НВ-ВМХ, част 88 - за здравословното хранене

  • 39 432
  • 710
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 958
Аз се похвалих че нямам "въглехидратен грип" и снощи с пълня сила ме достигна Simple Smile
Зверско главоболие от вчера, днес продължава, но упорито седя без хапче и чакам да отмине.
Иначе снощи пак не вечерях и се чувствам супер с изключение на главата.

По въпросите, аз ям главно свинско, ако не е мазно слагам мас или масло. Между другото не съм мислела дългосрочно дали искам да вкарам въглехидратите или не. В смисъл мисля лятото като излязат хубавите домати да ям, ако ми се яде, за момена нямам нужда от нищо друго и някак си ям за да се наям. Което за мен е много важно, след години ядене до пръскване + още малко. Наистина като няма въглехидрати и глада е различен. За сега ме устройва, но ако не се почувствам добре, отрази ми се на здравето, или издивея, ще следвам тялото си, ако поиска ще му дам. Просто искам да стигна до там че тялото да иска това от което има нужда, не някакви изкривени сигнали тип торти, чипс и джънк.
Като чета хората които години наред се хранят така ми е странно, не знам дали съм готова да откажа всичко дългосрочно, но пък и не виждам нищо лошо да бъде както Шоки каза елиминационна диета. След месец ще си пусна кръв почти съм спряла хормона, интересно ми е да видя резултата, както и другите ми показатели.

# 406
  • Мнения: 6 347
Джоя, точно така, използвай го като елиминационна диета. Дано след това да можеш да въведеш зеленчуците и яйцата. Но и аз предполагам, че просто усещането на тялото е друго и се огладнява когато човек действително има нужда от енергия. Явно въглехидратите, дори в рамката на нисковъглехидратно хранене, все пак объркват сигналите на тялото...

И дано да успееш да си решиш здравословните проблеми! Hug Аз съм убедена, че голяма част от съвременните заболявания, за които медицината няма адекватно лечение, се дължат на начина ни на хранене - може би не 100%, защото например стресът (плюс недостатъчният сън при много хора) е много сериозен негативен фактор, който със сигурност също влияе. Но храненето според мен вероятно е най-важният фактор извън стреса. Embarassed

# 407
  • Мнения: 958
Аз яйца ям, тях не мога да ги спра, те са ми закуската и отказвам да приема за сега че не ми действат добре  Mr. Green
Иначе много странно нещо забелязах. От тукашните кашкавали и сирена се чувствам много зле, пробвах 2-3 вида и то малки количеста, обаче в понеделник в един руски магазин намерих български кашкавал, купих си и изядох 50-60 грама за проба, беше уникален и нямах никаква реакция, та може да имам шанс с млечните Simple Smile
Шоки аз като се замисля, голям стрес нямам, повечето си го създавам сама и голям процент това се дължи на храната. Не е стрес от работа, или от болест или от тежка житейска ситуация, стрес от защо ядох толкова много, колко имам да свалям и така нататък ...

# 408
  • Мнения: 5 776
То в българските може и да няма мляко  Joy
Майтапя се, аз направо нямам спирачка с хубавите ни кашкавали и сирена. Мляко много рядко ям, но миналото лято открих едно смес, в голям стъклен буркан, направо с лъжицата от буркана гребах, разкошно  Heart Eyes

# 409
  • n/a
  • Мнения: 3 341
В zero carbs не е ли добре (даже препоръчително)
да има и риба, по възможност по-мазна? По прин-
цип все ми се струва, че рибата някак се подмина-
ва, напълно незаслужено. Може да ми се струва,
защото много ми допада включването ѝ в менюто,
а не я срещам да се споменава. Нали и самият ав-
тоимунен протокол предполага точно риба и масло?
И на мен ми допаднаха луканките от серията De Lux
в Лидл. В пъти по-малък им е съставът спрямо дру-
гите по рафтовете Simple Smile.

