Как ще е най-правилно да постъпя?

  • 16 146
  • 185
  •   1
Отговори
  • в дяволитите очички на моето тормозче
  • Мнения: 1 001
Здравейте.
Изправена  съм пред  невъзможност  да  взема  решение. Моля  за  съвети.
Ситуацията  накратко:
Баща  ми почина  преди  10 години. Родителите  му  са   много възрастни  и  живеят  в балканско  селце,  на   около  80 км. от града, в който  живея.
Те имат и  друг  син, който   от години  не  желае  да поеме  ангажимент към тях. Ходи   да ги  вижда веднъж  на три месеца  за по два часа.
С обгрижването  им   сме  се  заели  аз и  сестра ми. Но  те  боледуват  непрекъснато  и  постоянно  трябва  да  бъдат  развеждани  по  болници и  лекари. Това, че  са  далеч, ни  затруднява   много. И аз , и  сестра  ми,  се  разсипахме  да  им обясняваме, че така  не  може- че трябва  да дойдат  или  в моя град, илив нейния; да  им  наемем  квартира  близо  до  домовете  ни, за  да можем да ги обгрижваме   по-лесно. Даже  има опция  да   им намеря  дом  във входа, в който  живея.Така  лесно  ще мога  да  посрещам нуждите  им.

Баба и дядо  се  инатят. Не искат  да  се местят. Искат  през зимата  да   съм  ги  вземала  за по два- три месеца  у  нас. Това  пък  мен  никак  не ме устройва.

В момента  баба ми е  тук от 10 дни и  съм на  път  да полудея. Настанена  е  в стаята  на  дъщеря ми; спи в нейното  легло, през нощта  ползва  нощно  гърне,  което  ме потриса; два пъти  от  едно  ядене  не  иска  да  яде  и  се оказах в ситуация, в която  готвя като  луда, а  хладилникът  ми е  пълен с храна, защото  тя  иска  различно ядене, но  яде  точно  една шепа  от  каквото  и да  е. ooooh! Освен това  цял ден   охка  и  реве, вечер  си  ляга  с кокошките и  детето  не  може  по  никакъв начин  да  ползва  стаята  си. Освен това, не  дава  да  й затваряме  вратата  по никое време  на денонощието, нито  й е приятно  да затваряме  която  и  да  е  вътрешна врата. Поставени  сме  в положение  да  ходим  на пръсти  в собствения си  дом, да не можем  и  две  думи  да си  кажем, защото  тя  надава  ухо  и  изобщо- на път  съм да  си изпусна  нервите  и  да  я  насмета. Многократно  й  казах,  когато  огладнее , да ми  каже или  да отиде  да  си вземе  храна.  Тя обаче   не  казва  и аз се принуждавам  да  я  питам през половин час. Тази вечер  , след като  я  попитах два пъти и  тя  каза, че още  не  била гладна, спрях  да  я  питам. А  тя  се обиди  и  си легна, без  да  яде. Детето  се върна от тренировка  и  не  може  да припари  в стаята  си, щото   прабаба  му уж  спи.

Представям  си какъв ужас ще е, ако  и  баба , и дядо  са  по три месеца  вкъщи. Първо, това  означава  да  унищожа  стаята  на  детето, за  да  настаня  тях . Което  не  е  справедливо  към дъщеря ми, но  в хола  или  спалнята  няма  как  да ги настаня- двете  стаи  са  преходни. Освен това  в хола  е  работното  ми  място, на което  работя  до доста късно  понякога. Ако  ги  настаня в спалнята, това означава, че  по  цели нощи  няма да спим, защото  ту единия, ту  другия  стават  и  ходят напред-назад. И  второ- че  ние   плащаме   по 420 лв. ипотека, за  да   се  съобразяваме  накрая  с някой , в собствения  ни, изстрадан  дом.

Сестра ми  не  може  да  им предложи подслон в дома  си  по  същата причина. И тя им предлага  варианта  с  квартирата. А при майка  ни / която им е  снаха/, в момента  живее  племенникът  ми, който  учи   тук. Така че там също  няма  място. Освен това, и  нейните  родители  са  живи и  тя ги обгрижва сама, тъй като сестра й е извън  страната   и  също  не поема  ангажимент.
В  чудо сме  се  видели. Помагайте.
Как да постъпим, не  знам. ooooh!

