За психолозите и семейните терапевти

  • 50 772
  • 182
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 844
Не изпитвам доверие към професионалните психолози.
 Ако имам проблем, който се нуждае от съвет бих се обърнала  по скоро към близък човек.
Ето това е едно наистина погрешно мнение, което забелязвам, че голяма част ( за радост обаче все по-малка) от обществото има.
Психологът не дава съвети.
Приятелят, на когото ще споделите и ще потърсете за съвет, ще ви представи своята гледна точка, своя модел на мислене/действие, тоест ще ви посъветва това, което евентуално той би направил. Доколко обаче неговата гледна точка е меродавна? Гарантира ли, че неговият модел ще проработи във вашия собствен проблем?
Психологът е безпристрастен, а вашият приятел не е. Психологът е учил доста сериозно и отговорно техники и методи, с които да ви бъде "патеричка" по пътя към решаване на вашия проблем - от емоционални проблеми до неврози и състояния, които за доста от вашите приятели биха били изтълкувани като лиготия или особеност, на които ще ви отговорят със "Стегни се, моля ти се".
Не умаловажавайте работата на хората, работещи в сектора на психичното здраве. Общо взето, от личен и професионален опит, мога да твърдя, че цялото ни същество и житейски път се гради именно на него.

# 61
  • Мнения: 2 222
Семейните терапевти помагат, само ако и двамата от семейството имат обща цел - да речем и двамата искат да си спасят семейството или и двамата искат безболезнена раздяла. Ако двамата искат различнно  Crazy става безсмислено  Crazy

# 62
  • Мнения: 4 588
desinkata_85 много точно казано

# 63
  • Мнения: X
За някои неща помагат, за някои не. Човек следва да е готов да види друга гледна точка и да признае грешките си. И след това да работи върху себе си. Ако терапията е семейна, следва това да се случи и за двамата партньори. Терапевтът дава някакви насоки, по-скоро бих ги определила като 'идеи' или 'варианти' за разрешаване на някакъв въпрос. Приятелите също дават варианти и идеи, т.нар. 'съвети'. Това, което човекът ще предприеме, е нещо от възможните алтернативи.
Разликата, както някой по-нагоре беше писал - между едното и другото е, че едното е доста по-едностранчиво. Приятелят или близкият ще даде съвет - какво би направил той в ситуацията. Терапевтът има по-широк кръгозор, по-богати наблюдения върху повече различни случаи и повече различни решения. По този начин, изслушвайки някакъв конкретен казус, може да избере от 'съветите', които има в главата си - някой, който е подходящ в този конкретен случай. Или дори да изброи повече алтернативи от 'приятеля', като по този начин ти даде повече варианти, от които да избираш как да постъпиш.
На мен лично терапията ми е помагала да различа реалността от фантазията, кое е истински изпълнимо и постижимо, както и да разбера, че поведението е въпрос на избор. Също така как да постигна дългосрочна цел, като я разделя на малки подцели и малки стъпчици. Истината обаче е в комбинацията от терапия и литература, както ще потвърди и всеки професионален терапевт. Винаги препоръчват литература, която е подходяща точно за човека /което приятелят няма как да направи изобщо, освен ако самият той не е изчел огромно количество такава литература/, с чиято помощ човекът ще изясни какво му се случва и ще бъде по-конкретен пред терапевта след това.
И така, това са процеси, които са необходими на много хора, за да узреят. Неща като преяждане, недояждане, злоупотреба с алкохол, хазарт, свръххарчене на пари, трупане на вещи, прекомерни амбиции към себе си /и към децата си!/, модерните мании от типа на работохолизъм, шопинг, манията по гледане на телевизия и изобщо екраните и т.н. смятани за нормални състояния , които можем да видим в голяма част от съвременните хора и които водят до проблеми /финансови, с времето или с взаимоотношенията с хората/ са все неща, които пречат и които могат да бъдат преодолени с осъзнаването, а то не винаги може да дойде само.

# 64
  • Мнения: 1 071
Тази тема ми е доста актуална в момента.
Аз съм посещавала терапевт във връзка с мои си проблеми и дамата преди време много ми помогна. Помня, че тогава си я избрах на случаен принцип.
Сега, обаче, имаме семейни ситуации да решаваме. Съпругът ми е ок да пробваме със семейна терапия. Но имам усещането, че го прави повече, за да угоди на мен, а не смята, че реално можем да си решим казусите. И тук възниква въпроса как да изберем подходящия семеен терапевт. Няма ли някъде сайт с рейтинги или отзиви за терапевтите, както има за лекарите примерно? Или някой може ли да препоръча проверен семеен терапевт в София? Да, знам, че всичко е субективно, но все пак.
Преди първото посещение при психотерапевтката, при която ходех, бях решила, че ако не ми е ок, ще потърся друг. Така или иначе, бях очарована, и продължихме необходимото време. Но тук ситуацията ми е по-деликатна. Аз трябва да избера терапевта и съм почти сигурна, че ако не улучим подходящия още от първия път, мъжът ми няма да повтори.
По този повод приемам предложения всякакви.