# 410
  • Мнения: 6 347
Когато казвам месо, винаги имам предвид и риба. Какво друго е рибата, ако не месо?

А автоимунният протокол не предполага краве масло. Той изключва млечните, а кравето масло е от тях. АИП предполага месо (с акцент върху дроба и карантиите, но и всякакво друго, вкл. риба, дори тя може да е също акцент, наред с дроба), зеленчуци без nightshades, плодове (умерено, за да се контролира кръвната захар) и немлечни мазнини. Изключва млечни, яйца, ядки, семки, зърнени, бобови, nightshades, какао, кафе, вино, захар, мазнините от семена (напр. слънчогледово олио).

Последна редакция: ср, 29 апр 2015, 17:10 от Cioccolata

# 411
  • Мнения: 5 713
А вчера Гайдурков беше в "На кафе" и си говориха за метаболитния синдром.
Едно си баба знае, едно си бае от поне 10 години насам. Не каза нищо ново и интересно.
За 2 седмици се минавало на сурово - главно плодове, зеленчуци, ядки, семена; никаква сол, никакви извлечени мазнини (дори зехтин и кокосово олио). Да се правели фрешове, ама по-добре било зеленчукови; да се правели смутита като имало повече зеленко. Много важни били зеленолистните. След тия две седмици почвало захранването - зеленчуци на пара и варива. Демонстрира някаква варена леща, която било хубаво да се готви с изцеден сок от стръкове целина и лимон. Сокът от стъблата целина успешно замествал солта.
Освен солта и извлечените мазнини, вредни били технологично обработените храни и тестените изделия. И затова вместо хляб и тесто, да се ядяли цели зърна - киноа, елда, просо.
За хора с повишена кръвна захар не било опасно да се ядат умерени количества плодове....
И гарантирал, че настъпва подобрение.

# 412
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Благодаря, Cioccolata, нещо съм се заблудила.  Hug


# 413
  • Мнения: 6 347
Лоана, аз съм споменавала поне 2 пъти за разказа на една шведка, който е точно за този протокол, който ти описваш - риба плюс масло. Може за него да си се сетила, ако си чела по-рано темите. Това е било още преди години. Тя дълго време била имала храносмилателни проблеми и въпреки че слушала съветите да се храни с повече пълнозърнести храни и въобще да си набавя колкото може повече фибри, състоянието й само се влошавало. Не била с цьолиакия, нито с установена лактозна непоносимост, но просто си имала проблеми (колит, но май и нещо на стомаха). Веднъж обаче случила на лекар с по-различно мислене. След като я изслушал, той й казал 3 седмици да консумира само риба и масло, а след това да започне да въвежда останалите храни постепенно и да следи към кои ще прояви реакция. Така тя си установила за себе си, че нито храните с глутен й понасят, нито прясното мляко, нито храните с много фибри, нито големите количества зелеви храни. Така че това определено е вариант за елиминационна диета, но не е точно автоимунният протокол, който описва Сара Балантайн. Обаче и при АИП на Сара, след като се започне въвеждането на храните, някои хора успяват да въведат маслото, но в първоначалната фаза то е изключено.

# 414
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Да, най-вероятно този спомен ме е подвел.
Много благодаря, още веднъж. Действител-
но наскоро преминах през много от старите
теми.

# 415
  • Мнения: 6 347
Вери, Гайдурков си е Гайдурков. Crazy Той е голям привърженик на суровоядството, а и май като цяло е с вегетариански уклон. И сигурно е прав, че ако човек се храни по този начин, ще си подобри състоянието, дори при наличие не само на мет. синдром, а и при диабет. Но все пак зависи. Ако е човек с напреднал диабет, си трябва доста строго нисковъглехидратно хранене. Обаче при всички положения, ако говорим за преход от стандартното хранене на повечето хора към режима на Гайдурков, със сигурност ще има някаква полза.