Последна редакция: сб, 20 юни 2015, 07:28 от Редактор*

# 1
  • Мнения: 2 216
Доскоро баба ми,която беще със склероза ,беще вкъщи. Ужасно беще,цялото ми ежедневие беще подчинено на нея Peace
не си вкарвай таралеж в гащите и не ги вземай вкъщи-ще става по-зле
наемете жена да ги гледа,ако можете да си го позволите
късмет

# 2
  • в дяволитите очички на моето тормозче
  • Мнения: 1 001
Доскоро баба ми,която беще със склероза ,беще вкъщи. Ужасно беще,цялото ми ежедневие беще подчинено на нея Peace
не си вкарвай таралеж в гащите и не ги вземай вкъщи-ще става по-зле
наемете жена да ги гледа,ако можете да си го позволите
късмет

Камъчка, можем да си  го позволим, но  в това далечно  селце  малкото останали хора  са  с единия крак в гроба. А те  не искат  да  дойдат тук.
Ние пък няма как  да ходим всяка  седмица там, за  да ги наглеждаме. А  и  те  не искат  само  наглеждане, а  грижи. Как   да  ги  полагаме-  невъзможно е при тези обстоятелства.

Те , според мен, може  и  да чакат  с надежда  синът им  да ги поеме и  да ги покани  при него. А той  хем не иска, хем не им го заявява в прав текст.
Лудница.

# 3
  • Мнения: 2 216
Не може ли някой от селото да им пазарува и да ги наглежда срещу заплащане?
Понякога да вземещ възрастни хора у дома е мъчение и за тях и за вас. Съчувствам ти-никак не е  приятно Peace

# 4
  • Мнения: 18 894
Много е сложно, имам впечатление  за теб, че си свестен човек,което не пречи да изпушиш  и да стане напечено,да са сърдити и  ти притеснена  и  с чувство за вина без да си виновна. Възрастните не разбират, че животът е друг ,много по-напрегнат от техния,добър от една страна и  в пъти лош  от останалите.За да се задържиш над водата ти трябват много неща,включително здрави нерви и едно такова присъствие  ги пръска на парчета. От една страна  като преместиш възрастен от дома му  му скъсява ш живота ,но той  трябва да разбере,че не  е  редно да скъси твоя.Още повече,че не си детето му ,а  млад човек с много път напред ,не пред или в пенсия да го дондуркаш. Имаме тук примери за това и  решенията са сложни.Според мен като можеш близкия  апартамент да наемеш ,пренеси детето и работата си там ,във входа ти  и  ще надничаш старците,без да си непрекъснато там ,последното направо убива,без преувеличение. Хранете се  горе ,гответе ,но слизай  и ако сестра ти помогне за наема е добро решение. Предварително знам ,че няма да са съгласни и ще е  непоносимо.Изкарай  си сега определеното време ,пък докато са двамата трудно ще им навиеш,остане ли един ,може да стигнете до споразумение. И не се  притеснявай толкова, ще оцелеят ,като видят,че няма кой  да ходи по тяхната,ще намерят начин да се примирят. Колкото да искаш да е ок ,не е възможно.В момента помагам при един дядо ,леки неща,бръсна го ,нищо съществено не съм направила и  се чудя защо са ми благодарни- ето за това което пишеш. Там съм в подкрепа  и те по рядко търчат.Не че не търчат и страдат,ама ...Много са сложни отношенията със стари хора ,свикнали с техен свят и  не желаят да видят друго.

# 5
  • Мнения: 2 600
Не ги вземайте - разбирам, че жената е с претенции, но тя има по-близки роднини, а на теб твоята дъщеря ти е по-близка от тях. Всеки трябва да направи компромис, виждам че ти си направила - да вземеш поне пробно жената, а тя не отстъпва на йота от нейните си разбирания (няма и да отстъпи, характерът на човек не се мени просто така). Понеже бях донякъде в положението на дъщеря ти, затова казвам  - или се наложете с квартира, с гледачи, но не всекидневен ужас у дома.
Предполагам, че е жестоко това, което казвам, но е искрено.