# 65
  • Мнения: 1 281

А какво целиш със семейната терапия ?

# 66
  • Мнения: 1 071

Търсим решение на проблем, който имаме във връзката. Не очаквам някой да ни го реши, а да ни съдейства да достигнем до правилните действия сами.

# 67
  • Мнения: 1 281

Търсим решение на проблем, който имаме във връзката. Не очаквам някой да ни го реши, а да ни съдейства да достигнем до правилните действия сами.


Далеч съм от мисълта, че мога аз да ви решавам проблема ..
Тогава да кажем така , ако инициативата е твоя , мъжа ти е скептичен към мероприятието ,
но въпреки това склонен да посети такъв терапевт .. ти имаш очаквания някакви за положителни резултати ... избери най красивата от психоложките ..

# 68
  • Мнения: 12 473
Насочете се към някой,който би ви накарала да бръкнете дълбоко вътре в себе си и сами да вземете решение, т.е да работи с вас на духовно ниво.

# 69
  • Мнения: 1 610
Не изпитвам доверие към професионалните психолози.
 Ако имам проблем, който се нуждае от съвет бих се обърнала  по скоро към близък човек.
  bouquet  Ирис04   Много си права... уважавам доста неща, които си казала.

Ръста на нуждаещите се от такива услуги, се увеличава прогресивно с грешно взети решения на обществото.

Ако има морал и на някого му пука за хората, нещата няма да са така откачени...и сложни....







# 70
  • Мнения: 3
Моля, да ме извините за нахлуването, но искам да поясня нещо важно.
Психолозите нямат право да правят терапия, само кратки консултации и изследвания.
Психотерапевтите работят с различни методи зависимост от обучението си. Обучението за психотерапевт започва след магистърска степен по психология и включва много часове лична работа т.е. лична терепия, работа под супервизия и теоретични и практични семинари.
За психоаналитик се изисква същото както за терапевт,но личната работа е психоанализа.
В България вече има признати, по международните стандарти Българско психоаналитично общество и Българска асоциация на психотерапевтите.
За съжалени, повече от 80% от представящитете се за терапевти нямат нужната подготовка и квалификация.
Когато избирате терапевт правете справка в листата на посочените дружества.

п.с. Моля да ме извините не знам откъде и защо се появи този плезещ се идиот като картинка, не знам и как да го махна.

Последна редакция: пт, 03 апр 2015, 13:10 от гост

# 71
  • Мнения: 1 281
На спомени го карам , но мисля ,че това не е вярно !
На дъното е терапевта ! Той само изпълнява инструкциите , които тези, които са над него са дали .
Психолог или психоаналитик . В България психолози има много, къде качествени, къде не .. вършат работа . Психотерапевта организира работата занятията и т.н. и следи това, което се случва с този, който трябва да се лекува . Долу-горе е .. все едно да кажете , че за санитарката или медицинската сестра в болницата е необходима магистърска степен по медицина, те са най ниско !!! А това, че има медицински сестри, които могат да свършат повече работа от някой доктори е друг въпрос .. както и психотерапевти има такива, които могат да имат толкова опит с луди и душевно болни, че един психолог да трябва да се учи от тях ..
А за психоаналитици .. малко са по сложни нещата . Ако не се лъжа, даже в България няма къде да се преподава и учи психоанализа . Така че за псиоаналитик да се доредите малко трудно , говорим за такъв с ценз за психоаналитик .. но пък не е изключено и някой с завършена психология да ви спретне нещо интересно

# 72
  • Мнения: 3
Марсо, за съжаление нищо в поста Ви не е вярно.
Повярвайте ми, това което написах в горния пост е установеният регламент и йерархия в тези професии.
В България вече има 10 психоаналитика и още доста в процес на обучение.
Българското психоаналитично общество е оторизирания орган (от Международната психоаналитична асоцияция) за обучение на психоаналитици в България.


 

# 73
  • Мнения: 1 281
Няма да споря за това , което не съм сигурен , но мога да кажа едно със сигурност, че баща ми беше психотерапевт доста години със съвсем друго образование .. нямащо нищо общо със психологията . Ако в последните години нещата са се изменили , може ...

# 74
  • Мнения: X
Насочете се към някой,който би ви накарала да бръкнете дълбоко вътре в себе си и сами да вземете решение, т.е да работи с вас на духовно ниво.
 bouquet Присъединявам се към този съвет.
Марко, психотерапевт е човек, обучавал се допълнително след продобита образователна степен като психолог или психиатър.

Последна редакция: пт, 03 апр 2015, 19:18 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт