Кога проговориха децата ви?

  • 16 409
  • 167
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 11
И какво точно правите при логопеда како ви кара да правите

# 16
  • Мнения: 64
Дъщеря ми е на година и 7 месеца и говори абсолютно всичко. Прави изречения, а по-сложните думи изговаря по своему, но разбираемо. Като излизаме навън, майки на по-големи дечица се очудват, когато детето ми заговори, но а също съм проговорила, докато съм била на проходилка. Мисля, че при всяко дете е индивидуално. Важното е да разбира, какво му се говори и да се насърчава, дпри само със звуци.

# 17
  • Мнения: 11 607
Децата ми общо взето не са от бързо проговарящите.......Може би донякъде изкл. прави №3 - той около 2г. говореше приемливо за възрастта си.....След това се нарежда каката - №2.....Най-голямото и най-малкото обаче твърдо след 3г. започнаха да имат повече думички в речника си, а хубаво започнаха да говорят около 4г. Голям батко ходи и на логопед към 1г.  - за да може да изкара по-хубаво някои звуци. Питах тогава има ли връзка между това, че аз късно съм проговорила и сега при децата ми - отговорът бе - децата не наследяват късното проговоряне, а типа нервна система......

# 18
  • Мнения: 4 199
Не сме за пример, на 3 години все още не говори, повече на бебешки, но поне почна да разбира някои команди.

# 19
  • Мнения: 5 728
Синът ми е на 2.2год. и говори добре за възрастта си. Прави изречения, обяснява това, което му се е случило през деня. Някои думи му ги разбирам само аз Mr. Green , но като цяло говори добре.

# 20
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 389
Днес едно хлапе на 2,3 г ми скри шапката в парка..правилен и ясен говор,направо драго да ти стане...

Моя човек върти само 5,6 думи,повече ъъъъ-кане и мучене ,използва няколко срички и назовава доста неща с тях.. Crazy

# 21
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 389
Синът ми е на 2.2год. и говори добре за възрастта си. Прави изречения, обяснява това, което му се е случило през деня. Някои думи му ги разбирам само аз Mr. Green , но като цяло говори добре.

Съншайн,изведнъж ли се отпусна детето или плавно преди да започне с изреченията е повтарял думите?
Нашия нищо не иска да повтаря,иначе всичко разбира и изпълнява,но си използва само няколко думички и дотам...

# 22
  • Мнения: 5 728
Някъде към 1.6год. започна да повтаря всичко, което чува от нас. После започна да казва отделни думички, след това прости изречения с по две думички и така постепенно се получиха нещата.
Аз също имам съседче, малко по-голямо от сина ми, което от година и половина говори перфектно, направо да ти е кеф да го слушаш. До деца си е.

# 23
  • Мнения: 1 490
Рано,на 1,6 правеше прости изречения ,към днешна дата просто не млъква.Не бих си позволила да "пратя" някое дете при специалист само заради по-късното проговаряне.Когато има проблем ,освен липсата на реч се следят и много други неща.Едни могат едно,други-друго  Wink

# 24
  • София
  • Мнения: 62 595
Не разбирам какво толкова страшно има в това да се направи консултация. Когато детето има упорити сополи или упорита кашлица седиш, които се влачат дълго време какво правиш? На някого, който те посъветва да го заведеш на лекар му казваш да си гледа работата, защото лекарите само се чудят как да си търсят пациенти?

Именно, гледат се много неща. авторката на темата е описала три или четири неща, които са крайно недостатъчни за каквото и да било ориентиране, но една потребителка веднага отсече, че на детето нищо му нямало. На какво основание? Много често за едно и също нещо родителят разбира едно, а специалистът съвсем друго.

На авторката като за начало й препоръчвам да попрочете малко от темите за късното проговаряне и консултация с логопед, поне ще се ориентира горе-долу и ще реши какво да предприеме и ще види какво са казали логопедите, които са консултиралли хората в темата, а и майките какво точно са описали. Ако ли не, нека да вярва на врачката от темата, не помня как й беше името.

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 14 087
Големият ми син проговори малко след годинката. На година и половина водехме вече разговор.
Малкият ми син проговори след 2 години. За разговор доста почакахме, може би към 3.
Дъщеря ми проговори на 4. Оттогава не е млъкнала.

# 26
  • Мнения: X
Не знам какво значи "само" късно проговаряне, но покрай късното проговаряне започват да страдат и други неща, като например социализацията и емоционалното състояние на детето. На 2 г. все още може да се изчака, на 3 г. моментът, в който  майката е трябвало  да се обезпокои, вече отдавна е минал. Също така логопедите не ядат хора, и ако детето ви има истински  проблем (говоря по принцип, не за някой от пишещите в темата), чакането няма да направи така, че да изчезне.

# 27
  • Мнения: 4 199
Мисля, че тази лекция е хубаво да се види и чуе
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=859990.0%3Btopicrefid%3D6
Аз виждах, че нещата не са наред още на 2-годинки, но все си казвах - ще навакса и ще ни изненада изведнъж Tired

# 28
  • Мнения: 814
Ние на годинка започнахме да се притесняваме за говоренето и споделихме с педи,тогава тя каза,че според нея няма проблем и е рано да се тревожим,но за наше успокоение ни препоръча да изследваме слуха, понеже не говореше дори и на бебешки ,изследвахме го и всичко си беше в норма.На годинка и половина казваше само мама,тати и кола,тогава посетихме и психолог и заключението беше детето няма проблем.На две годинки започна да посещава логопед,още с първото посещение ни обясни,че ако той се инати и не иска да говори тя няма как да го накара на сила и,че ще развива като за начало   концентрацията му.След една седмица всеки ден ходене ни обясни,че всичко си е наред с детето просто не може да си задържи вниманието и бързо се изнервя ако не може да каже дадена дума и за него е по-лесно да не я казва докато не е сигурен,че може да я каже,препоръча ни да пие Ескимо кидс за да може да се концентрира.Сега е на две годинки и три месеца почти,разпознава пет цвята,осем букви,знае кое е триъгълник,кръг и квадрат и разпознава цифрите от 1 до 5.Казва мама,тати,дядо,баба,новините,вода,вдигни ме,кола,искам,котка,парички и хайде.Изречения не може да прави все още,но тези думи които ги казва ги изговаря точно и правилно.

# 29
  • Мнения: 11
Водих детето на логопед бях ги писала по горе и тя ми каза че детето си е добре просто трябва да има повече игри свързани с ръцете и упражнение с езичето иначе всучко разбира каквото и кажа и го прави

Общи условия

Активация на акаунт