Пристъпи на гняв и как да се справим

  • 16 474
  • 243
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 5 499



Значи ще се съгласим с едно нещо - правото на избор. Нали?

П.С. Разбирането на дадено четиво е различно при различните индивиди. Няма да седна сега да ти доказвам, че Спок е първият, който пропагандира бебешка психология. Предполагам го знаеш. Това означава, че думата игнориране не фигурира в речника му.

Игнориране  е  думата, която  за мен  най- точно  описва  поведението  на  родителите  от миналия  век.  Интересно, защо  д- р Спок е бил толкова  популярен. Отговор- защото теорията  му  е  била  удобна  за  родителите. На първо място  е  поставен  родителският комфорт, нуждите  на  бебето и  на  детето  са   на следващо място.

А по въпроса  за правото  на избор, не споря. Всеки  има  глава  на  раменете  си, която  не следва  да служи  само  за украса Peace

Това за родителския комфорт не го разбрах? newsm78 Ако родителят е спокоен и детето е спокойно. Нещо като скачени съдове е цялата система. Децата се възпитават от родителите, обратното е вредно.

Последна редакция: ср, 13 май 2015, 00:51 от Popule

# 61
  • Мнения: 46 569
И какво се прави, ако ревът не спре за 3 нощи? А продължава и детето така и не заспива, а изпада в истерия, посинява и спира да диша? Да го занеса на Спок и да му го оставя да видим колко време ще издържи.

Бебетата, когато не са гладни и подмокрени, плачат, за да ги носиш насам натам и да ги люлееш...

Това не е вярно! Всяко има различна нужда от гушкане. Моето започваше да плаче от момента, в който някой се опитваше да го вдигне, носи, люлее. Ревеше също, ако при заспиване го друсаш или нещо от сорта.
И какво - ако пише в книгата, че трябва да се носят и гушкат по еди колко си време, да взема насила да го нося и да реве? Същото и с тези, които имат нужда от това гушкане. Не реват от каприз. Наистина имат такава нужда. Какъв е проблемът всяко дете да се гледа според личните му особености? Защо да мъчим едното с методи, които видимо не му понасят, щом от други заспиват за секунда?
И намирате ли за нормално, когато живеете в жилищна сграда или къща, която е близо до друга да държите будни съседите си, само за да докажете на детето си, че ще приложите дума по дума нещо?
Разбирам да е болно, да има проблем, нормално е да плаче, но да му няма нищо и да го слуша целия квартал... Чак сега зацепвам защо съседката под нас като ме срещна с бебето един ден се учуди, че живее при нас, мислела, че е при някоя баба, защото не го чувала  Crazy ами щеше да го чува, ако го гледах по Спок  Mr. Green

Може би е добра идея да сме повече навън, сега излзиаме 2 пъти между храненията, ако ходим по-далеч за 4-5 часа нося храна, но тогава излзиането от нас ми е поне час- докато приготвя буркани, лъжици, лигавници, мляко, шише, вода в термос и накрая пак съм забравила нещо. Но ако прояде по-нормално ще е по-лесно, сега му давам малко от едно бурканче, малко от друго, каквото го излъжа, и накрая АМ/кърма, че не изяжда за цяло хранене...

Защо ти е да го лъжеш? Като огладнее, тогава му дай и ще яде. Много си усложняваш живота, затова и ти е трудно.
Напиши си нещата на 1 лист, щом се притесняваш да не забравиш нещо. Но то това е - бурканчето с лъжица и шишето с кутията мляко.
Вземи си еднократни лигавници и си друг заредени в количката, за да не ги мислиш.

# 62
  • София
  • Мнения: 5 499
Скрит текст:
И какво се прави, ако ревът не спре за 3 нощи? А продължава и детето така и не заспива, а изпада в истерия, посинява и спира да диша? Да го занеса на Спок и да му го оставя да видим колко време ще издържи.

Бебетата, когато не са гладни и подмокрени, плачат, за да ги носиш насам натам и да ги люлееш...

Това не е вярно! Всяко има различна нужда от гушкане. Моето започваше да плаче от момента, в който някой се опитваше да го вдигне, носи, люлее. Ревеше също, ако при заспиване го друсаш или нещо от сорта.
И какво - ако пише в книгата, че трябва да се носят и гушкат по еди колко си време, да взема насила да го нося и да реве? Същото и с тези, които имат нужда от това гушкане. Не реват от каприз. Наистина имат такава нужда. Какъв е проблемът всяко дете да се гледа според личните му особености? Защо да мъчим едното с методи, които видимо не му понасят, щом от други заспиват за секунда?
И намирате ли за нормално, когато живеете в жилищна сграда или къща, която е близо до друга да държите будни съседите си, само за да докажете на детето си, че ще приложите дума по дума нещо?
Разбирам да е болно, да има проблем, нормално е да плаче, но да му няма нищо и да го слуша целия квартал... Чак сега зацепвам защо съседката под нас като ме срещна с бебето един ден се учуди, че живее при нас, мислела, че е при някоя баба, защото не го чувала  Crazy ами щеше да го чува, ако го гледах по Спок  Mr. Green

Може би е добра идея да сме повече навън, сега излзиаме 2 пъти между храненията, ако ходим по-далеч за 4-5 часа нося храна, но тогава излзиането от нас ми е поне час- докато приготвя буркани, лъжици, лигавници, мляко, шише, вода в термос и накрая пак съм забравила нещо. Но ако прояде по-нормално ще е по-лесно, сега му давам малко от едно бурканче, малко от друго, каквото го излъжа, и накрая АМ/кърма, че не изяжда за цяло хранене...

