Как отглеждаме неблагодарници

  • 40 563
  • 1 089
  •   1
Отговори
# 1 065
  • Мнения: X
Популе, много зависи от степента на деменция. Ако зачестят моменти, в които човекът става опасен за себе си и за околните, ще го дам. Например баща ми решил в 3 през нощта, че му се яде супа. Станал, пуснал да тече газта от газовия котлон, но не я запалил, а забравил защо е в кухнята и си легнал обратно. Оставям на фантазията ви каква смрад на газ е имало сутринта и как само по чудо никой не е гръмнал. И това беше в началото, когато преобладаваха "светлите" му периоди. Майка ми отказа не само дом, но дори да платя на човек, който да се грижи за него и да помага на нея. Не се включих в грижите за него лично, защото точно в този момент първият ми съпруг беше починал и имах едно дете на 14 и едно бебе, за които трябваше да се грижа и да работя, за да ги издържам. След три години лично обгрижване на баща ми майка ми буквално се стопи и физически, и психически. Ако една пневмония не го беше отнесла, тя като нищо можеше да го изпревари.

# 1 066
  • Мнения: 6 365

Зависи колко напреднала е деменцията и дали има опасност за болния ако бъде оставен за малко без надзор (падания с наранявания, фрактури; пожар; напускане на дома и изгубване, опасност от блъскане от кола и т.н.) Дали спи през нощта, а не се разхожда и дома и ви буди.

Почти гарантирано ще си обърне режима и ще има нощна тревожност, вдигане, ентусиазъм за разговори в три през нощта, а после цял ден спане.

А в същото време, както вече писах, медицината може да поддържа тялото в топ форма, докато съзнанието все повече се обърква.

# 1 067
  • София
  • Мнения: 5 499

Зависи колко напреднала е деменцията и дали има опасност за болния ако бъде оставен за малко без надзор (падания с наранявания, фрактури; пожар; напускане на дома и изгубване, опасност от блъскане от кола и т.н.) Дали спи през нощта, а не се разхожда и дома и ви буди.

Почти гарантирано ще си обърне режима и ще има нощна тревожност, вдигане, ентусиазъм за разговори в три през нощта, а после цял ден спане.

А в същото време, както вече писах, медицината може да поддържа тялото в топ форма, докато съзнанието все повече се обърква.

 newsm78 Ти 80-годишен човек виждала ли си? Топ форма?

# 1 068
  • Мнения: 6 365
Да кажем, че медицината може да му поддържа сърцето в топ форма, да му поизчисти артериите, да му поддържа защитните сили така, че да си функционира без грешка и дори да има по-малка вероятност от грешка, отколкото при по-млад човек, който не се следи изкъсо. Може да премахне много от факторите, които само преди няколко десетилетия биха значели смърт. А след инсулт има страхотни ноотропици, които и мозъка освежават- относително де. На мен никой не ми е давал пирацетам по време на сесия:) и по принцип малко здрави хора пият ноотропици.

Иначе съм виждала човек на 80 в топ форма, но това е заради начина на живот.

# 1 069
  • Мнения: 2 861
Може и да няма желание за среднощни разговори, достатъчно е да отиде 7-8 пъти до тоалетна през нощта и един път да се изтърси, да падне, да си разбие и посини, или да си счупи нещо.

# 1 070
  • София
  • Мнения: 5 499
Може и да няма желание за среднощни разговори, достатъчно е да отиде 7-8 пъти до тоалетна през нощта и един път да се изтърси, да падне, да си разбие и посини, или да си счупи нещо.

Е, и? Ти какво предлагаш - да се изхвърли на боклука ли този човек? Thinking

Да кажем, че медицината може да му поддържа сърцето в топ форма, да му поизчисти артериите, да му поддържа защитните сили така, че да си функционира без грешка и дори да има по-малка вероятност от грешка, отколкото при по-млад човек, който не се следи изкъсо. Може да премахне много от факторите, които само преди няколко десетилетия биха значели смърт. А след инсулт има страхотни ноотропици, които и мозъка освежават- относително де. На мен никой не ми е давал пирацетам по време на сесия:) и по принцип малко здрави хора пият ноотропици.

Иначе съм виждала човек на 80 в топ форма, но това е заради начина на живот.

Само ще ти кажа, че си много заблудена по този въпрос. Peace

# 1 071
  • Мнения: X
Може и да няма желание за среднощни разговори, достатъчно е да отиде 7-8 пъти до тоалетна през нощта и един път да се изтърси, да падне, да си разбие и посини, или да си счупи нещо.

Е, и? Ти какво предлагаш - да се изхвърли на боклука ли този човек? Thinking

Защо на боклука? Достатъчно е да се наеме помощ, която, ако не изцяло, поне частично да поеме грижите за него, за да може хем той да е обгрижван 24/7, хем близките му да могат и да работят, и да поспят.

# 1 072
  • София
  • Мнения: 5 499
Може и да няма желание за среднощни разговори, достатъчно е да отиде 7-8 пъти до тоалетна през нощта и един път да се изтърси, да падне, да си разбие и посини, или да си счупи нещо.

Е, и? Ти какво предлагаш - да се изхвърли на боклука ли този човек? Thinking

Защо на боклука? Достатъчно е да се наеме помощ, която, ако не изцяло, поне частично да поеме грижите за него, за да може хем той да е обгрижван 24/7, хем близките му да могат и да работят, и да поспят.

