Университети в Германия и в други държави с немски език 4

  • 59 520
  • 765
  •   1
Отговори
# 600
  • Мнения: 5 462
Да ви се оплача от омагьосания кръг с квартирите, в който се въртим.
WG е абсурд да се наеме дистанционно, искат интервюта, правят едни безумни кастинги и категорично отказват контакт по скайп, трябвало лично. Вариантът се оказа невъзможен докато студентът не пристигнел на място.
Квартира - пак се оказа абсурд, пак искат среща, интервю, някой да отиде.
И днес ми падна пердето и се обадих на щудентенверка в Мюнстер и се оказа, че дъщеря ми е в листата на чакащите за м. март 2016, иначе се появявали стаи, но трябвало да е там, на място и да проверява едва ли не всеки ден. Питах ги, къде ще спи детето и къде ще си остави багажа като пристигне... Ами, разбира ли ме, но така било. Като пристигне, да отидела в с багажа при тях и щели тогава да я мислят. Пълно безумие!

Подадоха ми обаче сламка, че ако има кой веднага, т.е. утре да отиде с пълномощно /по факса/ на място, за да подпише предварителен договор /нещо като гаранция че вече е там/ можело да помислят по въпроса.

Ще попитам във ФБ групата, но да попитам и тук - има ли някой познат в Мюнстер, когото да помоля да отиде утре до щудентенверка да подпише с пълномощно този документ от името на дъщеря ми. Пари не се внасят, с нищо не се ангажира. Това ще й увеличи шансовете, но трябва да се положи подпис на място днес или утре, т.е. да се гарантирало че е там и ще вземе общежитието веднага щом й предложели.

Попитай тук дали някой няма да може да ти помогне с нещо .
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=861051.msg31497483#new

# 601
  • Мнения: 1 064
Във фейсбук има групи на работещи в Германия - пускат се разни обяви за работа и за квартири, за транспорт от и за Бг. Може би там някой да даде едно рамо? Ето примерно тази

https://www.facebook.com/groups/stuttgart.office/

https://www.facebook.com/groups/berlinbg/

https://www.facebook.com/groups/112873062078130/

Последната е Българи в Берлин, ама я слагам, може да помогне на някой.


Да ви кажа нашият проблем - откакто пратихме документите за записването в ТУ - Берлин - ни вест, ни кост. Никакви признаци на живот. Чудя се всичко ли е наред или обратното?!!!

# 602
  • София
  • Мнения: 18 091
Did, от линк, подобен на долния, но за друг град, бяхме намерили имената/адресите на общежития, които иначе ги нямаше нито в списъците на Щудентенверк, нито в тези на частните общежития. Няма дадени телефони, няма сайтове, но по имена/адреси търсихме в Гугъл.  Част от тях имаха сайтове и съответно им писахме. Предполагам и с Мюнстер нещата са аналогични. Сроковете за подаване на заявление отдавна са минали, но на старта на семестъра някой все пак може и да реагира по-отчивчиво. Thinking

http://www.studentenwohnheime.eu/Studentenwohnheime_in_Deutschla … stfalen/Muenster/

# 603
  • всеки тежи на мястото си, та и аз ...
  • Мнения: 726
Много ви благодаря на всички за идеите за общежитието в Мюнстер. Написах питанка насам-натам, фейсбук групи, мами, студенти, кандидат-студенти, пък да видим.
Най-накрая си изплаках мъката в една женска затворена група, в която си пишем приятелки, които се знаем от една тема в бг-мамата и най-неочаквано оттам дойде предложение за помощ, но за следващата седмица - и това ще е ни е вариант.
Но вече ми е ясно, че трябва човек на място да пита, проверява и настоява.

# 604
  • Мнения: 158

Да ви кажа нашият проблем - откакто пратихме документите за записването в ТУ - Берлин - ни вест, ни кост. Никакви признаци на живот. Чудя се всичко ли е наред или обратното?!!!

Blanka, вчера синът ми получи SMS от ТУ Берлин, в който му казват, че документите са получени, но поради големия обем от документация за обработване, ще бъдат разгледани по-късно и в случай, че нещо  липсва ще бъде уведомен и ще му бъде дадена възможност за добавяне на липсващия  документ. Очевидно срока 02.09.15 не е окончателен. Ако си сигурна, че пратката ви е пристигнала,
е въпрос на време да обработят документите.
А какво правите по жилищния въпрос?

