Изчерпан яйчников резерв

  • 281 289
  • 2 636
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 198
Всичко е строго индивидуално. Аз съм на 44г и имам АМХ 1,2. Преди 3г АМХ ми беше 2,8. Колкото и да ви е странно, не съм единствената с подобни стойности. Също толкова често се случва момичета на по 30г да имат АМХ под 1. Вие ми кажете къде е зависимостта.

Аз също чета много и то предимно на английски. Но не съм срещала научно изследване, в което да се доказва категорично, че има зависимост между възраст и АМХ.
  Мога само да кажа , че много завиждам ! На 37 съм с 0.4 . Прикачвам нормативите !

# 556
  • София
  • Мнения: 7 485
В цитираната статистика са извадени средни стойности. Това далеч не означава, че всички жени влизат в тези стойности.

Ще повторя написаното преди няколко поста:

Стойността на АМХ се разглежда заедно с Инхибин Б и преброяване на антрални фоликули на 2-3 ден от цикъла. Ако броят на антралните фоликули е малък, при стимулация няма да имате много нарастващи фоликули, но това далеч не означава че нямате яйцеклетки.

Има много жени с АМХ 0,2 и спонтанно забременяване. Прочетете предишните постове.



# 557
  • Мнения: 892
На 37 бях с АМХ < 0.1, Инхибин Б 25 и около 3-4 антрални, ако ми работят и двата яйчника. ФСХ и ЛХ бяха над 20, Естроген - под норма. Цикълът ми беше 2-3 дена зацапване. Забременявах спонтанно, но моите Я не ставаха и губех бебетата в 1ви триместър.
Та и 0.1 да е, винаги има шанс, докато яйчниците работят.
А ако не стане - има опция за ДЯ. Hug

# 558
  • Мнения: 847
Е аз съм на 31г с АМХ 1.145, Инхибин Б 96.886 и ФСХ 14.92 от изследвания преди 2 месеца. Пих 3 месеца 7 кето дхеа и този месец ще проверя пак хормоните. Репридуктивния лекар каза, че инхибин Б е добре и смята, че ще успеем да извадим някоя добра яйцеклетка. Скоро ще стартираме стимулацията и процедурата...

# 559
  • Мнения: X
Здравейте, момичета!
Някоя от вас правила ли е физиотерапия за подобряване функцията на яйчниците?
Беше ми препоръчано, след инвитро и последващ мисед. Според лекарката ми не яйцеклетките ми не са с най-доброто качество. АМХ 1,01 месец и половина след стимулацията, а преди това 1,54. От ноември приемам добавките по съвет на Денис.  На 33г. съм. Очертава се март да стартирам процедура по второ ин-витро. Целта ми е да подобря до колкото мога качеството на яйцеклетките.

# 560
  • Мнения: 481
Скрит текст:
Всичко е строго индивидуално. Аз съм на 44г и имам АМХ 1,2. Преди 3г АМХ ми беше 2,8. Колкото и да ви е странно, не съм единствената с подобни стойности. Също толкова често се случва момичета на по 30г да имат АМХ под 1. Вие ми кажете къде е зависимостта.

Аз също чета много и то предимно на английски. Но не съм срещала научно изследване, в което да се доказва категорично, че има зависимост между възраст и АМХ.
 Мога само да кажа , че много завиждам ! На 37 съм с 0.4 . Прикачвам нормативите !

При мен също се оказа ниска стойността на АМХ на 37 или 38 го измерих за пръв път, 0,3 беше. Шока е голям.
В различните лаборатории, стойността му излиза с минимални разлики, аз вявам на Цибалаб Сф. Ако решиш намери лаборатория, ако не си от София, която праща изследването там.
Annikaleo , предвид годините ти, никакво отчаяние, намери своя лекар и действай.
Според мен за забременяване и успешно износване е важна най-вече възрастта.
И всичко е индивидуално. Моя позната забременява  спонтанно, два пъти, /над 40 год. е/ не успя да ги задържи, откриха тромбофлибия, предполагам, че пак ще успее и дано стигне до финал - АМХ при нея около 1. Доста жени, без проблем зачеват и раждат над 40 г.
От друга страна пък все повече момичета споделят за намален резерв на 30 г.

Така, че трябва да се действа

Последна редакция: вт, 29 яну 2019, 20:58 от AnMary

# 561
  • Мнения: 198
Скрит текст:
Всичко е строго индивидуално. Аз съм на 44г и имам АМХ 1,2. Преди 3г АМХ ми беше 2,8. Колкото и да ви е странно, не съм единствената с подобни стойности. Също толкова често се случва момичета на по 30г да имат АМХ под 1. Вие ми кажете къде е зависимостта.

