Седи ли пред съвременната жена дилемата...

  • 28 071
  • 747
  •   1
Отговори
  • Мнения: 10 547
 ..... повече време с децата, по-малко успеваемост, по-ниски доходи в работата срещу повече време на работа, съответно по-високи доходи, но по-малко време за дома, семейството, децата.
Има ли угризения у нея, че лишава децата от присъствието си, но ги компенсира материално?
Има ми угризения у нея, че лишава децата и себе си от лични финансови постъпления, но ги компенсира с присъствието си?

Последна редакция: пн, 18 май 2015, 08:20 от Редактор*

# 1
  • Мнения: 11 154
Угризения има за какво ли не. Особено, когато става дума за родителство, винаги сме длъжници на децата си за едно или друго.

Естествено, че и двете дилеми стоят. У различни жени, в различни ситуации. Вероятно най-големи угризения изпитва тази, която хем взема 500 лв., хем не си вижда детето. А може би не. Кой знае.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 103
  Не знам, някои имат избор и въпреки това не знаят по кой път да поемат. Когато човек няма избор му остава просто да се опита да даде най-доброто от себе си и да чака по-добри времена, за да запълни вакума. Трудно е да си жена -  трябва да се научиш да носиш по поне две дини под една мишница и да не изпускаш никоя от тях със съзнанието, че понякога изпускането може да е даже фатално.

# 3
  • Мнения: 455
Одеве четох стара тема, която засяга въпроса "Сингъл vs Семейство", мисля, че там е заровено кучето. Със сигурност съществува подобна дилема, няма начин да не се питаш "Какво щеше да бъдя, ако...". Поне така си мисля.

# 4
  • Мнения: 1 844
Мисля, че пред всяка жена, която разчита основно на заработени от нея финанси, стои тази дилема.
В интерес на истината, надявам се да не ми се налага да се изправям пред въпросната чуденка, защото и при двата варианта ощетение има.
Иначе си мисля, че докато са малки, децата най-много се нуждаят от внимание и присъствие.
С годините се нуждаят изключително много и от финанси. В конретен момент дори основно от тях.
Всеки родител би следвало да може да подсигури един добър и качествен стандарт на детето си.
Прегърдки и милувки са чудесни, но детето трябва да има дрехи, обувки, покрив над главата, качествена храна, достатъчно материални придобивки (визирам всичко от играчки до техника), за да не се чувства различно от връстниците си, трябва му почивка на море, с много сладолед и бънджита, а не само тичане на село при баба и дядо.
Трудна дилема. Особено ако детето е малко.
При големите деца постоянното присъствие на родителя не е нужно. Достатъчно е да знае, че има ли нужда от него - той ще е насреща.

# 5
  • Мнения: 5 940
Според мен при 40-часова стандартна работна седмица, жените, които имат достатъчно време за децата са много малко.
Мнението ми е, че ако не се промени трудовото законадателство и не стане достатъчно гъвкаво /ще минат години обаче/, почти всички майки в България ще  продължават да прекарват малко време с децата си. Независимо от финансите.

# 6
  • Мнения: 341
Страшно ми харесват страните, където жената работи на половин ден.
Има и работа, има и време за семейството си.

При мен тази дилема не стои. Правя това, което усещам, че е най - добро
за всички ни. Peace

# 7
  • Колоколамск
  • Мнения: 11 440
Аз успявам (донякъде) да съчетавам двете, получава ми се. Всичко зависи от естеството на работата, де. Не съм планирала да е така, случайно е.

# 8
  • Мнения: 11 154
Според мен при 40-часова стандартна работна седмица, жените, които имат достатъчно време за децата са много малко.  
Дефинирай "достатъчно". 2 години платено майчинство имат малко страни, за да не кажем нула. 40-часова работна седмица не е кой знае какво след тази възраст, когато детето ходи на градина/училище. Остават целите уикенди и по около 6 часа от работните дни (ако приемем, че децата спят 10 ч. нощем).  
Лошото е, че често 40-те часа са съчетани с тежка логистика или са чувствително повече от 40. Това не е цената не само да имаш добре платена работа, а понякога да имаш изобщо работа. Тогава се налага човек да избира.
Имам усещането, че темата ще се наклони към майките "на пълен работен ден" до пълнолетие на отрочето, че и след това. По простата причина, че във форума нямаме достатъчно кариеристки, върнали се на 10-часов работен ден в третия месец на бебето.
Съществуват, все пак, и доста междинни варианти.

Което не значи, че аз не съм фен на по-либерално и гъвкаво трудово законодателства. Да. Добре би било.

# 9
  • Мнения: 5 940
За мен, ако децата са целодневно пет дни в седмицата  в детска градина или в училище /начална степен/, времето, което прекарвам с тях, е недостатъчно.
Двете години платено майчинство са нищо на фона на рязкото след това отиване на работа и невръщане реално вкъщи.

# 10
  • Мнения: 11 154
Разбирам те. А за мен не е така. Детето ми никога не е стояло 10-11 часа в градина или училище, не съм фен на това, но 8-те са добър компромис и за двете страни.
Освен това останалото време е изцяло с мен и баща си. Баби, дядовци, лели и гледачки почти нямаме и не ползваме. Уикендите сме изцяло с него, отпуските - също, боледуванията (не дай боже) - и тях. Напълно ОК вариант за всички, свързан с малко напрежение за родителите, защото преди не ограничавахме работния си ден до 8 часа. С едно дете и двама равноправни родители се получава. Вече с 2-3 деца и липсващ или неангажиран родител... струва ми се трудно до невъзможно.

# 11
  • Мнения: 8 828
Дилемата я има принципно. Угризения имат само тези, които нямат шанс да стоят пред дилема, защото животът не им предлага нищо, те не са направили необходимото, за да имат избор, т.е да стоят пред дилеми разни. Тези, които имат възможност за избор, не се терзаят за решението, действат според житейския си статус.
Няма такива, които могат да съвместят всичко. Ама пусто самочувствие, АЗ съм най-велика и туйто. Crossing Arms

# 12
  • Мнения: 5 940
Те и моите не стоят по толкова в училище или  в градина, но не стоят и с мен  Laughing
Възможно е  децата да са си добре с това, само на мен да ми липсва времето с тях Laughing

# 13
  • Мнения: X
Има я дилемата. Тя е или 2-3-5 дини под една мишница или едното за сметка на другото.

# 14
  • Мнения: 4 569
В най-добрия случай жената може и да не работи, а мъжа осигурява семейството. Малко са тези, които могат да си го позволят.

Общи условия

Активация на акаунт