Идеи за зеленчукова градина на балкона

  • 97 280
  • 758
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 25 600
За опрашване не ви трябват пчели, пръскате с „Доматин“ – става и за домати, и за други култури.
Ако нямате агроаптека наблизо, може и с клечки за уши, напоени с преварена вода – минавате леко през тичинките и опрашвате плодниците на цветовете на растението.
Аз съм опрашвала цветя с обикновена детска четка за рисуване.

# 616
  • ВАРНА
  • Мнения: 3 995
Да, наистина живея в Русия. За съжаление нашият апартамент няма балкон... Има и такива с балкон, разбира се, но би било тврде студено за повечето растения. Но имаме страшно много светлина и се надявах това да помогне. Не бях чувала, че краставичките се опрашват... Съвсем боса съм в тези неща Laughing

Опрашват се и краставичките задължително със спрей Доматин/ когато са на балкон и висок етаж  -  който се продава тук.

 Но файда нулева от изникване на плод - ако си на място където няма никакво лято - силно слънце и не ги изкараш от май месец изцяло навън - на открито и трябват много дълбоко саксии и да са дълги -  на големия зеленчук му трябва голямо разстояние - затова и не  е подходящ за саксийно отглеждане.  
  И много слънце  всекидневно.

# 617
  • Мнения: 10 500
По-миналата година имах люти чушлета в саксия. Гледах ги в остъклената част на терасата, защото по време на цъфтежа им точно имаше много гъсеници и листни въшки по сакъзите и петуниите ми и за да не ги заразя, не ги изнесох, те пък се разцъфтяха и аз четох тук в една от темите и ги опрашвах с клечка за уши и явно съм се справила успешно, защото доста чушлета имаше, даже си изсуших от тях. С четка за рисуване, даже ми се струва, че ще е по-лесно.

# 618
  • Мнения: 5 234
Аз черита отгледах на балкона миналата година. А дали ще се получи и с някакъв друг сорт домати и ако да, какъв да търся?

# 619
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 039
Snowche, добре дошла, забавлявайте се с децата, садете, поливайте, гледайте как расте зелено, дори само това е забавно! Всякакви подправки можеш да си гледаш вътре в саксийка, повечето подправки ще растат и да не е слънчево. Лук и чесън също. За тези растения не ти трябват големи саксии.

За останалите растения ще ти трябва слънчева стая, ако искаш да има добра реколта. Опрашване както се спомена трябва да направиш с четка. И си намери някакъв течен тор за зеленчук, ако намериш такъв за домати той става за всичко останало. Ако сте наистина ентусиазирани да има реколта, може да си вземеш допълнително осветление, в интернет има всичко. Иначе колкото поникне - толкова.

Бобът иска клечки да се катери по тях - освен ако не е от ниските разновидности. Саксия поне 20см дълбока, не му трябва много топло, към 15С му е достатъчно.
Люти чушлета се гледат също лесно, но имай предвид че те предпочитат топла стая и поне малко слънце за да вървят добре. Саксия една педя дълбока поне.
За домати и краставици ще ти трябва много светлина, топлина, клечка за опора и още по-дълбока саксия, 30см. Може да си вземеш дълбоко дълго съндътче и в него да подредиш няколко растения. Не се отказвай, пробвай пък каквото излезе! Гледай видеа в ютюб, има много. Пускай снимки и разправяй как върви. Flowers Seedling

# 620
  • Мнения: 2 120
Благодаря за обстойните отговори. Слънце имаме много, а и тук денят е много дълъг лятото. Стъмва се в 23:00 и изгрява към 3. Дано това да помогне. Ще потърся такъв спрей или подобен.

# 621
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
и аз да се включа. има сортове домати за саксия. Simple Smile миналата година пробвах да видя какво е това чудо.
стигнаха 20-30 см, имаха пет-шест доматчета колкото джанки.
прочети пак указанията, може да сте се сдобили с такова чудо.

Simple Smile за черния боб - вкусен, крехък, без конци, нискорастящ е и е добивен. Simple Smile
аз го показах миналата година и ме изядохте с парцалите, та тази година няма да се хваля. Simple Smile но е много добър.
Simple Smile и ефектен, с този цвят.

# 622
  • Мнения: 10 500
Аз точно от гледна точка на забавата си садя чушлетата, досега съм гледала босилек и мента и си ги ползвах - босилека на капрезе, ментата на лимонада, добивни са ми. Чушлетата ми доставяха удоволствие, страшно високи и зелени стъбла, просто самото усещане на балкона е друго със зеленината. Не мисля, че някой разчита на голямо производство, по-скоро за радост на окото се садят тия неща.
Добри, аз видях цвета на боба, но съм пропуснала, че и реколта си брала Simple Smile и показвайте, не се скатавайте, за стимул на тия нерешителните и мързеливите като мен. Купих пакетче семена на жълти крушовидни черита, но не съм ги насадила вече 2-ра година, нали не съм закъсняла за разсадите все още? Купих и пакетче див лук искам в една саксия, дават го че става като трева, на гъсто беше поникнал и ми харесва, прилича ми на изкуствените треви Икейските Simple Smile Лятото ставаме роби на балкона имам над 10 сандъчета със сакъзи, петунии, кашпи с латинки и като се почне едно поливане, направо да омалее човек, като водоноски сме, но навремето не се съобразихме да сложим чешма на балкона, щеше да разреши доста проблеми и с поливане и с миенето му...

# 623
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
не си закъсняла. Simple Smile те никнат бързо, а черитата са особено благодатни доматчета - бързо покълват, бързо растат, бързо стигат до цвят. и дават много плодчета.
Simple Smile 

# 624
  • Мнения: 541
По колко семена се съдят подправките ? Имам няколко саксии с диаметър 20 см и купих пакетчета мента , босилек , магданоз , копър , риган, но не пише по колко семенца в саксия . В интернет има различна информация за декар ,но не мога да се ориентирам . Ако сложа по половин пакетче от вид на саксия ?

# 625
  • Мнения: 12 705
Много е половин пакетче на саксия, доста по-малко ти трябват. Само магданоз съм сяла от изброените, но от едно пакетче две години сях по две големи сандъчета от тези дето хората слагат петунии и сакъзчета в тях... и май не го доизразходих цялото.

# 626
  • Мнения: 6 690
Кой очаква да прави консерви от домати, в саксии на балкона.
Аз си ги гледам за зелено и да им се радвам като станат червени.

# 627
  • Мнения: 9 776
Аз сложих 1 пакетче магданоз в средно голяма саксия, тръгнаха, но после залиняха. Ако не ги поливам, изсъхват, ако ги поливам - гният. Балконът е южен, пробвах на слънце, пробвах на сянка - все тая, не ми се получи.

Доматите не ги слагаш за зеленината, а все пак да дадат плодчета, дори и малко да са, поне радост за децата, да научат откъде идват доматите.

За чушките (всички видове) знам (чувала съм, чела съм), че се опрашват взаимно, т.е. дори в градина, за да имаш сладки чушки, не трябва да са близо до лютите, че и сладките се подлютяват. Не мога да гарантирам за достоверност, но ми се е случвало да купувам сухи чушки за Коледа и да налютяват. На мен не ми пречи, аз обичам люто, но децата отказват да ги ядат.

# 628
  • София
  • Мнения: 24 839
За магданоза- полей пръстта, леко я претъпчи, че да не потъват семенцата.
После просото посоли из цялата саксия.
Посоли с почва, пулверизирай.

Всеки ден действай с пулверизатора.

Цяло пакетче е ужасно много, ти ги задушаваш.

# 629
  • Мнения: 6 690
Не съм казала, че не дават плод, но не очаквам да правя консерви. 😀

Общи условия

Активация на акаунт