Защо не си търсим правата на работното място?

  • 12 853
  • 209
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: X
Работех във фирма, в която уж се спазваше КТ, поне заплатите бяха с пълни осигуровки, болнични също се ползваха. Обаче, като излезеш 3 пъти в годината, ти се казва, че това не може да бъде повече. В момента, в който си потърсих правата за извънреден труд /не оставане след работа - това не се плаща, а почивен ден да се работи/, бах съкратена на следващия ден. Това е реалността в България.

# 16
  • Мнения: 5 060
Интересно ми е да ви чета, запис.

# 17
  • Мнения: 1 590
Относно заплащането-докато в БГ не се въведе почасовото плащане,не виждам как ще се стигне до разбирателство между работник и работодател.Няма как да те кара да работиш 12 часа,при условие че си се подписал за 8-часов работен ден и ти като работник да си доволен.Но,работиш,за минималната...и мълчиш....Както писа някой по-горе и да решиш да си търсиш правата няма читава институция,която да те защити като работник.

# 18
  • София
  • Мнения: 1 676
Защото хората не си знаят правата на работното място!

# 19
  • Мнения: 29 871
Защото хората не си знаят правата на работното място!

Знаят ги ....и какво от това?

# 20
  • Мнения: X
Това е в случай, че работиш в частния сектор, а не си трудоустроена в държавния сектор.
Че то и в държавния е същото. Министерствата, държ.агенции има брутални чистки замаскирани с ичмислени тестове, които уж не си успял да покриеш (например) или други условия, според които също не ставаш. В действителност листовете с имената на съкратените са готови много преди това.
Хората си потърсха правата (напр. Агенция Митници), резултат 0.

# 21
  • Другата България
  • Мнения: 37 733
Абсолютно вярно.
А и без да си трудоустроен в държавния сектор може да си аут по всякаква друга причина, но не и защото не си вършиш работата.

# 22
  • Мнения: 1 740
Беше ми изплатена дълго време бавена заплата, след като преупредих собствениците на фирмата, че ще се обърна към Инспекция по труда. След това, разбира се, напуснах. Ето един пример, в който търсенето на права проработи, без дори да се стига по-далеч.

# 23
  • Мнения: X
Защото хората не си знаят правата на работното място!

Знаят ги ....и какво от това?
Не ги знаят. Не искат да ги знаят. за хората няма правила, а само мързеливи бизнесмени, от които оправия няма. Бизнесмените добре се възползват от това мислене.

# 24
  • Мнения: 29 871
Аз си ги знам и какво от това?!?
Ако си потърся правата, ще ме разкарат. И ще намерят най-безболезнения за тях начин. Ако не съм им удобна, ако много знам или имам претенции - да си ходя! Това е мисленето в голяма част от българските фирми.  Thinking

# 25
  • Мнения: leet
Казвам държавния, защото там е малко по-различно, а и поне ги осигуряват на това, което получават. Поне такава ми е информацията. Т.е. нарушенията са по-малко, не че ги няма съвсем.
В частния сектор е анархия. Но пак казвам, проблемът не се изчерпва с това, че хората не си знаят или не си търсят правата. Дори и да ги потърсят, няма институция, която да ги защити, няма синдикат към когото да се обърнат, нямат дори елементарна подкрепа от колеги, защото ако се стигне до дело почти всички гледат да не се месят, за да не си загубят местата. Ако знаят, че след като свидетелстват няма да бъдат тормозени, за да напуснат, нещата ще се променят. Мен ме дразни това, че масово фирмите осигуряват хората на минимални заплати и те се съгласяват. От друа страна, какъв избор имат, към кого да се обърнат и най-вече как да докажат, че са били осигурявани така, а получават други суми? По отношение на работното време. Масово фирмите са с определено работно време (аз не съм и затова нямам претенции), но дума не се обелва ако трябва да се плати извънреден труд. Отново няма на кого да се оплачеш и кой да те защити. Едно е да имаш права на хартия, друго е когато дойде ред да ги защитиш, зад гърба си да знаеш, че имаш държава, която да те подкрепи. Докато това не се промени.. каузата е загубена

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 701
В интерес на истината не ми се е налагало до сега,напускала съм,заради по-добри предложения и съм се разделяла с бивши работодатели с добро,не съм попадала във фирми,в които е практика да се нарушават правила и КТ,но познавайки се мисля,че ако ме ощетят бих потърсила правата си. Според мен хората,които не го правят се притесняват за работното си място. Познавам такива,които търпят доста сурови условия на труд,само и само да ги държат на работа,особено в предпенсионна възраст си е масово явление,за съжаление.

# 27
  • Мнения: leet
Шу, хората в предпенсиона възраст са направо затворници на системата. При тях нещата са наистина трагични, защото броят дните до пенсиониране и се надяват вътрешно да продължат да поработват след това. Гадна ситуация!

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 701
Шу, хората в предпенсиона възраст са направо затворници на системата. При тях нещата са наистина трагични, защото броят дните до пенсиониране и се надяват вътрешно да продължат да поработват след това. Гадна ситуация!
Права си,за съжаление. И надеждите за поработване след това са бели кахъри,пред страха да не ги уволнят преди песиониране,че намирането на работа,когато не си тесен специалист и си на 58 и половина си е почти невъзможно.

# 29
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
За сектора, в който работя - защото е прекалено тесен, всички се познават и по правило от известен период насам няма случайно попаднали. Малката група по заслуги сме там от създаването на фирмата и всеки от нас е достатъчно изпатил и обръгнал, за да се научи как да се спасява поединично.
Имаше период, в който бях голям радетел за права и правила, ясно ми бе показано обаче как това няма да се случи и какво ме очаква. Научих си урока. Понякога се изяждам вътрешно заради това примирение, но все пак един живот имам и половината съм го инвестирала точно в тази работа, дотук съм с рисковете.
Една птичка пролет не прави, особено когато насреща са хора с голямо обществено, политическо и икономическо влияние. За съжаление.

Общи условия

Активация на акаунт