Наемане и отдаване на имоти под наем - какво се случва реално?

  • 103 937
  • 1 417
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 13 658
Много им се чудя на една съдомиялна  и сушилня, но имам колебания относно това дали няма да е грешка .Дали ще се спазват съвестно правилата на експлоатация и от там проблеми и главоболия за мен.Прави ми впечатление ,че повечето жилища не ги предлагат.
Истината е че нямам никакъв поглед от практиката за тези конкретно.Дали ще се включат наемодатели да кажат .

Същото се отнася и за другите мебели в апартамента. Няма как да знаем наемателите дали ще пазят мебелите и уредите ни.

# 16
  • Мнения: 3 062
Относно миялната - не знам какъв съвет да дам. Аз имам в единия апартамент, както писах, първите наематели бяха баща и син и май една "девойка" на бащата прескачаше от време на време, та я ползваха. Сега пък там са семейство, роди им се бебе и мисля, че са доволни от нея. Но... те плащат висок наем, така че наличието на съдомиялна може да се приеме като изискване.

За сушилнята - аз никога не съм имала, сега семейството с детенце поискаха да си купят /въпросът беше в моето съгласие да се сложи в кухньо-хола, т.е. да не се наруши интериора/. Приятелка ми каза, да проверя за конденз на задната стена, защото това се случвало много често. Но, мисля, че те са си купили доста скъпа /?/, при която конденз нямало да има, нещо се събирало отпред в контейнер... Признавам си, че от това нищо не разбирам, така че им се доверих, че знаят какво правят. С две думи - ако вие не сте наясно като мен, ако става въпрос за по-евтина сушилня - може и да не рискувате. От друга страна - моите апартаменти са големи, имало е свободна стая, където може да се сложи сушилка, имам и тераси с южно изложение...

Много неща трябва да се преценяват, за да има добър резултат за 2-те страни - т.е. всички да са доволни - нормални условия за живот на наемателите, и без огромни разходи за наемодателите.

# 17
  • Мнения: 1 232
Мои познати наеха квартира с нови пералня и печка НЕО, най- евтините, предполагам. Върнаха и двата уреда на собственика, срещу отстъпка от наема.

# 18
  • Мнения: 3 062
За нищо няма гаранция - може иначе да са ти точни наемателите по отношение на сметки, но могат да не си изперат пердетата 3 г....

# 19
  • София
  • Мнения: 16 217
НЕОто е много калпаво като качество.

А за пердетата - ами или собственика, или новия наемател ще ги изперат.

# 20
  • Сф
  • Мнения: 4 804
В момента съм под наем докато оправим нашето жилище. Пералня, хладилник и фурна са НЕО. Хладилникът е идеален, пералнята на някаолко път аха да направи проблем, но нищо й няма, само фурната май не й работи долния реотан. Уреди са в експлоатация от поне 7-8години и нищо им няма.

Според вас кой трябва да плати профилактиката на климатик- хазайн или наемател?

# 21
  • Мнения: 2 169
Кой е поставил климатика ?
Мисля, че това е деяние на ползвателите.Нещо, като  осветлението на лунички, но хазяина го е монтирал, съответно -. кой плаща ..............
Хора, осъзнайте се ! Наемайте това, което можете да си позволите финансово.Нали не мислите,
че някой ви е длъжен !?!!!!!!!!

# 22
  • Мнения: 2 140
И ние отскоро сме наемодатели - засега нямаме проблем. ММ плаща сметките и наемателя му ги превежда с наема.

Оглеждаме се да купим още един имот за инвестиция - според вас за колко време е нормално да се изплати?

# 23
  • Сф
  • Мнения: 4 804
Никой не е казал, че не мога да си позволя това, което съм наела.
Питам, защото ремонт на уред (пералня, климатик) го плаща хазайнът. От друга страна ползвател е наемателят. Затова се чудя.
Някой друг може ли да даде мнение?

# 24
  • Мнения: 54 955
Профилактика на климатика правих за моя сметка.
И въобще ремонт на уреди поемам аз.
Мисля, че така е редно. Те са си мои.
Наемодател съм.

# 25
  • Мнения: 13 658
Никой не е казал, че не мога да си позволя това, което съм наела.
Питам, защото ремонт на уред (пералня, климатик) го плаща хазайнът. От друга страна ползвател е наемателят. Затова се чудя.
Някой друг може ли да даде мнение?
Според мен такива подробности е добре да се уточняват предварително между двете страни и се впишат в договора.

# 26
  • Мнения: 4 474
Аз съм доволна у дома в стаята на детето от  телевизор с марка НЕО при положение че гонихме размер и една година се ползва безобразно от дребната игри филми ,на пауза излезе и го забрави с часове не е мръднало .Няма екстри , но има много  хубав образ. За това си мисля,че може и другите уреди на марката да са без много екстри, но здрави и добре перящи печащи и там ...според предназначението. newsm78
Споделете вие с каква техника отдавате? Препоръчайте алтернатива!
Принципно не смятам да залитам лукс категорията нито с мебели нито с техника,защото смятам и опита ми го потвърждава че живота на тези неша е не повече от 5-7 г ,а за това време няма как да се изплатят АКО залитна в зоната на стоки лукс.Открвено не съм почитател на лукс стоки втора ръка.Виждала съм в имот под наем рекламиран с диван от естествена кожа ,но много очукан и вехт.
Като че ли (ако аз трябваше да съм под наем ) бих предпочела да е новичко,па макар и по евтино ,но може и да греша.За това е темата.Посъветвайте ме?
Матрака ми е в голяма чуденка.


 

# 27
  • Мнения: 3 062
И аз не мога да дам мнение относно ремонтите /в някои договори се пише, че такива ремонти са за сметка на наемодателя/. Май в повечето случаи ние сме плащали /но не са били големи суми - до 100 лв./. Ако нещо се развали - ние сме организирали майстори, или пък ако е било нещо много малко и лесно - мъжът ми го поправяше. Мисля, че в последния ни договор нямаше такава клауза и аз си замълчах. Човек трупа опитност, хаха. Sunglasses

# 28
  • Мнения: 54 955
Протектор и аз слагам.

# 29
  • Мнения: 3 062
Относно обзавеждането - обърнете внимание на хола, за стая/стаите - може да бъде и нещо по-стандартно. Кухня - трапезария - също е добре да бъде приятна, особено, ако е свързана с хола.

Аз имам "Фагор" ел.уреди в единия апартамент, в другия са малко по-висок клас.

Относно изплащането на обзавеждане и ремонт - в другата тема имаше по едно време разисквания, формули... Най-общо казано - смятате предполагаемия наем, намалявате го с 10%, данък сгради и смет, ако собственикът не работи на трудов договор /за самоосигуряващи се незнам/, трябва да се внасят и 8 % за здравни осигуровки /приспадат се внесените суми на база "безработни"/. След това.... на късмет е - дупки между наемателите, освежителен ремонт, ако се наложи.... Мисля, че би могло да стане за 5-7 г.

Общи условия

Активация на акаунт