Отговори
# 45
  • Мнения: 1 040
Трудна е тази възраст, на прага на пубертета, когато детето става тийн.
За детето може би не е имало установени ясни правила, които да спазва.
На тийна трябва да му се обясни, че в живота правилата се спазват, че това е
от негова полза и за негово добро. И че всичко си има цена.

Добре де, ако не иска да ходи на училище, къде ще тъпее по цял ден, какво ще прави
и какво му се прави?

# 46
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Любов и Логика, мъжа ти е направил точно каквото аз и моя мъж щяхме да направим Peace

# 47
  • Мнения: 818
Понякога трябва малко шок за едно дете, все пак е дете, не може да види нещата както ги вижда един възрастен.
Не виждам нищо шокиращо в това с циганската махала. Съвсем реален пример за евентуалното му бъдеще е. Доколкото разбрах, не става въпрос за висше образование, а за средно. Еми, ако няма средно, почти гарантирано няма да може да си намери работа. Ако няма работа, няма доходи. Ако няма доходи... ще рови по кофите.

Така работи системата. За да си играеш с нея и да взимаш такива кардинални решения като "няма да ходя на училище", трябва добре да си помислил за последствията и вариантите. Дипломата се иска навсякъде. Може да е формалност - колко хора знам, които не знаят нищо, но са завършили училище някак... Но... е необходима формалност за нашата система.

Спрете му интернета докато не започне да ходи редовно на училище.

Ти ужасно  много подценяваш изобретателността на децата
+ 1 за "спрете му интернета" и един коментар за изобретателността... Нека му се наложи да е изобретателен. Поне ще ползва сивото си вещество, като не смята да го запълва с нищо...

средното няма да й свърши никаква работа, но без него няма да може да иде да учи в Холандия.
Ето така се обяснява на децата - истината. Като искаш нещо, търсиш начин да го постигнеш, независимо какви още глупости ще забършеш по пътя. То всяко висше съдържа един куп предмети, от които няма смисъл, но без тях няма диплома, та... учиш и това е.

# 48
  • Мнения: 14 520
Как да не е шокиращо?  Ти ходила ли си? Между другото мен ме бяха завели, не с образователна цел  Laughing като бях малка, не ходех още на училище. Още го помня Crazy

# 49
  • Мнения: 5 259
Никога не бих тръгнала да решавам такъв проблем по подобен начин. За успеха на едно решение е много важно да се знае какво точно поражда проблема. Вместо да си блъскаме рогата и инатите с детето, бих седнала да поговоря с него искрено и да  разбера точно каква е причината да не иска да ходи на училище. Най-вероятно е да е проблем с някой съученик/съученичка или конкретна учителка. Децата на тази възраст се сблъскват с проблеми, които не са им по силите и за които няма кой да им помогне, както е било в по-ранната им възраст, трябва да се оправят сами с нещо сложно за пръв път в живота си. И много често тяхната реакция е бягство от проблема - няма повече да ходя!
Та в случая урокът, който бих дала, е че проблемите се решават, а не се бяга от тях. Решението ще потърсим заедно, за да знае детето, че винаги може да разчита на нас и че всек проблем може да бъде решен по един или друг начин.

Иначе посещението в циганската махала си е един много добър житейски урок сам по себе си, дори да не е свързан с мотивация за учене.

# 50
  • София
  • Мнения: 7 242
Не мисля, че едно кратко посещение в циганската махала е шокиращо.. По-скоро е интересно.
Не съм давала и не са ми давали такива уроци, но на братовчед ми да и имаше много положителен ефект. И него в тинейджърска възраст го домързя да учи. През лятната ваканция чичо ми го записа като помощник в един плод-зеленчук за месец, а успоредно с това го заведе и в института, където той работеше, за да има база за сравнение. Братовчед ми твърди, че наистина му е подействало много стимулиращо. Днес е на доста висок пост и добре платен. За съжаление в наше време, ако нямаш близки на съответното работно място, е трудно да си пласираш отрочето да се потруди и да оцени "цената" на парите и различните видове труд. Понякога ме е яд, че няма вече бригади, въпреки че и те бяха една пародия. Но изначалната идея беше добра.

# 51
  • Мнения: 5 259
Такива уроци не е задължително да имат целения резултат. Аз съм работила в зеленчуков завод едно лято, като бях на 17-18 години. Беше първата ми работа и като такава - супер забавно преживяване. Всичките ми съученички, които работеха през лятото, много харесваха тръпката на това да си самостоятелен, голям и да правиш нещо отговорно. А "професиите" бяха все от рода на продаване на сладолед или персонал в Макдоналдс.
Подобно нещо може повече да се хареса на детето от това да студенства, така че трябва да се внимава с такива уроци  Laughing

# 52
  • Мнения: 818
А "професиите" бяха все от рода на продаване на сладолед или персонал в Макдоналдс.
Подобно нещо може повече да се хареса на детето от това да студенства, така че трябва да се внимава с такива уроци  Laughing
Аз пък смятам, че ако такова нещо се хареса на някого повече от висшето образование, то той трябва да си го прави. Като иска цял живот да продава в Макдоналдс или Рафи, значи толкова му е акъла, значи това заслужава да прави. Изобщо не бих ограничавала в това отношение. Нека види какво му допада. Не всеки е достатъчно интелигентен, за да стане нещо повече и да си хареса нещо по-смислено, независимо, че майка му го има за най-умното същество на света.