Последна редакция: ср, 02 сеп 2015, 10:56 от КатяП

# 605
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Здравейте!
Преди известно време писах във форума, но никой не изрази мнение по поставения въпрос. Извинете ме за дублирането, но търся информация.
Синът ми предстои да бъде в 12 клас и се старая доколкото мога дискретно да му помогна в избора на учебно заведение и конкретна специалност. Ориентирал се е към икономика. Проучва варианти.
Интересува ме дали някой е запознат с обучението по икономика във Франкфурт (Университет Гьоте). Искам да добия някаква представа за по-добрия вариант - Манхайм или Франкфурт. Благодаря предварително на всеки, който пише!

Попринцип така зададен въпр, съвсем на ангро ти казвам и аз Манхайм, както и Did, но ако уточниш какво точно разбираш под "икономика", може да се сетя и за нещо друго.

Визирам следното: BWL? VWL? WIng? Wirtschaftsinformatik? Всички тези съдържат "икономика", т.е. изучават я, но са съвсем различни по отношение на това къде да се учат и къде абсолвентите на унив имат най-добри резултати и шансове за реализация после.

# 606
  • Мнения: 62
Здравейте!
Преди известно време писах във форума, но никой не изрази мнение по поставения въпрос. Извинете ме за дублирането, но търся информация.
Синът ми предстои да бъде в 12 клас и се старая доколкото мога дискретно да му помогна в избора на учебно заведение и конкретна специалност. Ориентирал се е към икономика. Проучва варианти.
Интересува ме дали някой е запознат с обучението по икономика във Франкфурт (Университет Гьоте). Искам да добия някаква представа за по-добрия вариант - Манхайм или Франкфурт. Благодаря предварително на всеки, който пише!

Попринцип така зададен въпр, съвсем на ангро ти казвам и аз Манхайм, както и Did, но ако уточниш какво точно разбираш под "икономика", може да се сетя и за нещо друго.

Визирам следното: BWL? VWL? WIng? Wirtschaftsinformatik? Всички тези съдържат "икономика", т.е. изучават я, но са съвсем различни по отношение на това къде да се учат и къде абсолвентите на унив имат най-добри резултати и шансове за реализация после.

Благодаря! Абсолютно съм съгласна с Вас. Според това, с което се запознах ме интересува най-вече специалността BWL. Такава, обаче във Франкфурт няма. Там специалността е Wi Wi. За Манхайм разбрах, че част от предметите се изучават на английски, което според мен е добре. Освен това имат задължителен семестър в университет извън Германия. Не зная как стоят нещата във Франфурт. Там има ли такъв семестър. Тази специалност WiWi как е организирана и не съм наясно кое е по-добре BWL или WiWi. На този етап това са ми въпросите. Благодаря за отделенето време и внимание!

# 607
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Ще дам моето мнение, но с уговорката, че ще е силно субективно, няма как все пак, хора сме.

Аз минах директно на "ти", съжалявам, ако е прозвучало обидно.   bouquet

WiWi не го препоръчвам пред BWL, защото:
1. Виви-то е много общо, учат се и доста теоретични неща, които повечето хора няма да ползват после, да не навлизам в детайли засега.
2. Германците не харесват "общи" специалности, трябва да е нещо поне малко от малко специализирано. Тук царува мнението, че не може да разбираш от всичко, стигат до крайности, като да не можеш да си смениш крушката сам - да дойде специалист, не може сам да си режеш дърво в собствения двор -тряа спец фирма. Съответно ако учиш такава "широкоспектърна" специалност и останеш с нея, ще те питат 10000%: "Добре, де, а Вие какво точно сте специализирали / познавате по/добре / имате по-голям интерес?" Приятелка учи социология и политология в Берлин и искаше да работи по европ. проект някакъв и въпросът беше: "Вие кога точно сте ги учили тези неща, че не намирам такова нещо в специалностите Ви?", нищо че нещата се препокриваха с част от нейните предмети... Та дори и специалността WiWi да е принципно хубава, просто ще те гледат като изкопаемо накрая, каквото и да искаш да правиш с нея, щото няма да е "специализирана".

