БЪРЗИ КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 58 205
  • 735
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 7 849
А Слоукукър и Крок-пот едно и също ли е?

Нека се изкажат спецовте, но бях решила да си купувам и установих, че и двете са уреди за бавно готвене, като Крок - пот мисля, че е марка на такъв уред, и за предпочитане са тези с керамичен съд.

Но може и да бъркам защото във форума има две отделни теми за рецепти и за двата уреда.

Аз разлики не намерих, ровичкайки в нета.

# 151
  • София
  • Мнения: 1 261
мерси,ще я прегледам темата


Момичета, как мога да направя домашно масло? Има ли някаква машина, с която мога да направя? Как се прави, какво се слага, от 1л мляко колко горе-долу се получава?
от 1л. много малко би се получило,около 1-2с.л.

Количеството зависи от това каква е маслеността на млякото. Аз си сварявам млякото, и когато изстине взимам каймака и го слагам в малка бутилка и го разбивам, като с шейкър  Mr. Green. Когато видя, че е готово, режа бутилката и изсипвам в купичка. Може да се овкуси с малко сол.   bouquet

# 152
  • Мнения: 9 157
Crock pot е марка бавноготвеща тенджера (slowcooker)

# 153
  • Злокучене
  • Мнения: 458
А Слоукукър и Крок-пот едно и също ли е?

Нека се изкажат спецовте, но бях решила да си купувам и установих, че и двете са уреди за бавно готвене, като Крок - пот мисля, че е марка на такъв уред, и за предпочитане са тези с керамичен съд.

Но може и да бъркам защото във форума има две отделни теми за рецепти и за двата уреда.

Аз разлики не намерих, ровичкайки в нета.
да крок-пот е марката - вид слоукукър

# 154
  • Мнения: 241
Здравейте!Направих сливовият сладкиш на Лабрекс, но сливите се оказаха много кисели.Как бих могла да го подсладя? Да го намажа с маслен или някакъв друг крем? Идеи моля. Хубав ден!

# 155
  • Мнения: 3 288
Здравейте!Направих сливовият сладкиш на Лабрекс, но сливите се оказаха много кисели.Как бих могла да го подсладя? Да го намажа с маслен или някакъв друг крем? Идеи моля. Хубав ден!
Поръсен с повече пудра захар

# 156
  • София
  • Мнения: 30 261
Здравейте,

готвя ориз с пиле. Оризът винаги го правя в съотношение 3:1, но когато го сложа във фурната, явно го държа повече и той не се дели зрънце по зрънце, а някак се сбива.

Някакви съвети как да съм по-точна в преценката?  Blush

# 157
  • София
  • Мнения: 10 825
Най-напред запържваш ориза, а след това сипваш топла вода. Ако се налага доливане на вода, сипваш гореща такава.

# 158
  • София
  • Мнения: 30 261
Най-напред запържваш ориза, а след това сипваш топла вода. Ако се налага доливане на вода, сипваш гореща такава.

Доливане, но общо 3:1, нали? Слагам напр. чаша ориз и наливам 1 чаша вода за запържване и после 2 чаши в тавата преди да го сложа във фурната?

# 159
  • Мнения: 5 790
Най-напред запържваш ориза, а след това сипваш топла вода. Ако се налага доливане на вода, сипваш гореща такава.

Доливане, но общо 3:1, нали? Слагам напр. чаша ориз и наливам 1 чаша вода за запържване и после 2 чаши в тавата преди да го сложа във фурната?
Запържваш ориза с олио за 3-4 минути, изсипваш го в тавата и тогава слагаш 3 чаши вода. Преди да го извадя от фурната го пробвам и ако се наложи му доливам още 1/2 чаша.

# 160
  • София
  • Мнения: 30 261
Най-напред запържваш ориза, а след това сипваш топла вода. Ако се налага доливане на вода, сипваш гореща такава.

Доливане, но общо 3:1, нали? Слагам напр. чаша ориз и наливам 1 чаша вода за запържване и после 2 чаши в тавата преди да го сложа във фурната?
Запържваш ориза с олио за 3-4 минути, изсипваш го в тавата и тогава слагаш 3 чаши вода. Преди да го извадя от фурната го пробвам и ако се наложи му доливам още 1/2 чаша.

Аха, ясно. Мерси и на теб!  Peace
Аз слагам малко вода в олито, за да не загори при пърженето. Ще пробвам без.

***
Ако направя крем карамел в тава, дали се стане?

# 161
  • Мнения: 125
missence , аз след един куп опити за хубав ориз на фурна, намерих цаката, която действа при мен.  Ориза в една купичка го заливам с 200мл вряла вода и го оставям за 5-10  минути/ в зависимост с какво ще се гарнира ориза/ - след това в гевгира и студена вода, 2 минути да се оцеди и го слагам във фурната и там вече си го заливам с бульонче, и доналивам ако има нужда.

# 162
  • Мнения: 341
Здравейте,

готвя ориз с пиле. Оризът винаги го правя в съотношение 3:1, но когато го сложа във фурната, явно го държа повече и той не се дели зрънце по зрънце, а някак се сбива.

Някакви съвети как да съм по-точна в преценката?  Blush

При мен това вече не се получава, откакто готвя с бланширан ориз. Там зрънцата се делят. Peace

# 163
  • София
  • Мнения: 30 261
Благодаря ви!   bouquet
Ще опитам по няколко начина и ще видим по кой начин ще успея.

След ориза ще сложа крем карамела в тава по тази рецепта. Сместа е малко повече от половината на тавата (на височина- 2/3 според мен), дано се изпече!  fingerscrossed

# 164
  • Португалия
  • Мнения: 4 492
за хубав ориз трябва да се следва указанието на опаковката/за бланширан,обикновено 2,5:1,за тай или брахма/басмати ,даже 2:1/
тук има друга технология за небланширан ориз:
прави се овкусяване на олиото/зехтина с нарязан лук,дафинов лист и смачкана склидка чесън/без да е белен/,аз слагам  и настърган морков за цвят
веднага се залива с отмерената вода,слага се сол ...
след като заври ,се добавя измития с гореща вода в гевгир ориз/за да се отмие нишестето,което всъщност слепва зрънцата/и веднага се намалява до минимум котлона,
покрива се съда,не се бърка,не се отваря поне 17/18  мин,
ако има още вода след това време,трябва да е само влага на повърхността
тогава се изключва котлона и се оставя да почине поне още 5 мин,ориза ще я поеме
 

Общи условия

Активация на акаунт