За селяните

  • 7 671
  • 47
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 610
към автора:
за съжаление всичко достойно в живота се опорочава...замества се с пошли ценности, които  ни заливат от тв ...
ТВ и радио е основния проводник на тези  пропаганди...Такива изказвания трябва да бъдат не допуснати. Но явно това трябва да се рекламира и широко популяризира... та нали дават едни пари....  nnnuu
СЕМ трябва да се премахне и без това не виждам да възпитава ни към вкус ни от към качество. 
-------------------
Уважавам хората, които с честен труд си изкарват прехраната било в града или в селото...
Хората когато си живеят по местата където са родени...не изпадат в трагикомични ситуации. Еднакво "смешно" стоят - гражданин на село и  селянин в града...
-------------------
селянин /значение/- всяко лице притежаващо земя, може да живее в малка общност /село/ и основно се препитава от земеделската продукция която произвежда. 
не бива да се бърка със селяндур!!! - нарицателно за първичен, невъзпитан, груб, арогантен, инатлив, необразован, недодялан, и пр... човек.

Бъркането на двете думи говори за необразованост и непознаване на думите.
 google

 

# 16
  • Мнения: 1 103
британците си имат сноб, ние селяндур ...

# 17
  • Мнения: 593
 Laughing някои напускат селото, но селото тях не

познавам много интелигентни хора със селски произход, и гоуеми граждани та ум да ти зайде от тях  ooooh!

# 18
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 541
Искрено се съмнявам да има такъв филм/предаване и децата да отговарят по този начин.  newsm78

# 19
  • Мнения: 1 793
Искрено се съмнявам да има такъв филм/предаване и децата да отговарят по този начин.  newsm78

http://vbox7.com/play:857e37a0

И живеят в зоопарка Laughing

# 20
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 541
Изгледах клипчето, за мен децата се объркаха и не разбраха, че ги питат за хората, живеещи на село. Едни говореха за "селяндур", други за клошари, трети си казаха, че не знаят. Като прочетох Цончев, реших, че това са деца, научени да мислят така от родителите си, което искрено ме усъмни. За мен по- правилното е да се каже, че децата в случая не правят разлика м/у думите селянин и селяндур. Не мисля, че ако ги питат какви са бабите и дядовците от село, биха отговорили същото.
Интересно е също колко деца са интервюирани, защото подозирам, че са повече, но умишлено са монтирани само най- фрапиращите отговори.  newsm78

# 21
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Изгледах клипчето
...
най- фрапиращите отговори.  newsm78
И аз на същия акъл кат теб Peace

# 22
  • Мнения: 3 157
Възрастните не правят разлика между двете понятия, та децата ли...

# 23
# 24
  • Перник
  • Мнения: 2 265
Ако искате вярвайте, но аз се разплаках на тази тема. Жалко е децата да разсъждават по този начин. Имам село и винаги съм обичала да ходя при баба и дядо. И по цяло лято съм седяла. Сега наблюдавам моя син, който също обича да е на село, сред природа и чист въздух. За което много се радвам.

# 25
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120

селянин /значение/- всяко лице притежаващо земя, може да живее в малка общност /село/ и основно се препитава от земеделската продукция която произвежда. 
не бива да се бърка със селяндур!!! - нарицателно за първичен, невъзпитан, груб, арогантен, инатлив, необразован, недодялан, и пр... човек.

Бъркането на двете думи говори за необразованост и непознаване на думите.
 google

 

цЪ викат им фермери
изоставате  Laughing


Ех значи , голЕми сте фермери  Whistling Laughing

# 26
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
В интерес на истината, аз като дете не съм ходила на село при баба и дядо, поради две причини:село нямаме и баба и дядо живееха в съседния блок. Обаче, уважавам ваички тези хора, които не са се юрнали по градовете, да се тупат в гърдите, че и те са граждани, ами са по родните си места, обрсботват земя и гледат животни. Никой не се замисля, че без хората, които отглеждат и продават продукцията си, тия в градовете не биха имали храна...поне преди. Ама, нейсе-всичко извън града се смята за мръсно,гадно, необразовано и просто...

# 27
  • София
  • Мнения: 933
Децата са сладки и според мен изобщо не знаят за какво говорят , че чак да се възмутя . Твърде често употребяваме думата "селянин" ,когато сме ядосани на някого и искаме да го обидим , нормално е децата да си мислят такива неща.

Последна редакция: пт, 22 май 2015, 10:00 от simona035

# 28
  • Мнения: 2 156
Нормално е дечица, които живеят в града и не са виждали нито нива, нито двор с кокошки и козичка, да не знаят как се живее на село. Подочули, че таткото им се ядосва в колата на някой "селянин", който не знае да кара - ето ви отговор какво значи да си селянин. От къде да знае детето?
Между другото, току що си направих експеримент и попитах моя син, какво значи селянин. Казва, ами не знам. "А къде живеят селяните", продължавам аз, "в града или на село". Отговори ми "в Космоса". Изхили се, не говори сериозно. Просто не му е съвсем ясно.
Естествено, така направената и излъчена, анкета е провокативна. Що за родители сме, колко невежи са децата, все в този дух.
Децата в предучилищна възраст не могат да разсъждават с понятия. Те познават значението на думата ситуативно. Ако не са срещали думата в съответния контекст, ситуация, не могат да я обяснят, в смисъл на самостоятелно понятие. Тази годност се придобива по-късно, в училищна възраст. В този смисъл, не виждам в цитираното предаване нищо сензационно.

Последна редакция: пт, 22 май 2015, 14:25 от *Мириам*

# 29
  • София
  • Мнения: 933
Мириам , съгласна съм с теб . Все пак обаче е хубаво в даден момент да се обясни на детето ,че няма нищо лошо човек да живее на село. Не заради друго , ами защото децата могат да бъдат и много жестоки .
Аз като дете съм търпяла много подигравки заради това ,че съм израснала в село ,макар и Софийско.

Общи условия

Активация на акаунт