Вярвате ли в "уроки" и всякакви там подобни?

  • 12 335
  • 188
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 1 343
... само тук бях споделила ....
Па който иска да не вярва.

Извод: Тази жена чете форума  newsm53

Бе може и така да е ама е баба на 80години ...  newsm78 пък знам ли може.

# 166
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ето какво дефиниране намерих за така наречените уроки:
Уроките са следствие от лоши очи
Уроки са общо физическо неразположение, изразяващо се в главоболие, припадъци, схващане на крайниците, световъртеж, умора. Уроките са следствие от лоши очи. Според народното порерие лош поглед имат хора, които като деца са били закърмени повторно от майките си. Към категорията спадат магьосниците, завистниците, незаконнородение, съботниците, понякога вдовиците и старите баби с някакъв недъг или белег. Вярва се, че зъл поглед имат светлите на цвят очи - сини и зелени. Уроки причиняват и змийските очи. Най-податливи на урочасване са бебетата, малките деца и бременните. Затова те носят различни апотропеи и амулети - сребърна паричка, червен конец, маниста, чесън, кръстче от глог, кост от главата на Никулденския шаран, вълчи зъб, прешлен от змия, рог от коза, косъм от мечка. От уроки предпазват черепите от елен или кон, окачени по плетищата на дворовете. Урочасани могат да бъдат сватбата, вършидбата и сеидбата. Урачасване се лекува единствено чрез баене.

Имам и въпрос: Кои от горе изброените признаци ви кара да вярвате, че точно уроки са причината? На мен повече ми приличат на симптоми на умора, слънчев удар, болест, която се лекува и без баене. И не е ли обидно да се наричат лоши очите на незаконно родените(т.е. без брак), родените в събота, светлооките, вдовиците.
Защо ли толкова яростно ги отричам тези твърдения, че даже си позволявам да нападам и обиждам. Когато беше бебе синът ми, се наложи свекърва ми да го гледа(аз учех). Тогава според нея, много го урочасвали и как така, когато мен ме няма. Обидата от нея не мога да простя, когато ми каза, че баща ми го е урочасал, защото бил със светли очи (съпругът ми също е със светли, но той не можел). За всички случаи разправяни от нея имам съвсем логично обяснение, но няма да разказвам, че много дълго стана и без това. Обидата обаче не мога да преглътна.

# 167
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
агресивният атеизъм, а и донякъде пасивният такъв, може да нанесе повече вреди от религиозно / суеверното отношение към живота.

Агресията във всякакъв вид вреди.
Дай да не подхващаме божествата, че точно по тази тема се изпущам най-често...   bouquet

Според народното порерие лош поглед имат хора, които като деца са били закърмени повторно от майките си.

Ето къде се крият корените на ранното захранване  Mr. Green

# 168
  • Мнения: 1 343
Аз имам друг въпрос ... Примерно една невярваща жена намира в дума си .. хартия увита около нещо ... развива я вътре косми кости незнам там още какво се слага и надраскана с йероглифи някакви си ... Не би ли и станало гадно ? Не би ли направила нещо колкото и да не вярва да разбере какво е това и кой е зложелателя ?
И примерно ако предприеме нещо от това следва ли че тя е примерно тъпа нискоинтелигентна с други думи голяма бяла птица ?!

# 169
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Аз имам друг въпрос ... Примерно една невярваща жена намира в дума си ..

Намирала съм и съм го хвърлала без да се замислям.
Ако някой се поддаде да това, значи просто не е невярващ.
За птиците - да кажат орнитолозите Simple Smile

# 170
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз имам друг въпрос ... Примерно една невярваща жена намира в дума си .. хартия увита около нещо ... развива я вътре косми кости незнам там още какво се слага и надраскана с йероглифи някакви си ... Не би ли и станало гадно ? Не би ли направила нещо колкото и да не вярва да разбере какво е това и кой е зложелателя ?
И примерно ако предприеме нещо от това следва ли че тя е примерно тъпа нискоинтелигентна с други думи голяма бяла птица ?!
И аз съм намирала, не точно такова, но подобно. Изхвърлих го - нищо не съм забелязала особено да ми се е случило преди и след това. Но пък разбрах кой и за какво го е сложил. Според мен , този който го е сложил не е много наред, а може и да е за сплшване, ако намерилият го е с малко по-лабилна психика.

# 171
  • Мнения: 4 806
ами твоята обида, си е твоя обида, с което не оправдавам свекървата.
Обаче не е основание, за ръсене на злоба срещу хора, които нямат нищо общо със случая.
Това може да е виртуално пространство (в общите понятия), но съдържанието му за всеки, който се докосне до него, си е направо реално.
Подобно на твоето отношение не допринася с нищо добро. Даже напротив. Тези, които вярват, ще продължат да го правят, но ще си имат една горчилка. Тези, които не вярват - ще си останат на същото мнение.
Това, че има хора, които се занимават с подобни глупости като гореописаните, също не е доказателство, че като цяло сферата на негативните човешки енергии е несъществуваща. Все да се твърди, че математиката не съществува, защото на кандидат-студентските изпити има 50% двойки.

# 172
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
мога ли да задам един въпрос: защо по еднакъв на4ин се пазят от уроки народите (синци, конци, сребърна паричка, червен конец, маниста, чесън,  кост от главата на Никулденския шаран, вълчи зъб, прешлен от змия, рог от коза, косъм от мечка), плюенето в пазва, баенето, светена вода, била 4ерковна, била от хажа, 4укането на дърво? знам ги нещата от бг ,но съм ги видяла и сред коренно разли4ни по култура, манталитет и традиции хора.странно им е било, 4е правя същото като тях, еднакви жестове, еднакви думи!и аз търся логиката и смисъла на такова еднакво третиране на еднакви събития!имали някой обяснение, но разумно, не бомба сред алжирски пазар?

