Програмата "Личен асистент" - 3

  • 154 512
  • 652
  •   1
Отговори
# 600
  • Бургас
  • Мнения: 1 232
Трябваше да смените патроните на вратите. А тая госпожа да си държи ключове, които не и́ вършат никаква работа.

# 601
  • Мнения: 100
Аз мога ли да кандидатствам за асистент на детето ми с 50% телк дислексия ?

# 602
  • Мнения: 663
Ако е със ЧП. можете.

# 603
  • Мнения: 100

А какво е ЧП ?

# 604
  • Хасково
  • Мнения: 990
чужда помощ

# 605
  • Мнения: 100

Не ,без ЧП е .
Тъй като телка е за 1 година предстои да правим всичко на ново , от какво зависи дали ще дадат да е с ЧП

# 606
  • Мнения: 663
Чужда помощ се дава когато детето, не може да се справи само...на вън, у дома и му трябва помощ-асистент. За дислексия не съм чувала до сега да са давали чужда помощ. По скоро няма да му дадат.

# 607
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 019
И аз мисля,че няма да дадат.В предишното училище на синът ми имаше 2-3 деца с дислексия и никое нямаше асистент (предполагам обаче че и ТЕЛК не са имали).

# 608
  • Мнения: 663
Аз се учудих,  че изобщо са дали % от телк комисията.  Отдавна за дислексия, не дават %.

Последна редакция: нд, 05 мар 2023, 19:54 от tatatuni

# 609
  • Мнения: 340
И аз мисля,че няма да дадат.В предишното училище на синът ми имаше 2-3 деца с дислексия и никое нямаше асистент (предполагам обаче че и ТЕЛК не са имали).

Здравейте, бихте ли споделили как се проявяваше дислексията при тези 2-3 деца - имаше ли затруднения по отношение на обучителния процес, какви точно и какво правеше училището или родителите по въпроса?

Имам и друг въпрос, ще се радвам, ако някой би могъл да коментира.

Мъжът ми сключи договор с Общината като личен асистент на майка си. До преди сключването на договора се водеше на 4 часа по основното си трудово правоотношение. По договор като личен асистент - на 7 часа. В един момент основният му работодателя го преназначи на 8 часа и му казал, че няма проблем да продължи да бъде асистент на 7 часа. Аз му казах /след консултация с познати счетодовители/, че по законодателство няма право на повече от 12 часа на ден, но той остави въпроса така. Наложи се да вземем служебна бележка за доходите от Общината по договора като личен асистент във връзка с данъчните облекчения за деца, защото подаваме заявлението директно в НАП, а не чрез работодателя. И така от Общината казаха, че той не може да работи на повече от 12 часа /което аз му повтарях!/. Сега от там ще му съкратят часовете от 7 на 4, а за останалите 3 часа ще сключим договор с мен. Това е възможно и няма проблем или конфликт. Проблем възниква от това, че няколко месеца на база двата договора той се е водил на 8+7 часа на ден и от Социалните казаха, че е в няколко нарушения. Проблемът не е при Соцалните, а евентуално би възникнал в НАП. Някой има ли опит с подобен случай и може ли да каже каква санкция би последвала за тези няколко месеца. Ако може да ме носичите къде да прочета повече по въпроса, също ще съм благодарна, за да не се бутам зорлем между шамарите, ако звънна в НАП. Благодаря!

# 610
  • Мнения: 2 352
Договорът на ЛС изтече със изтичане срока на ТЕЛК-а на детето. Следва нов трудов договор. Какво се прави за да се изплати неизползваният платен годишен отпуск?

# 611
  • Добрич
  • Мнения: 795
Не ви ли накараха да го пуснете отпуска преди изтичането на договора? Обикновено така правят.

# 612
  • Мнения: 2 352
Не. Чакам новото назначение, за да може с едно ходене да се вземе прекратяването на старият и назначението на нов договор.
Старият беше до 1.05.
Заплатата за м. април е същата като прединте месеци.
Сега за май - ще видим как ще е.
1 човек е асистент на 2 деца.

# 613
  • Мнения: 6 231
Катерица,интересен казус.При проверка в кодекса по труда излиза,че мъжът ви ще бъде глобен,както и работодателя че е увеличил работното време от 4 на 8 без да провери че има друг трудов договор на 7 часа.Най добре се консултирайте с адвокат.Аз също работех до скоро на 12 часа на две места,предупредиха ме при второто назначаване че подлежа на глоба и санкции при нарушаване  на 12 часов работен ден и направиха проверка преди подписването на допълнителния договор от втория работодател.

# 614
  • Мнения: 340
Катерица,интересен казус.При проверка в кодекса по труда излиза,че мъжът ви ще бъде глобен,както и работодателя че е увеличил работното време от 4 на 8 без да провери че има друг трудов договор на 7 часа.Най добре се консултирайте с адвокат.Аз също работех до скоро на 12 часа на две места,предупредиха ме при второто назначаване че подлежа на глоба и санкции при нарушаване  на 12 часов работен ден и направиха проверка преди подписването на допълнителния договор от втория работодател.

Благодаря за коментара. Въпросът е, че промяната на договора от основния работодател от 4 на 8 часа е от 01.12., другия договор е от дата 30.11, но в сила от 01.12. Основният работодател, както и Социалната служба чисто технически е нямало как да знаят за това, за да го съобразят при сключването на договорите, защото договора на 7 часа, както и договора от 4 на 8 часа още не са фигурирали като сключени в системата на НАП. Мъжът ми е казал, че ще бъде назначен като личен асистент на майка си, а работодателят казал, че не е проблем. Излиза, че не е проблем за него, че служител ще съчетава работата си с грижи за близък, но е проблем за данъчната система. В службата за лични асистенти обясниха, че при тях няма да бъде санкциониран, но при проверка от НАП и Трудова медицина, могат да бъдат санкционирани двамата работодатели, за служителя не бяха сигурни, дали и какви санкции може да има. Интересно е, че миналата седмица получихме по сметка сумата за данъчни облекчения за деца /тъй като ние подаваме лично декларациите, а не чрез работодател/, което означава, че от НАП проверка не е направена или най-малкото тя не е повлияла на изплащането на сумата за данъчни облекчения за деца. Ще видим през следващата година, когато се подават декларации за възстановяване на данъка за 2023 г. Така или иначе договора за личен асистент вече е разделен на 2 договора, като аз поех половината и така всичко е наред. Като им се обясняват на мъжете някои проверени неща, а те не вярват, все се вкарват в проблеми Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт