Помощ за избор на лаптоп

  • 137 055
  • 1 528
  •   1
Отговори
# 555
  • Пловдив
  • Мнения: 3 940
При големи файлове няма да усети разлика. Такава ще има при малките, което е и целта на занятието.
При масово наличие на рутери с ac на пазара, карта в лаптопа с ax е безсмислена.
Най-голямата разлика се усеща при прехвърляне на десетки гигабайти данни, тъй като тогава в единия случай с по-високооборотния твърд диск можеш да чакаш 5 минути (примерно), а с другия да отнеме 7 минути.

 Ако ще се играят игри, които се намират в SSD паметта, няма никаква разлика в скоростта, освен тази, пряко зависеща от скоростта на въпросния носител.

 Разлика рядко има дори и при игри, които са записани на твърдия диск, като тя идва предимно в заглавия, в който има нужда от по-бързо зареждане на доста подробен терен (самолетни симулатори и т.н.). За пример, преди си бях сложил GTAV на твърдия диск със 7200 об./мин. и при летене с изтребител имаше може би секунда по-бързо обновяване на най-далечните повърхности, отколкото при твърдия ми диск с 5400 об./мин.. Обаче при каране на кола или вървене пеша с главния герой няма никаква разлика.
 
 За Wi-Fi връзката (ако на някого му е толкова важно) е задължително и приемното у-во (лаптопът в случая) да поддържа по-новия стандарт, за да може да се възползва от него.


Добре, де, На кака жребчето, пантите на Legion-а не са ли също устойчиви? Нямам предвид, в сравнение с Acer-а, а по принцип. Няколко пъти съм оглеждала модела на живо и на мен лично ми се видя доста солиден.
При пантите се гледа не самата пластмасова "кутийка" около оста, а здравината на корпуса + здравината на нейното захващане към дъното. И по двата показателя моделите на "Lenovo" имат печална слава. Важи и за Legion 540, чиито панти също са захванати към мекото огъващо се пластмасово дъно с твърде чупливи крепежни точки. В една от по-предишните страници на тази тема бях приложил и видео, онагледяващо огъването на корпуса при обикновено отваряне на екрана на модел от тази серия. Самата рамка на екрана също е доста кекава и се огъва съмнително лесно, а това не предполага добра здравина в дългосрочен план.
  Добре запознат съм и с пантите на предходното поколение, както и много други модели "Lenovo" с чупливи панти, тъй като съм поправял десетина такива на мои приятели и два лично мои.
 Другата лоша слава на "Lenovo" е в това, че използват дънни платки с много по-ниско качество на металните пътечки, поради което при проблем със запоен чип за дъното (случва се около изтичането на гаранцията или в близките година-две след това) има проблеми с поправката, която понякога изисква цялостна смяна на дънната платка. Затова и на никого не препоръчвам "Lenovo".

 Относно пантите на "Lenovo", ето и снимки на такъв мой модел от 2012 г.. При новите им модели използват същата тактика с чупливи точки на закрепване. Пластмасата след няколко години започва да гние, поради топлината около пантите, което - в съчетание с натрупващата се при отваряне/затваряне на екрана умора на материала - способства допълнително за ускореното счупване на тези пластмасови крачета.
https://imgur.com/i1PGPuf
https://imgur.com/rlQCt4c
https://imgur.com/QlZMV5k
https://imgur.com/sy4bvYR
https://imgur.com/qh2wAb5
https://imgur.com/SgGZnVm
https://imgur.com/wsjKu4b
https://imgur.com/1RyQ0Sp
https://imgur.com/RjCTTQy

