Откога сами вкъщи?

  • 17 793
  • 182
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 12 047
Аз на 7-8 год. сама палех нафтова печка, бяха ме научили. По-късно имаше и газови. Дали не са били по-опасни от сегашните климатици и парно?

При това майка ми беше голяма треперушка, представям си другите деца колко по-самостоятелни са били.

Кражби, изнасилвания и бродещи педофили е имало толкова, колкото и сега.Достатъчно е да се погледне съдебната практика от определена година и да се сравни.Не е имало мутренски убийства, не е имало така свободно притежаване на огнестрелно оръжие.Но битова престъпност е имало винаги.

У дома опасностите са по-малко. Навън- може би и повече.Включвам опасности от всякакъв характер, вкл. и големият брой улични,а и домашни кучета за мен е фактор, който представлява опасност.

# 106
  • Мнения: 11 288
Това, че сега се отива в другата крайност (нормален ефект на махалото), не означава, че трябва се толерира родителското безхаберие от предишни епохи.
Да, в много от случаите става дума именно за безотговорност и безхаберие, маскирани под "ами то нямаше друг начин/всички така правят/ама то нямаше престъпност".

Ще дам и пример: в моето детство например не бяха рядко явление децата с огромни белези от изгаряния. Сега такова дете не съм виждала по площадките. Никога за 7 г.

П.П. И не знам за какви 1200 лв. за занималня става въпрос, особено пък ако е за половин ден? Цените а в пъти по-ниски.

# 107
  • София
  • Мнения: 3 390
И едно време ги имаше тези неща. Просто сега сме по-информирани.Например, комшийският 19-годишен син ме канеше на 14 години няколко пъти настойчиво да "гледаме" филм у тях сами, през деня. Звучи смущаващо, нали? Добре, че споделях на нашите, че държаха нещата под контрол. Спря се след един индивидуален разговор с баща ми.

# 108
  • Мнения: 25 899
Нещо не схващам логиката.
Понеже и едно време ги е имало "тези неща", но е липсвала информация и затова родителите са си оставяли децата съвсем сами вкъщи от най-ранна възраст, днес, когато има информация, даже прекалено много, пак трябва децата да се оставят самички? Защо?
И без това детството у нас е толкова късо...

# 109
  • Мнения: X
Сега съм разведена и не смятам, че е безотговорно докато аз съм на работа 17 годишният ми голям син да гледа 8 годишния малък. Зимната и пролетната ваканция се гледаха по този начин. Явно съм безотговорен родител.
8 годишния си е направо голям, той е готов да стои сам по цял ден едва ли не, камо ли със 17 годишен брат. То гледането в какво се изразява точно - ако реши да ходи навън да играе, брат му да е с него. Или вкъщи да го следи да не прескача по балконите.
Свиркай си, твоите са отгледани!

# 110
  • Мнения: 2 855
Гледането се изразява в това да не е сам. Баткото да стопли яденето, което съм наготвила и да разчистят масата и да си измият чиниите. Малкия е кротушко, глупости не му идват на главата. Ще си пусне телевизора, ще извади количките хот уилс и пистата и няколко часа само ще се състезава или с нещо друго ще се заиграе. Навън излизат, ако времето е хубаво.

# 111
  • София
  • Мнения: 39 145
И сега през ден има новини за изгорени циганета. По Великден бяхме в една къща с печка с дърва. Аз не мога да се оправям с такова чудо, камо ли дете да оставя само.

За навън - за сега повтарям по 300 пъти да се внимава с някои места и хора и винаги да са заедно момичешката компания.

И помнете - не са опасни бродещите педофили, опасни са именно роднините.

# 112
  • Мнения: 11 288
Л'ажан, така де, има. Ама преди не бяха циганета. Това е разликата. Сега само те са "самостоятелни". Та за родителската безотговорност говорихме, независимо от етнос и социално положение Simple Smile

# 113
  • Мнения: 11 747
Сега всички се отоляват с климатици, как да се изгориш?

# 114
  • Бургас
  • Мнения: 10 836
Оставяла съм за половин ден сама у дома миналата зима по нейно желание/9,5г/.Една седмица госпожата на занималнята беше болна и тя не искаше с друг клас.Оправяше се.Обаче в края на учебната година нещо я грабна страха-гледала някаква игра.Все още я е страх да остане за повече от час сама.

