Нашата сватба през 2015 - тема 4

  • 27 059
  • 725
  •   1
Отговори
  • Мнения: 14 302

Тук сме се събрали щастливи бъдещи булки, за да споделяме трепети и вълнения покрай големия ден през 2015.

Заветното "Да" през 2015 ще изрекат:


zvezdnashalqlq - 25 април

Имате поща - 03.05.2015 – Поморие

shainis - 9-ти май в Белоградчик

audace - 9.05.2015 - Обзор

mim_pld - 10.05.2015г.в Пловдив

seangelova - 16.05 в Пловдив

bechko - 23.05 в Монтана

One11 - 23.05.2015

Нелка* - 06.06.2015

BlackRose10 – 06.06.2015

ралица 21 - 06.06.2015 в град Луковит

Kisses{P}  - 13.06.2015г. в Арбанаси

Алечка – 13.06.2015 – Арбанаси


патенце-то  - 13.06.2015г. в Кюстендил

Leotie - 21 Юни 2015

* Miele* - 27.06.2015

Alady - 4.07. 2015 -Варна

SilverTear - 04.07.2015 в град Троян

Бубулеса Бубълска  - 05.07.2015 – София

WesiWasilewa - 11.07.2015

Lucky girl90 - 12.07.2015

lili737 - 12.07.2015

mariq91  - 18.07.2015

Lasito - 08.08.2015г

Аделина Славова - 08.08.2015 в Бургас.

kr1s1to - 15.08.2015 в град Благоевград

Вержи  - 28.08.2015 в София

mea_culpa89 - 29.08.2015

Wiktoria777 - 29.08.2015

Miss_Bingley - 30.8.2015

I ♥ - 30.08

З_A_Я - 5.09.2015г. Монтана

pepi_mdi - 05.09.2015 в София

Da_Za - 5.09.2015г

Петя__Димитрова - 12.09 - София

mtaneva - 13.09.2015 – Сливен

В Е С И - 20 септември 2015 – Варна

пумпалче - 20.09 - в Шумен

Las Vegas - 21/09/2015

Shantel - 26.09.2015 г. , гр. Пловдив

Zornitsa Krasteva  27.09.2015г

Bubsyn – 10.10.2015

# 1
  • Мнения: 1 464
Хайде аз първа  Simple Smile

Да ви попитам-вие наясно ли сте с обичаите по взимането на булката? Кой идва, кой се закичва, изобщо какво се прави? Оказа се, че в нашите две семейства никой не знае кое и как...

# 2
  • София
  • Мнения: 545
Някой попита за парите- кой ще плаща сватбата. Ние имаме събрани пари, но няма да ни стигнат и родителите ни ще ни дадат по равна сума.
За взимането как мисля че стоят нещата-така ще го направим ние:
1. ММ се събира с роднини вкъщи- почерпка
2. Отиват да вземат кумовете- пак почерпка
3. От там всички идват да ме вземат мен- след като мине затискането на вратата, слагане на пари в обувката, всички се настаняват в хола да се почерпим. Кумата ми дава букета, а аз закичвам с бутониери всички близки. Не съм решила баща ми ли ще ме извежда (има такава традиция) или просто ще излезем всички пред блока и ако има музика ( а сигурно ще има) май трябва да изиграем едно хоро. Тъй като искаме да имаме фолклорна формация, те си имат там някаква си песен която свирят за извеждането

# 3
  • Мнения: 109
Първо честито за радостното събитие. Аз ще споделя как беше на сестра ми на сватбата,която мисля,че при всички сватби е така,защото наще са традиционалисти. Simple Smile  За булката идва младоженеца,да я вземе.Затискахме входната врата да не влезе веднага мъжо и неговите хора. После аз и шаферките стояхме пред вратата на стаята,където беше булката,и младоженеца ръсеше пари,в замяна на сестра ми Joy Joy.Пазарихме се с една дума. После булката излиза с бащата под ръка на онази тежка песен "Ела се вие превива", и бащата я предава на младоженникът,следват хората и черпнята пред блока,поне при нас беше така.Но преди всичко,младоженникът трябва да мине да си вземе кумовете.Закичват се кумовете,шаферките и родителите. Предполагам вече другите ритуали ги знаеш,гражданско,църква и ресторант Simple Smile.  Весел празник и безкрайно щастие  bouquet

