Американски колеж - шеста тема

  • 120 950
  • 749
  •   1
Отговори
# 720
  • В офиса
  • Мнения: 4 018
И според мен финансирането е намаляло и е изнесено в посока да поддържат условията на настоящите ученици. Жалко, ако стигнат до там да трябва да приемат 200-тната резерва. Иначе много, много неща ми допадат в АК. Но това със стипендиите ме изненада неприятно. Ако тази година има одобрени за 80-90% направо не мога да си представя с какво финансово състояние трябва да са (обикновена пропорция).

# 721
  • София
  • Мнения: 5 566
antea, ако в Колежа си правеха такива сметки, то тогава с приоритет щяха да приемат братята и сестрите на деца, които вече учат при тях и е известно, че родителите им нямат нужда от финансова помощ. Обаче не се случва така на практика. Аз лично познавам две такива деца, които не са приети. Изпитът си е съвсем истински и той е водещ. оттам нататък финансирането, което е налично, се разпределя по възможно най-справедлив начин и това е. Peace

# 722
  • Мнения: 6 301
Той начинът може да е справедлив, никой не казва, че не е справедлив, най-малкото защото няма никакво инфо как точно го определят, но това не пречи да са го редуцирали просто. Аз само го предположих, но ето много хора имат същото усещане, и Тинки, която е много по-наясно с АК от мен.
Справедливостта не се нарушава, ако са решили примерно където досега са давали 50%, да дават 30, където досега са давали 20%, да дават 10%, а където са давали 10% - сега да не дават изобщо.

Никой всъщност не знае нищо със сигурност; но таксата вече е достатъчно висока като абсолютна величина, а от друга страна, повечето други ЧУ, включително и началните, вдигнаха пак таксите. АК ако я вдигнат още, няма да изглежда добре и затова едно такова скрито вдигане се постига чрез намаляване на финансирането, което и без това никой не го знае колко е, на колко семейства и в какъв процент се отпуска.

Само не са взели предвид, че българинът е голям гявол и веднага ги разконспирирахме:)

# 723
  • Мнения: 1 970
затова едно такова скрито вдигане се постига чрез намаляване на финансирането, което и без това никой не го знае колко е, на колко семейства и в какъв процент се отпуска.

Само не са взели предвид, че българинът е голям гявол и веднага ги разконспирирахме:)

По-леко, мЕЦАНЕ...

Има отчети и статистика.
Разбира се, можем и да не й вярваме... А да мълвим в захлас полуистините и откровените лъжи  на директорите и собствениците на корпорациите - частни български начални и средни училища...

http://www.acs.bg/Home/Giving_to_the_College/More_Statistics.aspx

# 724
  • В офиса
  • Мнения: 4 018
Припомнете ми, моля, каква е процедурата, ако дете учещо в АК, иска да се прехвърли в друго училище. Приемат го в училището, паралелката, в която е прието на първо класиране след 7-ми клас? Има ли нормативни документи, които регламентират процеса?

# 725
  • Мнения: 1 970
За нормативни документи не съм проверявал, просто не ме е интересувало, някой беше питал в темата и се сетих, че ЧС преди време в един от постовете си казваше, че за СМГ не е проблем, ако си бил класиран , но не си се записал, впоследствие да отидеш там.
На дъщеря ми съученик, който дойде от СМГ след 7-ми клас в АК се върна в началото на тази учебна година, 10-ти клас.
Това зная.

# 726
  • Бургас
  • Мнения: 4 066
В АК приемат ли без изпит, от любопитство питам, че едно дете от нашия клас с меко казано нисък успех и вероятни 2-ки на НВО, казало, че ще учи в АК, тъй като родитилите били платили

# 727
  • София
  • Мнения: 5 566
Ася, много ще съм учудена, ако го приемат това дете...  Shocked Ако е истина, то как ли ще учи там се чудя?... То си е трудно училище...

# 728
  • В офиса
  • Мнения: 4 018
Може да е ААУ, ААА, или да кажем колежа в Търново. Не вярвам да е АК. За там има някаква по-различна процедура, ако имаш чуждо гражданство, но чак пък без изпит...

# 729
  • София
  • Мнения: 16 197
Без изпит записвали само българчета, досега учили в чужбина и те са на 12000+ евро такса, най-вероятно не учат 8 клас. Те са и по IB програма, а ние, приетите с изпит, сме по МОН програма и не можем да се записваме за  IB. При тези цени има смисъл да се записват в ААУ, поне е по-лесно.

