въпрос за кредити?

  • 4 400
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Едно приятелско семейство(ожениха се преди 10-на години) теглиха много кредити - 1-2 семейни(над 15 000 лева доколкото знам) към няколко от големите банки в България + много от тези бързите кредити, дето са с огромната лихва(ех, ако някога ме бяха питали, щях да им кажа да не се занимават с такива глупости ама...). Не знам точно какво ги правиха всичките пари, обаче знам, че някакъв бизнес с магазин развиваха и в крайна сметка, затвориха всичко, живяха на квартира, като не си плащаха вноските никъде много време и така допреди 5-6 месеца, когато отидоха по Европа(някъде по Чехия) уж да работят, а може и за да се укрият не знам и аз. И така до онзи ден, когато се свързаха с мен и ми изпратиха 300-на лева да внеса по един от всичките им кредити, като ми дадоха данните си. Аз разбира се съм напълно наясно, че с тези 300 лв няма нищо да направят, но тяхно си е решението, тъй че отидох и ги внесох. Жената обаче там ми каза, че положението им е много тежко, съдебни са и ако не са ми роднини примерно да бягам далеч от тях. Сега и аз не знам какво да им кажа, но въпроса ми е, какво може да им се случи, ако си дойдат в България? В смисъл - частта със съдия-изпълнителя са я минали, защото нямат нищо тяхно вече тук, но има ли опасност от затвор или нещо такова? Някой дали има идея как стоят нещата, защото аз през моя живот такъв проблем не съм имала, а те са толкова загазили и затънали, че и да искам няма как да им помогна финансово примерно, ако не друго поне някакъв съвет да дам? Simple Smile

# 1
  • Мнения: 607
Няма какво да им направят, нито пък какво да им вземат. Естествено трупат им се лихви и накрая всичките тези задължения ще останат за наследниците им. Въпреки че и при унаследване на задължения пак си има вратички.
Това да бягаш далеч от тях не разбирам защо ти го е казала.

# 2
  • Мнения: 4
Няма какво да им направят, нито пък какво да им вземат. Естествено трупат им се лихви и накрая всичките тези задължения ще останат за наследниците им. Въпреки че и при унаследване на задължения пак си има вратички.
Това да бягаш далеч от тях не разбирам защо ти го е казала.

Чувала съм за тези вратички, че става с нещо от сорта на отказване от наследство, ако не се лъжа, защото един мой приятел имаше такъв проблем с баща му, но след като той почина, познатия се отказа от наследството и не знам какво точно се случва в такъв случай със задълженията, но той в момента не дължи и стотинка на държавата.

Що се отнася до банковата служителка и аз не я разбрах много какво иска да ми каже, при положение, че аз съм отишла и просто питам за информация, нито искам нещо конкретно от нея, нито нищо...

# 3
  • Мнения: 607
Точно така става, да, като се откажеш от наследството.

# 4
  • Мнения: 54 390
Да, но ако се откажеш от наследство, се отказваш от всичко, не само от кредити.

# 5
  • Мнения: 4
Точно така става, да, като се откажеш от наследството.


Добре и в такъв случай какво се случва със задълженията, че това ми стана интересно?Банките, бързите кредити и всички останали няма ли по някакъв начин да си търсят парите?

# 6
  • Мнения: 4
Да, но ако се откажеш от наследство, се отказваш от всичко, не само от кредити.

Ами то, ако кредити са на стойност, 5 пъти по голяма от имуществото, от което трябва да се откаже човек, то...няма друг избор Sad

# 7
  • Мнения: 54 390
Просто уточнявам.
Може изобщо да няма нищо, освен кредити, но е добре да се знае.

Точно така става, да, като се откажеш от наследството.


Добре и в такъв случай какво се случва със задълженията, че това ми стана интересно?Банките, бързите кредити и всички останали няма ли по някакъв начин да си търсят парите?

От кого?

# 8
  • Мнения: 607
След като веднъж кредитът стане съдебен, разбирай към съдия изпълнител, той започва да си търси задължението. В момента, в който по банкови сметки се засекат някакви суми те автоматично се блокират във връзка със задълженията. Съдия изпълнителят обикновено налага запори. Лошото е, че например тези 15 000 лв. кредит не са само 15, към тях се включват всички непогасени лихви към момента, които пък от своя страна продължават да нарастват, ако не се внасят някакви пари. И така се оказва, че дължиш няколко пъти по 15.

# 9
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 318
Това за фалит на физическо лице прие ли се или си остана в небитието? newsm78

# 10
  • Мнения: 6 301
Това за фалит на физическо лице прие ли се или си остана в небитието? newsm78



В България такова нещо няма засега. А за кредитите обикновено има обезпечения, и когато не може кредитополучателя да си върне кредита, то банката или който там му е дал кредита, продава обезпечението и колкото се удовлетвори от него, толкова. Или ако има поръчител, гори поръчителят - затова на никого недейте става. Не съм юрист, но в затвора ми се струва, че не могат да влязат, тъй като няма налице престъпление - нямаш пари, не връщаш - гори този, който ти ги е дал. За наследниците също няма проблеми, защото, както казахте нагоре, могат да се откажат от наследство, /което има смисъл ако дълговете превишават имуществото/.

Не знам какви са тези бързи кредити, но има разни кредитодатели - не банки - където е много опасно да не си върнат задължението, щото има последици дето...не са за разправяне.

# 11
  • Мнения: 54 390
Разни лихвари, дето ще им стъжнят живота...
Примерно.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 1 224
Може и в затвора да отидат.

# 13
  • Мнения: 607
Може и в затвора да отидат.

И как ще отидат в затвора?

# 14
  • Мнения: 1 441
Легалните кредитори (дори и тези дето дават бързи кредити) горят - не получават нищо и си отписват вземанията като загуба. Ако има вече продаване на задължения към разни съмнителни събирачи, може да има упражняване на тормоз от всякакъв вид - от телефонен, психически, не дай си боже и физически....  ooooh!
Служителката ти е казала да бягаш надалеч, в смисъл да не се подлъжеш да им ставаш нещо гарант, поръчител или пък някъде да стане ясно, че ги познаваш и имаш контакт с тях. Колекторските фирми душат здраво и ако разберат, че имаш начин да се свържеш с тях могат да почнат да те тормозят за това - абсолютно незаконно е, но го правят.  Tired

Общи условия

Активация на акаунт