Животът в България

  • 93 825
  • 1 261
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 70
От политика не разбирам но бих променил външния облик на държавата - с поддържани зелени площи и сгради, без цигански гета, графити и боклуци навсякъде.

# 46
  • Мнения: 478
Пак да кажа, много зависи. Никога, никой не ме е гледал мен от глава до пети с какво съм облечена. Никога! И никой не ме е питал колко ми струва количката, нито я е заглеждал. .

А може би ти не забелязваш.

Разбира се. Аз съм сляпа. И кремвиршите ми се привиждат на друго всъщност.

# 47
  • Мнения: 478
За огромно съжаление не е както си го направиш.
Бъдеще - никакво.


O, аз си го направих чудесно. Разбира се, имам някои забележки, но са забележки. Под аз си го направих, разбирай точно аз. Не баба ми и не вуйчо ми. И под чудесно разбирай не кренвирши и чалга. В моя живот има всичко-и кино, и театър, и концерт, и пътешествие, и работа, и почивка. Пред нас се чисти, около нас се строи и облагородява, в училището на децата има млад директор, който се бори за тях и се раздава, личният ми лекар никога не ме е отпратил, нито съм се редила на опашки.
Десет години бяхме и навън, имам база за сравнение и знам както минусите, така и плюсовете.

И си сигурна, че твоята подредена България не е възможно да се сблъска с оная, другата България?




Не, не съм и никъде не го твърдя.
Казах-кой както си го направи.
Другата България да се опита и тя като начало.

# 48
  • Мнения: 2 237
Като бях ученичка и реших, че ще уча немски и ще живея при баща ми (живя в онези години в Мюнхен; животът ми после се стече малко по-различно от планираното и съвсем не живея там Simple Smile), причини конкретни нямах, защото не се бях сблъсквала с нищо от реалността на възрастните.

Но от днешна гледна точка ми се струва, че в България по трудно се живее нормално, отколкото другаде. Имам познати в двете крайсноти- богати и бедни (пенсионери), но много трудно ми идва някой наум по средата.

Какво е нормален живот според мен.. Ами, да можеш да плуваш предимно в свои води (средната класа е маса), да имаш време и средства за хоби, за култура и различни забавления, да пътуваш навън, да си два пъти в годината на ваканция някъде (ски, море), да си добре защитен откъм социални учреждения (медицински, грижещи се за правата на работещия, на консуматора..), да не мислиш за покриване на основните нужди (покрив, ток, храна), да обръщаш внимание на себе си (козметик, спорт, дрехи и външен вид като цяло) и все още да успяваш да спестяваш някаква сума месечно. И всичко това с лекота, и всичко това за повече от 50% от населението.

# 49
  • Мнения: 1 748
Животът е добре, ако си в сравнително добро здраве, без деца и имаш прилична работа. Тук свободата много си я ценим. Не е като в някои страни, където на кафе се ходи по изключение, гоститата са до 10 часа и отиваш при родителите си с предварителна уговорка. Тук услугите са евтини: масовите таксита, фризьори, ресторанти и т.н. Лошо става, ако имаш деца, защото тогава се слъскваш с държавни недобре работещи звена: здравеопазване, образование и т.н. Другото лошо е, ако имаш много работа с държавната администрация, че там са  ooooh!

Като цяло, зависи дали искаш стерилен, но уреден живот или повече свобода и забавления, но по-несигурно бъдеще. Като разбира напълно сигурно бъдеще няма никъде.

# 50
  • Мнения: 6 329
mimsa2000 и Радостина Даскалова, направихте ми деня. Точно като вас мисля и аз. Дано все повече да стават хората като вас в България. Наистина, в България има много мрънкалници, на които все някой им е крив и виновен, а не вземат да се развият малко, да се усъвършенстват, да научат нещо ново и т.н. Подкрепям на 100% всичките ви мнения.

# 51
  • Мнения: 422
Животът е такъв какъвто си го направим и какъвто го чувстваме и така е навсякъде по света. Ние сами си създаваме проблемите и после търсим начин да ги разрешим. Хората са бедни, защото някои не работят или не са работили. Ако мога да променя нещо, то ще е повече здраве за българите, материално благополучие за всички и човечност във взаимоотношенията.

# 52
  • София
  • Мнения: 16 217
По приоритети (защото в моментаета ги има на хартия, а реално - не):

1. Съдебна система
2. Образование
3. Здравеопазване

Но не съм оптимист как ще променим в посока мислене и работа (а не мрънкане и просене) възрастните хора и смуглата част от населението. Поради което изобщо не съм оптимист за бъдещето на територията, наречена България (държава няма).

