(Био)зеленчукова градина - тема 29

  • 66 601
  • 752
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 4 753
Същите са и моите бабини домати... Правят много големи плодове, но китката продължава с листо... Не съм убедена, че трябва да се клъцва, ще наблюдавам тази година и такива без манипулация за да им схвана идеята на развитие...  Laughing

# 706
  • София
  • Мнения: 24 839
Доматите ми цъфтят, но не растат, жълтеят. Вътре е рохко и влажно- отгоре съм покрила с дървесни трици и сено. Възможно ли е покритието  да е причината?
да ги заменям ли с други, да махам ли колтуците, какво да ги правя?

А пък тиквите добре тръгнаха, но също жълтеят и спря бурното развитие. Едва наскоро окосихме тревата около гнездата. Мулчирани със същото.

Последен въпрос - мулчирани картофи да поливам ли? Не се смейте много!

Куркума, закъсняло дойде  за мен обяснението за накисване на семената, дано да съм успяла с това мулчиране да ги поддържам влажни, за да не загине кълнчето. Благодаря ти за увлекателните и пространни обяснения!
Доматите се поливат при засаждането и чак когато вържат. Спри поливането и на тиквите. С какво си мулчирала? Да не си подкислила почвата?

# 707
  • София
  • Мнения: 24 839
Ще сбъркаш, ако поливаш със содени разтвори. Ще си засолиш почвата.
Содата е натриев бикарбонат и най- много да алкализира почвата.
Най- общо, почвата при влажен климат е по- кисела, а при сух- алкална.
Ако се мулчира с борови иглички, борови стърготини или компост, се подкислява.
Най- лесно се проверява почвата с подръчни средства така.
Необходими са: 2 пластмасови чаши, оцет, сода за хляб, вода.
Напълнете едната чаша наполовина с оцет. Другата чаша напълнете наполовина с преварена вода и разтворете 3 супени лъжици сода бикарбонат. Така вече имате два разтвора – кисел и алкален.Изберете точка от градината, където  искате да проверите рН на почвата.
Вземете шепа пръст и сложете в чашата с оцет. При наличие на пяна т.е. има реакция - почвата е алкална (рН> 7).
Вземете шепа пръст и сложете в чашата със сода.  При наличие на пяна - почвата е кисела (рН <7).
Ако се окаже кисела- третира се или с дървесна пепел от печката, или с гасена / хидратна вар/.
Поръсва се и се размесва с почвата, като трябва да се спазят нормите.
За повишаване на рН на почвата с 1.0 единица:
Песъчлива почва: Добавят се 140 гр гасена вар/ м2.
Глинеста почва: Добавят се 280 гр хидратна вар/м2.
Торфени почви: Добавят се 700 гр хидратна вар/м2.

Надявам се да съм била полезна. Simple Smile

# 708
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Gerundiq, долната статия на Бруклинската ботаническа градина включва добро описание какво се случва с растенията, ако се ПОЛИВАТ със сода бикарбонат. Не е безобидно, но и ти вече няма да поливаш.
http://www.bbg.org/gardening/article/least-toxic_controls_of_plant_diseases

Отивам да подсаждам домати. Можете ли да повярвате, че от цяло растение, вече загърлено и прилежно привързано към колче, сляпото куче ми е оставило 1-2 листета?

# 709
  • София/Варна
  • Мнения: 1 448
Благодаря много за разяснителната кампания. Определено няма да поливам вече със сода. Доброто е че бях поляла земята, а и вчера вална дъждец. Доматите изглеждат добре, аз само тях полях с микса с коприва, сода и мляко. Краставиците и пипера само с коприва заливах.
Ще напръскам в събота с препарата, който ми препоръчахте и после ще се хваля с домати.
За първа година май месец имам вързали домати и съм много горда със себе си и с леля ми  Wink.
Лютите ми чушки бяха с осезаемо лилави листа, но докато се наканя да снимам и да питам израснаха новите и те са си нормален цвят.

# 710
  • Мнения: 14 478
Вчера имаше градушка, но слаба богу-дребна и не нанесе поражения.

# 711
  • Мнения: 261
Герундик,ако успееш да качиш снимките и сме убедени,че имаш алтернария ,най добре да пръскаш със Дитан плюс Скор и подходяща листна тор.Както каза Амика,Скора е против алтернарията,а другия препарат освен,че предпазва от други болести ускорява фотосинтезата и разтенията придобива тъмнозелена окраска.Успех!                                                                                                                                       .........Сега малко спам!Това не е езеро а нашите така наречени бахчи!През пролетта ги заля водата и така се получи хабитат за всякакви птици-малки корморани,рибарки,щъркели,диви патици и прочие.Знам,че е гадно но ми се иска водата да си остане там!Познайте кой най се радва на водата!