# 4
  • Мнения: 15
Здравейте бъдещи младоженци тъй като и аз ще сключвам брак (5.9.15 ), реших и аз да се включа в темичката  Heart Eyes Прилагам Ви няколко линка по които аз се водя надявам се да са от полза   bouquet
Този е за как протича сватбения ден:
http://www.mywedding.bg/statia/protichane-na-svatba

Tук има много статии за организации и различни списъци:
http://www.svatba.bg/planning

# 5
  • Мнения: 1 602
Ние ще имаем смесено плащане. Понеже сватбата е извън родните ни градове всеки родител поема своите гости (роднини+сем. приятели) - куверт и нощувка. Ние поемаме кувертите на приятели, фото,видео, украса и всичко останало. Родителите искаха да я разделят, но аз лично съм против. Сега като я плащаме ние можем да си ппозволим по-скъпа украса, пакет от двама фотографи и други неща, които биха се сторили иначе излишни на родителите.

# 6
  • Мнения: 18 558
Хоп и аз в новата темичка! Благодаря ти Алечка! Да ни е честита, забавна и полезна.   bouquet
KARINITA156 блатодаря ти за линковете, ще са ни доста полезни, ще ги погледна.
По трите точки на Петя:
1.При нас родителите плащат сватбата.И ние сме в друг град, всеки си поема гостите,които кани.
Сумата ще се раздели горе-долу по равно между семействата. Моите гости са доста повече, но това няма значение, плащаме нощувки също.
Разбира се, ще има неща, които ще поемем и ние, вероятно дреболийките.
Но основно родителите плащат.
2.Шаферки-няма значение броя, важното е да са неомъжени.Моите премерно са 5-три момичета и две момчета. Вероятно и едно малко момиче, бебенце.
3.Поканите ни ще са поименни-приятеля ми държи много на това.
На другите булки добре дошли!  
По вземането на булката няма какво да добавя, момичетата са обяснили по-горе основните неща.
Има булки, които закичват всеки един гост-за мен е остаряла традиция, излишна и непосилна, губене на време. Аз ще закичвам младоженец, кумове, шаферки, и най-близки роднини-лели,чичовци, баби, дядовци и първи братовчеди.

# 7
  • Мнения: 15
А какво мислите за сватбените агенции и като цяло има ли смисъл от тях, не е толкова до парите колкото, въобще дали си заслужава. На пример ние вече уговорехме ресторант, също така  Dj, който ни предложи танцьори, оркестър (при взимане на младоженец, кумове и булка), видео оператор и фотограф... За дребните детайли като покани - мислим да поръчаме от една жена ръчно изработени, за бутониери и дребни подаръчета, както и късметчета мисля да поръчам от Интернет фирми...Единствено ни остава темата с декорацията, на която аз много държа, но на мен не ми харесват лъскотиите имам на предвид сатенирианите материи, а повечето ми предлагаха един и същ модел само че в различни цветови гами... Освен това тъй като сме от Несебър, повечето фирми са от други градове повечето поставиха условия да им платим не само транспортни разходи, куверт но и нощувка, става въпрос за фирми от Бургас, направо се самозабравят.

# 8
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Алечка   bouquet !

Аз съм отговаряла, но пак ще кажа

1. Ние си плащаме всичко .
2. Нямам шаферки, въпреки че все още имам не омъжени приятелки.
3. При нас има едно малко дете, но иначе, ако не исках да има малки деца бих написала това в поканата.
Доста често срещано е при нас, да се уточнява дали с деца или без както и стил на обличане .

# 9
  • София
  • Мнения: 913
Алечка, благодаря за новата тема!

И аз да се бухна в нея  Laughing

Добре дошли на новите девойки, пожелавам ви безпроблемно планиране и само положителни емоции!