Нищо против, стига да може да си го позволи човек. Такава помощ излиза около 1000 лв. месечно, без консумативите.

# 1 073
  • Мнения: 2 861
Popule, аз не ти предлагам нищо; това за боклука са си твои идеи.

# 1 074
  • София
  • Мнения: 5 499
Popule, аз не ти предлагам нищо; това за боклука са си твои идеи.

Ами аз предлагам - или да се наеме помощ, или да се вкара в хоспис или ако няма финансова възможност, трябва този човек да бъде гледан от близките си - деца, роднини. Няма как иначе, не може да бъде захвърлен на боклука. Ще продадат апартамента на бабата и воала, пари се намират за 10 години напред да я гледа някой. Има и нов вид заеми - кредитната институция оценява апартамента и започва да го изкупува полека лека. Плаща на бабата определена сума всеки месец, докато изплати изцяло стойността на апартамента. В България гледах по тв рекламираха такъв кредит и в САЩ ги има.

Последна редакция: чт, 28 май 2015, 18:42 от Popule

# 1 075
  • Мнения: X
Нищо против, стига да може да си го позволи човек. Такава помощ излиза около 1000 лв. месечно, без консумативите.
Да, в София и по-големите градове. В малките провинциални градчета цената е между 200 и 400 лева на месец в зависимост от степента и продължителността на ангажимента. В крайна сметка, рядко само един човек плаща тези пари. Обикновено се комбинират 2-3-ма членове на семейството и се получава. Не е идеално, но с малко усилия и находчивост се получава.

# 1 076
  • София
  • Мнения: 5 499
Нищо против, стига да може да си го позволи човек. Такава помощ излиза около 1000 лв. месечно, без консумативите.
Да, в София и по-големите градове. В малките провинциални градчета цената е между 200 и 400 лева на месец в зависимост от степента и продължителността на ангажимента. В крайна сметка, рядко само един човек плаща тези пари. Обикновено се комбинират 2-3-ма членове на семейството и се получава. Не е идеално, но с малко усилия и находчивост се получава.

Е да де, но само ако смятат, че са длъжни. Щото някои хора мислят, че само родителя им е длъжен, а те на него - не. Разбирай, не щат да го гледат (в това включвам и заплащането за грижа, хоспис или старчески дом), обаче после като почине са първи за апартамента...

# 1 077
  • Мнения: X
Щото някои хора мислят, че само родителя им е длъжен, а те на него - не. Разбирай, не щат да го гледат, обаче после като почине са първи за апартамента...
А, това е стар български обичай. Но, ако болният има две деца + съпруг/съпруга, цената разделена между тях става съвсем приемлива. В крайна сметка, става който иска, търси начин, който не иска, търси оправдания.

# 1 078
  • Мнения: 3 158

Зависи колко напреднала е деменцията и дали има опасност за болния ако бъде оставен за малко без надзор (падания с наранявания, фрактури; пожар; напускане на дома и изгубване, опасност от блъскане от кола и т.н.) Дали спи през нощта, а не се разхожда и дома и ви буди.

Почти гарантирано ще си обърне режима и ще има нощна тревожност, вдигане, ентусиазъм за разговори в три през нощта, а после цял ден спане.

А в същото време, както вече писах, медицината може да поддържа тялото в топ форма, докато съзнанието все повече се обърква.

 newsm78 Ти 80-годишен човек виждала ли си? Топ форма?

Питаш друг, но аз съм виждала, и то не един. Дядо ми правеше по 30 лицеви опори всеки ден до 96 годишна възраст и беше в по-топ форма от някои 50 годишни. Живееше си сам и се справяше прекрасно.Почина няколко месеца преди да направи 100 от усложнение от грип. Баба ми беше в топ форма до 84, когато счупи кост и лекарите решиха, че достатъчно била поживяла и няма нужда от лечение. Убиха я. Затова хитлеристките изказвания на мамаситата, която поставя категорични възрастови граници за лечение ми идват в повече.

# 1 079
  • София
  • Мнения: 5 499

Зависи колко напреднала е деменцията и дали има опасност за болния ако бъде оставен за малко без надзор (падания с наранявания, фрактури; пожар; напускане на дома и изгубване, опасност от блъскане от кола и т.н.) Дали спи през нощта, а не се разхожда и дома и ви буди.

Почти гарантирано ще си обърне режима и ще има нощна тревожност, вдигане, ентусиазъм за разговори в три през нощта, а после цял ден спане.

А в същото време, както вече писах, медицината може да поддържа тялото в топ форма, докато съзнанието все повече се обърква.

 newsm78 Ти 80-годишен човек виждала ли си? Топ форма?

Питаш друг, но аз съм виждала, и то не един. Дядо ми правеше по 30 лицеви опори всеки ден до 96 годишна възраст и беше в по-топ форма от някои 50 годишни. Живееше си сам и се справяше прекрасно.Почина няколко месеца преди да направи 100 от усложнение от грип. Баба ми беше в топ форма до 84, когато счупи кост и лекарите решиха, че достатъчно била поживяла и няма нужда от лечение. Убиха я. Затова хитлеристките изказвания на мамаситата, която поставя категорични възрастови граници за лечение ми идват в повече.

Дай Боже всекиму такИви дядо и баба. Тя и Лили Иванова е в топ форма, е, има още 7 години до 80, но все пак...сега е в топ форма. Ама тук визирам мнозинството, изключения то е ясно, че има.

Общи условия

Активация на акаунт