Детето ми не говори на 2 години

  • 60 860
  • 125
  •   1
Отговори
# 45
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 319
Като се споменава прохождането-каква връзка има? newsm78

# 46
  • Мнения: 11 840
Здравей моето дете е на 3 год. и 3 месеца и още не говорим не съм го водила по доктори.ходим на градина от 8 месеца и тая седмица сам прояви желание и пита кое какво е.изпуска или добавя някоя буква,все още се отпуска главно пред мен.отговаря на въпроси с "да" и "не".забравих да кажа момче е и проходи на 1 и 4 месеца.според мен насила няма да стане и с личната ни говорих и ние сме от Добрич,каза да не се притеснявам ще почне сам.Има деца,които и на 5 проговарят.Това е моето мнение.Лек ден Simple Smile


Нещо не те разбирам - хем детето не говори, хем пита, изпуска и добавя буква...последно говори или не  newsm78
Спокойствието ти ме удивлява  Shocked , но всеки си преценява. Да не се тревожиш до към 2,5г добре, но ако детето не говори на 3г и 3м и не го водиш по лекари....без думи съм.

Само ще ти кажа, че моят син на 3г имаше около 100 думи речник, говореше с по една дума т.е. не правеше изречения, бърборене на китайски колкото искаш. Тръгна на логопед, ходи вече 3г сега е на 6г и все още не всичко е наред и има голяма разлика с връстниците си.

Така, че моят съвет към всички е следете децата, не бързайте да се шашкате, но пък и не се успокявайте с бабини деветини - той е момче те проговарят късно, комшийчето проговори на 5г  и т.н. щуротии.

Успех на всички, дано тревогите ви са напразни  Hug


Като се споменава прохождането-каква връзка има? newsm78

Има, гледа се цялостното моторно развитие на детето - кога е вдигнало глава като бебе  сложено по корем, кога е седнало, кога е посегнало за нещо, кога е проходило, дали посочва с ръка и т.н. всичко това са етапи на развитие и ако някъде има закъснение, може да се подозира проблем.

# 47
  • София
  • Мнения: 28 564
Напълно подкрепям всяка дума, написана от mibobo. Това, че при късно проговорилото дете на съфорумката А, не е имало проблем, въобще не означава, че при късно проговорилото дете на съфорумката Б няма да има проблем. Отива се при съответните специалисти, ако трябва и на второ, трето и пето мнение, и тогава се действа или не, в зависимост от резултатите.

# 48
  • Мнения: 2 489
Абсолютно подкрепям горното мнение. Не искам да обиждам никой,просто ще кажа,че е несериозно да се говори "еди кой си проговори на 5, така че няма страшно"
Аз лично съм разговаряла със специалист точно по във връзка с проговарянето. Разбира се,всичко е много индивидуално,но специалистите съветват,че най-късно до 3г,ако детето не говори (или говори съвсем малко,не типично за възрастта),трябва да се търси логопед.

# 49
  • Мнения: 4 199
На моето дете също изписаха Ноотропил, но на прахче - на сироп го има в Гърция и съм направила поръчка да ми донесат от там. Засега давам 1/4 прахче, но едва от няколко дни. Ходихме на 3 невролога и тримата препоръчаха Ноотропила - д-р Радославова от клиниката по ДЦП, д-р Божинова от Св Наум и д-р Д. Христова - все известни невролози. Все пак, моето дете е на три години.

# 50
  • Мнения: 918
Аз не бих помъкнала двегодишно по лекари, само защото не говори (т.е. ако всичко друго в развитието му е нормално, както изглежда в случая).
Моите момчета почти не говореха на 2 г., но постепенно натрупаха речников запас и увереност и на 3 г. правеха изречения. Рано-късно, това е положението.
Сега са на 12 и 4 г. и нямат проблеми в училището и градината.

# 51
  • Мнения: 374
Потърси логопед и направете изследване на слуха.
Моето момче не казваше нищо на две години, даже към две и половина. Започнахме работа с логопед, но нямаше голям ефект. Започна детска градина, дори не цял ден. Сега една година по-късно не му се затваря устата да говори. А учи и два езика.

Не се тревожи излишно, но вземи мерки.

Също специалистът, който му прави прегледа (около 3 часа отне, много подробен) каза, че трябва по-малко да му предугаждаме желанията, защото така, едва ли не, детето няма нужда да използва много думи, след като мама знае от едно "а" какво иска. Моето момче в началото се ядосваше, като се правих на луда и се правих, че не го разбирам, но постепенно започна да използва думи.

Ако държиш да даваш нещо, давай омега 3-6-9, предполагам има някаква за деца в БГ. Мога и сироп с омеги и витамини да ти кажа, но не знам дали доставят в БГ.

# 52
  • София, Люлин-8
  • Мнения: 1 760
Така и аз да споделя опит. Дъщеря ми на две казваше 4-5 думички, тогава не се притеснявах особенно, но до две и половина нарастнаха само на 10-15 и аз вече се притесних. Държа да отбележа преди да продължа с разказа първо, че детето си има и други неврологични проблеми и второ, че ходи на ясла откакто беше на 1 г. и 2 месеца, тъй че яслата при нас с нулев ефект. Почнах да тичам по центрове и разговори със социалните за работа с логопед и всички ми казваха много е малка изчакайте 3 години. Детето стана на 3 речника му беше около 30 думи отново тичане по специалисти отново изчакайте може да отпуши. На три и половина вече не издържах, тъй като детето беше с речник от 50 думи и се свързах с една логопедка която започна работа с детето. В момента е почти на 4 и започна да проговаря прави изречения с по 3-4 думи, е не всички и се разбират, но вече речника й е над 500 думи само за 6 месеца. Освен това от миналия месец започна и да задава въпроси.
Идеята ми е следната, както са те посъветвали преди мен изчакай до 2 и половина и ако няма промяна пуснете една аудиометрия за всеки случай и задължително консултация с ЛОГОПЕД.

