Проблеми в първи клас

  • 10 510
  • 49
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 24 467
Здравейте,
Момченцето ми е в първи клас в държавно училище. Кошмарът започна месец - два след началото на учебната година и придоби невероятни размери към днешна дата. Той не желае да ходи на училище и отказва да пише домашни въпреки разнообразните методи които прилагаме вкъщи (без агресия разбира се). Справя се с материала, дори е от добрите в класа, но не спира да повтаря, че мрази училище и мрази да пише и смята. Прави тотален блокаж в момента в който извадим тетрадките в къщи. Той е чувствително, артистично и много отговорно дете, и виждам че се тормози ужасно. Наскоро ми каза, че не е нормален защото е единственият в класа, който мрази да пише. Замислям се за смяна на държавното училище с друг алтернативен тип, което за нас няма да е от най-лесните решения защото живеем в провинцията. Моля за съвет и мнение, ако сте се сблъсквали с този проблем.

Здравей.
Аз изобщо не разбрах по каква причина детето ти не желае да ходи в училище.
Преди да мислите за каквото и да било, първо уточнете най- важното- причината за състоянието.
Първо- какво казва самото дете? В І клас вече са достатъчно големи, за да посочат причината за подобно нежелание.

А нежеланието да си върши работата се решава по класическия метод- просто се заставя да си я свърши за горе- долу определено време и докато не я свърши, нищо друго не може да прави. По- малко глезотии- повече ползи за всички. Отговорният човек не се инати, когато трябва да свърши това, което трябва.
Освен ако няма конкретни образователни проблеми, които се "борят" по специфичен начин, но и при тях си се иска работа и отговорност. Последната се възпитава. С години и постоянство.

Апропо- повечето деца в І клас "мразят" да пишат еднообразните ченгели и знаци, както и кратките изречения, с едни и същи думички, тъй характерни за началото. Това не значи, че не са "нормални". Напротив. Но за да се мине напред, това трябва да се усвои. 

Последна редакция: чт, 02 апр 2015, 11:35 от Judy

# 31
  • Sf
  • Мнения: 978
Вярно е, че децата не обичат да пишат ченгели. Но да не обичат чак дотолкова, че да се налага да ги замъкват там ревящи и ритащи? Не бих го отдала на мързел. И не бих повярвала на госпожата, че един такъв проблем не се проявява по никакъв начин в училищната среда.

Не мога да си обясня как родителите не сте обърнали внимание досега, че детето има проблем и сте позволили нещата да ескалират. Тук правилно ви съветват да се обърнете към специалисти и да разберете къде точно е конфликтът у детето. Но да го носите насила на училище е абсолютно неестествено и ненормално. Като го карате насила, какво постигате - пречупвате го, предавате го и си гарантирате проблеми в пубертета, когато "носенето" на училище вече няма да е опция.

И бих сменила училището.

# 32
  • Мнения: 10 998
И аз имам проблеми с моя първокласник - точно с писането на домашни по бел.
В началото имахме проблеми и със самото училище - които почти се решиха когато спря да ходи на занималня. Просто не е за него целодневното обучение. Той едвам издържа до обед.
Та ви съветвам ако ходи на занималня да я спрете. Не всички деца  могат да издържат цял ден в училище. Поне моето не може.
Когато се прибере от училище го пускам да вън да играе. Играе си до 17 - 18 часа след което влизаме вътре и до 20 - 20,30 най-късно сме написали и си ляга. 
Тази схема за сега работи при нас и положението е горе-долу търпимо.
Иначе моят си ходи от самото начало със желание и настроение. Проблемът е че не слуша учителката - един вид отишъл е там за забавление. Моят син е много социален има много приятели и това му помага със душевното състояние. Неприятно му е само да питам учителката за него, защото знае, че ще се оплаче от него. За това иска да ходим първи и аз да си тръгна преди да е дошла учителката, а той да отиде при охраната и да гледат на камерите.
Само едно мога да кажа - днешните деца са много трудни, поне моето, но не съм убедена че проблемът е само и единствено до родителя - те са със трудни характери, такива са си родени и нищо не може да ги промени. Как ще се справят със живота -  ще видим.

# 33
  • Мнения: 24 467
... Просто не е за него целодневното обучение. Той едвам издържа до обед.
Та ви съветвам ако ходи на занималня да я спрете. Не всички деца  могат да издържат цял ден в училище. ...
То за много деца не е.  Sunglasses

# 34
  • София
  • Мнения: 3 519
На мен ми се струва че има друг проблем в училище. Или някое дете го тормози или нещо друго. Да не говорим че и тази учителка, която не забелязва проблемите, също може да е проблема.

Аз нямам опит с много деца, само с моите.

Големият не искаше да пише домашни защото в предучилищната са им казали, че ако си пишат всичко в клас домашни няма да има. Ако са мързелива ще има. Т.е. домашните са за мързеливите.
Постоянно му пилеха, че пише грозно, но това не го притесняваше. При него това, че не иска да пише, не се превърна в проблем.

Малкото (предучилищна) си пише домашните, но не иска да ходи на училище, защото в класа има деца, които го тормозят. Например той е много старателен и пише много бавно, трие ако нещо му се види не много добре. Но когато пишат нещо той е по-бавен. Имало детенце, което като види че той още пише и минавал зад него и му изкрещявал нещо в ухото, за да го плаши. Има и други деца, всяко с номера си, но моето им се впряга.
И една вечер ме попита дали има място на този свят, където може да учи същите неща, но да не е с тези деца.
Дали моето дете има проблем вкъщи - определено. Има голям брат, който винаги го е предпазвал от такива деца и който винаги е решавал конфликтните ситуации. Брат, който никога не е имал нищо против малкото да играе в неговата компания и всички са се отнасяли с необходимото уважение към Малчо. И сега, останало само в джунглата, малкото не може да се справи. Когато през деня му се случи нещо неприятно, на следващата сутрин пищи и реве и не иска да ходи в училище.
Но той вечерта ми разказва какво точно се е случило в училище. А и учителката не се прави, че не забелязва проблема.

# 35
  • Мнения: 918
За това иска да ходим първи и аз да си тръгна преди да е дошла учителката, а той да отиде при охраната и да гледат на камерите.
Какво гледа, дали си си тръгнала ли? Не се връзвай на такива опити да те командва, а му кажи, че ако желаеш, ще изчакаш учителката, защото това е твое право и задължение на родител.
Не че нещо, но този филм го гледам от 12 години и знам много добре за какво говориш.
С някои деца човек трябва да е особено твърд и последователен. Всеки път, когато направим някакво изключение, той решава, че вече се е сдобил с изконното право да върши същото всеки път и новите преговори стават по-мъчителни. 
За утеха ще ти кажа, че на 12 г. синът ми е много по-приятен и сговорчив, отколкото беше на 6, така че има светлина в тунела.

# 36
  • Мнения: 10 998
Fatoumata, благодаря ти. Моят на осем години е доста по-приятен от времето когато беше на три. Знам, че има светлина в тунела, просто докато се движим в тунела ни е много трудно.
Иначе аз често разговарям с учителката и не му се връзвам много на номерата, той го знае.

# 37
  • Мнения: 2 832
От кога е проблема? От самото начало и ако е така защо чакахте до сега? Децата отдавна зарязаха ченгелчетата. Има ли деца, които да го тормозят, харесва ли си учителките? Ходи ли на занималня?
Има ли проблем със зрението?
Ако се касаеше за моето дете досега да съм говорила с детето, учителките, с родители на други деца от класа, с лекар за евентуален проблем, с психолог, за да изясня къде е проблема.
Детето ако ходи на занималня и си пише там домашните, вие карате ли го пак да пише у дома?
Имам първокласник, ходи на занималня. Вечер само преглеждам какво са правили през деня. В събота и неделя давам няколко задачки и кратка диктовка.
Разберете къде е проблема и тогава решавайте как да се справите, а не да сменяте училището. Смяната на училището, дори и на класа също води до стрес. Детето попада в нова среда, другите вече се познават, а той ще е пришълецът. Не се знае кога и как ще се сработи с новия колектив. Тогава може и до колата да не можете да го занесете.