# 53
  • Мнения: 7 171
Тук децата започват работа към 15-16, когато им е разрешено официално. В супермаркетите работят предимно ученици. Плащат им минималната работна заплата.

След девети клас имат и задължителни класове по доброволстване. Помагат в(във?) food bank, библиотека.... Изобщо, имат възможност да се сблъскат с реалносите в живота.

# 54
  • Мнения: 5 259
Аз пък смятам, че ако такова нещо се хареса на някого повече от висшето образование, то той трябва да си го прави. Като иска цял живот да продава в Макдоналдс или Рафи, значи толкова му е акъла, значи това заслужава да прави.
Много неадекватно мнение  Laughing
Въпросните момичета завършиха по две висши образования, едното в чужбина и се реализираха изключително добре. Все пак са минали 15 години от тогава и човек лесно може да види какво е станало, а не да кара на нелогични предположения.
Това, което имах предвид е, че на един ученик може да му се стори много вълнуващо да бъде самостоятелен, да получава пари и да носи отговорност. Това са нови неща, които до тогава не са му давали да изпита и определено може да му подейства интригуващо, за разлика от скучното учене, което вече го е правил към 12-тина години и му е пределно ясно какво представлява. Нормално е новото винаги да е малко по-вълнуващо от добре познатото, което правиш от както се помниш.
Проблемът е, че у нас не е практика децата да работят и да доброволстват, което би било много полезно за тях.

Тук децата започват работа към 15-16, когато им е разрешено официално. В супермаркетите работят предимно ученици. Плащат им минималната работна заплата.

След девети клас имат и задължителни класове по доброволстване. Помагат в(във?) food bank, библиотека.... Изобщо, имат възможност да се сблъскат с реалносите в живота.

Супер! И не си остават с тези професии цял живот, нали?  Laughing

# 55
  • София
  • Мнения: 62 595
ако трябва да се гърча в МакДоналдс и супермаркетите, не само ще ми се доучи, ами и на Марс ще съм готова да отида!  Wink
Което пък, ме подсети за една тема преди време относно работенето. Тогава се изсипа сума народ да обяснява за преводи, писане на софтуер и пр., все квалифицирана работа, или сервитьорстване из заведенията, и малцина признаха, че става въпрос за това, че учениците са с никаква квалификация и съответно могат да изпълняват само неквалифицирана работа, която пък от своя страна е трудна и нископлатена.

Аз хич няма да съм хепи детето ми точно на 15-16 години да си губи времето в нископлатена работа, вместо да си натиска трибуквието и да се занимава с учене и извънкласни занимания, да се развива. Точно в тази възраст вече на децата ззапочва да им се учи за постижения, да се оформят интересите за евентуално бъдеща професия, мозъците им са много бързи.

# 56
  • Мнения: 5 259
Изобщо не става въпрос за квалификация. Завършващите средно образование си имат квалификация, просто нямат опит. Нямат работни навици. Нямат нужната сериозност и дисциплина. Не могат да издържат концентрирани цял работен ден и т.н. Това са неща, които е нужно да се упражнят малко.
Наблюденията ми са, че най-успешни в кариерата си са тези, които като студенти са работили някаква работа, дори и неквалифицирана, спрямо онези, които до дипломирането си единствено лекции са посещавали и са започнали да търсят първата си работа чак на 23-24 години.

# 57
  • София
  • Мнения: 62 595
студентите са пълнолетни хора. Тук се говори за ученици, 16-годишни. А и 40-годишните не могат да издържат концентрация цял ден. Активното внимание е около 15-20 минути, дори при възрастните и след това трябва да сменят задачата.

# 58
  • Мнения: 818
Изобщо не става въпрос за квалификация. Завършващите средно образование си имат квалификация, просто нямат опит. Нямат работни навици. Нямат нужната сериозност и дисциплина. Не могат да издържат концентрирани цял работен ден и т.н. Това са неща, които е нужно да се упражнят малко.
Глупости. Ето това е неадекватно изказване. Никой не съм видяла да се упражнява в това. Завършва средно или висше и започва работа. "Упражнение" си правят само децата, чиито родители нямат да им дават достатъчно пари.
Човек и на 8 години може да е точен, сериозен и дисциплиниран, ако е наред с главата. Синът ми, например, сам си преценява кога да тръгне за училище, за да е навреме, кога да тръгне към спорта, за да е навреме, няма неизпълнени домашни, ненаправени задачи и т.н. Дъщеря ми пък да не говорим, тя е много самостоятелна, само още не е навършила пълнолетие, а като я гледам, е много по-отговорна и сериозна от 20-годишните кифлета навън, и си ползва сивото повече.

Но пък... знам ли, може би за ниско интелигентен човек е необходимо да се "поупражнява" да ходи на работа... Сигурно тези хора се упражняват и да дишат... да играят, да спят, да се хранят... ми то сложно, бе ooooh!

# 59
  • Мнения: X
....

Аз хич няма да съм хепи детето ми точно на 15-16 години да си губи времето в нископлатена работа, вместо да си натиска трибуквието и да се занимава с учене и извънкласни занимания, да се развива. Точно в тази възраст вече на децата ззапочва да им се учи за постижения, да се оформят интересите за евентуално бъдеща професия, мозъците им са много бързи.
Ами Анди тук се говори за работа в летните ваканции и някой уикенд предимно.
Но вие го четете като едва ли не работа след у-ще и то всеки ден ..

Общи условия

Активация на акаунт