Трудничка задача някого щом мъчи, решението нейно той тука ще получи :)

  • 67 757
  • 740
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 6 309
Да питам за две задачи-7 клас, № 18 и №19.

Скрит текст:

# 16
  • Мнения: 581
Намерете а и в, ако 3.а+4.в =31
                                  15.а + 3.в = 87

# 17
  • Мнения: 5 160
Намерете а и в, ако 3.а+4.в =31
                                  15.а + 3.в = 87
Първият ред се умножава  по 5, за да се елиминира   а.   Изважда се вторият. Намираме  17в = 68
В = 4

# 18
  • Мнения: 2 190
Стейси,
18 задача е лесна, но трябва концентрация.

Пиша кратко, за да не преписвам.
В голямата дроб от числителя вадим пред скоби 43,07, в скобите сумата на трите числа е 0,01, което се съкращава със знаменателя и получаваме 43,07.
43,07 -(x-(x+0,5) = -x -50,2
43,07-(x-x-0,5)=-x-50.2
43,07+0,5=-x-50.2
x=-93,77
значи най-голямото цяло число по-малко от х е -94 (цели се объркване - да се напише -93).

# 19
  • Мнения: 581
В 10 часа от речно пристанище, успоредно на брега, тръгва кораб със собствена скорост  35 км в час. След един час корабът бил на разстояние 31 км от пристанището. В този момент от същото пристанище тръгва сал, а кораба тръгва в обратна посока . Колко километра е разстоянието между тях в 14 часа?

Знаем че скоростта на сала е равна на тази на течението...... Задачата е за 4 клас, а не са учили още за скорост по течението и срещу течението.

# 20
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
74 км.

# 21
  • Мнения: 2 190
В 10 часа от речно пристанище, успоредно на брега, тръгва кораб със собствена скорост  35 км в час. След един час корабът бил на разстояние 31 км от пристанището. В този момент от същото пристанище тръгва сал, а кораба тръгва в обратна посока . Колко километра е разстоянието между тях в 14 часа?

Знаем че скоростта на сала е равна на тази на течението...... Задачата е за 4 клас, а не са учили още за скорост по течението и срещу течението.

Може да не са учили скорост по/срещу течение, но трябва да се сетят.
"В 10 часа от речно пристанище, успоредно на брега, тръгва кораб със собствена скорост  35 км в час. След един час корабът бил на разстояние 31 км от пристанището." - значи корабът е изминал по-малко разстояние от скоростта му, т.е. нещо му е пречило - това е течението. Изводи:
1. V на течението е 35-31 = 4 км./ч и
2. Корабът се е движил срещу течението.
3. Часът е 11.

Какво се случва до 14 ч:
1. Минали са 3 часа.
2. Салът няма своя скорост, а ползва тази на течението - 4 км/ч. За 3 часа е изминал 12 км.
3. Корабът също се движи по течението със скорост 35 (собствена) + 4 км/ч (течението вече му помага) = 39 км/ч. За 3 часа е минал 117 кв. и Понеже 117 > 31 км (обратна посока) +12 (пътя на сала) - значи корабът е задминал сала.
4. В 14 часа разстоянието между тях е 117 - 31 - 12 = 74 км.

ПП С африканчо сме писали заедно.

# 22
  • Варна
  • Мнения: 6 309
Благодаря ви!  Hug
biborana, би трябвало да имаш някъде грешка, защото отг. е -8,(пред дробната черта има -).
Но това не ни притеснѝ, защото следвахме съветите ти и всичко е наред. Разбрана е задачата.

# 23
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Аз също получих -94. За тази задача ли става дума?

Оо, не съм видяла "-" пред дробната черта. Simple Smile Така наистина отговорът излиза - 8

# 24
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Задача номер 19:
x - хората с якета
y -  с анцузи

2х=y - първо уравнение, в което имат значение броят на якетата и броят на анцузите. Нали хората с анцузи са 2 пъти повече от тези с якетата.