Ако обмисляте BWL, вземете предвид, че реалната реализация на тези хора минава през консултантския бизнес, в случай, че имаш някакви амбиции. Консултантската работа е къртова, работи се по мин 12 часа на ден, често и нощем, мин 3 работни дни от 5 си в командировка и е много натоварваща. Не ти остава време и за семейство, в никой момент, щото все си казваш: "Още малко!" и никога не е достатъчно, а ти не спираш да се надяваш, че след "още малко-то" ще се изкачиш нагоре. Накрая се издигаш, де, но с цената на много усилия. Огромна част от успелите консултанти си търсят жени през дейтинг сайтове... Повече няма да казвам по тази тема.

Плюсовете са, че обикаляш буквално целия свят, не се спираш, виждаш места, на които някои само ще си мечтаят да отидат, имаш златна карта за ЛХ, Хилтън и какво ли още не, милиони мили, с които после пътуваш на почивка. Виждаш толкова много фирми, че после си много обигран и ако си амбициозен, може да станеш поне малък шеф в средна фирма (средна имам предвид 1000 човека примерно).

Това е едната реализация за BWL, другата е Procurement. Колегите ми на 80% са BWL-er. Още имат връзка с бивши колеги от университета и те потвърждават думите ми от по-горе на 100%.

Огледайте WIng и Wirtschaftsinformatik. Първото има страхотна реализация в машиностроителния бранш, което е на практика Германия, второто става популярно, знам, че пазарът е много добър, работят във фирми като Сименс и САП, както и в по-малки компютърни, малко по-лошо платени от инженери, но доста добре като цяло. Синът на КатяП (дано не бъркам) заминава да учи Виртш.информатик в ТУ Берлин, страхотен избор, и на уни, и на специалност.

Последно и спирам, защото нз дали тези разсъждения са за тук, ако има как поне малко нещо общо да има специалността с технически науки, за мен е най-добрият избор. Германия не търси медии, политолози, книгоиздатели и т.н., тези бизнеси се свиват ежегодно с много. Германия още търси инженери, програмисти... Помогнала съм на не един и двама души с кандидатстването тук (за работа), познавам хора, които учиха тук и се върнаха в Бг, такива, които започнаха работа в едни от най-огромните лондонски банки, всички те имат нещо общо с математика (икономика, машиностроене, информатика). Приятелките ми с хуманитарни специалности и прекрасно ниво на език - едната работи секретарска някаква дейност, втората продаваше в магазин за дрехи, превеждаше и даваше уроци на малки деца по език, за да смогне някак да се издържа, а третата, с трудности успя да заработи по един проект на договор за година и скоро пак ще търси работа...

Дали ще вземе някой мнението ми под внимание, не знам, както казах в началото, силно субективно е, но това са впечатления от първа ръка, потвърдени и от приятелите на тези приятели или тези, с които учат заедно...

Извинете ме за дългия пост, нз дали не ви обърках само.  Whistling

П.С. Задължителна практика има, като тя така или иначе е добре да е извън Германия, за семестър не знам, но ако има, детето ще си вземе Еразъм и ще му платят престоя там, няма страшно, всички невероятно се радват на Еразъм семестрите си, защото виждат някоя интересна за тях страна, а пък ги финансира ЕС.

# 608
  • Мнения: 1 307
На дъщеря ми мнението се припокрива напълно с вашето за бвл и виви.

# 609
  • Мнения: 332
Синът ми е в Манхайм с виршафтматематик. Много е доволен от унито /засега/. За БВЛ-да, знам от него, че имат задължително семестър в чужбина и това няма нищо общо с Еразъм-това са си други програми и партньорства двустранни между уни Манхайм и други унита. Докато в неговия департамент ако иска такъв трябва да кандидаства за него-с успех и т.н...Но сина твърди, че ако учеше само БВЛ щял да откачи. Затъпявал като чете икономическите глупости Joy
За английския-да, някои от икономическите дисциплини-напр. микро икономика, логистика, макро...могат да се изучават и на английски, но не е задължително това. Студентът си избира сам -на  немски или английски. При сина тая възможност я имаше от 2 семестър...
Нещо друго конкретно ако ви интересува...

# 610
  • Мнения: 99
Скрит текст:

Да ви кажа нашият проблем - откакто пратихме документите за записването в ТУ - Берлин - ни вест, ни кост. Никакви признаци на живот. Чудя се всичко ли е наред или обратното?!!!

Blanka, вчера синът ми получи SMS от ТУ Берлин, в който му казват, че документите са получени, но поради големия обем от документация за обработване, ще бъдат разгледани по-късно и в случай, че нещо  липсва ще бъде уведомен и ще му бъде дадена възможност за добавяне на липсващия  документ. Очевидно срока 02.09.15 не е окончателен. Ако си сигурна, че пратката ви е пристигнала,
е въпрос на време да обработят документите.
А какво правите по жилищния въпрос?
      Здравей и при нас е така нищо чакаме някаква реакция от унито,тя е питала и са и казали че има страшно много документи за обработка и да не се притесняваме.Относно жилище и намирането му ние също сме в задънена улица попадаме  на обяви само с не обзаведени квартири,гледаме и на знаем какво да правим,капаро високо искат на място да се видят и да се преценят,ох не знам какво ще правим всеки ден сме в такива обяви и вече започвам да лудувам!Някой ако има някакви идеи да сподели!

# 611
  • Мнения: 3 410
Джаз мин, споко Simple Smile Моята дъщеря вече е в Берлин и от ТУ са и казали , че е приета и да очаква мейл. Сменила си е адреса на който да получи бешайнигунга си, защото беше дала този в БГ. казали са и че чуждестранните кандидати непременно ще получат мейл с потвърждението че са приети. И дори да не си получат писмото няма да е проблем.
Иначе за квартирата - отишла е на място в едно желано от нея общежитие и са и казали че като дойде с писмото, че е приета ще и уредят въпроса с общежитие.
Не се притеснявай, ако трябва ще запознаем девойките и ще приютим твоята докато се уреди с общежитие. Оказват се на място хората са сговорчиви.

# 612
  • Мнения: 99
[
Скрит текст:
quote author=mama Tin link=topic=854973.msg31507952#msg31507952 date=1441209813]
Джаз мин, споко Simple Smile Моята дъщеря вече е в Берлин и от ТУ са и казали , че е приета и да очаква мейл. Сменила си е адреса на който да получи бешайнигунга си, защото беше дала този в БГ. казали са и че чуждестранните кандидати непременно ще получат мейл с потвърждението че са приети. И дори да не си получат писмото няма да е проблем.
Иначе за квартирата - отишла е на място в едно желано от нея общежитие и са и казали че като дойде с писмото, че е приета ще и уредят въпроса с общежитие.
Не се притеснявай, ако трябва ще запознаем девойките и ще приютим твоята докато се уреди с общежитие. Оказват се на място хората са сговорчиви.
[/quote]
Благодаря мама Тин, за отзивчивостта ще го имаме в предвид ,ако се наложи.Те може да се познават ако вашата дъщеря е от София и е учила в 1НЕГ.

# 613
  • Мнения: 62
Ще дам моето мнение, но с уговорката, че ще е силно субективно, няма как все пак, хора сме.

Аз минах директно на "ти", съжалявам, ако е прозвучало обидно.   bouquet

WiWi не го препоръчвам пред BWL, защото:
1. Виви-то е много общо, учат се и доста теоретични неща, които повечето хора няма да ползват после, да не навлизам в детайли засега.
2. Германците не харесват "общи" специалности, трябва да е нещо поне малко от малко специализирано. Тук царува мнението, че не може да разбираш от всичко, стигат до крайности, като да не можеш да си смениш крушката сам - да дойде специалист, не може сам да си режеш дърво в собствения двор -тряа спец фирма. Съответно ако учиш такава "широкоспектърна" специалност и останеш с нея, ще те питат 10000%: "Добре, де, а Вие какво точно сте специализирали / познавате по/добре / имате по-голям интерес?" Приятелка учи социология и политология в Берлин и искаше да работи по европ. проект някакъв и въпросът беше: "Вие кога точно сте ги учили тези неща, че не намирам такова нещо в специалностите Ви?", нищо че нещата се препокриваха с част от нейните предмети... Та дори и специалността WiWi да е принципно хубава, просто ще те гледат като изкопаемо накрая, каквото и да искаш да правиш с нея, щото няма да е "специализирана".

Ако обмисляте BWL, вземете предвид, че реалната реализация на тези хора минава през консултантския бизнес, в случай, че имаш някакви амбиции. Консултантската работа е къртова, работи се по мин 12 часа на ден, често и нощем, мин 3 работни дни от 5 си в командировка и е много натоварваща. Не ти остава време и за семейство, в никой момент, щото все си казваш: "Още малко!" и никога не е достатъчно, а ти не спираш да се надяваш, че след "още малко-то" ще се изкачиш нагоре. Накрая се издигаш, де, но с цената на много усилия. Огромна част от успелите консултанти си търсят жени през дейтинг сайтове... Повече няма да казвам по тази тема.

