Финансите... Ние ли ги управляваме, или те нас?

  • 50 196
  • 1 195
  •   1
Отговори
# 45
  • Велико Търново
  • Мнения: 5 666
При мен проблемът е, че когато започна стриктно да си водя сметка за кое колко пари да заделя, и винаги излиза нещо, което да не ми е "в сметката" Wink почти, без изключение. Зная горе-долу какви са ми месечните харчове за сметки - тях стриктно ги заделям, уж остават някакви "за черни дни" и си казвам "е,най-после ще започна и аз да спестявам", и хоп-тази увереност бива бързо изпарена - я някой от домашните се разболее, я излезе ремонт по колата....абе, все се намира по нещо - къде по-малко, къде -повече Confused

# 46
  • София
  • Мнения: 39 168
Същото е и при мен.

# 47
  • Мнения: 11 307
Точно така е, Бисквитка.
В подобни разбивки никога няма точка "член на семейството се разболява" (скъпо "удоволствие" в наши дни, няма какво да си говорим) или "на съседа отдолу му протича от моята баня" (и трябва да му покрия щетите).

Просто защото парите са достатъчно малко, за да се наместят за ежедневните разходи на здрави хора, без сериозни аварии.

# 48
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 729
Вероятно е въпрос на приоритети. Един няма да даде за плазма, но ще има скъпа кола, друг ще даде цяло състояние за хоби или колекционерство примерно, а няма да даде за ремонт в къщи.
Съседите до нас например, в банята стените са на излющена блажна боя, но затова път имат огромна плазма и 4 коли - за всеки по една.
Мен лично най-много ме тормозят разходите за здраве - големи и постоянни. Искам да ги прескоча някак си, ама няма как.

# 49
  • Мнения: 5 178
Не доходите, настройката към парите е важна...
Запознах с една 70+ год жена, която от млада има следното правило вали -гърми 10% от заплатата (сега вече пенсията) слагат на страна с дядото ..Така имат достатъчно спестени парици за извънредни ситуации
Започнах и аз да практикувам от лятото - работи, дори аз съм заложила по-голяма сума ..
Така дори и да се появят по сериозни разходи не се притесняваш, е виж ако недай Боже ми затрябват 20к ще е трудно да си ги набавя.. Но специално за здраве / операции не можеш да предвидиш каква сума ще ти потрябва
Спестявам и всички допълнителни доходи - рента , граждански договори
Но премиите от основния работодател ползваме по предназначение - големи покупки по Коледа, почивка през август и така

Моето свеки с дваж по-големи доходи от въпросната баба гордо заяви - "И кво ще и помогнат 40 лв като спестят". 40лв/месец са 480 за годината .. Обаче свекито е зарината с всевъзможни електроуредчета, тави и не знам още каква посуда, обаче за всяко нещо бърка в резервите..
А чувала съм и гениални идеи за спестяване .. като се пенсионират ще продължат да работят и заплатата ще я спестяват цялата  Mr. Green

# 50
  • Мнения: 6 365
Само като отидеш в някой магазин, веднага се вижда разликата в храната, дали хората купуват потребителски продукти или съставки за готвене.

# 51
  • Мнения: 6 334
Не знам дали сте чели соцнаръчника "Книга за всеки ден и всеки дом" - едно дебело томче, което наистина го имаше във всеки дом заедно с "Красива всеки ден", "Мъжът и жената интимно" и готварската книга на Пенка Чолчева.

Та там последната статия беше примерни месечни бюджети, със заплати на двамата възрастни примерно 60 и 110 лева. Бяха патетични- днес дори най-бедните не живеят толкова мизерно.

Та вярно д**е знае две и двеста.
Аз когато съм била най-зле финансово, най-зле харчех. Факт. Вярно, беше между 18 и 20-годишна възраст, та сигурно го има и моментът на съзряването Simple Smile



Хаха, аз много добре си спомням тази книга и примерът отзад. Само че не беше толкова мизерен бюджетът, спомням си, че пишеше - примерно 20 хляба по 0,15лв., 8 кг месо по 1,20, три кила захар по 0,30 и от този сорт цени. Нямаше обаче перо за ракия и цигари, а при соца се пушеше и пиеше повече от сега. Даже им оставаха 20лв за вноска в ДСК, доколкото помня! И имаше предвидена "такса детски дом", която ужасно скъпа ми се видя на фона на тези доходи - май беше 20лв. Тя просто книгата е от преди 1970г, всичко е било стотинки, но и заплатите са били под 100лв, както в примера;)

# 52
  • Мнения: 55 081
Аз имам бюджет за месеца и си предвиждам пари за лекарства.

# 53
  • Мнения: 11 307
Ракия и цигари.
Сериозно перо в българските бюджети и до днес.
Сигурна съм, че ниските класи харчат повече за тях, отколкото за плазми, ипотеки и коли.

# 54
  • Мнения: 6 334
Сигурно намекът е бил, че въпросните 20лв вноска в ДСК, който пие и пуши, да ги даде за пукница и няма да може да спестява, ама БТ-то май беше 60 стинки, та по кутия на ден - 18лв само за цигарите и за ракия остават 2лв. Все пак тогава за 2 лв поне 2 литра ракия е можело да се купи;)

Абе и високите класи харчат, за уиски и за пури. То това не зависи от класите май.

# 55
  • София
  • Мнения: 39 168
20 лв си беше вноската за апартамент, да!

Ние намерихме начин да намалим разхода за цигари.

# 56
  • София
  • Мнения: 1 462
Вкъщи не водим стриктно финансите. Аз съм безработна от известно време и разполагаме само със заплатата на МП. Докато работех дохода ни беше почти двоен, спестявахме една определена сума, а останалото винаги намествахме, така че до следващата заплата да сме на нула.
След като напуснах работа си мислех, че няма да ни стигат парите и бях доста притеснена. Оказа се обаче, че продължаваме да спестяваме почти същата сума на месец, която трупаме по сметка.
Разликата:
Преди да напусна работа:
  • Пазарувахме продукти, без значение дали са на промоция или не;
  • След като вземахме необходимите неща, следваше втори тур с количката за излишни глезотии (шоколадче, пастички, я и едни фъстъчки, хайде и едно пакетче бадеми, хоп и едно филенце.. и т.н.;
  • Светеха лампи навсякъде, работеха два телевизора без никой да ги гледа, пералнята въртеше през деня, водата течеше все едно е без пари;
И още много други примери за разхищение мога да дам.
След като напуснах работа:
  • Следя брошурите за промоции и почти винаги купуваме промоционални продукти;
  • Пазаруваме с предварително съставен списък и си позволяваме разумно отклонение от него. Съответно много внимателно премислям дали нещо наистина ми трябва или ще е просто необмислена покупка. А и драстично намалихме консумацията на боклуци - чипсове, снаксове, сладко и др.
  • Когато някой уред не се ползва, се изключва, пералнята пере нощно време, водата тече по-малко (неща, които доведоха до намаляване на сметките и които не костват почти нищо)
Резултатът:
Не се лишаваме почти от нищо, а просто започнахме да харчим парите по-разумно. Ако ни се прииска нещо по-голямо(техника примерно), спестяваме и тогава купуваме.
Очаквам скоро да започна работа и доходите ни отново да се увеличат. Тогава определено ще гледаме по различен начин да тези допълнителни пари.  Wink

Последна редакция: вт, 27 яну 2015, 18:45 от Рошличка

# 57
  • Мнения: 6 624
Едно време всички имаха села и си произвеждаха домашна ракия и вино, затова се и пиеше повече.

# 58
  • Мнения: 2 157
Мисля че в масовия случай ние си управляваме финансите. Изключвам семействата със сериозни финансови проблеми. Например сама майка с дете, на квартира.
В нашето семейство е имало доста тежки случаи. Но както казва баба "Ще се свием малко и ще се оправим." Simple Smile Имали сме големи задължения към Топлофикация, обаче с течение на времето и разумно планиране на разходите сме се справяли. Ако един човек няма финансова дисциплина, няма как да има спестени пари.
Като студентка съм била с 450лв за месец, но на квартира две години. Само сметките ми в нестудените месеци стъпваха минимум 200лв. Отделно транспорт в града и до родното място, храна, излизания, учебници и чисто женски придобивки - бяла козметика, тук-таме някоя спирала/червило и блуза/дънки/обувки.
В първи курс (бях на общежитие даже) единия месец не ми бяха останали почти никакви пари. От тогава почнах да записвам за какво и колко харча. Елементарно - една екселска таблица с вид разход и дата. От тогава в края на месеца винаги съм имала пари. Просто разбираш къде "изтичат". Лятото бачкане, зимата здраво учене за стипендии. И парите се вкарват в "буфер" за непредвидени разходи.
Сега не съм на квартира и работя. Продължавам да си водя екселската таблица, вече и за двамата с приятеля ни. Постепенно разбрах за какво ми заминават най-много пари и от какво мога да спестя.
Та трудно ми е да възприема, че средностатистическия българин го управляват финансите. Не, управляват го необмислените желания. Simple Smile

# 59
  • Мнения: 11 307
Абе и високите класи харчат, за уиски и за пури. То това не зависи от класите май.
Е, високите класи няма да ги мисля!

Надежда,
ама цигари не са си произвеждали. А се пушеше много повече от сега.

Общи условия

Активация на акаунт