Последна редакция: пн, 02 мар 2020, 22:54 от На кака жребчето

# 556
  • Мнения: 5 252
При пантите се гледа не самата пластмасова "кутийка" около оста, а здравината на корпуса + здравината на нейното захващане към дъното. И по двата показателя моделите на "Lenovo" имат ПЕЧАЛНА СЛАВА. Важи и за Legion 540, чиито панти също са захванати към мекото огъващо се пластмасово дъно с твърде чупливи крепежни точки. В една от по-предишните страници на тази тема бях приложил и видео, онагледяващо огъването на корпуса при обикновено отваряне на екрана на модел от тази серия.
Кога да очаквам Lenovo да фалират? Всъщност защо все още не са??? Thinking Като гледам продажбите им никак не спадат, а напротив. Все пак ти си експерт по всичко и затова се допитвам до теб. Wink

Другата ЛОША СЛАВА на "Lenovo" е в това, че използват дънни платки с много по-ниско качество на металните пътечки, поради което при проблем със запоен чип за дъното (случва се около изтичането на гаранцията или в близките година-две след това) има проблеми с поправката, която понякога изисква цялостна смяна на дънната платка. Затова и на никого не препоръчвам "Lenovo".
Къде ги четеш тези бисери? Може ли линк или сам си ги измисляш?

# 557
  • Мнения: X
Mr. Smith, какво имаш предвид за пантите на Acer-а? Simple Smile Просто не те разбрах съвсем.
Вчера имах среща с ейсър, донесе ми го колега за малка диагностика и присъда. Успешно го "излекувах", с препоръка да помисли за подмяна на кутията и пантите. Дисплея се държеше само на две точки от дясната страна и за опора беше само клавиатурата. Още не съм го върнал, забравих че днес е почивен ден и щх да го снимам.
Какво имам предвид ли? Конструкцията на закрепването на дисплея към кутията на лаптопите не се различава кардинално. Дву или три точково захващане с 8мм болтове към корпуса и 4мм болтове към капака на дисплея. Ако "специалиста" беше прав тази конструкция щеше да поддава на мястото на сглобката с 4мм болтове. Да, ама не. Защото целта на сглобката е да обере силите на усукване при отварянето, не силите измъкване ако ги наречем така. А усукването действа образно казано по протежение на болтовете. Не стана много ясно ако искате ще  ви го нарисувам някак. Ето ви една снимка на момента в който силата на тежестта се е изравнила със силата с която се опитвам да отворя капака. В този момент тежестта на кутията е разпределена по цялата и дебелина.  
А не че капака се опитва да измъкне болтовете. Защото силата която действа на сглобката в кутията е равна на силата която действа на сглобката в дисплея.

Най-честата причина сглобка да поддаде по начина по който е на снимките по горе е пренатягане на болтовете направено от "гаражен специалист" който е отварял кутията за почистване и профилактика. И понеже пренатягане само болтовете в кутията и никога тези в дисплея пантата поддава там. А пренатягат защото не знаят и нямат представа, че има и друг лек срещу само развиване. Както и да е.
Легиона е с 4 точкови панти с 3-1 захващане. Няма да имате никакъв проблем. В интерес на истината има един друг вид панти за особенно тежки дисплеи. Те са с допълнителен стопер/опора перпендикулярно на капака в затворена позиция който има за задача да поеме натоварването при усукване.

П.с. Забележете на снимката как дисплея е огънат в точката в която го отварям. Аз го правя в средата  и най-непрепоръчително е да се отваря по краищата. Тогава тънкия дисплей се огъва доста неравномерно

Много TL&DR стана...

Допълвам. За леновото пише че е с IPS за ейсъра не е споменато.

# 558
  • Агент под прикритие
  • Мнения: 11 589
Човек, това за пантите си е точно така, ама има значение ако смяташ да ползваш машината форевър... Simple Smile
Дори 4 точково захващане няма да помогне, ако потребителя е слон в стъкларски магазин. Joy

# 559
  • Пловдив
  • Мнения: 3 940
Снимките, които аз публикувах по-горе, са от стария ми лаптоп Lenovo B580, който отворих 1 ден след изтичане на двугодишната му гаранция - тогава, когато се случи счупването на пантата. Дотогава не е бил отварян. И винаги съм отварял и затварял екрана внимателно. Аз пазя техниката си.

