баща неизвестен

  • 6 319
  • 100
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 863
....Ако детето е с баща неизвестен, то няма право да предявява  нещо към евентуалното наследство от известния си баща? Или има такива права? ...
Детето има право да заведе иск за установяване на произход до 3 години от навършване на пълнолетие, а майката - до 3 години след раждането. (СК чл.41).  Ако детето бъде признато за негово по съдебен път то има право на равен дял от наследството заедно с всички други наследници.


Доколкото аз знам,  делото за определяне на бащинството може да се заведе до навършване на 1г. на детето и до 1г. от страна на бащата от момента на узнаване за съществуване на детето...сиреч теоретично би могъл  да пледира, че не е знаел,че има дете и да поиска припознаване....Ох малко сложно го написах...
 А колкото до онаследяването- не е ли логично,че един мъж ако не иска или не припознае детето си, съответно ще се погрижи  и да няма възможност да бъде онаследен, дори ако бъде съдебно признат за баща след едно дело... така че пак става "Иди гони Михаля...."

# 61
  • Мнения: 1 425
Jali1, сроковете които си написала важат при дело за оспорване на бащинство ако майката има съпруг (който по подразбиране се счита за баща).
Сроковете които съм написал аз са за иск за установяване на произход, когато майката няма съпруг и детето не е припознато.

# 62
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
BTW, новата тема на MegiX вече я няма???  newsm78  Явно са доста хората, които мислят като нея...

По въпроса за името съм съгласна с lenilaf, че това с бащините имена в България е голяма тъпня. Масово по света хората са с по 2 имена - собствено и фамилно, ако беше така и тук изобщо нямаше да стават такива драми. Няма ли най-накрая някой законодател да си размърда вещество (ако го има) по въпроса?

# 63
  • Мнения: 351
CTramell ,
защо да мислят като нея щом са махнали темата?
Или искаше да кажеш точно обратното? Аз мисля, че това с махането на теми не е редно... щом някой е писал нещо, значи има и кой да го чете...

# 64
  • Мнения: 193
JALLI,НЯМА СРОК ЗА БАЩИТЕ ,АКО ИСКАТ ДА ДОКАЖАТ ПРОИЗХОДА НА ДЕТЕТО/РАЗБИРАЙ-ВЪВ ВСЕКИ ЕДИН МОМЕНТ БАЩАТА МОЖЕ ДА РЕШИ ,ЧЕ ИСКА ДА СИ ДОКАЖЕ БАЩИНСТВОТО/,НО ЗАТОВА ПЪК ЗА МАЙКИТЕ ИМА-ДО 3 ГОД.НА НАВЪРШВАНЕ НА ДЕТЕТО.   #Cussing out


МАХНАХА Я ОЩЕ ВЧЕРА,ЗАВИХРИ СЕ СКАНДАЛ.

# 65
  • Мнения: 351
ауу, това, че бащата може да се присети и да почне да си търси парвата е много неприятно... аз мислех, че вече съм се оттървала...ааа неприятно  Cry Confused

# 66
  • Мнения: 193
И ПРЕД МЕН СТО ТАЗИ ДИЛЕМА! МОЖЕШ ДА СЕ ОТЪРВЕШ, АКО НЯКОЙ ДРУГ ТАТКО ЗАЕМЕ ГРАФАТА-БАЩА.ТОГАВА БИОЛОГИЧНИЯТ БАЩА НЯМА ДА ИМА НИКАКВИ ПРАВА НАД ДЕТЕТО ,НО ПАК ИМА ПРАВО ДА ДОКАЖЕ БАЩИНСТВОТО СИ.

# 67
  • Мнения: 1 425
Биологичното бащинство не е право, че да се дава и отнема. То е просто факт - не може да се променя. За правата на биологичния баща има тема.

edited on request by geniba

Последна редакция: пт, 17 мар 2006, 14:01 от Panther

# 68
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Аз мисля, че това с махането на теми не е редно... щом някой е писал нещо, значи има и кой да го чете...
И аз мисля, че не е, ама никой не ме пита Laughing. А че се е завихрил скандал бях сигурна просто Confused. Явно е, че проблем съществува и изобщо не е малък. Но пък така сме като щраусите - излиза, че като не говорим по него той автоматично отпада. Няма тема, няма проблем един вид. След време пак някой ще попита нещо, друг ще му отговори според разбиранията си, ще тръгне да търси в отделна тема потвърждение на своята си правда и пак ще се стигне до същото Confused. Затова и съм на мнение, че не трябва да се трият подобни теми; вече сме толкова много потребители, че направо сме умалено копие на света около нас - той съвсем не е стерилен откъм проблеми. А тяхното разрешаване предполага обсъждане.   

