Не издържам повече...

  • 23 152
  • 43
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 10 061
Ако се съгласи работодателката на срочен договор поне за 15 дни, след приключването му, можеш да получаваш обезщетение за безработица.
Виж на какъв договор си била до сега. Ако е подновяван всеки месец или на 2 или 3 месеца, има вариант за това обезщетение, при изтичане на договора.Някои работодатели и това правят.

# 16
  • Мнения: X
Преди да напуснеш провери дали ти е внасяла всичко, както са те посъветвали.
Междувременно пусни един анонимен сигнал до Инспекцията по труда, да й минат на една проверка.
Страхувам се, че като разберат, че договорът й е за 4 часа, а реално работи >8, тя също би трябвало да подлежи на наказание, така ли е? Или само работодателят е виновен? Реално това е укриване на доходи и т.н.

# 17
  • Мнения: 7 987
Мисля, че отскоро има закон, според който и работниците са наказуеми при такива нарушения.

# 18
  • София
  • Мнения: 1 222
Използувам темата да попитам, разбрах, че за миналата година работодателят ми не ми е внасял осигуровки за 4 непоследователни месеца, както и за януари тази година. Мога ли и имам ли право да предприема някакви действия или държавата в лицето на НОИ си е в правото да прави нещо ?

# 19
  • Мнения: 7 987
А с работодателя обсъдихте ли го този въпрос?

# 20
  • София
  • Мнения: 1 222
Не .

# 21
  • Мнения: 7 987
Ами това е първото, което трябва да направиш.

# 22
  • София
  • Мнения: 1 222
Казах на работодателя си, че за 2014 за 4 мес не ми е внасял осигуровки, както и за 01.2015 и попитах каква е причината, отговора: "Нямах пари". Попитах ще бъдат ли внесени някога, отговора: "Не ти влиза в работата, ставаш нахален". Та пак да питам, мога ли да предприема нещо по въпроса и ако да, какво ?

# 23
  • Мнения: 7 987
Можеш да подадеш жалба в инспекцията по труда. Аз, обаче, първото, което бих направила, е да си потърся друга работа.

# 24
  • София
  • Мнения: 1 222
Това с другата работа е ясно, даже вече се прави. А какво правим с невнесените осигуровки, остават си като минус за мен, а и какво гарантира, че на новата работа пак няма да се случи? Явно държавата не държи на тези неща и позволява на работодателите да си правят своеволия. От началото на 2015 не се ли криминализира вече невнасянето на осигуровки ?

# 25
  • Мнения: 7 987
В краен случай, можеш и сам да си ги внесеш.

# 26
  • София
  • Мнения: 2 296
Някои от съветит къртят!

За служителя няма никакво значение дали работодателят реално внася осигуровките или само декларира, че го прави. За служителя ефектът е все едно осигуровките са реално внесени. Държавата следва да си ги търси от работодателя, тъй като задължението за удържането и внасянето им тежи единствено върху него.

Когато служителят реши да напусне по собствено желание или по взаимно съгласие, има право да получава обезщетение за оставане без работа от Агенцията по заетостта. Ограничен е срокът и сумата, която се полага.

Както някой каза по-рано, четете Кодекса на труда и няма да сбъркате.

Към авторката - възнаграждението, което получаваш, е смехотворно. Със сигурност само цигарите, кафетата и транспортът ти струват повече. Предупреди я, че напускаш, изискай си документите - трудова книжка и акт за прекратяване на трудов договор. Длъжна е да ти ги даде, глобите от Инспекцията по труда за такова нарушение са огромни.

# 27
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 086
Пълни щуротии говорят някои...
Аз ако съм, напускам до 2 бройки. Подавай смело предизвестие и хич да не ти дреме. Сега те е обзел страх и всъщност само той те държи, но реално не виждам как шефката ти ще разбере след твоето напускане, къде си подаваш молбата точно. Не смятам,че ще ти направи мръсно. А и какво толкова може да ти направи? Я си обирай крушите, млада си още, ще си намериш работа. Измъкнеш ли се, ще видиш,че е било за добро и колко много други възможности имаш. Успех!  Hug

# 28
  • Мнения: 118
И ако аз реша да напусна,не ми се полага обезщетение,така ли?На мен ми бяха обяснили,че ако е по взаимно съгласие,за тези 5 години стаж,ще се полагат по 7-8лв на ден в продължение на 6 месеца,но явно не  е така
Здравей,
ще ти кажа при мен как станаха нещата. Аз напуснах работа преди 2 месеца а работех там 2 години. Напуснах без предизвестие по взаимно съгласие и в 7 дневен срок се записах в бюрото по труда по адресна регистрация. С картата от бюрото по труда отидох в НОИ пак, което се пада по регистрация и се записах. Съответно, като е по взаимно съгласие без значение дали е с или без предизвестие се получава по 7.20лв на ден, което прави около 150лв на месец за 4 месеца. Но ти като си осигурявана на 4 часа най-вероятно ще получаваш половината на 150лв. Да, обезщетение се взима по взаимно съгласие и при съкращение!
Преди 5 години и аз като теб бях на 4 часа в една фирма и като напуснах по взаимно съгласие взех за 4 месеца но на половина от парите. Ако сега са по 7.20лв за 8 часа то за 4 часа са 3.60лв.
И аз като останалите ти препоръчвам иди първо на борсата и се консултирай, като си занеси договора и труд.книжка.Нека те посъветват, какво можеш и какво не за да напуснеш в най-добрите условия за теб. Иначе ставай и си тръгвай, недей да се страхуваш, психически се натоварваш и си разклащаш здравето. Такива работодатели не знаят къде се намират и смятат,че всичко им е позволено. Действай, не го умувай!
 smile3521 newsm26

Последна редакция: ср, 01 апр 2015, 00:02 от ivetgg

# 29
  • Мнения: 364
И аз съм на мнение, че само по взаимно съгласие или съкращение се взимат пари от борсата  Thinking

Общи условия

Активация на акаунт