 Пружината на пантата при повечето модели на "Lenovo" и до ден днешен е заводски пренатегната и с течение на времето става все по-зле. Отделно, умората на материала си казва тежката дума и в обозримо бъдеще пластмасовата основа просто поддава и се чупи.



 Между другото, от скоро време търся нещо читаво за моя приятелка и беше неприятно да забележа, че в последните дни няколкото по-основни магазини в България, продаващи лаптопи, покачиха без никаква причина цените с по 200-300 лева. Продават се на абсурдно високи цени. Дори и залежали по складовете им модели от 2018 г., които са по-слаби от моя Acer Aspire 7, който също купих в онази година. Добре дошли в страната на чудесата! Smiley Подозирам, че се готвят в скоро време да обявят поредното измислено "намаление" на цените.

Последна редакция: вт, 03 мар 2020, 10:37 от На кака жребчето

# 560
  • Мнения: X
ама има значение ако смяташ да ползваш машината форевър... Simple Smile
Много правилно. Никога водещото при избора ми на лаптоп не са били пантите.

# 561
  • Мнения: 1 026
Ако трябваше да избирате между тези два лаптопа:

Скрит текст:
1. www.ardes.bg/product/acer-aspire-7-a715-74g-77fu-nh-q5tex-007-16 … 250ssdnvme-160553;

2. www.ardes.bg/product/lenovo-legion-y540-15irh-pg0-81sy00atbm-16g … 250ssdnvme-146930,

на кой от двата бихте се спрели?

Абстрахираме се от цената и конкретния онлайн магазин, към който съм дала линкове.

Двата модели са с напълно идентични характеристики. Simple Smile
За игри ли ще се използват?

# 562
  • Варна
  • Мнения: 22
Търся да си купя нов лаптоп, но съм доста озадачена от предложенията.
В България само геймърски компютри ли се предлагат?!?!!!
Където и да отворя, едно 80% от предлаганите лаптопи от последно поколение процесори и т.н. са геймърски!

Търся си съвременен лаптоп за 2 основни дейности: тексто- и фото- обработка. Това означава ползване на текстообработващи софтуери, както и на Photoshop, Lightroom, etc.
Предпочитани параметри: Intel i5-i7, ultrabooks, SSDпоне 8 GB, IPS матрица на дисплея, NVDIA карта, 14" - 15".... И!!! да е с приятен дизайн.
Бюджет - хмммммм..... Е, не мога да се отпусна много над 2000лв, но ...
И въпрос: към кое да се насоча?
- Asus Zenbook,
- HP Pavillion/Spectre
- новите модели на Acer
- Lenovo C series

Много ще съм благодарна за ваши съвети и коментари!!!!

# 563
  • Мнения: 1 026
Скрит текст:
Търся да си купя нов лаптоп, но съм доста озадачена от предложенията.
В България само геймърски компютри ли се предлагат?!?!!!
Където и да отворя, едно 80% от предлаганите лаптопи от последно поколение процесори и т.н. са геймърски!

Скрит текст:
Търся си съвременен лаптоп за 2 основни дейности: тексто- и фото- обработка. Това означава ползване на текстообработващи софтуери, както и на Photoshop, Lightroom, etc.
Предпочитани параметри: Intel i5-i7, ultrabooks, SSDпоне 8 GB, IPS матрица на дисплея, NVDIA карта, 14" - 15".... И!!! да е с приятен дизайн.
Бюджет - хмммммм..... Е, не мога да се отпусна много над 2000лв, но ...
И въпрос: към кое да се насоча?
- Asus Zenbook,
- HP Pavillion/Spectre
- новите модели на Acer
- Lenovo C series

Много ще съм благодарна за ваши съвети и коментари!!!!
За съжаление май е така.
Миналата седмица поискахме спешно да закупим 10 лаптопа за работа с подобни изисквания на Вашите, но 16 GB RAM, 512 GB SSD и 15.6 инча дисплей като бюджетът беше 2500-3000 лв. Прозвънихме различни вносители... нямаше наличности. В крайна сметка силно редуцирахме бройката. И без това дейността замря в тази обстановка.

