Университети в Германия и в други държави с немски език 4

  • 59 403
  • 765
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 418
65 лв за академичната справка.
това конкретно искане от вашето Уни ли е?

# 46
  • София
  • Мнения: 937
Благодаря mama Tin ,ако все пак някой иска да ни даде някаква полезна информация или има някой на местно ниво или просто да търси съквартирант ,моля да ми пише.За съжаление просто нямаме някой който може да отзове и да ни помогне,имаме деца на познати,но те няма да ни помогнат.Мисля че някъде в края на септември да пътува или ще е късно  за си намери общежитие?
За общежитие в Берлин кандидатствате оттук  като получи детето цуласунг (възможно най-бързо). Това вероятно ще стане в края на август (ТУ доста късно пращат потвържденията). Разгледайте сайта на Щудентенверк и изберете да кандидатствате в общежитие с най-къс срок за чакане, независимо колко удобно е до унито. Веднъж като влезе в системата, може да изчака за получаване на стая в по-удобен квартал. Квартира за първокурсници е мноого трудно да се намери.

Картите сме дискутирали доста в тази тема- вижте на предни страници. Най-общо- дебитна на Уникредит, от която се тегли без комисионна на банкомати на HVB (банката  е от групата Уникредит).

# 47
  • Мнения: 158
Привет на всички, моето момче също ще кандидатства в ТУ Берлин  и ние нямаме близки и познати, които  да го посрещнат там, та аз също съм притеснена от  квартирния въпрос и как изобщо ще си намери стая .... Ще се радвам, ако можем да си помогнем по някакъв начин. Засега обаче още сме на тема документи днес ще ги сканирам и младежа  ще ги качи в сайта на Уни асист, а утре ще ги изпратим с куриер. Обаче имам въпрос: Тъй като ще кандидатства в ТУ и в едно Хохшуле (за всеки случай) не ми е ясно - в пратката трябва ли да сложим два комплекта документи или еди комплект с два формуляра? Можеби вече някой е обяснил, но толкова мн инфо изчетах, че започвам да се  обърквам...
Благодаря предватително за отговора.  

# 48
  • Мнения: 592
 Здравейте, някои правил ли е проучване в коя банка е най - ниска таксата за превода на Уни асист? Днес ние правихме справки и май най- ниски такси ни казаха в ПИБ 12Е , но не удържат таксата на германската банка - казаха че те не знаят каква такса има банката  и трябва да питаме тях. По принцип някои банки в ЕС не взимали такси ни казаха. Ако преведем 105Е и си платим тези 12Е , какво се случва , ако немската банка си удържи комисионна и в уни асист не постъпят 105Е?

# 49
  • Мнения: 158
За да не рискувам и да пристигнат по - малко пари в Уни асист, просто заявих в банката , че искам всички такси да са за моя сметка. И така в ПИБ ти казват като начало 12Е, но като им каже, че поемаш всичко ти добавят още 15Е, В Уни кредит ми поискаха 39Е при ел банкиране, а иначе 46Е  в крайна сметка направихме превода от Демир банк и платихме 12 +10 = 22Е в тази банка имат т.нар Таргет - 2 система, чрез която таксата за превода излиза само 12Е. Има кандидат студенти, които са я ползвали, но от банката не бяха сигурни дали няма да се наложат такси за германската банка и аз си платих 22Е за да съм спокойна. Накратко имаш имаш избор между ПИБ и Д-банк, (27 или 22Е) във всяка друга банка е по - скъпо!  Сега се сещам имаше коментари за ЦКБ, ако искаш провери и там, на мен ми омръзна да обикалям и там не съм ходила. Успех!

# 50
  • Мнения: 592
Благодаря в ЦКБ бях проверила общо взето също са прилични 22,50Е всичко за два дни превод  и 26,50Е в превод в същия ден. В ПИБ дори се обаждах и по телефона в централния офис казах им специално, че искам да постъпи тази сума по сметка на фирмата и там също ми отговориха, че освен тези 12Е те не взимат никакви други такси и да питам за таксата немската банка. Помолих дъщеря ми да им пише и да пита ще видим дали ще и отговорят. Имаме още няколко дни. В Демир банк може ли да правиш превод без да имаш сметка или не. Аз в момента работя по нашето черноморие и се обаждах в Булбанк Балчик от там ми сметнаха 61Е такси така че на вас са казали доста евтино.

# 51
  • Мнения: 418
имам сметка в ЦКБ и питах за сума от около 150евро /семестр.такса/ какви са таксите:
- обикновена - 10евро, от които 4 е превод и 6 е суифт /каквото и да значи това
- експресна- в рамките на деня- - 15 евро

ще питам пак за таксата на немската банка

big_67, ти сега ме поставяш в шах

# 52
  • Мнения: 126
За 90 евро  превод към униасист SG експресбанк  взе 18 лв. за валутния превод, а немската банката кореспондент -23,47 лв. комисионна.

# 53
  • Мнения: 158
За да направим превод от Демир банк се наложи да открием сметка. Няма такси за откриване , както и за закриване на сметка единственото им условие е 20Е да са налични в сметката за 1 година. Могат да се изтеглят и по- рано, но тогава има 10лв. глоба, аз реших, че можем  да почакаме една година все пак са 20 не повече.

# 54
  • София
  • Мнения: 937
Обаче имам въпрос: Тъй като ще кандидатства в ТУ и в едно Хохшуле (за всеки случай) не ми е ясно - в пратката трябва ли да сложим два комплекта документи или еди комплект с два формуляра?

Ако и в двата университета се кандидатства през уни-ассист е необходим един комплект документи и два формуляра.

Успех!

# 55
  • Мнения: 592
В ЦКБ таксата за другата банка е 12,50Е поне така ми казаха. Така че там е май добра офертата , защото имам сметка там.

# 56
  • Мнения: 158
Благодаря!

# 57
  • Мнения: 592
Да попитам още нещо. Вчера мой познат каза, че таксата към Уни асист може да се плати от дебитна или кредитна карта. Дъщеря ми твърди, че на сайта им пише, че от България не може.

# 58
  • Мнения: 3 410
Да, от България не може с дебитна или кредитна карта, изрично е написано в сайта им, но може ваш познат от Германия без такса да им преведе парите за детето.

Последна редакция: ср, 01 юли 2015, 10:41 от mama Tin

# 59
  • Мнения: 592
Благодаря! Намерих познат които ще преведе с карта парите в Германия. Само да попитам още нещо. Какво трябва да ми даде той за да го приложим към документите. Дъщеря ми каза, че трябвало да приложим платежното към документите като плащаме в Бг с превод, а в този случай?

Общи условия

Активация на акаунт