(Био)зеленчукова градина - тема 29

  • 66 601
  • 752
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 14
Здравейте, прекрасни градинари, аз преди доста време писах и после изчезнах, тъй като падна едно местене, смяна на градинката и сега се озовахме в друг край на България, позасяхме вече доста неща, но нещо разсада от пипер или поне по-голямата част претърпя неуспех, та сега с готов разсад ще опитаме да хванем последния влак за сеитба, моля пишете пречи ли 3 сорта пипер в една леха да се сеят?
А също някой да пише идеи за избаване от мравки !!!!!!!!!! Ужас , много са, крадат семена и правят поразии.
Успешна година на всички, пълни кошници с плодове и зеленчуци!
А , когато нещо не се получи да си пазим радостта от градинарстването, защото е незаменим дар!

# 721
  • Мнения: X
ще ми трябват около 110 корена и не мога да реша първо в кофички ли да ги посея или направо в земята?!! newsm78 ...

Рени, и по двата начина ще стане. Когато имам много семена и ми трябват много, засявам в някакъв съд и чакам да хоризонтират котиледоните, и садя. Е, когато не съм готова, а те поникнат... не е приятно, защото започва едно чудене и местене, за да не се издължат, но след като разбрах, че не е фатално, съм по-спокойна. Директно в земята е по-лесно, стига да имаш възможност да поддържаш влажността до поникване. Чакам едни краставички да ми поникнат и ако някои от засадените в оранжерията не са добре, да ги сменя.
Между другото, купих нови семена за Сибирски лук и поникнаха за 4 дни. Simple Smile

Galanthus, само да не са люти пиперките, иначе не е проблем. Мисля, че не си влияят. За мравките не знам. Те са ужасно много и не съм сигурна, че можем да се преборим с тях. Преди дъжд много се нахъсват Simple Smile.

# 722
  • Мнения: 14
Благодаря за отговора за пипера, лютите знамм, ще ги сеем отделно . По 5 корена  3 видна люти чюшки поръчах разсад , много ли е малко ли е ще видим.
Някакви отзиви от краставици Сандра?
Иначе и ние имаме Лабрадор, Полярник, Ямал, да са живи и здрави.Едвам не се споминаха при местенето.

# 723
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Благодаря за отговора за пипера, лютите знамм, ще ги сеем отделно . По 5 корена  3 видна люти чюшки поръчах разсад , много ли е малко ли е ще видим.
Някакви отзиви от краставици Сандра?
Иначе и ние имаме Лабрадор, Полярник, Ямал, да са живи и здрави.Едвам не се споминаха при местенето.

За мен това е малко. Аз имам 5 вади сладки е половин вада люти. Дано оцелеят . Никога не са ми  боледували при саденето. Тая година мноого боледуваха , Разсаждах ги при 30 градуса. Едва оцеляха.

# 724
  • Мнения: 14
Привет отново, най-трудно ми е да преценя от кое колко да сея, за да ни стигне или пък да не прекалим с едно и да не остане място за друго.
А при краставици и домати от различни сортове , може ли в една леха да се садят?Имам редвид не домати с краставици, а ралични домати и различни краставици.Съжалявам за глуавите въроси.
rorik, какво ще рече 1 вада, 2 вади ? Ние пък сме хванали едни дълги лехи  Praynig
Ако може и да споделите за пензирането на пипера и зелето как го садите в лехите, разстояния, редове и т.н.
За жалост ще останем май без патладжан, ама догодина живот и здраве.
Успех на всички!

# 725
  • Мнения: 14 478
При мен пълен провал с тези домати, които бяха в импровизирания ми парник (ламаринена барачка)
Първо забелязах как нещо са омърлушени, после почнаха да вехнат и накрая изсъхнаха просто.

Добре че навреме им преместих саксиите настрани от другите домати и добре, че бяха в саксии. Направих едно проучване и стигнах до заключението, че това е фузарийно или вертицилно увяхване причинено от вид гъба в почвата. Изскубах ги и ги махнах надалеч. Почвата е ограничена в тези саксии и пише, че гъбата живеела до 4 години. Сега ще си купя топсин да я напръскам и така..

Имало сортове устойчиви на такова увяхване, но не разбрах какви са. Явно моите 5 черита не са от тези сортове.
Хубаво се получи, че са в саксии и не съм копала в саксиите със същата мотичка, с която копах лехата с другите ми домати. Може и да се размине, защото останах с впечатление че от това увяхване спасение няма.. Sad

Засега другите домати са ми екстра-вързали са много и едреят вече. А всеки ден вече една седмица набираме по една купа ягоди. На децата даже им втръсна да ядат..

