Нашите орхидеи тема 16 - радости и грижи, размисли и страсти

  • 62 657
  • 762
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 13 817
Бебети76
Имам лудезии, епидендрум коклеатум от мнооооого години - ще обменяме  опит.

имах от същия пафиопедилум който дори цъфтя при мен след три години увещания, после имах период когато не ми беше до орхидеи и той не оцеля на суш.

Станкопеята наскоро я четох по някакво запитване стори ми се прелюбопитна.

За вандите ще моля да споделяш опит, аз се опитвам да опитомя няколко, две доведох до плачевно състояние.


Стъклени вази в Джъмбо и в дом потреби на турската фирма Пашабахче.
Много хубава колекция.

# 61
  • Мнения: 13 817
Blekuta

Дендр-фал е.
Сега разбирам защо ми е странен, от тези дребните е тънки клонки фини цветчета.срамно ми е да призная но имам един уморен такъв от времето когато дендробиумите ми бяха непосилно предизвикателство. Пожелавам да те зарадва с много цвят!

# 62
  • Мнения: 13 817
Ванила

Цветоносенето е сезонно - есен и пролет. С торене или без тогава се образуват цветоноси.


Импала
Това за утешаването с фалчета ме разсмя, виж аз каква съм утешена,не мога да изляза от магазин без орха.хората си купуват дрехи чанти обувки. Аз такива мразя да избирам,ако може направо в гардероба да ми се пръкнАт.но орхидеи мога да избирам с часове...

# 63
  • Мнения: 6 388
Ммм, дааа! То си е истинско удоволствие.
Около мен няма кой знае колко магазини за орхидеи и обичам да преглеждам всичко налично. Редовно! Сравнявам, избирам... Понякога си самоналагам ограничения: "Импала, фнимавай в картинката! Днес само две!". И в тези случаи винаги има по някоя трета красавица, която да всее дълбок смут в крехката ми душевност. Излизам с три Mr. Green . Ми така де, що да страдам?!
Осъзнавам се едва вкъщи, като започна ваденето, приготвянето на субстрата, търсенето на място...
Иначе гледам снимки от борси, оранжерии и си представям каква наслада е да си заобиколен от море от красота. Яд ме е, че наблизо нямам такива. А дали не трябва да се радвам всъщност Wink ?

# 64
  • Мнения: 2 752
При нас орхидеите са адски скъпи и дори когато им правят акции, цените им пак са кошмарни. Направо ви завиждам благородно, че в БГ орхите в сравнение с тукашните са за без пари и като пишете цени от по няколко левчета не мога да повярвам. Поради тая причина аз май ще бъда пощадена от голямото изкушение да си купувам орхидеи колкото и когато си пожелая, за което пък от друга страна ужасно съжалявам. Но пък да не казвам голяма дума, защото не се знае знае ли се.

Исках да питам с какво са по-различни минитата? Като за мен дали ще стават  Embarassed  Гледам, че цените им са маааалко по-ниски от на големите, но пък да не са много капризни и претенциозни, защото ако и следващата ми загине, независимо дали е мини или не, вече наистина няма да го преживея.

В момента се занимавам с другите ми цветя, които подготвям за зимен цъфтеж. Дано тая зима да имам и една орхидейка, това ми е засега голямата мечта.

# 65
  • Мнения: 752
Здравейте, някой знае ли защо може да се е получило следното нещо...на най-горните листа на орхидеята се получиха нещо като дупки И има малко покафеняло. Дали няма да падне най-горното листо?[/img]

# 66
  • София
  • Мнения: 529
При нас орхидеите са адски скъпи и дори когато им правят акции, цените им пак са кошмарни. Направо ви завиждам благородно, че в БГ орхите в сравнение с тукашните са за без пари и като пишете цени от по няколко левчета не мога да повярвам. Поради тая причина аз май ще бъда пощадена от голямото изкушение да си купувам орхидеи колкото и когато си пожелая, за което пък от друга страна ужасно съжалявам.

Пиша от телефона и не виждам дали е отбелязано къде си. Ноооо винаги можем да ти пратим някоя и друга орхи. Дет' се вика "не си казала, не сме изпратили". Важното е орхита да има  Mr. Green

Ре ге, някак съм я пропуснала тази снимка на торфа. Иначе твоята галерия я преглеждам редовно. Набелязвам си разни красавици там..  Whistling

ПС: не, че ще ви кажа нещо ново, но да знаете границата между харесването, пристрастяването и вманиачаването е мноого тънка. Сега съм на морето, хората се разхождат по улиците, разлеждат сувенири, а аз вървя и си мисля " какъв е тоя скапан град, та един цветарски магазин няма!?"

Последна редакция: пт, 28 авг 2015, 08:45 от .svetlanka.

# 67
  • Мнения: 1 390

ПС: не, че ще ви кажа нещо ново, но да знаете границата между харесването, пристрастяването и вманиачаването е мноого тънка. Сега съм на морето, хората се разхождат по улиците, разлеждат сувенири, а аз вървя и си мисля " какъв е тоя скапан град, та един цветарски магазин няма!?"

Като ходихме тази година на море в Созопол, най-много ми харесаха едни цвекета, които си растяха навън, очите ми останаха. Ей-таквиз бяха(пасифлора, каза нета):



И за да не спамя, да си кажа за моя опит за блок - не ми харесва колко бързо изсъхва сфагнума, въобще нещо не съм въодушевена. Може и да го разваля след няколко седмици, ще видим. Иначе на другите фалчета растат цветоноси, растаааат.... Simple Smile Много ме радват. Даже едното фалче, което ми цъфти от април, сега продължава цветоноса и пуска нови пъпки, докато старите си стоят, а отстрани пуска втори цветонос. Направо се счупва, досега имам един изсъхнал цвят там, но цъфтежа продължава с нови сили.