Защо ти е да го лъжеш? Като огладнее, тогава му дай и ще яде. Много си усложняваш живота, затова и ти е трудно.
Напиши си нещата на 1 лист, щом се притесняваш да не забравиш нещо. Но то това е - бурканчето с лъжица и шишето с кутията мляко.
Вземи си еднократни лигавници и си друг заредени в количката, за да не ги мислиш.

Извинявай, Човече, ама твоите свободни съчинения не ми се обсъждат. Можем да обсъждаме само конкретика. Аз посочих конкретен пример - пише в книгата на Спок, че на четвъртата нощ плачът ще спре и наистина спря! Дали е случайност? Може би да, а може би не.

# 63
  • Мнения: 46 569
Не е случайност, разбира се. При някои бебета просто този метод работи.
И да, плачът спира и родителите им обясняват как Спок знае всичко.
Но има и други бебета, при които не спира, но пък въобще го няма при ползване на друг метод.
Чудо голямо, че не е баш по Спок. Важен е крайният резултат.

# 64
  • София
  • Мнения: 5 499
Не е случайност, разбира се. При някои бебета просто този метод работи.
И да, плачът спира и родителите им обясняват как Спок знае всичко.
Но има и други бебета, при които не спира, но пък въобще го няма при ползване на друг метод.
Чудо голямо, че не е баш по Спок. Важен е крайният резултат.

Ами явно при бая родители са проработили методите на Спок, след като книгите му са вторият бест селър след Библията... Hug

# 65
  • Мнения: 46 569
Е, то и нюансите са бестселър  Joy
За продажбите други правила играят. Бизнес като всеки друг.
Аз също имах книгата (по мое време си беше универсален подарък при раждане на бебе), ама само събираше прах.

# 66
  • Перник
  • Мнения: 2 265
Не всяко дете може да се отгледа като по книга. Има някои които вероятно свикват на режима на който родителите искат. Но има и такива, които каквото и да правиш са извън нормата на всяка една книга. Моето е такова. Говоря за възпитателна част (която всъщност сега ни предстои, но той е кошмар някакъв), за режим на хранене и сън, за отказване на залъгалка, за приучване към гърне, за прохождане и проговаряне, за всякакви таблици с килограмите на дадена възраст.... и още много други има.
Всички хора са различни, с различен характер и потребности. Това, че са толкова малки не ги прави по-малко хора. Те две деца на едни родители са коренно различни, какво да говоря за различните деца. Моята педиятърка ми е казала да се водя по детето. Какъвто режим иска това да е, поне като по малък. Иначе нещата стават много по-сериозни отколкото всъщност на. И се изнервяме и двамата.

Аз бих дала един съвет- гушкайте си децата докато можете. Като поотраснат започват да бягат.... Mr. Green Тогава ти искаш да го погушкаш и целуваш, но то не дава.

# 67
  • Мнения: 6 998
Със закъснение за д-р Спок се включвам.
Спок не е на мода вече. Сега ги гледаме по д-р Сиърс  Mr. Green

# 68
  • Мнения: 2 099
А биете ли децата си?Често спорим с мъжа ми по този въпрос.Аз не удрям дете,самата мисъл да посегна и да ударя дете ме отвращава.А доста хора виждам "си отпускат ръката".Според мъжа ми,при системно нарушение е добре,да изяде няколко шамара дете.Да ама аз не мога.Случвало се е да ме ядосат до степен да ми трепери някаква жила на врата,при което започва да се тресе и цялата ми глава.Ама пак не мога да ги бия-местя се в друга стая,докато се успокоя TiredТе моите са вече големи-на 7 и 11,малко дете пък хептен не бих ударила.Може би,защото мен майка ме биеше доста,аз не мога да ударя.

# 69
# 70
  • Мнения: 46 569
...Според мъжа ми,при системно нарушение е добре,да изяде няколко шамара дете...

Не. Бият само слабите. Не можеш да се справиш с даден проблем, но вместо да положиш още усилия и да си откриеш грешката - пляс.
За да го прави системно едно дете, значи лисва авторитет у родителя.
Агресията поражда агресия, децата свикват, че когато си по-силен и някой не прави, каквото ти искаш, значи отиваш и го ступваш. После се чудим защо децата се бият в училище и по улиците.