# 712
  • София
  • Мнения: 327
Герундик,ако успееш да качиш снимките и сме убедени,че имаш алтернария ,най добре да пръскаш със Дитан плюс Скор и подходяща листна тор.Както каза Амика,Скора е против алтернарията,а другия препарат освен,че предпазва от други болести ускорява фотосинтезата и разтенията придобива тъмнозелена окраска.Успех!                                                                                                                                       .........Сега малко спам!Това не е езеро а нашите така наречени бахчи!През пролетта ги заля водата и така се получи хабитат за всякакви птици-малки корморани,рибарки,щъркели,диви патици и прочие.Знам,че е гадно но ми се иска водата да си остане там!Познайте кой най се радва на водата!
Рени🐶много сладко. Възползвах се от съветите , които сте дали на Герундия, че с нея сме съседки и аз имам същите проблеми. Доматите ми са ги насадили мои приятели в събота, аз се прибрах във вторник и е доста късничко, ама да е здраве.
Смятате ли че е добре освен че ще ги пръсна с Дитан , освен това ще е добре и да ги подсиля с течна тор от калифорнийски червеи?
И втори въпрос някой да помогне със съвет от къде да купя на добра цена наземен маркуч твърд или мек за капково напояване?

# 713
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 256
половинката купува отнякъде на горе-долу такива цени  Peace пращат го с куриер  Hug

тъничък е, дават го за една година, но изкарва повече.
при нас дава фира от копване върху него, вместо до него  Blush и от опитите на малчо да ги удължава Blush

# 714
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Рени, накара ме да мечтая! Обичам птичките! newsm51

# 715
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Днес е ден на еколога.
Те тая картинка ми хареса.
http://ecology.unian.net/reduction/1085814-segodnya-mir-otmechae … schey-sredyi.html

# 716
  • Мнения: X
Ние купуваме тръби за капково напояване. ММ харесва тези на Azud. В зависимост от метража излизат по-скъпо или по-евтино. Последно купихме тръба с дупки по 80 ст. за метър и тръба без дупки по 40 ст. за метър. Пазаруваме от napoqvane.com. Съответно взимаме колена, тройници, удължители, тапи, колчета, кранове, капкообразуватели (някъде искаш една дупка и там се слагат или някъде е запушена дупката и пак това е решение).
Откъснах първата краставичка Тести Грийн. Много вкусна, иска ли питане Simple Smile. Не е пораснала много, но знам, че като я откъсна, ще връзва повече растението. Лабрадорът като че ли е спрял с всякакви дейности, сигурно е почивка  Wink.

# 717
  • Мнения: 1 710
Завидях ти, моите краставици не искат да връзват, цъфтят, цъфтят и нищо накрая....

# 718
  • Мнения: 261
Алис ,добър апетит!  Grinning Беше ме попитала за вкуса на краставиците ЕНЯ ф1.Мисля,че наистина имат по тиквен вкус и Тести грийн е по хрупкава,но пък първата е много родлива и като я сложиш в хладилник час преди консумация е супер.Корнишоните също са вкусен сорт.Утре ще фрезоваме мястото от граха и ще сея корнишони на конструкция и мрежа.Изчислих,че ще ми трябват около 110 корена и не мога да реша първо в кофички ли да ги посея или направо в земята?!! newsm78 ... Мама Гали,миналата година си купих разсад на Гергана.Станаха огромни растения,но....без краставици.По спомени започнах да бера след доматите-тоест след 5 юни и то след голяяямо колтучене.Може би и при теб сорта го изисква,но всеки сорт се колтучи по различен начин.

# 719
  • Мнения: X
Завидях ти, моите краставици не искат да връзват, цъфтят, цъфтят и нищо накрая....

А, недей Simple Smile. Това са онези краставици, които мъчих да растат вкъщи, после ги зарових доста и оставих отгоре само зелените листа и им трябваше доста време да се почувстват добре. Но гледам, че и съседното коренче е вързало. Писах, мисля, че белите са като гроздчета и имам две растящи. Герганата засега само цъфти, не съм колтучила нищо, защото от всеки сорт имам по 2-3 коренчета пробно в едната градина. Другите два сорта засега са далече от цъфтеж. Мисля, че бях засяла само Тести Грийн и Белите в края на февруари пробно, а другите после, така че не са с равен старт.
Рени, благодаря за уточнението за сортовете! Корнишони не садя. Опитвала съм и Герганата победи по всички направления. Моят грах има шушулки, но още не е напълнил, ама аз го сях късно. Брах пак спанак и манголд. Гледам, че спанакът се кани да цъфти.

Общи условия

Активация на акаунт