Бебе е в тежко състояние след инцидент в болница

  • 251 529
  • 5 353
  •   1
Отговори
# 5 115
  • Мнения: X
Може би спада към този член на НК, но не е настъпил летален изход /а е можело предвид умишлено нанесената телесна повреда/:
Чл.124. (1) Който причини другиму смърт по непредпазливост вследствие на умишлено нанесена телесна повреда, се наказва с лишаване от свобода от три до дванадесет години при тежка телесна повреда, от две до осем години при средна телесна повреда и до пет години при лека телесна повреда.

# 5 116
  • Мнения: 14 478
Да, именно.
На тази ще ѝ се размине присъдата, ще видите.
Бял ден да не види, нещастница.
В България на всеки един насилник му се разминава. От най-големия, до най-малкия. Закона брани насилието и наказва жертвите.
 Родителите трябва да съдят държавата в Страсбург ако тази не я затворят до живот.

Чл.124. (1) Който причини другиму смърт по непредпазливост вследствие на умишлено нанесена телесна повреда, се наказва с лишаване от свобода от три до дванадесет години при тежка телесна повреда, от две до осем години при средна телесна повреда и до пет години при лека телесна повреда.

До пет години значи-тя вече си ги е излежала и може още сега да я пуснат да пребие още някое бебе.

# 5 117
  • The Big Apple
  • Мнения: 23 524
Няма да я осъдят, сигурна съм.
За съжаление е така, грозната истина за правосъдната ни система.

# 5 118
  • Мнения: 911

Не е задължително да е пряк, може и да е косвен умисъл. Иначе не мисля, че може да се прилагат текстовете за телесна повреда, поради спецификата на бебешкия организъм. На практика при него, всеки по-силен удар може да доведе до смърт.
Абсолютно погрешно твърдение. Погледнете разпоредбата на чл18, ал1 НК. По отменения НК наистина опит се е допускал и при евентуален умисъл, но при сега действащият - при непредпазливи престъпления опит е юридически невъзможен. Ако представлява интерес - бих могла да потърся съдебна практика.
Опит за убийство може да има и без предварително планиране и умисъл. В случая имаме проява на чиста жестокост и побой, който е можел да доведе до смърт.
Всъщност не съм твърдяла, че за съставомерност  се изисква наличието на "предварително планиране". Факт е обаче, че това, което е направила акушерката, си отличава с особена жестокост.

# 5 119
  • Мнения: 2 653
Таткото призова на 13 юни , пред Съдебната палата, всеки който иска да изрази съпричастност, да мине и да остави по едно цвете.
Дано да съм жива и здрава, за да го направя и аз.

# 5 120
  • The Big Apple
  • Мнения: 23 524
Ако не сме заминали дотогава и аз ще ида.

# 5 121
  • Пловдив
  • Мнения: 14 427
Адвокатът съвсем целенасочено е бавел делото, с цел да изчака и да се види какви ще са последствията за детето. Ако детето е добре, тогава и присъдата е възможно да е по-лека.
Ако деянието е квалифицирано като опит за убийство - наказанието се извежда от санкцията, предвидена за същото довършено престъпление и се отчитат обстоятелства като - причини, защо не е извършено, степента на осъществяване на намерението за убийство и т.н, но няма да се вземе предвид какви са последствията за детето.
Взема се, взема се предвид, няма начин. Ако този, когото си се опитал да убиеш, е останал увреден, наказанието е по-тежко, отколкото ако не е увреден. При равни други условия. Квалификацията е една и съща, но наказанието е по-тежко.
Иначе и аз не смятам, че е целяла или дори че е допускала детето да умре, т.е. и аз не мисля, че е баш опит за убийство.
Моля това да не се тълкува като опит да омаловажа действията и, каквото тълкуване е типично за форумите.  Embarassed

Герри, умисъл за убийство значи да е искала да го убие, не просто да е искала да го накара да млъкне. За да има опит за убийство, трябва да е имала за цел да го убие.

----
Към Милалена и Мис...
Скрит текст:
При непредпазливост няма опит, както няма и при евентуален (=косвен) умисъл, който НЕ е непредпазливост, а умисъл, въпреки това и при него не може опит. Само при пряк. Мисля, че винаги е било така, в това число по стария НК преди 1968 г. Има няква теоретична конструкция "алтернативен пряк умисъл", демек казва се, че си целял алтернативно или смърт, или телесна повреда, примерно, която конструкция лично на мен - не се занимавам с наказателно право - повече ми прилича на опит да се натамънят случаите на евентуален умисъл към възможността при ненастъпване на резултата пак да ги изкараш опит. Демек да може човек, който не е точно имал за цел нещото, пак да го обвиниш за опит за нещото. Сигурно греша, щото е силно и несъмнено приета тая конструкция, ма на мен на това ми прилича.