На Ваше място бих се спрял на този, ако не ви притеснява вградената памет, но в някои случаи това е по-добър вариант.
Към цената предвидете и операционна система, ако държите на легален Уиндоус.
Хубав дисплей, възможност за ъпгрейд, 36 месеца гаранция и марка, която прави сериозни машини, а не играчки за тийнейджъри.

# 564
  • Sofia
  • Мнения: 15 553
Линкът не се отваря, поне при мен.

# 565
  • Мнения: 1 026
Линкът не се отваря, поне при мен.
https://www.vali.bg/bg/product/17351/Лаптоп-Fujitsu-Lifebook-E459-Intel-Core-i7-8550U-8Gb-DDR4-256Gb-M2-SSD-15.6FHD-AG-no-OS-Черен

Изкопирайте и поставете в адресното поле, ако не се отваря.
От телефон пиша в момента.

# 566
  • Пловдив
  • Мнения: 3 940
Връзката по-горе и при мен не се отваряше. Новата се отваря.

https://www.vali.bg/bg/product/17351/Лаптоп-Fujitsu-Lifebook-E459-Intel-Core-i7-8550U-8Gb-DDR4-256Gb-M2-SSD-15.6FHD-AG-no-OS-Черен

Изкопирайте и поставете в адресното поле, ако не се отваря.
От телефон пиша в момента.
В този модел на "Fujitsu" (уважавана марка) не виждам предимство в процесора от старо поколение Intel Core i7-8550U, който е от 2017 г. и е значително по-слаб от ново поколение i5. Дори моят двугодишен Intel Core i5-8300H, който излиза на пазара само 6 месеца по-късно, e средно с 20% по-бърз от него. При работа с програми, възползващи се от многоядрената архитектура (т.е. тези за фото- и видеообработка), i5-8300H е с цели 35% по-бърз от i7-8550U.
Новите i5 са още по-бързи и енергоспестовни, т.е. греят по-малко и батерията издържа повече време. Не бива да се пренебрегват и моделите с новите процесори на AMD Ryzen.

 За работа с Photoshop е желателно да има и поне 16 ГБ системна памет, макар че и 8 Гб са достатъчни, ако няма да се използват десетки или стотици слоеве при огромни изображения.

# 567
  • Мнения: 1 026
Нямам претенции да съм някой АйТи гуру и предполагам, че нещата, които казваш за така. Но от 15+ години опит от работа с лаптопи съм разбрал едно - механичният сбор от някакви теоретични показатели нищо не значи. Едно некачествено захранване, некадълно проектиране, боклучави материали или немарлива сглобка пращат по дяволите всички всичките описани параметри.
Неслучайно има различни класове лаптопи с привидно еднакви параметри.
И съвсем друго е машината да е сглобена в Япония или Германия, съвсем друго в 12-тия час на смяната на някой китайски завод.
Имам личен достъп до две японски фуджитсута - едното на 7.5, другото на 4.5 години. Ами, не ги давам за 2-3 години по-млади от тях модели от масовите серии.

