Протекции на бременна жена

  • 2 804
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 373
С какви протекции се ползва жена по време на бременност и майчинство на работното място?!

# 1
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Зависи от работното място. Ако е тежък физически труд или работи с химикали, то може да поиска други условия.

# 2
  • Мнения: X
http://narabota.bg/%D0%9A%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D … %B8-index379.html

Прочети тази статия има доста информация.
Не трябва да караш нощни смени, да работиш във вредна среда и т.н.

Ако си на постоянен трудов договор и си съобщила, че си бременна, имат право да те освободят само с разрешение на Инспекцията по труда.

# 3
  • Мнения: 3
А трябва ли да се представи медицинско или някакъв друг документ?

# 4
  • Мнения: 29 321
А трябва ли да се представи медицинско или някакъв друг документ?

Най-добре е да представиш бележка от следящия бремеността с подпис и печат, която да се входира. Така няма измъкване, че не си казала.....

# 5
  • Мнения: 373
Имам предвид, ако реши да се завърне на работа - пази ли се мястото, може ли друг да го отнеме по-скор това?

# 6
  • Мнения: X
Пази се мястото, през това време има човек по заместване. Единствено при закриване на предприятието/фирмата, тогава се губи мястото.
Клеопатра, на постоянен трудов договор ли си?

# 7
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Имам предвид, ако реши да се завърне на работа - пази ли се мястото, може ли друг да го отнеме по-скор това?
Мястото се пази, независимо дали си бременна или не, зависи само от вида на договора. Той трябва да е безсрочен.

# 8
  • Мнения: 373
ДА НА ПОСТОЯНЕН ДОГОВОР СЪМ

# 9
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
В такъв случай, няма от какво да се притесняваш.

# 10
  • Мнения: 373
Имах предвид , ако имам заместник аз мога да се върна в определен момент, когато поискам нали и това най-вече...

# 11
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Да заместникът получава договор до завръщането на титуляра.
Сега това не е винаги така, някои частници по принцип си правят каквото си искат. И дали си бременна или не, няма значение, той ако реши да освобождава, пак ще те освободи. Например връщаш се, работиш малко и бум, но трябва да иска разрешение на ИТ за майка с дете до 3 години.

# 12
  • Мнения: 29 321
Да заместникът получава договор до завръщането на титуляра.
Сега това не е винаги така, някои частници по принцип си правят каквото си искат. И дали си бременна или не, няма значение, той ако реши да освобождава, пак ще те освободи. Например връщаш се, работиш малко и бум, но трябва да иска разрешение на ИТ за майка с дете до 3 години.

....или пък изчакват детето да навърши 3 години и те "съкращават". Друг вариант е да ти стъжнят живота и сама да си напуснеш.
Може и да не се стигне до това, разбира се, има и разбрани шефове.

# 13
  • Мнения: 21
Прочетох статията за бременни жени и майки на малки деца,но някои неща не разбрах. Аз работя в много вредна среда за една бременна жена - занимавам се с бои,корселин,разредители и такива вредни вещества. В момента съм в неплатени болнични,защото нямам право на платени,тъй като нямам предишен стаж. Консултирах се с адвокат,за да си знам правата като бременна жена с 4 годишно дете,на срочен договор и в вредна среда. Адвокатът ми каза,че ако взема документ от моята гинеколожка,да бъда преместена на безвредна работа,като се има предвид моето състояние - работодателят е длъжен да ме трудоустрои според това,че съм бременна и за да мога да продължа да работя без риск за моето здраве и това на бъдещото ми бебе. След 2 дни ще дам този документ на работодателя си. Но не съм наясно кога всъщност те могат да ми прекратят договора. Защото изпитателния ми срок е 6 месеца,от които минаха 3. А адвоката ми каза,че той не се прекратява автоматично след изтичане на 6-те месеца. И това точно не разбрах. Това значи ли,че могат да прекратят договора ми в всеки един момент?

# 14
  • Мнения: 29 321
За съжаление, щом си в изпитателен срок, нямаш защита.  Tired

Общи условия

Активация на акаунт