Плюсовете са, че обикаляш буквално целия свят, не се спираш, виждаш места, на които някои само ще си мечтаят да отидат, имаш златна карта за ЛХ, Хилтън и какво ли още не, милиони мили, с които после пътуваш на почивка. Виждаш толкова много фирми, че после си много обигран и ако си амбициозен, може да станеш поне малък шеф в средна фирма (средна имам предвид 1000 човека примерно).

Това е едната реализация за BWL, другата е Procurement. Колегите ми на 80% са BWL-er. Още имат връзка с бивши колеги от университета и те потвърждават думите ми от по-горе на 100%.

Огледайте WIng и Wirtschaftsinformatik. Първото има страхотна реализация в машиностроителния бранш, което е на практика Германия, второто става популярно, знам, че пазарът е много добър, работят във фирми като Сименс и САП, както и в по-малки компютърни, малко по-лошо платени от инженери, но доста добре като цяло. Синът на КатяП (дано не бъркам) заминава да учи Виртш.информатик в ТУ Берлин, страхотен избор, и на уни, и на специалност.

Последно и спирам, защото нз дали тези разсъждения са за тук, ако има как поне малко нещо общо да има специалността с технически науки, за мен е най-добрият избор. Германия не търси медии, политолози, книгоиздатели и т.н., тези бизнеси се свиват ежегодно с много. Германия още търси инженери, програмисти... Помогнала съм на не един и двама души с кандидатстването тук (за работа), познавам хора, които учиха тук и се върнаха в Бг, такива, които започнаха работа в едни от най-огромните лондонски банки, всички те имат нещо общо с математика (икономика, машиностроене, информатика). Приятелките ми с хуманитарни специалности и прекрасно ниво на език - едната работи секретарска някаква дейност, втората продаваше в магазин за дрехи, превеждаше и даваше уроци на малки деца по език, за да смогне някак да се издържа, а третата, с трудности успя да заработи по един проект на договор за година и скоро пак ще търси работа...

Дали ще вземе някой мнението ми под внимание, не знам, както казах в началото, силно субективно е, но това са впечатления от първа ръка, потвърдени и от приятелите на тези приятели или тези, с които учат заедно...

Извинете ме за дългия пост, нз дали не ви обърках само.  Whistling

П.С. Задължителна практика има, като тя така или иначе е добре да е извън Германия, за семестър не знам, но ако има, детето ще си вземе Еразъм и ще му платят престоя там, няма страшно, всички невероятно се радват на Еразъм семестрите си, защото виждат някоя интересна за тях страна, а пък ги финансира ЕС.

Сърдечно, сърдечно благодаря! Ако знаете колко много се доближават моите мисли до вашата позиция. Така ми се искаше синът ми да се насочи към техническа специалност. Има страхотен потенциал в областта на математиката, а някак не иска да го впрегне в своя полза.  Но това е друга тема. Странна ми е тази специалност WiWi. Пак ще обсъждаме с него. Все пак има още няколко месеца, в която трябва да реши. Ще се възползвам от опита и знанията ви и занапред. Още веднъж сърдечно благодаря за отделеното време и енергия!

# 614
  • Мнения: 1 064

Да ви кажа нашият проблем - откакто пратихме документите за записването в ТУ - Берлин - ни вест, ни кост. Никакви признаци на живот. Чудя се всичко ли е наред или обратното?!!!

Blanka, вчера синът ми получи SMS от ТУ Берлин, в който му казват, че документите са получени, но поради големия обем от документация за обработване, ще бъдат разгледани по-късно и в случай, че нещо  липсва ще бъде уведомен и ще му бъде дадена възможност за добавяне на липсващия  документ. Очевидно срока 02.09.15 не е окончателен. Ако си сигурна, че пратката ви е пристигнала,
е въпрос на време да обработят документите.
А какво правите по жилищния въпрос?

Пуснах документите с DHL Eкспрес, която има опция за следене, беше доставена и подписана от приемащия в ТУ Берлин и толкова. Това беше още на 19 август. А за жилище - кандидатствахме за общежитие, ама малко идиотски - без проучване, просто посочихме наслуки три позиции и сега си чакаме кротко. Едни роднини ни обещаха подслон, докато се уредят нещата, така че предполагам на място ще се действа.

Общи условия

Активация на акаунт