# 69
  • Мнения: X
... относно безотговорните ни бегачи на дълги разстояния в категория сериен осеменител...
Simple Smile Grinning Laughing Joy hahaha rotfImao rotfImbo newsm53 smile3521 smile3532 Grinning и т.н.

Кажете и на мен за темата на Мегито, че вчера я търсих и не я открих.

Последна редакция: пт, 17 мар 2006, 12:27 от Анонимен

# 70
  • Мнения: 583
може nezz да е пожелала да изтрият темата.в крайна сметка смятам, че можеше да се зададе въпрос от авторката по принцип за еди какво си, а не да се пренася чужда тема, без съгласието на nezz на друго място.поне аз докато я четох не видях чак скандал да се е развихрил, но после не знам. newsm78

# 71
  • Мнения: 193
Ама така като гледам не са се засилили много да си търсят правата.

Виж този тип изказвания бих затрила с удоволствие:)


ТИ СЕ РАДВАЙ ,ЧЕ НЕ СИ ТЪРСЯТ ПРАВАТА, ЧЕ КАКТО СИ ГО ОТГЛЕДАЛА ТОВА ДЕТЕ,ДАЛА СИ МУ ВСИЧКО ОТ СЕБЕ СИ,ВЪЗПИТАВАЛА СИ ГО,БДЯЛА СИ НАД НЕГО,СКЪСВАЛА СИ СИ ЗАДНИКА ОТ РАБОТА И В ЕДИН МОМЕНТ,СЛЕД 5-6 ГОД. ТАКА НАРЕЧЕНИЯТ БАЩА СЕ СЕЩА ,ЧЕ ИМА ДЕТЕ И ЗАПОЧВА ДА СИ ТЪРСИ ПРАВАТА-КВО ПРАЙВАШ ТОГИЗ?

# 72
  • Мнения: 2 327
Panther и Jaly1 са цитирали разнични закони наистина. Зависи от ситуацията.
По принцип ако детето не е признато от никой - бащата може да заведе дело за бащинство когато си поиска. Дори и детето да не е живо.
Мисля че единственото "отърване" със сигурност би било, ако бащата припознае детето и даде право за осиновяване на друг. Трябва да има прехвърляне на правата, но отказ от тях не може да се декларира в българското законодатеслтво.

# 73
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
може nezz да е пожелала да изтрият темата.в крайна сметка смятам, че можеше да се зададе въпрос от авторката по принцип за еди какво си, а не да се пренася чужда тема, без съгласието на nezz на друго място.поне аз докато я четох не видях чак скандал да се е развихрил, но после не знам. newsm78
Аз не съм я видяла темата изобщо, но останах с впечатление, че наистина по принцип ще се зададе въпросът и ще се разсъждава глобално. Ако се е стигнало до лични нападки, ясно защо е изтрита Tired.

# 74
може nezz да е пожелала да изтрият темата.в крайна сметка смятам, че можеше да се зададе въпрос от авторката по принцип за еди какво си, а не да се пренася чужда тема, без съгласието на nezz на друго място.поне аз докато я четох не видях чак скандал да се е развихрил, но после не знам. newsm78

не съм поискала да изтрият темата, дори не успях да я видя. честно казано нямаше да се подразна от нея - напротив интересно ми е какво мислят и майките от "нормални" семейства. Тези които са "застраховани" че никога няма да им се случи това на тях.

благодаря на всички които ме подкрепят и ми дават сили да продължа напред. наистина имах нужда да прочета и мнения като тези на Меги Х. всеки има право на собствено мнение, така както всеки има право на собствен избор.
аз съм направила моя и не съжалявам. сигурна съм че най- хубата част от живота ми те първа предстои.  сигурна съм че когато гушна бебчо ще забравя за всички тези терзания за обществено мнение, презиме и др. подобни незначителни неща, които сега ме безпокоят. имам още доста време докато се роди бебчо /едва в началото на вторият триместър съм/, но е надявам когато се роди да ме приемете във вашите редици, а до тогава ще ви чета тайничко.

оказа се че заглавието на темата ми провкира много хора " моралисти ". чудя се дали да не пуснем една тема в клюкарника и да си разкаже всеки кой как е забременял от кой кога пък и в ква........ситуация. явно това се харесва на доста народ.

е от мен е това за сега. благодаря ви че си дадохте мнинеито

Общи условия

Активация на акаунт