Правим второ уравнение, взимайки предвид броя на хората с шапки и броя на гологлавите.

x - всички с якета носят и шапки, следователно x = хора с шапки.
Към тези хора с якета и шапки (х) идва 1 от носещите анцузи, който също носи шапка. Така броят на носещите шапки става = х+1

y - броят на хората с анцузи; само един от тях носи шапка, него го махаме; следователно  y-1 = броя на гологлавите хора.

В условието на задачата е казано, че гологлавите са с един повече от носещите шапка.
х+1- носещи шапка
y-1 - гологлави
Следователно:
x+1+1 = y-1 или
x+1 = y-1 -1.

Сега имаме две уравнения:
2x=y и x+1+1 = y-1
Заместваме например y с 2x във второто уравнение и получаваме:
x+1+1 = 2x-1
x+2=2x-1
3=x, откъдето пък следва, че y = 6 (= 2x).

A общият брой на противниците е 9.



П.П. По-рано днес видях тази задача решена няколко поста по-нагоре, но сега нещо не я виждам, и си позволих да предложа решението.


Последна редакция: сб, 02 май 2015, 23:10 от afrikancho

# 25
  • Мнения: 21 455
Може и с едно неизвестно.
С якета - Х
С анцузи - 2Х
С анцузи без шапка - 2Х-1
С шапка - Х+1
Тези с шапка са с 1 по-малко от тези без шапка.
Х+1+1=2Х-1
Х=3

# 26
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Може и с едно неизвестно.
С якета - Х
С анцузи - 2Х
С анцузи без шапка - 2Х-1
С шапка - Х+1
Тези с шапка са с 1 по-малко от тези без шапка.
Х+1+1=2Х-1
Х=3

Да, наистина. Така дори решението става по-просто. Simple Smile

# 27
  • Мнения: 5 160
Да, няма ми вече поста за 19 зад.  Rolling Eyes Тези дни изчезват... ще го отдам на бъг в системата.
Дидева  Peace И аз бях тръгнала с изразяване чрез х, но го изкарах с две неизвестни и заместване.

# 28
  • Мнения: 31
Здравейте,

Задачата е следната:
Предвидено е поръчка да бъде изпълнена за 5h с две машини, които да работят едновременно. Ако едната машина е с 1,5 пъти по-голяма производителност, а другата работи два пъти по-бавно, изпълнението на поръчката ще се забави с 1h. За колко часа ще бъде изпълнена поръчката, ако работи само една от машините?

Питането ми е относно : "едната машина е с 1,5 пъти по-голяма производителност".
Ako с x и y означим производителностите на двете машини, според мен решението е
[(1 + 1,5)x + (1 / 2) y] (5+1) = А = 5 (x+y)
Авторите на сборника са дали решение:
[(1 + 0,5)x + (1 / 2) y] (5+1) = А = 5 (x+y)

Досега съм обяснявала на сина че "с" означава добавяне към текущото докато според решението на авторите не е така. Моля за Вашето мнение.

# 29
  • София
  • Мнения: 17 991
Не мисля така. "С" наистина означава  принципно добавяне, но тук с-то не е към  числото 1,5, а към думата производителност. Тоест изречението спокойно може да бъде разместено и да звучи така: Едната машина е С производителност, която е 1,5 пъти по-голяма.

И в този ред на мисли стигаме до следното:
х-производителност на първата
у-производителност на втората

=> Първото уравнение от системата е :
5х+5у=1

Идва ред на промените в производителността:
Машината с производителност х е вече с 1,5х, а тази с у е вече с 0,5у
Тогава второто уравнение от системата е:
6.1,5х+6.0,5у=1 <=> 9х+3у=1


5х+5у=1   |. (9)
9х+3у=1   |. (-5)

45х+45у=9
-45х-15у=-5

30у=4
у=2/15 =>х=1/15

Тоест ако работи сама едната, нужни са й 15 часа. Ако сама работи другата - съответно 7,5 часа.


Последна редакция: нд, 03 май 2015, 19:25 от пенсионирана русалка

Общи условия

Активация на акаунт