Добрите професии и пътят към тях

  • 40 295
  • 921
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: X
Сега, в днешно време, мисля че ще има още повече такива хора, като гледам как всеки трети иска да е адвокат или икономист.

Ако не могат да си намерят работа е едно, но другото не го разбрах. Отписват се от адвокатски колегии, зарязват си клиентите и стават сладкари ли? Не знам такива случаи. Знам една, която наистина не иска да работи като счетоводител, а имаше работа в хубава фирма. Зарази се нещо с ентусиазъм от приятелки и си направи козметичен салон. Сега е тук, където съм аз и също си направи салон. Ще умре от глад с този салон, а счетоводители се търсят много, само че тя вече е забравила какво е учила буквално, а и не може да си признае краха и да направи нещо по въпроса. Да знам, че единичните примери не са примери, но все пак не познавам други хора зарязали доходоносна професия след като са учили за нея и захванали се с нещо, "което ми е приятно".

Чек, след финансово и престижно красивата си избрах уродлива в този аспект професия. Wink

Ти си учила за тази професия, не се прави сега. И като си почвала да учиш си знаела, че не е добре заплатена. То си е призвание и аз проявявам респект към хора, които го могат. Но не бих искала някое от децата ми да си избере такава професия, признавам.

Последна редакция: пт, 10 апр 2015, 23:30 от Анонимен

# 16
  • Мнения: 832
Аз пък имам роднина учител, работи на една държавна работа и допълнително на още две и е зает нон-стоп. Живее съвсем скромно, а се скъсва от работа. Много неблагодарна професия по отношение на парите. Това с учителстването си е призвание, не всеки може да го прави. Имам предвид да го прави както трябва и със сърце.

# 17
  • Мнения: 2 616
Всеки си има виждане, основаващо се върху собствените му разбирания за света и начина му на живот, който би му осигурила дадената професия. Аз лично не бих си избрал отново моята професия, ако сега съм на 18 години.  Sunglasses Най-добрата професия за мен лично би трябвало да носи удоволствие и  удовлетворение, включително и финансово, и да не е свързана с някакви сериозни опасности и наличието на малоумни шефове - в най-добрият случай сам да си си шеф или да си най-големият шеф или поне това, което получаваш или изкарваш да компенсира за съобразяването с идиотизма на тези над теб.  Mr. Green Иначе, като гледам около мен, най-добрият вариант е да си директор на банка, нотариус, да имаш агенция за недвижими имоти по морето  Mr. Green, да имаш добре позиционирана одиторска компания, да си футболист, нагъл и продажен политик, адвокат.  Mr. Green Подземните професии няма да ги броим - все пак са си доста опасни, макар и доходни.  Grinning Grinning Grinning Добра идея е и айти специалист, хотелиер на подходящото място, прокурор в РБ също не е лоша идея  Wink  Mr. Green  Между другото не съм чувал и не познавам лично нотариуси и адвокати, които да са отишли да си търсят късмета извън страната.  Mr. Green Виж, лекари, медсестри, инженери и хора с други професии знам доста!  Mr. Green

# 18
  • Мнения: 10 547
Че тя и майка ми, лека й пръст, ако това ми беше първото образование, нямаше да е доволна. Не че ме подкрепи и като го записах, ако и да беше второ и да бях дърта магарица.

# 19
  • Мнения: X
Между другото не съм чувал и не познавам лично нотариуси и адвокати, които да са отишли да си търсят късмета извън страната.  Mr. Green

Приятно ми е.  bowuu Мога да те запозная и с няколко англичанина, германци и скандинавци, които живеят наоколо и също са адвокати. Само че нито те, нито аз сме тръгнали да си търсим късмета, каквото и да значи това. А, знам и един местен нотариус, който наскоро се премести в Украйна. Любов, какво да правиш.

# 20
  • Мнения: 2 616
Между другото не съм чувал и не познавам лично нотариуси и адвокати, които да са отишли да си търсят късмета извън страната.  Mr. Green

Приятно ми е.  bowuu Мога да те запозная и с няколко англичанина, германци и скандинавци, които живеят наоколо и също са адвокати. Само че нито те, нито аз сме тръгнали да си търсим късмета, каквото и да значи това. А, знам и един местен нотариус, който наскоро се премести в Украйна. Любов, какво да правиш.


Е, любовта може да направи чудеса - дори и с нотариусите.  Mr. Green Mr. Green Mr. Green Просто правя едно сравнение въз основа на доходите и начина на живот, който водят хората с тези професии, които знам или познавам лично.  Mr. Green

# 21
  • Мнения: 832
Сега, в днешно време, мисля че ще има още повече такива хора, като гледам как всеки трети иска да е адвокат или икономист.

Ако не могат да си намерят работа е едно, но другото не го разбрах. Отписват се от адвокатски колегии, зарязват си клиентите и стават сладкари ли? Не знам такива случаи. Знам една, която наистина не иска да работи като счетоводител, а имаше работа в хубава фирма. Зарази се нещо с ентусиазъм от приятелки и си направи козметичен салон. Сега е тук, където съм аз и също си направи салон. Еми ще умре от глад, а счетоводители се търсят много, само че тя вече е забравила какво е учила буквално, а и не може да си признае краха и да направи нещо по въпроса. Да знам, че единичните примери не са примери, но все пак не познавам други хора зарязали доходоносна професия след като са учили за нея и захванали се с нещо, "което ми е приятно".