# 53
  • Мнения: 1 572
Не ми харесва какво се случва с възрастните хора у нас. Баба ми има над 40г трудов стаж, женицата е на 80г+, а и се налага да живее с пенсия от около 130лв. Не мога да цитирам до стотинка, но почти се равнява на социалната. Защо тогава е работила и е плащала осигуровки!? Скоро предстои пенсиониране и на майка ми, 43 години стаж без месец прекъсване. Предварителното изчисление показва бъдещ доход 158лв. Сравнение с неработеща циганка е излишно да правя, всички сме наясно.
Има и други неща, които много искам да се променят, но с годините хъса за борба се сведе до никакъв. Гражданската позиция изветрява. Опитавм да живея в моя микро свят и да не забелязвам останалия. Понякога не се получава, но опитвам.

# 54
  • Мнения: 453
Има много фактори, които могат да се посочат като причини за начина на живот в България независимо дали са лоши или добри. Жалко, защото сме малка държава и то много хубава, с хубава база, климатични условия би могло да се направят много неща, не само от страна на политиката, но на обществото като цяло.Основното нещо, което не одобрявам са циганите, може би ако работеха и плащаха данъци нямаше да се оплаквам от тях, но не може да раждат по сто деца, да взимат помощи, а ние едвам да свързваме двата края, да не коментирам доходите на пенсионерите. Така де има много неща, които могат да се обсъдят, това е само част от тях...

# 55
  • Варна
  • Мнения: 36 841
Отвращава ме отношението към най-уязвимите членове на нашето общество - децата и възрастните. За децата не виждам държавата да я е грижа кой знае колко, а "животът" на пенсионерите е сведен до просто оцеляване. И всичко това за сметка на толерирането на определени "малцинства", които отдавна вече не са малка част от населението. Относно хората в работоспособна възраст много бих искала да се промени мисленето им - е, поне на голяма част от тях, не казвам, че всички са така. Не виждам смисъл да седят на едно място, да не правят грам усилие да си подобрят сами живота и в същото време само да се оплакват. Помогни си сам за да ти помогне и Господ. Това е абсолютно в унисон с моето мислене.

# 56
  • Мнения: 25 887
За да спре да смърди рибата, трябва да се почне откъм главата. Конституция, изборен закон, НС и т.н. надолу да се прекрои цялата държава.
Вярвате ли, че може да стане? Аз не. Ни воля, ни сили, ни патриоти насреща.

# 57
  • София
  • Мнения: 4 349
Живот в България, че то има ли такъв  Mr. Green Mr. Green

# 58
  • Мнения: 25 890
Животът в България  Rolling Eyes


И коментарът е:

Нека им помогнем с каквото и колкото можем, защото е очевидно, че държавата не им помага с нищо..!

# 59
  • Мнения: 6 329
За възрастните да - ужасен е животът им. Не съм толкова навътре в политиката и не мога да кажа дали е вярно и доколко, че техните пенсионни фондове са окрадени от другарите и затова сега е така. Но за хората, които сега се пенсионират, картинката е по-различна. Познавам няколко човека, които се пенсионираха миналата и тази година и пенсиите са им около 600-700лв. Когато ни дойде време на нас, вероятно е цифрата на пенсиите да стане по-прилична. В момента, разбира се, това не ме топли, защото майка ми, инженер, старши технолог и ръководител група, работила цял живот, в момента е с 215лв пенсия и ако не й давам пари всеки месец, досега да е умряла от глад. Но за сегашните и бъдещи пенсионери нещата се подобряват, макар и бавно и не с много.

За децата не съм съгласен, че няма грижи. Първо ни дадоха еднократна помощ при раждане, забравих вече колко беше, май че 150лв, сега мрънкалниците ще кажат, че и за количка не стига и това си е така, тъй като количката ни беше 500лв. Но педиатъра е безплатен, човека идва три пъти на посещение в къщи, когато детето беше бебе, една стотинка не е взел, прегледите са безплатни. На 9 месеца записахме детето на детска кухня, за 1,30 вземаш първо, второ и трето, много вкусни бяха яденетата, това не е реалната им себестойност. Яслите и градините са 60лв, с тях само храната не можеш да си платиш; наистина няма място за всички деца в София, и все пак. В училищата има безплатни закуски и т.н. Да, не е кой знае какво, но все пак, не е и като да е без хич.

Общи условия

Активация на акаунт