# 6
  • в дяволитите очички на моето тормозче
  • Мнения: 1 001
Проблемът  не  е  само  в наглеждането, а   и  обикалянето  по  болници и лекари- там , в селото няма  такъв, а  в съседното  малко  градче има едно джипи, което  се появява три пъти  седмично.
Налага  се, когато  се обадят,  да  ходим до  там, да  вземаме този, който  се  е  разболял, да ги водим по болници  и  лекари, да  престояват у дома, докато  се  закрепят и  после да ги  връщаме обратно.
На следващата  седмица  всичко  с повтаря, но  с другия.За капак, не  се пазят. Едва вървят, а  копаят в градината, сеят, поливат и  после  ронят  сълзи, че ги боли.

Камъче, знам че е  трудно в един  дом. Затова  не  искам Peace

# 7
  • Мнения: 4 270
Аз пък мисля, че е време да поставиш някакви условия, или идват на квартира, или остават на село и се съобразяват с това, че няма възможност за ежеседмични грижи. Не бих поставила детето си в ситуация да не може да използва стаята си, при положение, че имам възможност да се грижа за възрастни роднини, т.е. да им наема квартира близо до дома ми, и единствено инатът им е пречка. Предполагам колко е деликатна ситуацията, но понякога има нужда и от ясно поставени правила и по-твърд тон, за тяхно добро.

# 8
  • в дяволитите очички на моето тормозче
  • Мнения: 1 001
Аз пък мисля, че е време да поставиш някакви условия, или идват на квартира, или остават на село и се съобразяват с това, че няма възможност за ежеседмични грижи. Не бих поставила детето си в ситуация да не може да използва стаята си, при положение, че имам възможност да се грижа за възрастни роднини, т.е. да им наема квартира близо до дома ми, и единствено инатът им е пречка. Предполагам колко е деликатна ситуацията, но понякога има нужда и от ясно поставени правила и по-твърд тон, за тяхно добро.

Бор_яна, sinergon2, прави сте Peace
Herz,  сестра  ми е  на  същата  позиция. Аз- също.
Но, когато  и дума не дават  да  се издума  за  местене, а  продължават  да се обаждат,  когато  са  на    зор, ние   така  или иначе, не  можем    да  ги оставим без  грижа.
И пак става  на  тяхното. Хем не идват, хем  ни  принуждават  да  обикаляме  като луди.

# 9
  • Мнения: 2 190
И аз мисля като Herz - спокойно, но твърдо се казва как е най-добре за всички.

На твое място бих направила следното.
1. Говоря със сестра си (и двете сте загрижени) къде е по-удобно и как поделяте грижи/разходи.
2. Двете говорите с чичо си да се включи в убеждаването.
3. Отивате тримата (ако трябва и със семействата) при баба/дядо с готово решение
4. и пробвате да ги убедите.
Добре е да знаете те на какво държат и да наблегнете на това. Давам пример - не може да ползвате стаята на детето през зимата, тогава тя е на училище и трябва да има къде да учи, за да постигне добър успех (предполагам, че за тях училището е ценност). Ако сте в същия вход, даже ще може да помагате в ученето, ако тя има нужда.  
Не може в хола - аз работя там. В днешно време всичко е несигурно, трябва да се работи, за да изкарам прилична пенсия.
Бих избягвала да обяснявам за болниците и изобщо негативните неща. Но ако се наложи - вкарвам и тях. Обаче какъв заместител на градината да им предложиш, просто не знам.

И ако се дърпат - казвате апартаментът е нает, наемът тече. При следващото идване по спешност, ще ви пренесем там.

УСПЕХ!

# 10
  • Мнения: 4 270
Аз пък мисля, че е време да поставиш някакви условия, или идват на квартира, или остават на село и се съобразяват с това, че няма възможност за ежеседмични грижи. Не бих поставила детето си в ситуация да не може да използва стаята си, при положение, че имам възможност да се грижа за възрастни роднини, т.е. да им наема квартира близо до дома ми, и единствено инатът им е пречка. Предполагам колко е деликатна ситуацията, но понякога има нужда и от ясно поставени правила и по-твърд тон, за тяхно добро.