Последна редакция: пт, 28 авг 2015, 13:31 от danny_p

# 68
  • Велико Търново
  • Мнения: 467
Преди малко спасих една орхидея от преоценените в Практикер Simple Smile Изглежда в перфектно здраве, здрави дебели листа и зелени корени вътре. А и здрав цветонос даже! Корите обаче изглеждат много зле, едни такива с влакънца. Довечера ще снимам, но нямах търпение да споделя с вас Simple Smile

# 69
  • Мнения: 6 388
Сега съм на морето, хората се разхождат по улиците, разлеждат сувенири, а аз вървя и си мисля " какъв е тоя скапан град, та един цветарски магазин няма!?"
Ще се самоцитирам и ще Whistling разсеяно:
Цитат
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=848951.msg31259852#msg31259852
Нормалните хора се прибират от почивка със сувенири, аз - с цветя Crazy

hellymod,
Оставям някой от действително отглеждащите минита да ти обясни за тях. Аз знам само, че се гледат в сфагнум, а при мен той винаги води до гниене или засоляване на корените. Не знам защо и как, явно просто не е подходящ за моите условия.
Колкото до цените, ето при мен как се развиха нещата - с успехите в орхидееното хоби и превръщането му в страст, те много бързо станаха последен фактор. Но все пак отглеждам почти само фаленопсиси - считат се за най-лесните и популярните. Не искам да ти се бъркам, но бих те посъветвала да видиш първо как се получава при теб (Желая ти успех! Hug ), а после е лесно Wink .

Дани,
Много ме радва това необичайно за това време развитие при теб. И на мен ми се гледат вече нови цветоносчета, ама ще почакам.
PS. Ако имаш слънчев балкон с достатъчно място, не се колебай за пасифлора. Имат си някои особености, но са чудесни цветя! Аз имам вече трета година.

# 70
  • Мнения: 1 390
И мен много ме радва бясното развитие, но си мисля, че климатика доста им помага да сбъркат сезона Simple Smile

Пасифлората за пръв път я видях тази година в Созопол и още не са ме засърбяли ръцете за нея. Иначе балконът е западен - слънце бол, обаче мястото е голям кът. В скоро време ще командировам всичките билки във фризера, за да освободя малко място, а през зимата идея нямам какво ще правя, като вкъщи хич няма къде. А и дребния ще им види сметката страшно бързо, ако са достъпни. Най-много да ги заселя в офиса, тъкмо се връщам на работа.

За другите видове орхидеи също доста ме сърбят ръцете, но финансовият фактор е мнооого сериозен. Фалчета си намирам по два-три лева и се гледаме на салатки, но от другите видове не съм намирала толкова тънко, а ако намеря, после как ще ги спасявам?! Да не говорим, че само преглеждам видовите фалчета и броя дните до рождения ми ден, за да си изпрося(през декември е......  ooooh!)

# 71
  • Мнения: 146
Здравейте! Имам въпрос отнсно употребата на Моспилан срещу памуклийки. Получих инструкция как да разредя прахчето, но не разбирам дали да ги потапям орхидеите като при поливане. Това достатъчно ли е или трябва да пръскам листата с разтвора. Ако трябва да пръскам със същата концентрация ли да е или по разредено?

Предварително благодаря и приятен уикенд!

# 72
  • Мнения: 6 388
Дани,
Пасифлората има нужда от много място. Като плевел е.
Видовите фаленопсиси са супер красиви и екзотични. Гледам ги (но само гледам Laughing ) тук http://www.phals.net/Species.html
От другите видове орхидеи съм писала какво имам. Новото и странното за мен е, че трябва да изчакам нов растеж/растение, за да има цъфтеж. Докато фалчетата се развиват или си кротуват и наесен бум! цветонос. Някак по-спокойно и предвидимо ми е Grinning .
В последно време се замислям много за фаленопсис Мини Марк:
Скрит текст:
Много симпатичен изглежда, а и чета, че (може да) се отглежда в кори. Мисля да опитам да поръчам в цветарския магазин.

# 73
  • Мнения: 1 390
Аз ги гледам в тропики.биз и лошото е, че както ги гледам, така и ще ги поръчам Simple Smile Simple Smile Голям самоконтрол проявявам. Иначе най-много ми харесват fimbriata и equestris...макар че те всичките видови са невероятно красиви. В тропики въздишам по едно chibae, пуснали са го на по-ниска от стандартната цена....обаче ясли, памперси...все не остава и за едно цвеке Simple Smile Simple Smile

Мини Марка също е мнооого чаровен, и аз въздишам по него, но не съм попадала.

За мопсилана някой по-запознат да каже, аз не съм ползвала, но след като е срещу памуклийки аз бих заложила и на двете - и потапяне, и пръскане, включително и механично отстраняване на гадовете.

# 74
  • Мнения: 13 817
Здравейте, някой знае ли защо може да се е получило следното нещо...на най-горните листа на орхидеята се получиха нещо като дупки И има малко покафеняло. Дали няма да падне най-горното листо?[/img]


А дали може снимка за да съм по точна и обективна

Общи условия

Активация на акаунт