Последна редакция: ср, 12 апр 2017, 21:21 от Магдена

# 5 122
  • Мнения: 3 883
Таткото призова на 13 юни , пред Съдебната палата, всеки който иска да изрази съпричастност, да мине и да остави по едно цвете.
Дано да съм жива и здрава, за да го направя и аз.

Да, отново се повтарям, но затова и писах, да вдигам темата и да има движение.
13 юни с цвете.

# 5 123
  • Мнения: 14 490

Не е задължително да е пряк, може и да е косвен умисъл. Иначе не мисля, че може да се прилагат текстовете за телесна повреда, поради спецификата на бебешкия организъм. На практика при него, всеки по-силен удар може да доведе до смърт.
Абсолютно погрешно твърдение. Погледнете разпоредбата на чл18, ал1 НК. По отменения НК наистина опит се е допускал и при евентуален умисъл, но при сега действащият - при непредпазливи престъпления опит е юридически невъзможен. Ако представлява интерес - бих могла да потърся съдебна практика.
Опит за убийство може да има и без предварително планиране и умисъл. В случая имаме проява на чиста жестокост и побой, който е можел да доведе до смърт.
Всъщност не съм твърдяла, че за съставомерност  се изисква наличието на "предварително планиране". Факт е обаче, че това, което е направила акушерката, си отличава с особена жестокост.

Мисля, че трябва да престанем, защото не е за това темата, но ти явно нещо се бъркаш. Както съм написала по-горе много добре знам, че няма опит при непредпазливите деяния. Но умисъла си е два вида и закона в чл. 18 от НК не прави разлика във вида умисъл при опит. Евентуалният умисъл е умисъл, не непредпазливост.

# 5 124
  • при късмета
  • Мнения: 24 008
Чудно какво ли очакваш да се случи, като удряш с такава сила, със стъклено шише, четири дневно бебе и то по главата? И при положение, че това ѝ е работата, много добре е разбирала евентуалните последствия. Щом е разбирала последствията от действията си, не е  ли умисъл? Даже непрофесионалист би ги предвидил

# 5 125
  • Пловдив
  • Мнения: 14 427
Не е умряло детето, за щастие. Ако беше умряло, не дай боже, можем да говорим за причинена смърт при евентуален умисъл или пък по оня другия текст, цитиран горе (124).
Щом обаче не е умряло и няма пряк умисъл, тоест цел - да умре, няма и опит.
Тя че е идиотка и жестока (или много опасно изперкала), няма съмнение; че би следвало да си дава сметка, че действията и са опасни - също. Въпросът е конкретно дали има опит за убийство. Не че има голямо практическо значение, щото както и да се квалифицира, все ще има наказание.

# 5 126
  • при късмета
  • Мнения: 24 008
На мен пред очите ми, още са първите кадри от клипа. Даже като попаднах на него не знаех какво ще гледам. Издържах точно 5 секунди. Потресаващо беше. И се питам колко четиридневни бебета биха оцелели при такива обстоятелства. Та тя го налагаше със сила по главата, след което го вдигна за врата и го разтърси. Душенето не е ли опит за убийство, ако ударите по главата не са?
Извади невероятен късмет това детенце и дано така да върви целия му живот

# 5 127
  • Мнения: X
На мен пред очите ми, още са първите кадри от клипа. Даже като попаднах на него не знаех какво ще гледам. Издържах точно 5 секунди. Потресаващо беше. И се питам колко четиридневни бебета биха оцелели при такива обстоятелства. Та тя го налагаше със сила по главата, след което го вдигна за врата и го разтърси. Душенето не е ли опит за убийство, ако ударите по главата не са?
Извади невероятен късмет това детенце и дано така да върви целия му живот
Как са гледали онзи ден в съда майка й и баща й, двете й дъщери, които са неотлъчно до нея и едва ли не с гордост крачат, хванали я за ръка... Аз не успях да го гледам.

# 5 128
  • при късмета
  • Мнения: 24 008
То и аз не успях. Тогава се завъртя съкратена версия на записа, а аз попаднах на нея в някакъв новинарски сайт. Четях новините и го пуснах, защото новината започваше с видеото. Ако не се бях шокирана от рвоначалните кадри и можех изобщо да реагирам, и тези 5 секунди нямаше да гледам.

# 5 129
  • The Big Apple
  • Мнения: 23 524
Аз го гледах, наистина е отвратително, иде ми да я нашляпам аз нея така без умисъл.

Общи условия

Активация на акаунт