Дете не ядящо плодове и сурови зеленчуци

  • 1 509
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 520
Здравейте, моля Ви за помощ,не знам точно към кой да се обърна - сина ми е на 9 години и не иска(изпитва като отвращение) да опита и яде плодове и сурови зеленчуци....като бебе е захранен както си пише по учебниците, ядеше на 1 г ябълка, обичаше много банан, салата от краставица и домат и изведнъж след 2-рата година  спря...предлагано му е по всякакъв начин- във вид на салата, като украса на сандвичи, като поощряване за материална покупка, като ултиматум че няма да му се даде друго за ядене и ефекта е нулев.....не знам как да му обясня вече,че хем са полезни, необходими за организма са и сладки и приятни за ядене направо сме отчаяни и не знаем  какво да правим...Лошото е че сме от провинцията и специалистите са ограничени. Не знам има ли връзка, но той проговори късно, след 3,5 г и то с помощта на логопед, ходеше на терапия до 6 г, сега говори, единствено натъртва на р-то като звук, но построява правилни изречения , вече е втори клас, има само добри отзиви от учителите за него.... От миналата година прояде царевица варена и това е,обича иначе манджи като варен боб, леща, картофи...зимата една го убеждавах веднъж в седмицата да пие сок от мандарина...моля ви за съвет Praynig...предварително благодаря

# 1
  • София
  • Мнения: 558
Здравейте,
От написаното си мисля, че вашият син много внимателно избира какво влиза (като храна) и какво излиза от устата му (като думи). Това, донякъде обяснява и защо изборът на храни на детето е толкова емоционален и важен за вас. Само че, колкото повече се вторачвате в този проблем, толкова повече синът ви ще става тревожен и ще отказва предложените му храни. Още повече, че той от малък  знае колко е важно за възрастните- родителите, логопеда, учителите, какво влиза и какво излиза от неговата уста. Колко са доволни, когато от устата му излиза правилна реч. Какво точно обаче удовлетворява и доставя удоволствие на самия него?
От друга гледна точка храня се със сурови плодове и зеленчуци/говоря правилно=мама е изключително доволна и удовлетворена=мога да получа каквото си поискам от нея, ако хапна един банан. С други думи, това е чудесен и лесен „канал“ за манипулация, при това посочен и ясен от много ранна възраст.
Имайки предвид всичко написано до тук, поговорете с педиатърът на детето -  Отразил ли  се  начинът му на хранене  върху  физическото му здравето? (Не сте описали детето да боледува по-често от останалите, жизнено е, не отсъства от училище и т.н.) Нужно ли е включването на някакви витамини или минерали? Ако няма проблеми с физическото здраве, оставете детето за около 6 месеца да се храни с това, което приготвяте за цялото останало семейство, без да оспорвате изборите му. Мисля, че ще откриете, че:
1. Повечето деца на неговата възраст се хранят по подобен начин – не им пука за пресните плодове и зеленчуци и искат всякакви вредни неща -снаксове, „Макдоналдс“ и т.н, защото е ВКУСНО.
2.Въпреки това, някак си  детето ви съумява да се храни така, че да не се разболява и да е жизнен

Желая ви успех Simple Smile

Даниела Тахирова/психотерапевт/

# 2
  • Мнения: 520
Благодаря Ви за отговора и още нещо искам да попитам в тази връзка това, че не яде сурови плодове и зеленчуци е и пълен ...50,5 кг а е на 9 г и половина...притесняваме, че той осъзнава факта, че е пълен - страх го е за кантара и ако се измери, след доста увещания като види кг който се покажат започва самовина, т.е започва да яде по малко....как да постъпил в случая да го накараме да води здравословен начин на живот...да яде по малко, включващо и плодове и зеленчуци  и да има желание да спортува повечко, за да се борим с тези кг?

# 3
  • София
  • Мнения: 558
Здравейте,
Най-доброто е да си поговорите.  -Забелязали сте, че  се страхува от кантара и намалява храната и искате да разберете какво точно си мисли и чувства. Дали случайно няма деца, които да му се подиграват?
 Доброто самочувствие  и на детето, и на възрастния минава през "Аз сам се справям". Поздравете го за това, че не бяга от проблема, а опитва да вземе мерки-като намали храната. Споделете вашия опит с диетите. Явно се отнасяте с внимание към здравословното хранене, така че няма  по- добро от личния пример и култура на хранене. Спокойно може да обсъдите какво смята, че може да се направи относно хранителния му режим и да му съдействате. Така обаче отговорността и решенията ще са негови. Разбира се, че от вас зависи нещата да са в рамките на разумното.
Сама го казахте - запишете го на спорт. Обяснете му, че в началото може да не се чувства добре, но после ще има повече сили, ще е по-бърз и по-ловък, както и че ще изглежда по-добре. Това са все "ключове" към по-добро самочувствие и ще си е лично негова победа.
Даниела Тахирова - психотерапевт

Последна редакция: ср, 10 юни 2015, 19:35 от Милена Ташкова

Общи условия

Активация на акаунт