Момичета, както винаги сте изписали страшно много! Стана ми много хубаво да чета нещата, през които минавате в момента, аз сега се чувствам малко като прасе, борещо се с тиква, но май нещата при нас започват да придобиват завършен вид  Party

В понеделник имахме среща с флористка, която толкова много ми допада като стил и начин на работа, че ще се гръмна, ако ме изненада с космична оферта  Mr. Green Чакам с нетърпение да ми изпрати оферта за да мога да ви се похваля, хехе.

Inka13, и нашата сватба ще е в Макси /на 05.07/ - чувала съм хубави отзиви и към момента съм много доволна от отношението.

edit: Забравих да ви споделя колко забавно се получава при нас в деня на сватбата. Тъй като живеем в комплекс с много къщи, в които живеят мои роднини, близки и приятели, се оказа, че ММ ще вземе кумовете от тяхната къща, която е на 20 метра от нашата обща, а от там - ще вземе мен от къщата на мама, която е на 50 метра от къщата на кумовете  Laughing Очертава се едно пътуване, не ми се мисли  Mr. Green

Последна редакция: ср, 25 фев 2015, 11:02 от Бубулеса Бубълска

# 10
  • София
  • Мнения: 22 947
А какво мислите за сватбените агенции и като цяло има ли смисъл от тях, не е толкова до парите колкото, въобще дали си заслужава. На пример ние вече уговорехме ресторант, също така  Dj, който ни предложи танцьори, оркестър (при взимане на младоженец, кумове и булка), видео оператор и фотограф... За дребните детайли като покани - мислим да поръчаме от една жена ръчно изработени, за бутониери и дребни подаръчета, както и късметчета мисля да поръчам от Интернет фирми...Единствено ни остава темата с декорацията, на която аз много държа, но на мен не ми харесват лъскотиите имам на предвид сатенирианите материи, а повечето ми предлагаха един и същ модел само че в различни цветови гами... Освен това тъй като сме от Несебър, повечето фирми са от други градове повечето поставиха условия да им платим не само транспортни разходи, куверт но и нощувка, става въпрос за фирми от Бургас, направо се самозабравят.

Брей,ама много нагли наистина... Айде транспортните разходи ок,но защо след като декорират просто не си тръгнат,те на работа ли отиват или на ол инклузив  Shocked При нас се оказа,че жената на собственика на ресторанта,в който ще сме,на скоро си е отворила такава агенция,но ние ще ползваме като услуга само украсата на ресторанта,според мен трябва да видиш дали ще имаш възможност някак си сама да си я организираш и да видиш колко ще ти излезе,ако не вече да търсиш някаква агенция.

Колкото до децата,разбира се,че тези,които са по мънички могат да вдигат шум или да си играят нещо,да бягат,но в никакъв случай дори не ми е минало през ума,да моля някой да не си взима детето (или да го напиша в поканата,аз ако имам дете - няма да ми стане никак приятно),като човек с 2-ма по-малки братя,много добре знам,че има родители,които наистина съвсем сами си гледат децата и просто няма на кого да ги оставят.При нас ще има 2 момченца на 7,едно на 6 и едно на 2 годинки.Пък и според мен децата са много непринудени и ще придадат един особен чар на сватбата Hug

# 11
  • Мнения: 18 558
Цитат
А какво мислите за сватбените агенции и като цяло има ли смисъл от тях, не е толкова до парите колкото, въобще дали си заслужава. На пример ние вече уговорехме ресторант, също така  Dj, който ни предложи танцьори, оркестър (при взимане на младоженец, кумове и булка), видео оператор и фотограф... За дребните детайли като покани - мислим да поръчаме от една жена ръчно изработени, за бутониери и дребни подаръчета, както и късметчета мисля да поръчам от Интернет фирми...Единствено ни остава темата с декорацията, на която аз много държа, но на мен не ми харесват лъскотиите имам на предвид сатенирианите материи, а повечето ми предлагаха един и същ модел само че в различни цветови гами... Освен това тъй като сме от Несебър, повечето фирми са от други градове повечето поставиха условия да им платим не само транспортни разходи, куверт но и нощувка, става въпрос за фирми от Бургас, направо се самозабравят.