# 730
  • Мнения: 1 970
Няма вече такса 12 бона, беше, някога....  Ето ги таксите от сайта им:

Tuition Rates for School Year 2016 - 2017


Rate for Bulgarian students accepted after successfully passing the Admissions Exam after Grades 7,
8, and 9                                    € 6,000

International Students Rate   € 17,500
Rate for Bulgarian students who have studied in international schools abroad   € 17,500

Но и 20 бона да платят, не си ли изкараш успеха над 4 си сбогом гергино...
А да приемат някой без изпит или с двойки на НВО... Няма как да стане, посочени са Условия за кандидатстване, които се спазват стриктно, ето ги на сайта:  http://www.acs.bg/Home/Admissions/International_Students_Admission.aspx

А отделно не виждам логика, след като имат 200 резерви.
Да не говорим че с темпото им, това дете ще се види в чудо...
Нещо не е така, както го казва младежът, или не е разбрано...

Последна редакция: чт, 16 юни 2016, 15:55 от StefanB

# 731
  • Мнения: 6 301
Ужас, 35х.лв. годишно....е това вече, не знам, за средно училище, и златно да е...а то наистина златно излиза за училите в чужбина...в какъв университет трябва да учи после и какво трябва да работи, за да се избият тези пари...

Но да попитам по същество - цитирал си Rate for Bulgarian students who have studied in international schools abroad   € 17,500

добре де, ами ако не е аброд, ама е интернешънъл скуул, примерно учил тук в България, а не аброд, във Френския лицей или Дойче шуле, пак такава ли е таксата...чел съм, че искали бележник от 7 клас, за да можеш да "successfully passing the Admissions Exam after Grades 7", ами то сигурно и ДШ и ФЛ имат бележници, или трябва да са български ли..?

# 732
  • Бургас
  • Мнения: 4 066
ами детето май има и друго гражданство, освен българско, на изпит в АК не знам дали се е явило, но шансовете да е изкарало добър резултат са нулеви,  така, без приемен изпит, а с "дарение" това дете се появи миналата година в класа ни, та ми стана любопитно в АК минават ли същите схеми, защото е заявило, че ще учи там

# 733
  • Мнения: 1 970
То по тази причина аз не знам да има българче при такива условия...
На мой приятел детето, дипломат, след като провериха в АК го записаха в Английската. После мина през МАйТи и сега си работи в Гугъл, Париж...
А чужденците не ги бърка, посолствата плащат таксите, това е част от пакета на дипломатите в БГ...

Иначе 35-40к евро чисто (след данъци) е нормалната годишна заплата на млад специалист (финансист, лекар, юрист инженер)  в Европа, ама не в БГ и не в Румъния... Без бонуса.
Демек за няколко години си избиваш образованието, което не значи обаче да се изхвърляш с по 20.000 годишно за гимназия, естествено....

# 734
  • Мнения: 1 970

Но да попитам по същество - цитирал си Rate for Bulgarian students who have studied in international schools abroad   € 17,500

добре де, ами ако не е аброд, ама е интернешънъл скуул, примерно учил тук в България, а не аброд, във Френския лицей или Дойче шуле, пак такава ли е таксата...чел съм, че искали бележник от 7 клас, за да можеш да "successfully passing the Admissions Exam after Grades 7", ами то сигурно и ДШ и ФЛ имат бележници, или трябва да са български ли..?
Отвори им сайта, всичко е написано, в рубриката "Прием". Ясно е казано кой какво се иска, след кой клас, какъв успех, какъв документ.
Същото за стипендиите (като има вратички за тяхна дискреция) същото за финансиране, отчети, суми за стипендии, дарения, отчети....
Също като на частните български гимназии нали? Които са вече с почти същата такса...

Виж за Дойче Шуле и Френския лицей или училището към Руското не зная, върти ми се, че искаха свидетелство за завършен 7-ми клас. Не знам те издават ли такова, според мен по-скоро не, защото това е документ образец на МОН, с които те нямат нищо общо.
Тоест как ще ги третира АК нямам идея. Но ако ти е интересно - звънни в АК и питай ще ти отговорят.

Общи условия

Активация на акаунт