Финансите... Ние ли ги управляваме, или те нас?

  • 50 195
  • 1 195
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 6 365
Целта на спестяването не ми е вила с басейн или моторница, които да изгладувам, а после да трябва да поддържам с още пари.

Целта е fuck-it-money, ранно пенсиониране, независим живот и опции да измисля какво да правя с парите, а не да ги дам за нещо, което оферира съвременният свят.

Досега общо взето съм получавала доста лоши финансови съвети, от рода на харчи сега, обаче е хубаво човек да може да извади повече пари в подходящия момент.

# 31
  • Велико Търново
  • Мнения: 5 666
Да, хубаво, и полезно е дори да се спестява - само ако има от какво Confused Като си платиш сметките, храната, кредита/ако имаш такъв/, какво точно да заделиш?

# 32
  • София
  • Мнения: 39 168
Оф, много сте нападателни.
Последната година толкова финансово дупки се отвориха, че целта ми е да ги запълним.
За спестяване - някой ден, като излезем на плюс, може и да помисля.

# 33
  • Мнения: 6 365
Да, хубаво, и полезно е дори да се спестява - само ако има от какво Confused Като си платиш сметките, храната, кредита/ако имаш такъв/, какво точно да заделиш?

Аз познавам доста хора с високи доходи, които обаче накрая на месеца бяха на червено. С кредит за кола, плюс идеята, че "храна" значи ежедневен обяд за 20 лева и следобедно кафе за 5.50 от Старбъкс. Това определено не бяха разходи за техните заплати. Така че е относително.

# 34
  • Пловдив
  • Мнения: 382
Оф, много сте нападателни.
Последната година толкова финансово дупки се отвориха, че целта ми е да ги запълним.
За спестяване - някой ден, като излезем на плюс, може и да помисля.
И аз така-не спестявам, но си оправям живота- апартамента ми е хубав, добре обзаведен, децата са ми задоволени и т.н. и все някъде излиза и някаква дупка за запълване. Виж, не си харча парите за маркови дрехи, ресторанти, казина и т.н. - за задоволяване на такъв тип прищявки, но....пътуванията са друга работа..... просто съм тип пътешественик и не мога да спра да мисля за това. Хубаво е обаче човек да може и да поспести малко, но съм с широки пръсти в това отношение. Confused И в тази връзка смятам че финансите ни управляват, а не ние тях-категорично!!!

# 35
  • Велико Търново
  • Мнения: 5 666
О,да, разбира се, и аз познавам такива Confused По-скоро, въпросът ми беше към онази, немалка част от хората, които са със средна работна заплата например - която стига колкото да платиш ежемесечните разходи. Другото, което често виждам и не разбирам е - как със заплата от 800лв. и три членно семейство, теглиш кредит и си купуваш нам-къв си-умен телевизор за 3000лв. newsm78 /това ми е най-пресният пример от вчера/. Ето това е лошо управление на финансите.

# 36
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
О,да, разбира се, и аз познавам такива Confused По-скоро, въпросът ми беше към онази, немалка част от хората, които са със средна работна заплата например - която стига колкото да платиш ежемесечните разходи. Другото, което често виждам и не разбирам е - как със заплата от 800лв. и три членно семейство, теглиш кредит и си купуваш нам-къв си-умен телевизор за 3000лв. newsm78 /това ми е най-пресният пример от вчера/. Ето това е лошо управление на финансите.

Да, и аз скоро гледах снимки на един познат, чиято къща прилича на коптор /стари, разпадащи се мебели, гнусни балатуми и пр. Да се чудиш с какъв акъл си снимат къщите/, иначе гордо в средата на стаята стои голяма плазма. Детето ти лази по засечения балатум, ти си купуваш плазма. Но българинът си пада малко комплексар. Важното е хората да те виждат със скъпи вещи, нищо, че у вас е оле-мале. Извинявам се, че пак намесвам свекъра, ама той ми е страхо/вит/тен пример за финансов неграмотник. Разхожда се със златен часовник за няколко бона, а като им отвориш хладилника виждаш 200гр. сирене и маргарин Томи.

# 37
  • Мнения: 6 624
Финансите няма как да ви управляват. Финансите ги заработвате вие и вие решавате как и за какво да ги изразходите. Т.е вие управлявате финансите и въобще живота си.