# 38
  • София
  • Мнения: 38 905
Проблемът не е 1, а 2.
1. Не иска да ходи на училище.
2. Не иска да пише домашни.
Даже според мен вторият произлиза от първия.
Разберете причините за първия проблем и го разрешете.

# 39
  • София
  • Мнения: 62 595
Възможно е да има някакви обучителни проблеми, макар външно да се справя. Направете консултация с логопед. Може на детето да му струва много повече усилия и просто да не издържа повече. Също проверете как е със зрението (за астигматизъм особено) и слуха.

# 40
  • Мнения: 818
Само едно мога да кажа - днешните деца са много трудни, поне моето, но не съм убедена че проблемът е само и единствено до родителя - те са със трудни характери, такива са си родени и нищо не може да ги промени.
Просто никой не ги възпитава. Никакви трудни характери не са. Ако на 2-3 годинки пресечеш тръшканиците и опитите за манипулация, всичко нататък тръгва по мед и масло. Но кой да каже твърдо "НЕ" на отрочето... Crazy

За това иска да ходим първи и аз да си тръгна преди да е дошла учителката, а той да отиде при охраната и да гледат на камерите.
Абе какви са тия глупости?? Да си влиза в стаята и да стои там до идването на учителката. Кой е възрастният в тази схема, хей?

# 41
  • Мнения: 10 998
Джизъс, аз по принцип гледам да я карам по спокойно, много да си пазя нервите защото ще ми трябват, така че може и да се каже че не си възпитавам детето, обаче имам нагледен пример със съседка, която е на антидепресанти от детето си. Така че знам за какво говоря, повярвай ми.
Отделно  от това децата във форумните майки всичките са перфектни, така че няма да влизам сега в излишни спорове.

# 42
  • София
  • Мнения: 62 595
Ох, понякога не е от възпитанието, макар да е много лесно да се хвърли вината на родителите. Затова дадох предложение за консултация със специалисти - очен, УНГ и логопед. Най-малкото ще отпаднат обективни причини за проявата на такова поведение. Много рядко децата от невъзпитание, мързел или инат не искат да пишат домашни.

# 43
  • Мнения: 818
Джизъс, аз по принцип гледам да я карам по спокойно, много да си пазя нервите защото ще ми трябват, така че може и да се каже че не си възпитавам детето, обаче имам нагледен пример със съседка, която е на антидепресанти от детето си.
Пази си нервите, защото все по-големи проблеми ще имаш, като не си вършиш работата. Ако го караш спокойно без да знаеш кога да се скараш и кога да накажеш, детето ще израсте невъзпитано, несъобразяващо се с никого егоистче, от което всички, не само ти, ще трябва да се пазят, и заради нерви, и заради всичко. Такива после тръгват по психолози - "Защо всичките ми гаджета ме напускат и не ме траят?", "Защо нямам приятели?"...

# 44
  • Мнения: 10 998
 А моят е съвсем различен - той пред хората умее да се докарва. Вчера каза на продавачката в магазина, че е красива като слънце и ако не го познаваш ще си помислиш колко възпитано дете - на всички говори на вие, не желае да му отстъпват място, любезен е до немай къде.
Но какво става у дома само аз си знам.
С него говоря като възрастен, казвам му какво е моето мнение - той като не желае да се съобрази му казвам сам да си носи последствията.
Моето дете, а струва ми се и на доста хора около мен са много различни и не вървят макаренските методи при тях. Иначе да права сте всеки си носи кръста.

Общи условия

Активация на акаунт