Общата моторика по принцип е много малко свързана с говора. Основен признак при говорни смущения е фината моторика, или сръчността, умението да държи молив, да отвива капачка, да реди пъзели, да хваща малки предмети и т.н.
Например моята дъщеричка все още не държи молив добре, и рисунките й са само драсканици, това показва проблема ако има такъв, но трябва да се прецени от специалист.

Пожелавам ти успех, дано не се наложат консултации.  Hug  Heart Eyes

# 53
  • Мнения: 61
Незнам как да ти го обясня, сигурно ще ти прозвучи много странно, но големият ми син не говореше до 2г. и 3-4м. Като казвам не говори-разбирай въобще-само ъкаше и знаеше мама и баба. Бях се побъркала от притеснение, къде ли не го водих, никакво логично обяснение. Една прекрасна лекарка от Варна, на която съм страшно благодарно поради хиляди причини-Д-р Панчева ме успокой като каза, че той просто не иска да говори, не, че не може. Каза-особено дете е, всичко ще е наред, трябва да развиваш емоционалната му интелигентност, в момента трупа пасивен речник и Т. н. Звучеше ми адски странно, не можех да повярвам... Един хубав ден, като по чудо / за което бях чела във форумите на Бг-мама/ синът ми проговори-с изречения, без никакви проблеми при изговаряне на звуци и думи. В момента е на 7г. много е буден, страшно приказлив, отличник, страхотно дете. Не вярвах на приказките за внезапното проговаряне, но ми се случи.

# 54
  • Мнения: 19
Вчера ходихме на логопед та Логопед ката каза да наблягаме като за начало на  животните да ги разпознава да я карам да казва(как прави кравата, патето и т.н)да играем с пластелин да правим топчета и да я стимулирам да ми казва кое какво е. Според мен вчерашната среща мина добре като за първи път играха с фломастри рисуваха на Никол (детето ми) много и хареса тя много обича (химикали,моливи и всичко от типа) та накрая на играта тя много се разбунтува че трябва да прибират фломастрите и един рев и тръшкане. Но отваря и затваря фломастера с точния цвят капачка. Опита се да я накара да каже ДАЙ но съответно последва рев и тръшкане но не каза думата. Логопед ката нищо не ми каза че ще трябва време да свикне,Ники се държа учудващо добре дори не ме погледна през цялото време стоя при нея и не ме потърси може би защото и беше интересно с нови и непознати играчки и различна обстановка. Надявам се да постигнем желания резултат. Благодаря ви момичета за коментарите наистина ми помогнахте и ме  успокоихте  ще продължавам да чета с интерес коментарите ви! Simple Smile

# 55
  • Мнения: 14
Да спокойна съм,защото не виждам проблем.не мога да кажа,че говори повтаря някои неща не прави изречения,разбира и прави абсолютно всичко.така по-разбираемо ли е.говорила съм многократно с личната му докторка и няма проблем дадох пример с прохождането,защото и то стана по-късно.всеки си преценява за себе си исках само да успокоя авторката,че при много майки се случва не е задължително мъкнене по доктори и т.н.

# 56
  • Мнения: 11 840
Да, по-разбираемо ми стана Peace , това, че повтаря някои неща ми говори, че явно детето не ползва думи по предназначение. Например като иска вода и да каже вода, или дай, като види кола да каже кола.... Дете минало 3г и неправещо дори прости изречения (2 думи свързани заедно) си е доста притеснително според вече моя опит, но както казахме всеки си преценява, дано спокойствието ви да не ви изграе лоша шега. Успех желая на детето.

П.П. аз също многократно говорих с нашия педиатър и той така ме успокои, че няма проблем....само, че сега трудно ме поглежда в очите като отидем и вижда , че детето още не е наваксало и е трябвало по-рано да ме накара да взема мерки.



Valka8810 много е хубаво, че детето е харесало логопеда, това е важно Simple Smile . Тя ще ви даде и много съвети, за работа в къщи. Дано бързо напредне детето и притесненията ви отпаднат  Hug

Последна редакция: нд, 31 май 2015, 20:42 от mibobo

# 57
  • Мнения: 4 708
Valka8810 казваш, че детето е на 2г, точно на колко е всъщност на 2г и 1м, на 2г и 3м? И какво очакваш да проговори с прости изречения ли, или е достатъчно за момента да казва отделни думи?
Не заради друго, ами моето след 2 месеца става на 2, и да си сверя часовника.

# 58
  • Мнения: 11 840
Ето за всеки който иска да провери какво трябва да умее детето на дадена възраст.

Психо-моторно развитие на детето в предучилищнa възраст

# 59
  • Мнения: 19
Valka8810 казваш, че детето е на 2г, точно на колко е всъщност на 2г и 1м, на 2г и 3м? И какво очакваш да проговори с прости изречения ли, или е достатъчно за момента да казва отделни думи?
Не заради друго, ами моето след 2 месеца става на 2, и да си сверя часовника.
Детето ми на 14 Юни става точно на 2 години

Общи условия

Активация на акаунт