Бор_яна, sinergon2, прави сте Peace
Herz,  сестра  ми е  на  същата  позиция. Аз- също.
Но, когато  и дума не дават  да  се издума  за  местене, а  продължават  да се обаждат,  когато  са  на    зор, ние   така  или иначе, не  можем    да  ги оставим без  грижа.
И пак става  на  тяхното. Хем не идват, хем  ни  принуждават  да  обикаляме  като луди.
Все някога всички ще са възпрепятствани и никой няма да може да отиде. Това ясно трябва да се обясни. За съжаление 80 км са си 80 км, и всеки здравомислеш трябва да го осъзнае. Отчитам факта, че възрастните са като децата, своенравни, обидчиви, привързани са към дома си, не искат да променят навиците си, но решение трябва да се намери. Имате ли комуникация с чичо си? Може би трябва всички, в тяхно присъствие да обсъдите възможните варианти и да се вземе най-разумното решение, като важното в случая е то да е съобразено с желанието им, да, но и с възможностите на този, който ще се грижи за тях. Аз изцяло изключвам варианта да живеят в твоето/на сестра ти жилище.

# 11
  • в дяволитите очички на моето тормозче
  • Мнения: 1 001
И аз мисля като Herz - спокойно, но твърдо се казва как е най-добре за всички.

На твое място бих направила следното.
1. Говоря със сестра си (и двете сте загрижени) къде е по-удобно и как поделяте грижи/разходи.
2. Двете говорите с чичо си да се включи в убеждаването.
3. Отивате тримата (ако трябва и със семействата) при баба/дядо с готово решение
4. и пробвате да ги убедите.
Добре е да знаете те на какво държат и да наблегнете на това. Давам пример - не може да ползвате стаята на детето през зимата, тогава тя е на училище и трябва да има къде да учи, за да постигне добър успех (предполагам, че за тях училището е ценност). Ако сте в същия вход, даже ще може да помагате в ученето, ако тя има нужда.  
Не може в хола - аз работя там. В днешно време всичко е несигурно, трябва да се работи, за да изкарам прилична пенсия.
Бих избягвала да обяснявам за болниците и изобщо негативните неща. Но ако се наложи - вкарвам и тях. Обаче какъв заместител на градината да им предложиш, просто не знам.

И ако се дърпат - казвате апартаментът е нает, наемът тече. При следващото идване по спешност, ще ви пренесем там.

УСПЕХ!


Благодаря ти. Има хляб  в това, което  предлагаш Peace

# 12
  • Мнения: 4 500
Вярна е приказката, че кучето скача според тоягата. Вкарай в ход строгият тон, защото съвсем ще полудееш. Имам опит с баба ми - тя така живя 3 месеца при майка ми - направо я подлуди.
Дъщеря ти къде спи? Тя има ли си друга стая? И не, не си наемай друго жилище срещу вас, за да може в това, което вие със собствен труд изплащате, да се вихрят възрастните хора. Звучи грубо, но и нас ни разиграва баба ми така  Confused
Вариант 1 - да се наеме жена в ТЕХНИЯТ дом.
Вариант 2 - дом за възрастни хора.

# 13
  • Мнения: 14 172
Поканете и чичо ви при бабата и дядото. В тяхно присъствие го попитайте какво правим сега? От неудобство може и той да предложи вариант, който да устройва родителите му. Да живеете в една къща е страшно изнервящо. Старите хора са по-капризни и инатливи и от децата. Желая ти успех и дано намерите компромисно решение, но вкъщи ще те докарат до успокоителни.  Hug

# 14
  • София
  • Мнения: 11 759
Моята баба също не би искала да живее в апартамент, задушава се, не е свикнала със затворените пространства. Дали не е възможно да наемете някаква съвсем малка къща в края на града с двор, поне да са ви близо?

Общи условия

Активация на акаунт