 минути. Сваля се от огъня и се посолява. Стръкчетата мащерка се изваждат.

Тиквичката, лукът и чушката се нарязват на шайби. Посоляват се леко.

В подходяща тавичка на дъното се разстила доматения сос. Върху него се подреждат всички зеленчуци. Напръскват се със зехтин и прясна мащерка. Покриват се с фолио или хартия за печене, за да не изгорят.  Ястието се пече 45 минути на 200°C.

# 546
  • Мнения: 10 874
Идея за бърза вечеря от кайма и гъби на Sesylle

Снощи готвих една измишльотина с остатък от кайма, гъби. Сложих и едно яйце, разстлах в тавичка с хартия за печене и настъргах кашкавал. Много вкусно и бързо стана.

# 547
  • Мнения: 10 874
Патладжани, пълнени със сирена и бекон на Сбъдваща мечти

Измих и разрязах на половинки, без да беля. Направих по дължина гъсти прорези в месото, без да стигам до кожата. Посолих и оставих да се изцедят. В прорезите ще сложа тьнки резени различни сирена и малко бекон, ще сложа подправки, ще пръсна малко зехтин и ще запека. Накрая ще посипя с пармезан и пресен магданоз и ще поднеса с чеснов сос.

Последна редакция: пт, 06 окт 2017, 20:00 от Лале в дъжда

# 548
  • Мнения: 10 874
Мариновани зеленчуци на svetal4o27

Тиквички, патладжани и лук на тефлонова скара, настърган морков за цвят и хрупкавост и яко магданоз, копър, олио, оцет и малко сол и чесън. Като престои 3-4 часа, става много разяждащо.
Тиквичките и патладжаните ги обърквам с малко олио и ги пека от двете страни, лука го пека директно. После подправям всичко и го оставям няколко часа, да поемат зеленчуците. Повечко марината иска, да е сочно. Търпи и много чесън, ама аз не го обичам и само една скилидка слагам.

# 549
  • Мнения: 10 874
Двойно шоколадов кекс, препоръчан от 2в1

Продукти

180 г брашно
1/2 ч.л. бакпулвер
1/2 ч.л. сода за хляб
1 ванилия
3 яйца
170 г захар
150 г масло
50 мл прясно мляко
2 с.л. какао
100 г черен шоколад
100 г бял шоколад
щипка сол


Приготвяне

* Разтопете заедно черния шоколад и маслото. Оставете настрана да се охлади.

* Разбийте на пухкав крем яйцата и захарта. Прибавете ванилията и щипката сол.

* Пресейте заедно брашното, какаото, бакпулвера и содата.

* С внимателно бъркане добавете брашното и какаото към яйчената смес, а след това и прясното мляко. Накрая сложете маслото и шоколада.

* Изсипете тестото в намаслена и поръсена с брашно правоъгълна кексова форма. Начупете белия шоколад на парченца и го набодете върху тестото повърхностно така, че крайчетата му да се виждат. Ако го забодете много дълбоко при печене ще падне на дъното. Изпечете кекса в предварително загрята на 170* фурна за около 25 до 35 минути. Проверявайте с клечка за зъби дали е изпечено тестото. Като спре да лепне по нея кекса е готов. Ако не ползвате фурна с вентилатор може да е нужно да се увеличи времето за печене. Не преизсушавайте кекса, той трябва да остане с леко влажна вътрешност, подобно на Тарта без блат. Да ви е сладко!

# 550
  • Мнения: 10 874
Пилешки пържоли с плънка на Куркума

Начуквам пържолките от бута и поставям в тях  плънка - лично аз предпочитам нарязана на кубчета манатарка и синьо сирене, а други слагат шунка и кисели краставички, изобщо място за импровизации има. Подправям моята смес съвсем леко с мащерка и навивам като палачинка, закрепвайки в навито състояние с клечки за зъби. Шпиковам филето с манатарки, масло и синьото сирене, като се стремя да пазя кожата цяла. Подреждам плътно в намаслена тавичка, с кожата нагоре и артистично ръся с черен пипер. Може да се сипе 50 мл сухо бяло вино, ама става и без него става. Пека за 30-40 минути покрито с фолио, после махам фолиото и допичам до получаване на червеникава коричка. Поднасям залято с една лъжица сос от печенето. Гарнирам със зелена салата и картофи/чеснови хлебчета.

# 551
  • Мнения: 10 874
Руло от тиквички, препоръчано от Sunny29

Аз го правя моя импровизация, не слагам никакво брашно, а само яйца и тиквички, после поръсвам с малко кашкавал и отгоре филаделфия. Има много вариации в общи линии.

Продукти:
~ 600 г тиквички
3 яйца
връзка пресен копър
200 г сирене
3 с.л. натурално царевично нишесте
5 с.л. брашно
3-4 скилидки чесън
1/2 ч.л. сол
2 с.л. олио

За плънката:
200 гкрема сирене (или 300 Simple Smile, копър и шунка

Приготвяне:
* Тиквичките се почистват и настъргват на ситно ренде.
* Посоляват се леко и оставят за 20-на мин., след които се изстискват добре с ръце - не да останат сухи, като шума Simple Smile но и да не капе вода от тях, защото така ще поеме повече брашно.
* Фурната се включва да загрява  на 200*.
* Тава за печене - голямата на фурната, или правоъгълна, поне 30/30 се з астила с хартия за печене.
* Към отцедените тиквички се прибавят  яйцата, нарязания на дребно копър, настърганото сирене, пасираните скилидки чесън и олиото. Разбърква се.
* Добавят се брашното и нишестето и отново обърква.
* Разстила се на хартията за печене - ако тавата е по-голяма, оформя се квадрат с големина ~30см. на страните. Дебелината на сместа е приблизително 5 мм.
* Пече се в загрятата фурна - на средна скара за около 15 мин. - блата леко се зачервява.
* Изважда се и заедно с хартията поставя на памучна кърпа и завива.
* Оставя се за около 10 мин., след които се развива, но остава на кърпата и хартията.
* Намазва се със сиренето и поръсва с копър. Върху него нарежда пушеното филе.
* Отново се завива на руло, но докато се завива напред рулото, хартията се издърпва  и отделя - отлепването на хартията е много лесно от блата.
* Рулото се стяга в  кърпата и завива като бонбон Simple Smile
 * Прибира се в хладилника да стегне поне 2 часа, преди да се нареже.