# 115
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
На 9 в къща, вероятно бих се притеснявала от взлом, а в апартамент - от земетресение.

Като дете бях на полудневна предучилищна - прибиране, топлене на храна, отопление, учене, игра; познатото "ключа на врата". Включително палене на печка.

Сега децата трябва да се справят навън с колите /и често лудите им шофьори/, кучетата /понякога по-големи от тях/, липсата на всякакъв контрол и респект, водещи до всякакви "случки" по градинки и паркове. Затова да оставиш само, значи да оставиш вкъщи, да забраниш да излиза. Накратко - да затвориш. Когато детето е малко, самото затваряне е голям минус.

Освен това земетресение, наводнение, спиране на тока в тъмен късен следобед зимно време, бури /в местата с урагани и смерчове и с дъждовни периоди/ са все неща, които не са за малко дете. Да не дава Господ да се прилагат знания и умения, каквито и да има. Дори и да се справи, няма да е същото като да има на кого да разчита. Колкото и да е малък риска, такъв стрес се избягва ако е възможно.

# 116
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Запис да следя темата, че и мен много ме вълнува този въпрос. Моите са още на 7 г. и категорично за сега не смятам да ги оставям сами в къщи, нито ги пускам сами навън. Кога ще стане не знам, зависи от тях, но не съм склонна преди 10-11 год да ги оставям. Още повече, че са двама и се подстрекават и окуражават в белите. Въпреки че, безкрайната лятна ваканция ми е голям проблем. Нямаме баби желаещи да ги гледат, мъкна ги с мен на работа по цяло лято, но няма как. Предпочитам така отколкото цял ден да се притеснявам. В общи линии съм страхлив родител, особено навън. Страх ме е от коли, от крадци на деца и т.н. За сега ги пускам само до магазина до входа сами и пак треперя през цялото време.  ooooh!

# 117
  • Мнения: 5 037
Аз каката я оставих сама,когато екстремно се наложи и двамата с баща й да сме на работа в събота.Тогава беше почто на 7г.Спа до към 10ч.Обясих и,че може да ми звъни постоянно(макар шефката да не е очарована),но не мога да я вземам при мен.Доста е по-опасно от в къщи.Работя с отрови и няма как да я опазя.Няколко пъти я вземах като по-малко,но не работихме всичките 80 жени,а само 6.Тогава шефката я беше взел в офиса и се занимаваше с нея.Но  няма как да е всеки път или цяло лято.
Нямам и възможност да си вземам отпуск когато поискам.При нас исаш,не искаш цялата фирма излиза отпуск 5 до 10 дни март, и 5-10 дни в края на септември.Ако не можем да изразходваме цялата отпуска през годината я "плаща" през декемри.Ако имаш малко дете и искаш да ползваш неплатена или кажеш,че не можеш да си а работа в събота и неделя-тя ти казва да си прецениш,работа или дете.Познаите,какъв е потока на жени през фирмата.

# 118
  • Мнения: 8 285
Навремето си стоях сама по половин ден (или цял ден през ваканцията) вкъщи. Идеално си ми беше. Това от предучилщната, значи на 6 години. Всички деца бяхме така.
Сега доста от децата, коит познавам 2-3 клас също стоят сами.
Големият е стоял за малко сам от 6 годишен. В първи клас е стоял сам и по цял следобед, ако по някаква причина не е бил на тренировки. При мен проблемът е, че са двама. Всеки от двамата поотделно може да стои спокойно сам вкъщи и няма да имам притеснения, че ще направи някаква беля. Когато са двамата заедно обаче, става взривоопасно и е по-добре да са под контрол. Затова, когато не са на училище, баба им ги наглежда. Докога ще е така, не знам. Докато тя има желание.
На училище баткото ходи и се прибира сам, но училището е близо.
Може и на тренировки да ходи сам, но пак проблемът е, че брат му е също в кюпа, а двамата заедно не мога да ги оставя да ходят сами до залата.

# 119
  • Мнения: 5 037
А,когато бабите са на принципа:"Който има деца да си ги гледа и да си е мислил"(а имат възможност да помагат),каво да правим.Заплатите в града да са по 350-400лв.,как да спре единия да работи.Детдите занимални да по 250-300 лв на месец.

Общи условия

Активация на акаунт