За транспорта айде както и да е-навсякъде се включва и транспорт, това си е практика, не се очудвай, съвсем нормално е. Но чак пък храна, нощувка и прочие, ми се струва излишно. Повечето агенции идват украсяват и на другия ден прибират.
Това разбира се отнеме време, ресурси и хора, затова те си пътуват с бусове и екип.
Ако е далече не е учудващо, че искат и хотел, защото на другия ден трябва да си приберат украсат и как следва да стане това, ако говорим за 1-2 и повече часа път? Нормално е да искат да пренощуват на хотел.
Принципно имаш ли време можеш много неща да си направиш сама-реално това, което е по-трудоемко е обличането на столовете, масите, панделки и украси.
Ние заложихме на агенция, защото сме далече и не можем да правим всичко сами, а и в деня на сватбата познай как ще тръгна да украсявам, обличам маси и столове, нали няма как.  Simple Smile Wink
Агенцията си е удобство, не е нещо излишно.
За темата с децата:Не можеш да напишеш в поканата "не си водете децата", за мен е неприемливо, грубо,би засегнало хората. Никога не бих си го и помислила изобщо.
Какво толкова ще ми попречат едни деца, да не говорим, че наистина има хора, които не могат да си позволят да ги оставят.
На мен би ми направило лошо впечатление и не бих отишла на такава сватба.  Simple Smile но такова е моето мнение  Simple Smile

# 12
  • Мнения: 14 302
Да кажа и аз Simple Smile

Ние ще си плащаме сватбата и всичко покрай нея. Мама ще ни подарят сватбената торта, а свекърите ще ни дадат парички.

Дечица ще имаме на сватбата много. Няма да ги каня поименно, ще разчитам на родителите да си преценят. На мен ми се иска родителите да си прекарат добре и спокойно, за това ми се иска поне по-мъничките да не ги вземат, но това ми е единственото съображение. Всичките са сладки принцеси.

За извеждането - Освен всичко, което сте казали при нас има обичай младоженеца да търси едната обувка на булката и като я намери да я пълни с парички, защото не и става.
Девойка извежда младоженците от дома на булката, като ги води за бели панделки. Пред вратата на къщата булката рита менче с вода и хвърля през рамо (без да се обръща) паничка с жито, стотинки и сурово яйце. Обясняваха ми веднъж защо се правят тези неща, но не запомних. Не знам дали ще спазим всичко.

# 13
  • На остров
  • Мнения: 13 498
За мен няма нещо неприемливо  Simple Smile всеки си прави сватбата както му харесва . Споделих как се практикува тук, не се пише директно "Не си водете децата", а под закачлив текст  Laughing . Реално сватбата е забавление за възрастни, но на мен ми харесва да има и деца Simple Smile .

# 14
  • Мнения: 643
Miss B - по въпроса ти какво толкова ще пречат едни деца , повярвай много може да попречат . Ние през  последните 2 години бяхме на около 10 сватби канени и на какво ли не се нагледахме , та и затова решихме твърдо без деца на нашата сватба .
 На едната сватба децата почти разрушиха сватбената торта и после си вкараха ръцете в тортата на кумата . На другата сватба две момченца решиха , е воала на булката е писта за колички и по време на изнесения ритуал го използваха за писта по която да си пускат количките ( той беше от тези най-дългите ) , На една друга сватба ,  първия танц беше буквално провален защото едно дете се вряза в младоженците бягайки със чаша сок в ръката ( сещате се какво се случи ) ., На сватбата на кумовете ни пък едно бебе не спря да реве с цяло гърло по време на ритуалите , дори и на двд-то нищо не се чува , само детския рев .  Има още много много ситуации на които станахме свидетели и който ни доказаха , че децата нямат място особено на вечерна сватба . Аз също смятам да кажа на хората , че сватбата е само за възрастни и не ми пука кой ще се разсърди . По-добре така отколкото да ме залеят със сок на първият ни танц или да ми съборят тортата , вързан поп мирно село .  Peace

Общи условия

Активация на акаунт