# 173
  • usa
  • Мнения: 2 113
мога ли да задам един въпрос: защо по еднакъв на4ин се пазят от уроки народите (синци, конци, сребърна паричка, червен конец, маниста, чесън,  кост от главата на Никулденския шаран, вълчи зъб, прешлен от змия, рог от коза, косъм от мечка), плюенето в пазва, баенето, светена вода, била 4ерковна, била от хажа, 4укането на дърво? знам ги нещата от бг ,но съм ги видяла и сред коренно разли4ни по култура, манталитет и традиции хора.странно им е било, 4е правя същото като тях, еднакви жестове, еднакви думи!и аз търся логиката и смисъла на такова еднакво третиране на еднакви събития!имали някой обяснение, но разумно, не бомба сред алжирски пазар?

тук не съм видяла никой местен да чука на дърво, да си плюе в пазвата, да носи червен конец с или без синьо манисто или глава от никулденски шаран. венци от чесън съм виждала да носят само по филмите, но на живо не съм срещала. за вълчи зъб, прешлен от гърмяща змия и косъм от гризли допускам, че някой може и да си носи, но не съм пресичала арканзаската пустиня и не съм имала възможността да ги срещна на живо. а като посетих индиански резерват видях само един индианец с фатома(или как там се казваха големите земокопаещи машини), но не вярвам, че е бил с нея с цел да се предпазва от уроки... с гледачки и прочие магьосници и шамани тук е пълно, но подозирам, че ако отида при някоя и и поръчам да ми излее куршум, ще ме изгледа озадачено. обаче ако настояваш, ще отида да пробвам! всъщност на второ мислене, допускам че ще ми излее, щом съм навита да и платя и три куршума ще ми излее даже, в какъвто цвят си ги поръчам...

# 174
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
защо по еднакъв на4ин се пазят от уроки народите ... знам ги нещата от бг ,но съм ги видяла и сред коренно разли4ни по култура, манталитет и традиции хора.

Хората доста са се поомешали през годините, особено живеещите в Европа и Азия. Суеверията са много прилепчиво нещо, защото се коренят в СТРАХА...а той е голям и е от всичко.
Културен обмен...ала-бала, такива ми ти неща.  "Една жена ми каза"... може да ти смрази кръвта, стига да е поднесено както трябва и да те накара да вярваш във всичко:)

Няма нищо странно в това.

# 175
  • Мнения: 1 942
тук не съм видяла никой местен да чука на дърво, да си плюе в пазвата, да носи червен конец с или без синьо манисто или глава от никулденски шаран.

Айде бе? И всичко това не си го забелязала в страната, в която е най-разпространено вудото? Това, че ти не го видиш не значи, че го няма. И някой други сме ходили "тук" и имаме впечатления ...  Wink

Намирала съм и съм го хвърлала без да се замислям.

И ето какво се е случило с кенгурчето от аватара ти ooooh! Човек не знае къде ще ударят тия магии ей!

# 176
  • usa
  • Мнения: 2 113
тук не съм видяла никой местен да чука на дърво, да си плюе в пазвата, да носи червен конец с или без синьо манисто или глава от никулденски шаран.

Айде бе? И всичко това не си го забелязала в страната, в която е най-разпространено вудото? Това, че ти не го видиш не значи, че го няма. И някой други сме ходили "тук" и имаме впечатления ...  Wink

не, не съм го забелязвала. вуду практиките не включват чукане на дърво и плюене в пазвата. не съм твърдяла, че "тук" няма суеверия, твърдението ми беше, че методите за предпазване от уруки и прочие са различни.

# 177
  • Мнения: 66
И аз в уроки не вярвам.Но в хора с отрицателна енергия, хора завистливи - да, дето само като те погледнат и после куп неприятности те сполетяват.

# 178
  • Мнения: 46 580
мога ли да задам един въпрос: защо по еднакъв на4ин се пазят от уроки народите (синци, конци, сребърна паричка, червен конец, маниста, чесън,  кост от главата на Никулденския шаран, вълчи зъб, прешлен от змия, рог от коза, косъм от мечка), плюенето в пазва, баенето, светена вода, била 4ерковна, била от хажа, 4укането на дърво? знам ги нещата от бг ,но съм ги видяла и сред коренно разли4ни по култура, манталитет и традиции хора.странно им е било, 4е правя същото като тях, еднакви жестове, еднакви думи!и аз търся логиката и смисъла на такова еднакво третиране на еднакви събития!имали някой обяснение, но разумно, не бомба сред алжирски пазар?

На сватбата ми някой беше подхвърлил подобни неща зад вратата в спалнята, после, когато мама тръгнала да ги носи в течаща вода  Crazy кола блъснала котката ни на улицата и животинчето било поело лошото  Crazy жал ми е за котето, имахме го от много отдавна, но за мен това е пълна глупост, не му беше за първи път да попада под гумите на някоя кола, все някога щеше да стане Confused

Заради тези подхвърлени неща, не ми е идвало на ум да ходя някъде да ми баят, който ги е оставил- да се забавлява, на мен ми е през ...  Laughing

# 179
  • Варна
  • Мнения: 1 383
В уроки и подобни не вярвам!

Общи условия

Активация на акаунт