Отговори
  • Мнения: 5 886
Здравейте!  bouquet

Със съпруга ми много обичаме през уикендите да си правим продължителни разходки сред природата. За жалост, не сме особено запознати с интересните маршрути, в близост до София. Един от любимите ни преходи е този от Бистрица до Железница, по очевидно популярната пътечка, минаваща през гората, тази, която е без наклон (сещате се за какво говоря, предполагам). Неприятния момент е, че този маршрут явно е добре известен на повечето хора и през почивните дни е доста натоварено там. Освен това, малко или много, вече ни омръзна. Въпросът ми е - сещате ли се за други подобни планински / равнинни пътеки, по които можем да се поразходим край София? Изискването ми е единствено да не са с наклон, дори и минимален и самият преход по тях да е по-продължителен (поне час-два в едната посока). Ако в близост до пътеката има езерца, рекички, полянки и други екстри, ще е добре дошло. Simple Smile Благодаря предварително!

# 1
  • София
  • Мнения: 22
Според мен няма планина в която да няма дори и минимален наклон, но ние с мъжът ми също не обичаме да се катерим. Отиваме с колата до Драгалевския манастир, оставяме я на паркинга и точно срещу шосето леко в дясно има една пътека. Почти е равна и е много красиво. Тръгваме към 9 часа и тогава няма много хора. Чак когато се връщаме, народа почва да пристига.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 654
Железница-Бистрица, както и пътеката, за която inanikol говори (предполагам Драгалевци-Бояна), са част от нископланиската обиколка на Витоша - равни, добре маркирани маршрути, тук-там с изкачване и слизане (все пак е планина  Laughing). Ако ви е омръзнала Железница-Бистрица, продължавайте по маршрута - Бистрица-Симеоново, Симеоново-Драгалевци, Драгалевци-Бояна. Много лесен и приятен маршрут е Боснек-Живата вода.

# 3
  • Мнения: 13 587
Равно, колко да е равно? Планина без наклон няма.
Прекрасно за излет и разходка е маршрута с. Кладница хижа Селимица.

# 4
  • Мнения: 5 886
Благодаря на всички за предложенията! Simple Smile

Под "равен маршрут" имах в предвид толкова, колкото е този Бистрица-Железница. Поне аз го усещам като напълно без наклон.

inanikol, ние също обожаваме да се катерим - изкачвали сме цялата Витоша до самия връх, в рамките на един ден, но понякога ни се иска да не си даваме зор, а просто да се поразходим по някоя ненаклонена сенчеста пътечка, с евентуалната възможност да кривнем встрани за почивка, до някоя рекичка. Оказа се, че не знаем много такива "спокойни" маршрути.

Carmela Biscuit, колко е продължителността на маршрута Боснек-Живата вода горе-долу? Simple Smile

MAMA NA....?, имам същия въпрос към теб, както към Carmela + има ли някакво по-стабилно изкачване по маршрута, който предлагаш, или е предимно равен участъкът? Sunglasses

# 5
  • Мнения: 13 587
от с.Кладница до хижа Селимица за мен като кашкавал-турист разстоянието е нормално. Ходя 1-2 пъти в годината. Повечето терен е с лек наклон, не е проблемно минаването му. Има много места за почивка или пикник. През половината от терена тече планински поток и в сенчеста местност. Не съм ходила по маршрута който споменаваш и не мога да го сравня като трудност.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 654
Напълно без наклон като Бистрица - Железница е почти цялата нископланинска обиколка.
Боснек - Живата вода е също напълно равен и много лек маршрут, около час и половина - два, има сенчести и открити части. Боснек обаче е от южната страна на Витоша и до селото има доста път.
За сравнение Кладница - Селимица си е изкачване, макар по калдаръмения път покрай манастира да е много леко, по горската пътека покрай реката е една идея по-стръмно, но по-живописно.
Подобен на него е и Владая - Златните мостове - плавно изкачване по красива пътека покрай река.
Княжево-Златните мостове е малко по-стръмен и (за мен) не толкова красив маршрут, но също широко популярен.

# 7
  • Мнения: 5 886
Много ви благодаря за подробната информация, момичета. Hug Мисля, че вече се ориентирах.

MAMA NA....?, маршрутът, който визирах в първоначалния си пост, а именно Бистрица-Железница, ми наподобява някоя от неасфалтираните пътеки на Борисовата градина, никакъв наклон няма, буквално нямаш чувството, че си в планина. Simple Smile

Carmela, благодаря за детайлното описание на маршрутите.  bouquet Май ще отидем този път на Боснек, а за в бъдеще ще пробвам и всички останали маршрути, които сте предложили. Peace

# 8
  • София
  • Мнения: 4 549
Още две предложения, но са по-високо и съответно са на открито, а не в гора. Качвате се с някой от лифтовете до Алеко или до Голи връх. От там поемате по съвсем равна пътека към Академика. Яваш яваш се минава за около 1,30-2 ч. Лятото има много боровинки и малини край пътеката. Хора има повече само в началото до Алеко натам се разреждат доста. Другият вариант е със същата изходна точка, но в обратна посока към Копитото. Наклонът е изключително слаб и не се усеща. Стигате до Ушите (има заслон, който се вижда почти от Алеко) и се връщате обратно. В двете посоки за около 2 ч. По първия маршрут също трябва да се върнете към Алеко, ако не ви се слиза стръмно към Железница.

# 9
  • Мнения: 5 886
Мерси, mlv, и тези ще ги пробваме. Peace

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Пробвайте еко-пътеката на Банкя, без майтап!

# 11
# 12
  • Мнения: 30
Златните мостове - Копитото: приятна разходка, ненатоварваща. Разстоянието може да се мине за около час при спокоен ход.

# 13
  • Мнения: 5 886
И това ще се опита на някакъв етап. Simple Smile

Радвам се, че събрах толкова идейки за маршрути. Peace Запалени планинари-любители сме, но доста ни куца информираността за интересните преходи.

# 14
  • Мнения: 1 404
Сравнително равничка е Алеята на здравето в Банкя, също и пътеката Симеоново - Драгалевци (от Симеоновските езера до Драгалевски манастир).
Имаме и темичка за екопътеките, може да потърсите и там за идеи:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=689402.0;topicrefid=3

Последна редакция: пт, 26 юни 2015, 09:18 от Анн–

Общи условия

Активация на акаунт