# 416
  • SA
  • Мнения: 3 196
А, Шоки, може да не знаеш, но има вегетарианци, които подчертават, че не ядат месо, но риба ядяли. Била друга група храни, даже и пилето се причислявало по-скоро към немесните храни. ( това от една тема във форума ) hahaha
Иначе за Гайдурков, аз не съм напълно наясно с неговите теории. Но имаше тук една тема за него с цитати от негови книги и обясненията бяха меко казано неверни, та не виждам смисъл да се запознавам по-дълбоко.
А метаболитния синдром естествено се подобрява при известно гладуване. Аз и преди бях писала тук за книгата на Ричард Джонсън - The Fat Switch, даже си я препрочитам в момента. В нея са цитирани многобройни случаи сред животните, при които те развиват метаболитен синдром преди очакван период от гладуване ( било зимен сън, хибернация, презокеански прелет и др.) Постигат това обикновено с ядене на големи количества захар, фруктоза ( най-често от сладки и презрели плодове), които им позволяват да натрупат резервни мазнини. След това при гладуването тези мазнини се изразходват, а променените показатели в организма ( като висока пикочна киселина, висок инсулин, високо кръвно налягане и др.) се връщат в нормални стойности. В този смисъл метаболитния синдром е един приспособителен механизъм, който позволява на живите същества да преодоляват и по-дълги периоди на глад.
Така че, човек с метаболитен синдром ще види подобрение, ако гладува 20 дни, независимо дали през това време похапва малко треви и плодове. Даже и само на вода може да изкара, ако е със сериозно затлъстяване.
Проблемът е тези хора да се научат да се хранят така, че да не развиват метаболитен синдром през целия си живот и същевременно да получават всички необходими им хранителни вещества, така че да са здрави. И това не става с ядене на спанак и киноа.  Simple Smile

# 417
  • Мнения: 2 588
Моят метаболитен синдром го отдават на стрес. Когато ходих да ми правят обременяването се държаха супер заядливо и презрително, защото :"абе, нали само един поглед ми е достатъчен, за да те видя, че ти проблеми с КЗ нямаш. Нито си дебела, нито окосмена, ама, хайде, давай да те видим" когато излезнаха резултатите ме навикаха, че сигурно много мазно ям, обаче пък триглицеридите ми баха почти на нула, та и това не им хареса. Както и да е, съжалявам само, че не успях да си пусна изледвания в понеделник, но в събота ще пусна и след 45 дни пак. Дали ще е достатъчно времето да се отчетат резултати?
Камелот, много ти благодаря!  bouquet Ще пусна гликиран хемаглобин на всяка цена.

Искам да попитам френските сирена могат ли да се ядат? Камембър, Бри?

Купих си на първо време този магнезий http://apteka.framar.bg/13001962/магне-в6-капс-50
И този витамин Д https://www.gnc.com/pwr/product-reviews/GNC/p/3447268-GNC-Vitamin-D-3-400.html
Някой може ли да ми каже по колко да пия от тях?

И един проблем много неприятен проблем имам-страхотно ми пресъхва устата. Случвало ли се е на някой?

# 418
  • Мнения: 6 347
Тим Ноукс май по същия начин го обяснява метаболитния синдром - като адаптивен механизъм, който обаче е факт при огромна част от хората и ако те се хранят "стандартно", рано или късно ще си развалят здравето. Но ако такъв човек се храни нисковъглехидратно и високомазнинно, ще може да контролира инсулиновата си резистентност (буквално така се изрази Т. Н.) и да не проявява симптомите на мет. синдром, т.е. да бъде на практика здрав.

# 419
  • Мнения: 6 347
Хоп-Троп, аз знам за случаи като твоя - хора с поднормено тегло или съвсем близо до долната граница по ИТМ, но с упорита ИР. На пръв поглед никой няма да им повярва, но е факт, че това е една подгрупа, която съществува и трябва също да вземе мерки. Мисля, че като процент хората с нормално или поднормено тегло и ИР са около 25% от всички с ИР.

А за вит. Д и магнезия, ако човек ще ги започва и ще ги приема сериозно, трябват доста по-високи дози: от вит. Д спокойно може да се приемат 4000 - 5000 единици на ден, а магнезий - мисля, че минимум 300 мг (за чист магнезий говорим, като е препоръчително да не е оксид, защото оксидът действа лаксативно на много хора, а когато има лаксативно действие, това означава, че повечето се изхвърля и така реално не може да повиши нивото на магнезия в клетките и кръвта).

Пресъхването на устата мисля, че е симптом на спадане на кръвната захар. Embarassed Т.е. инсулинът скача прекалено много (точно това вероятно се е видяло при теб при ОГТТ) и смъква много захарта.

Общи условия

Активация на акаунт