# 726
  • Мнения: 14 478

А също някой да пише идеи за избаване от мравки !!!!!!!!!! Ужас , много са, крадат семена и правят поразии.


Когато садих тревата и разпръснах старателно семената и после ги валирах точно на следващия ден видях строени в дълги успоредни редици мравки които с маршова стъпка методично изнасяха семената.
Купих отрова и се канех да им я сипя в мравуняка , но децата ме спряха че "горкичките мравчици".
И аз накупих още семена и два пъти допълвах откраднатото. Порастна рехава тревата и ми отне година някъде да я сгъстявам, но мравунякът ми е грандиозен.

Но става въпрос за трева все пак. Ако така ми отнасят семената на краставиците сипвам отровата веднага.
Така че проследи ги къде ходят и виж къде са им мравуняците. Или сипи отрова или просто им разруши мравуняците. Не виждам друг начин.

Моля някой да ми каже КАК да преборя едни белички микроскопични мушици, които пърхат на облаци около доматите ми и методично им унищожават листата. И химия приемам и бабини рецепти.
Всичко приемам.

Последна редакция: сб, 06 юни 2015, 19:40 от Герри

# 727
  • Мнения: 1 710
Няма да стане с разрушаването на мравуняците, аз така пробвам в цветята и в пясъчника вече 2-3 години, аз руша, те на другия ден вече са построили всичко наново  Tired Нашите ръсеха сол едно време, ама насред градината знам ли, аз не бих насипала сол.

# 728
  • Мнения: 261
Герри,какви са тези мушици? newsm78 Спомнам си преди три години имах едни такива бели мушички ,но те бяха в краставиците и...ги унищожиха!Някой нещо по въпроса?

# 729
  • Мнения: 14 478
Герри,какви са тези мушици? newsm78 Спомнам си преди три години имах едни такива бели мушички ,но те бяха в краставиците и...ги унищожиха!Някой нещо по въпроса?
Не знам. Бели и мънички и..много.
Или белокрилки или памуклийки. В понеделник ще ходя в агроапеката и почвам химическата война.

Засега съм се спряла на Биокил, но ще видя дали Байер имат препарат за подобни гадове...

# 730
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Опс , темата! Влизаме в 50-тата страница!

Ми за мравки, пеперуди ,попови прасенца,  други гадинки , сега е времето да се купуват пилци.
Моите са месоядни . Изобщо не ми закачат сАдивото. Но е гонка на охлюви , мушици, ...Голяма работа са пилците.Затриха и мравуняка.
А тия белите мушици , вземете обикновени мухоловки , , светнете една лампа близо до  доматите и сложете лентата около лампата.
Опитайте и със настойка от фасове. Накиснете фасовете  в буркан , оставете на слънце и напръскайте с водата като на половин буркан вода разтворите в една лейка .

# 731
  • София
  • Мнения: 327
0,2 процентов разтвор ?
Нещо не съм наясно колко грама от Дитан да сложа в 5 литрова пръскачка?

# 732
  • Мнения: X
0,2 процентов разтвор ?
Нещо не съм наясно колко грама от Дитан да сложа в 5 литрова пръскачка?

0,2 на 100, т.е. 2 на 1000 мл (така ми го обясниха в една агроаптека и е хитро - местиш запетайката, така че да стане количество на литър) - за 5 литра трябва да сипеш 10 мл Дитан

# 733
  • Мнения: 14 478

А тия белите мушици , вземете обикновени мухоловки , , светнете една лампа близо до  доматите и сложете лентата около лампата.
Опитайте и със настойка от фасове. Накиснете фасовете  в буркан , оставете на слънце и напръскайте с водата като на половин буркан вода разтворите в една лейка .
Благодаря.
Ще пробвам

# 734
  • Мнения: 4 753
амика е предупреждавала да внимаваме с какво пръскаме доматите, защото тютюна например е от едно семейство с тях (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%BE%D1%8 … D0%BE%D0%B2%D0%B8) и може с настойка от фасове да си докарате някоя болест върху доматите....

За белите мушици не зная, но аз имам черни такива и успешно умират от сместа със содата (сода+течен сапун+зехтин), която амика е писала многократно срещу алтернария....

Общи условия

Активация на акаунт