Ок, може би не дадох правилния пример, но има спецаилности, които потенциално няма къде да се реализират, не и в количествата хора, които излизат от университетите.

# 22
  • София
  • Мнения: 930
Надявам се, че е по темата, но често съм си мислила защо  някои професии дават възможност за много високи доходи, сравнено с други професии.
Висшето образование е 5 години (без лекарите, които учат повече), но един с висше образование взима за 1 ден парите, които друг, също с висше образование взима за месец. Например, някои от привилегированите професии за мене са следните:
- нотариус
- адвокат
- зъболекар
Тези хора, взимат за ден, най-много за 2-3 дни заплатата на един учител, на един редови счетоводител, на един инженер (не ИТ), изобщо на много професии, за които също се учи по 5 години.
Ей това ми е странно.
И когато имаш работа с някоя от тези професии, колкото ти поискат, толкова даваш.

# 23
  • Мнения: 10 999
адвокати има много които са на ръба на оцеляването. Пазарът е пренаситен с тези кадри, така че ако не си от семейство на адвокати според мен е безсмислено. Ако спечелиш съдийски или прокурорски конкурс е друго, но конкуренцията е убийствена.
А ит специалисти много се търсят, доколкото знам при тях няма безработица, всички си намират работа,  дори и с по-ниска заплата.

# 24
  • Мнения: X
адвокати има много които са на ръба на оцеляването. Пазарът е пренаситен с тези кадри, така че ако не си от семейство на адвокати според мен е безсмислено.

Няма такова нещо за адвокатското семейство. Пазарът въобще не е пренаситен, защото си има регистър на адвокатите и всеки с диплома не може да се впише. Разбира се, че не е лесно да намериш клиенти, особено пък платежоспособни. Това със съда и прокуратурата е съвсем друго и за мен например  беше изобщо не е било опция.

# 25
  • UK
  • Мнения: 1 938
E, обаче има учене и учене. Едно е да се явяваш на анатомия, друго - на "Основи на маркетинга", съвсем примерно казано. Освен това не всички зъболекари или адвокати са пълни с пари - особено младите, току-що завършили - стажовете са много ниско платени, както и ако работят на процент при опитен специалист. По-голяма заплата биха взимали (поне в началото) ако работят в кол-център към някоя от големите технологични компании в София. За съжаление.

Има добри професии и добри професионалисти.
Аз ако можех да започна академичния си и професионален път наново, бих учила нещо друго и понякога малко съжалявам, че родителите ми не настояха. Не се оплаквам от сегашната си ситуация, но си мисля, че можеше и в друга сфера добре да се развия.

# 26
  • Мнения: X
E, обаче има учене и учене. Едно е да се явяваш на анатомия, друго - на "Основи на маркетинга", съвсем примерно казано. Освен това не всички зъболекари или адвокати са пълни с пари - особено младите, току-що завършили - стажовете са много ниско платени, както и ако работят на процент при опитен специалист. По-голяма заплата биха взимали (поне в началото) ако работят в кол-център към някоя от големите технологични компании в София. За съжаление.


Много ясно, че първите години е трудно. Аз през първата година не успявах да си покрия разноските по кантората. Стажът ни беше напълно безплатен и то една година. На процент при "опитен специалист" не се хванах и много се радвам, че не го направих. В кол-център не е опция, защото няма юридически стаж. Абе както ми каза навремето един възрастен адвокат: "Нищо, ще поработиш, ще поработиш и след 10 години ще станеш добра и ще имаш пари.".  Mr. Green

# 27
  • Мнения: 10 999
Чек, в момента прависти не са търсени на пазара на труда, сега ти може да имаш клиенти, но в София има прекалено много прависти и няма работа. Който търси намира там нещо, но като цяло парите са в големите компании, които са имена на пазара, докато при ит специалистите не е така. Аз лично не бих посъветвала никой да се захваща с право, ако може да е ит.

# 28
  • Мнения: 2 265
И какъв е пътят, водещ до нея (гимназия, професионална гимназия, университет, курсове, частни уроци, стажове, възможности за развитие, семейна атмосфера и очаквания  Laughing  - всичко в България и чужбина)?

Ако носи пари и ме удовлетворява значи е добра. В гимназията ме вземаха на подбив, какво съм щяла да правя с това изкуство, после пък ми се чудеха, защо искам да уча нещо, което дори го нямаше като специалност в България. Сама се научих, в университет не съм била, сега си имам свое студио и гледам тези, които се съмняваха в мен, от високо.

Това последното, разбира се, не беше сериозно Grinning .

# 29
  • Мнения: X
Какъв пазар, остави тази работа. То да не е да ходиш да се рекламираш и да търсиш къде да се продаваш? Ако си добър като се завърти колелото има много хляб в тази работа, а конкуренцията е лъжовна.  Wink В никакви големи компании не са парите. Това разбира се е добра работа за начинаещи като юрисконсулти.

Общи условия

Активация на акаунт