# 38
  • Мнения: 3 228
Според мен идеалният вариант е да се мислят начини за увеличаване на доходите, както и разумно харчене на парите.
Аз пазарувам хранителни стоки основно по промоции, като следя брошурите на магазините. Гледаме да не купуваме излишна храна и да не изхвърляме
За дрехи - има достатъчно намаления по моловете, така, че не би трябвало това да е сериозен разход. Не залитаме в много скъпи маркови дрехи. За детето купувам необходимите неща за дрехи - не прекаляваме с количествата, все пак децата бързо растат.
Освен това имаме обща сметка на името на детето, където спестяваме основно парите, които детето получава за рождения ден, и останалите празници, както и ние внасяме, когато преценим.
Имаме си и отделни сметки с мъжа ми, където минават заплатите/съответно спестяваме и там някаква сума/
На кафета ходим често, но не правим някакви сериозни сметки, на два - три месеца ходим за 2 - 3 дни на различно място извън града, като купуваме ваучери от сайтовете за групово пазаруване. И поне една почивка на море за 7 дни Grinning. Не пушим и не пием
 Имаме и кредит, който също погасяваме в срокове.
Та по този начин се справяме ние.

# 39
  • Мнения: 55 078
Всеки разумен човек трябва да има елементарна финансова култура.
Не може финансите нас да управляват.
За моите пари - аз решавам за какво да ги харча. Peace
Не ми е цел да гоня всички достижения на техниката.
Даже колкото по-малко, толкова по-добре.
Плазма за 3000 лв.???  Crazy
Никога!
Аз дори обикновения телевизор пускам за едни новини, как ли не съм хвърлила толкова пари за друг. Stop

# 40
  • София
  • Мнения: 39 168
Мисля че, в това отношение добре сме си организирали нещата.
2005 - теглихме кредит и купихме общинско жилище.
2010 - още един кредит и му направихме ремонт.
2013 - от двата кредита направихме 1 потребителски, а цената на жилището расте. Това ни е инвестицията.

Телевизора го изплатихме, но пределено не беше плазма за 3 бона.

# 41
  • Мнения: 6 365
В Пловдивско има една финансова пирамида. Има едни батки, дето са на по-високите нива и явно им капят някакви пари. Карат едни БМВ-та с логото на фирмата. Казват, че изисквали от тях да вземат колата с кредит, за да демонстрират просперитет и така да примамят нови шарани.

Иначе хипотетичен пример: работещи в София, да кажем тя взима 2К, той 3К лева, възраст между 20 и 30. Дори и те могат яко да се набутат финансово, като например:
- 2 нови коли, лизинг и бензин по 1000 на месец
- ипотечен кредит 2000 на месец
- Представителни разходи до 1000 на месец

Изобщо лесно е и с такъв доход да се докараш до живот месец за месец и да си на една заплата от финансовите проблеми. Но иначе високият месечен доход може да създаде илюзия за по-високи възможности за харчене, с което да се сдобиеш с по-скъпи къщи и коли, отколкото може да си позволиш.

# 42
  • Мнения: 11 306
Това с купуването на несъразмерни на приходите вещи не е български патент.
Пък в живеенето на кредит сме съвсем аджамии, в сравнение с други народи, на други места Simple Smile

Неумението човек да управлява парите си го приемам спокойно.

Не всеки е роден математик, не всеки може да пее или да рисува. Така е и с бюджетните умения. Да, може с усилия да натрупаш известни познания в областта на финансовата култура. Но те са само върхът на айсберга.
Много хора, израснали в постоянния дефицит на соца, сега компенсират като невидели.
Много хора, лишавали се от едно или друго в предишен период, компенсират като невидели.
Рекламата - не само публичната, но и "една жена каза" - също много помага да се пазарува излишно.
И изобщо, хората обичат да купуват, не само, за да се "покажат" пред другите, а ей така, за да си трупат, като катерички, и да си имат нови неща, които на тях им се струват ценни, дори и временно.

Разбира се, много работещи са заплатени под критичния минимум, особено в провинцията, и при тях за особено планиране на финансите и спестяване не може да става дума. Поради бедност ще има всякакви ексцесии от сорта на плазми, защото с и без тях, бедността остава. Изисква се ужасно самообладание и разум за другото.


# 43
  • Мнения: 6 624
Когато човек няма нужната финансова култура и не може да си направи сметката приходи-разходи, препоръчвам да се прави седмичен бюджет, така е много по-лесно да се справят с трудностите. Например планира се разход за седмицата Х лева и старанието е, действителните разходи на домакинството да са близо до тази сума.

# 44
  • Мнения: 11 306
Не знам дали сте чели соцнаръчника "Книга за всеки ден и всеки дом" - едно дебело томче, което наистина го имаше във всеки дом заедно с "Красива всеки ден", "Мъжът и жената интимно" и готварската книга на Пенка Чолчева.

Та там последната статия беше примерни месечни бюджети, със заплати на двамата възрастни примерно 60 и 110 лева. Бяха патетични- днес дори най-бедните не живеят толкова мизерно.

Та вярно д**е знае две и двеста.
Аз когато съм била най-зле финансово, най-зле харчех. Факт. Вярно, беше между 18 и 20-годишна възраст, та сигурно го има и моментът на съзряването Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт