Детската градина- всичко, което ни вълнува-12

  • 41 302
  • 738
  •   1
Отговори
# 705
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 530
Според нашата мед.сестра има нови разпоредби (според педиатърката няма) и не контактно дете не може да се върне в групата дори и при желание на родителите. Заради това безумие синът ми прекара 2 месеца във 2-ра група, защото и другата 3-та бяха с карантина. На всеки 17-18 ден се разболяваше ново дете. Много пъти говорих със сестрата да го върне, но тя отказваше. В един момент ми писна обаче и чистосърдечно си признавам, излъгах, че е бил в контакт с последното разболяло се дете. След доста разговори, вече склони да го върне в групата. След 2 дни обявиха карантина и във въпросната 2-ра група....пълно безумие.
Да не говорим колко проформа е карантината като цяло. Влизат през един вход. Ходят на плуване...  ooooh!

# 706
  • Мнения: 3 668
Имам питане до Касита. Споменавала сте, за позната в ДГ в чужбина. Имам ли там сборни групи, как е организиран процеса, когато децата са малко за цяла група, местят ли, събират ли?
Аз напоследък съм раздвоена, моето дете е притеснително, но пък в сборните групи разширяваш соц. контакти. Не съм психолог за да кажа подходящо ли е.

# 707
  • Мнения: 653
laurentin, а във вашата градина няма ли психолог, евентуално да се консултирате?  newsm78 И моя младеж е доста свит в големи групи, това лято имам възможност да му спестя сборните групи, ама за следващото вече не знам.  Thinking

# 708
  • Мнения: 10 547
Групите им са смесени. Децата ползват за игра обща голяма зала с отделни кътове, само нещото като занимания провеждат в отделно помещение. Всеки учител има своя група, но като цяло са един голям кошер. Simple Smile

# 709
  • Мнения: 3 668
Благодаря! Явно съм на прав път. В нашия град някои майки чак писма да кмета ще пишат против сборните групи за лятото

# 710
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 606
Групите им са смесени. Децата ползват за игра обща голяма зала с отделни кътове, само нещото като занимания провеждат в отделно помещение. Всеки учител има своя група, но като цяло са един голям кошер. Simple Smile

Това за коя чужбина?

В момента дъщеря ми посещава ДГ в Испания. В училище е, т.е. не спят на обяд. Има групи от 3, 4 и 5- годишни. Всяка група си има помещение, където провеждат занимания и се хранят при лошо време( предиобедна закуска, към 10.30). Всяка група е с отделен възпитател. Няма помощен персонал( като леличките в ДГ). Всички групи играят в общ двор, на обща площадка. Това им е смесването.
Заетостта е от 9 до 16.30. Не може да го заведеш и минута по- рано, нито да го вземеш минута по- късно.

# 711
  • Мнения: 10 547
Скандинавието.
А, да, имат и Лего-стая. Юли ще видя нещата и ще имам впечатления, не само преразкази да правя.

# 712
  • Мнения: 2 352
Това със смесените групи е част от Монтесори идеята. Децата да растат в племенни нрави. Малките да следват и да се учат от по-големите, а големите да се учат на търпение и грижа към малките.  Peace

# 713
  • около Варна
  • Мнения: 1 085
Тарталета, колко деца обгрижва един учител?
Просто ми е любопитно как е в цивилизованите държави.

# 714
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 448
Преди време разговарях с моя близка - учи социални дейности в Германия и имаше стаж в детско заведние. Не помня всичко, което ми разказа, но ще се опитам да разкажа с уговорката, че може и да не съм запомнила добре.

В групите има деца на различна възраст. Има нещо, като договаряне  със семейството - колко часа седмично може да оставя детето и днес може да е от 12 до 16ч, утре от 10 до 13ч .... До колкото разбрах - броят часове, определени за седмицата, не могат да се надвишават. Децата спят, когато им се доспи. Т.е. ако на Тони му се доспи в 11ч - отива и си ляга, ако на Пепи му се доспи в 14ч - тогава ляга ...

Разказваше ми и за помещенията, но съвсем не помня. Това, което ми се върти - по-добре да не казвам, ако не е вярно.

Също мисля, че за децата, за които не е осигурено място в ДЗ, се организира почасово гледане - индивидуално, но пак в рамките на опр. брой часове седмично  Peace .

# 715
  • Мнения: 21 332
Дъщеря ми днес сподели , че в градината казали :"От понеделник ако има кой да гледа децата,да не идват" - имало много деца , а легла не  #Crazy

# 716
  • Мнения: X
Тарталета, колко деца обгрижва един учител?
Просто ми е любопитно как е в цивилизованите държави.

Мога да ти кажа тук, в България в детска градина към училище, направена изцяло по западен образец как работя: двама учители на 14-16 деца по едно и също време, един човек помощен персонал.

# 717
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 606
25 деца са в нашата група. Само учителка е, както казах. Допускам, че има една жена, която е като помощен персонал, но със сигурност е една за цялата степен( за всичките групи).
Хранене- сутрин започват в 9, преди това са закусили вкъщи. Към 10.30 имат време за хапване, носи се от вкъщи. В 12.30 се водят на обяд в отделно помещение, където се хранят с всички останали( училището е до 6 клас включително). Има опция да не плащаш за обяд( около 60 Е някъде е на месец)- вземаш си го на обяд и го връщаш в 15.30. Следобедните занимания са до 16.30. Тези, които ядат в училище, играят на двора/ в стаята в периода до три и половина.

# 718
  • Мнения: X
Не съм Касита ,но ще отговоря . Crazy

Зависи за коя страна става въпрос все пак. Аз имам наблюдения само за Англия и Канада.
Ако е за там то ще отговоря с удоволствие.

# 719
  • Мнения: 3 668
дай ни информация
Носене на храна от вкъщи, на мен не ми се вижда никак удачно, а също и вземането в точен час.
Като чета, детските заведения у нас са си добра придобивка

Общи условия

Активация на акаунт