# 71
  • Мнения: 17
Не разбирам само защо нападате така тази жена!!!
Всички ние сме майки и имаме дадени преживяваниа, аз напълно разбирам ситуацията в която е попаднала мамчето.
Абсолютно аналогично е при мен, моят мъник е страшно активно дете и ми се е случвала да викам и пляскам от време на време!!!!!!!
Ние нощно време не спим а през деня сме в режим на прохождане и може да си представите  какво е натоварването.
Смятам, че всяка една от нас има тези моменти пък и съм разговаряла с доста майки които споделяту че им се е случвало и то доста често да испадът в тези моменти!!
Така че не нападайте жената а се замислете и вие какви ги вършите преди да коментирате така злобнооо #2gunfire

# 72
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 743
Аз да се включа само да кажа, че не е вярно това, че децата, чиито нужди се удовлетворяват, са много кротки и неревливи. До късмет и до дете си е. С моето поне в началото бях спокойна, носехме го и го гушкахме с баща му постоянно, но той ревеше много (сигурно колики). И до ден днешен е с твърд характер, като иска нещо, пищи или реве, докато не го получи. Доказателство, че си е до дете са близнаците на братовчедка ми- очевидно гледани еднакво, но едната от новородена е ревлива и неспокойна, а другата- кротка и се буди с гукане, като тези по филмите. Който не е имал от по-"трудния" вид, си мисли, че детето му е кротко заради добрия му родителски подход, ама вече знам, че не е така. И е ужасно за първескини с по-ревливо дете, защото се обвиняват, че те са виновни и т.н., именно заради тези митове "ако майката е спокойна и удовлетвроява нуждите на бебето си, и то ще е спокойно и кротко". С което не оправдавам да сме нервни покрай децата, само  казвам, че спокойствието около тях не винаги действа и че е трудно да се каже кое е първо, кокошката или яйцето.

# 73
  • Мнения: 2 822
Пипи просто се успокой. Спи когато детето спи. Храни го когато е гладен. Домакинската работа когато, колкото успееш. Щом ти си добре и детето ще е добре. И аз съм имала периоди в които имах чувството, че ще гръмна. Малко лично време без детето помага безотказно.
Спок го отписах още с първото дете - при разстройство - портокалов сок, при температура - портокалов сок, при запек - пак портокалов сок. За всичко панацеята му беше портокалов сок.  Rolling Eyes
Първото ми дете не беше от ящните, храненето му беше ад - правех се на маймуна за да се нахрани.Дойдеше ли време за хранене аз вече се тресях от нерви.Насила хубост не става. С второто хич и не съм се опитвала - когато е гладен се храни, като не иска,когато огладнее.
И другите са го написали - води се по детето. Ти си го познаваш най-добре.

# 74
  • Мнения: 4 418
Здравейте! Моето дете още няма годинка, но ми се стори по-подходящ този раздел, а и проблемът ще става по-сериозен и важен с времето. Въпросът ми е как се борите с присъпите на яд, нервност, дори тъга/мъка, свързани с майчинството? Не говоря разбира се за периода на потиснатост веднага след раждането (за куриоз аз нямах такъв тогава), а по-скоро дългосрочното осъзнаване и "изпушване", свързано с многото отговорности. "Писна ми, не мога повече, не съм човек вече, нямам и минута за себе си, детето ми е ужасно, колко добре сме живели преди това"- може да не са всички, но поне една от тези мисли сигурно всеки е имал. А аз редовно имам всички накуп  Laughing И как да направим така, че да не избухваме пред детето, да не му крещим или още по-ужасно да го друснем по-силно (да, и това ми се е случвало, да го плесна по дупето или да го раздрусам, когато се дере от рев). Не искам и пред мъжа да ставам ужасна, както редовно се случва- да мрънкам, да плача, да говоря неща, които не мисля винаги (като горните). Иска ми се да съм позитивна, усмихната майка и според много хора съм такава, но пред по-близки изпадам във въпросните нервни кризи. Днес пак креснах по малкия, защото беше кисел. Вярно е, че той е от по-"трудните" деца- буди се доста нощем, плаче лесно, иска много внимание, не иска да яде, сега е и в период да виси за крака ми и да плаче като направя крачка настрани от него ( знам, че това е само период, но пак се изнервям). И все пак една спокойна, уверена, зряла личност би се справила много по-добре от мен, така че признавам, че проблемът съм аз, а не детето.

И питам за съвет- как да си върна спокойствието и да бъда по-добра майка, как да се сдържам да не викам пред детето и да не се държа истерично? Винаги съм цъкала с език на таквиа майки на улицата (които викат по детето и са груби), а ето, че съм на път да стана една от тях- не искам!


Просто се приеми такава каквато си и добре дошла в тъмната страна, нека силата бъде с теб!

Общи условия

Активация на акаунт