# 552
  • Мнения: 10 874
Спаначена крем супа на ДжеНа

1.бланширах спанак (замразен беше моят,Бондюелски);
2.овкусих със сол и малко олио;
3.пасирах;
4.отлях малко от водата;
5.добавих:
5.1. прясно мляко;
5.2. 2 яйца;
5.3.сиренце-натрошено;
5.4.скилидка чесън-счукан;
5.5.черен пипер-млян;
5.6-джоджен;
5.7.мАсълце.
Пак сложих на котлона,да клокне.Пасирах.Изпекох и крутончета и си изядохме пръстите.
Туй то така правя и спаначеното пюре,само че го сгъстявам с малко брашънце.

# 553
  • Мнения: 10 874
Шоколадова пудинг торта, препоръчана от raja_nikol

Тази торта правих последно.
С леки корекции, ужасно много се хареса, дори на мен, дето не обичам шоколадови, препоръчвам я. Аз лично бих увеличила крема следващия път.

Продуктите за шоколадова пудинг торта с диаметър 20 см.

Блатовете са малка вариация на тези от дяволски шоколадовата торта. Замених кафето с гореща вода и сложих прясно мляко без да му добавям лимонов сок.

Блат:

220 г. брашно
350 г. захар
65 г. натурално какао
1 ч. л. бакпулвер
2 ч. л. сода
1/2 ч. л. сол
240 мл. прясно мляко 3.6%
120 мл. олио
2 големи яйца на стайна температура
2 с. л. ванилов екстракт
200 мл. гореща вода
Шоколадов пудинг крем:

700 мл. прясно мляко
100 г. захар
30 г. какао
3 жълтъка
60 г. царевично нишесте
170 г. черен шоколад
130 г. масло
1 ч. л. ванилов екстракт
За украса:

50 г. черен шоколад
50 мл. млечна сметана 35%
ягоди, малини, листа мента, запечени филирани бадеми (по желание)
Приготвянето на шоколадова пудинг торта:

В купа се смесват брашното, захарта, какаото, бакпулвера, содата и солта. Разбъркват се, за да се размесят добре.

В отделна купа се разбъркват двете яйца, олиото, прясното мляко и ваниловият екстрат.

Мокрите съставки се изсипват при сухите, разбъркват се до еднородна смес и накрая се добавя горещата вода. Тестото е доста рядко и течно, но това не бива да ви притеснява. Разпределя се поравно в двете форми. Може да ползвате черпак или мерителна кана – както ви е удобно.

На дъното на формите се поставя хартия за печене. Блатовете се пекат в предварително загрята фурна на 180 градуса (без вентилатор) за 30-35 минути. Оставят се да изстинат напълно.

Крем:

500 мл. от млякото, захарта и какаото се слагат на котлона. Жълтъците, нишестето и останалото мляко се разбъркват до гладка каша. Сгорещеното мляко се налива на тънка струйка при жълтъците и цялата смес се връща на котлона. Вари се на умерен огън при непрекъснато разбъркване до сгъстяване. Накрая се добавят ваниловия екстракт, шоколада и 30 г. от маслото. Разбърква се добре докато шоколада и маслото се разтопят напълно. Повърхността на крема се покрива с найлоново фолио, за да не хваща кора и се оставя да изстине напълно. След като кремът е напълно изстинал 100 г. масло се разбиват с миксер и постепенно се добавя крема към маслото. Разбърква се на ниска до средна скорост. След като се смесят, готовият крем се прибира в хладилник.

Заливка:

Сметаната се загрява до степен преди да кипне, залива се шоколада и се разбърква до гладка смес.

Сглобяване:

Блатовете се разделят на две части. Не е нужно да се сиропират защото са влажни и сочни.

Кремът се разбива с миксер и 2/3 от него се разпределят между блатовете като се редуват блат, крем. Тортата се измазва отстрани с останалата част от крема. Прибира се в хладилник да стегне за няколко часа или една нощ.

Тортата се залива с разтопения шоколад и се украсява с ягоди, малини, запечени филирани бадеми, стружки шоколад или по начин, който на вас ви харесва.

# 554
  • Мнения: 10 874
Вафлена торта "Ретро", препоръчана от Sunny29

Продуктите са малко и са следните:

пакет вафлени кори
200 гр тахан халва
1/2 ч.ч мляко
200 гр шоколад (може и повече)
около 200 гр масло

На котлон затопляте до кипване млякото и маслото, като след това добавите натрoшените шoколад (аз използвам един млечен и един черен) и халвата. Ако намерите халва с какао става най-добре Simple Smile Разбъркваме крема, докато се сгъсти и хомогенизира. Тортата се сглобява по добре познатия ред - кора, крем, кора, крем и т.н. Последната кора разрязах на вафли, които украсих с карамел и кроканови ядки.

Общи условия

Активация на акаунт