# 568
  • Пловдив
  • Мнения: 3 940
Нямам претенции да съм някой АйТи гуру и предполагам, че нещата, които казваш за така. Но от 15+ години опит от работа с лаптопи съм разбрал едно - механичният сбор от някакви теоретични показатели нищо не значи. Едно некачествено захранване, некадълно проектиране, боклучави материали или немарлива сглобка пращат по дяволите всички всичките описани параметри.
Неслучайно има различни класове лаптопи с привидно еднакви параметри.
И съвсем друго е машината да е сглобена в Япония или Германия, съвсем друго в 12-тия час на смяната на някой китайски завод.
Имам личен достъп до две японски фуджитсута - едното на 7.5, другото на 4.5 години. Ами, не ги давам за 2-3 години по-млади от тях модели от масовите серии.
Горе неслучайно започнах с ""Fujitsu" (уважавана марка)", но мнението ми бе насочено към по-малката мощ на Intel Core i7-8550U спрямо по-новите модели i5, както и по-голямото му енергопотребление и повишени температури. Според проведени тестове, които четох в Интернет, този чип не успява да поддържа върховата си честота за продължително време и затова се самоограничава до 30% по-ниска мощ с цел да не прегрее. По-новите i5, обаче, успяват да поддържат пълната или почти пълната си мощ за продължително време, което е голямо предимство при по-тежки изчисления; а те и без това поначало са с едни 20% по-бързи като груба мощ и с до 35% по-бързи при графични и видеообработващи програми, използващи всичките ядра.

 За системната памет е ясно - пише, че има един свободен жлеб за памет (другият вече е зает), така че винаги може да се добави още една плочка от 8 ГБ за 50-100 лева и да станат общо 16 ГБ. Обаче, когато става дума за работа, е силно препоръчително важните неща да се записват на твърд диск, и то - различен от системния такъв (който в случая е SSD). Разбира се, че който си цени труда, обикновено записва и на 1-2-3 други носителя на данни, плюс едно основно копие и в облачна услуга, но това не променя факта, че вграденото SSD с 256 ГБ е просто основата, над която трябва да се надгражда с допълнително у-во за съхранение (външно с USB кабел, ако липсва място за слагане на такова в лаптопа). В този ред на мисли, по-добре е да се помисли за готово решение, в което има и SSD, и HDD в допълнение, и 16 ГБ памет, и по-съвременен чип (Intel или AMD), а марката може и да е "Fujitsu", и друга по избор на човека, който ще използва за работа въпросната машинка.

 В България най-често в сервизите за поправка влизат лаптопите на "Lenovo" и "Dell", така че не бих препоръчвал по-евтините модели от двете марки, освен ако не се касае за наистина качествения им висок и скъп клас.

 Обаче аз за тежка работа не бих използвал лаптоп. За същите пари може да се вземе настолна машина с по-голяма мощ и по-добро охлаждане. А особено за работа с графика, си трябва и голям екран с качествен IPS панел. В това отношение дори един 27-32" екран с IPS панел за 300-350 лева предлага 4 пъти по-голяма площ на изображението(съответно и по-добър поглед над това, по което се работи) спрямо лаптоп 14-15", какъвто спомена жената по-горе. Лаптопите имат и по-неудобни клавиатури (включително и заради местоположението си върху корпуса), което е фактор при професии, свързани с продължителна текстообработка и изискващи удобство за дланите и пръстите. Не на последно място, лаптопът кара човек да се привежда надолу и да се взира по-отблизо в екрана, което разваля стоежа му и допринася (в лошия смисъл) за изгърбване, болки в кръста и врата, отпадналост, повече бръчки на врата (без майтап - чист физичен закон) и влошаване на зрението (поради по-големия ъгъл, сключван между двете очи, когато гледат в по-близка точка - неестествено за очите многочасово кривогледство всеки ден).

 п.п.: Сравнението с преуморения китайски работник в 12-тия час с този от Германия или Япония, за когото не се уточнява в кой час сглобява и дали си върши работата кадърно, а малко пресилено. Също така, техниката от Германия и Япония отдавна не е това, което беше през 90-те години на миналия век. Добави и това, че в наши дни сглобката на платките и чиповете по тях се извършва от едни и същи машини, а не на ръка.

# 569
  • Мнения: 4 593
Здравейте може ли някой да ми преведе параметрите на тези лаптопи на разбираем език. Кой от двата да избера? Ок ли е монитора. По цял ден пиша и търся в компютъра.

Общи условия

Активация на акаунт