Аз също чета много и то предимно на английски. Но не съм срещала научно изследване, в което да се доказва категорично, че има зависимост между възраст и АМХ.
 Мога само да кажа , че много завиждам ! На 37 съм с 0.4 . Прикачвам нормативите !

При мен също се оказа ниска стойността на АМХ на 37 или 38 го измерих за пръв път, 0,3 беше. Шока е голям.
В различните лаборатории, стойността му излиза с минимални разлики, аз вявам на Цибалаб Сф. Ако решиш намери лаборатория, ако не си от София, която праща изследването там.
Annikaleo , предвид годините ти, никакво отчаяние, намери своя лекар и действай.
Според мен за забременяване и успешно износване е важна най-вече възрастта.
И всичко е индивидуално. Моя позната забременява  спонтанно, два пъти, /над 40 год. е/ не успя да ги задържи, откриха тромбофлибия, предполагам, че пак ще успее и дано стигне до финал - АМХ при нея около 1. Доста жени, без проблем зачеват и раждат над 40 г.
От друга страна пък все повече момичета споделят за намален резерв на 30 г.

Така, че трябва да се действа
Благодаря ! Аз също за пръв път го измерих сега , едната лаборатория 0.7 , другата след месец 0.4 . Иначе не съм в Сф , но лекарите казват няма значение колко точно е , а важното е че е под 1 . Взимам вит Д с доказан дефицит , за 1 месец от 0.45 на 0.4 с Вит Д прием !

Последна редакция: вт, 29 яну 2019, 20:58 от AnMary

# 562
  • София
  • Мнения: 779
Момичета, разбира се, че АМХ се влияее от възрастта и са валидни границите посочени по-горе. Но има малък процент жени (сред които съм и аз), които по генетични причини се раждат с по-малък процент яйцеклетки и те се изчерпват по-бързо и менопаузата настъпва по-рано. Майка беше с ранна менопауза, аз също ... сестра ми е ОК. Това си е ген просто
Факт е, че при младите жени яйцеклетките дори и малко са годни (предполагам знаете, че те се формират в ембрионалното развитие и са точно определен брой, след това няма как да се образуват нови). При една жена на 30-35 е ясно, че ще са по-качествени от такава на 40-45, пък и на 45 започват да излизат и други проблеми - лигавица, хормони и т.н.

# 563
  • В сърцето на любимия човек
  • Мнения: 13 414
При фамилна обремененост е добре да се направи генетично изследване за счупено краче на Х-хромозомата. Ако се установи такова може да се наложи ПИД или направо да се премине към ДЯ.

# 564
  • Мнения: 198
Момичета, разбира се, че АМХ се влияее от възрастта и са валидни границите посочени по-горе. Но има малък процент жени (сред които съм и аз), които по генетични причини се раждат с по-малък процент яйцеклетки и те се изчерпват по-бързо и менопаузата настъпва по-рано. Майка беше с ранна менопауза, аз също ... сестра ми е ОК. Това си е ген просто
Факт е, че при младите жени яйцеклетките дори и малко са годни (предполагам знаете, че те се формират в ембрионалното развитие и са точно определен брой, след това няма как да се образуват нови). При една жена на 30-35 е ясно, че ще са по-качествени от такава на 40-45, пък и на 45 започват да излизат и други проблеми - лигавица, хормони и т.н.
Мое лично мнение и подозрение е , че освен генетичната обремененост ,  влияе и на колко год майка ти те е раждала , аз съм раждана на42 , майка ми е влязла в менопауза на 53, а аз на 37 съм почти там ! Също мое подозрение е качеството на живот по принцип в наше време имайки предвид химиите с които ни затрупват от всякъде ! Също така четох , при хора цял живот с наднормено тегло на по късни години AMH е доста по нисък !

# 565
  • Мнения: 847
Момичета има ли нещо, което може да повлияе на ФСХ, защото искам малко да го смъкна. Преди 2 месеца беле 14.9.Чакам до няколко дни да ми дойде МЦ и пак ще пусна хормоните, но се притеснявам, че не можем да стартираме процедура с такова ФСХ, а през последните месеци постепенно върви все по нагоре и по нагоре...

# 566
  • Мнения: 1 346
Слънце, има разбира се. Ако скоро си била стимулирана е нормално да хвръкне много над стандартните за теб резултати. При мен бе скочило и ТСХ, нещо нетипично за мен, доц. Конова ме успокояваше, че ще падне от самосебе си и това ще дръпне назад и ФСХ, така и стана, но отне няколко месеца. За качествено хранене и добавки вече можеш сама да четеш и да се интересуваш. Успех!

# 567
  • Мнения: 847
Слънце, има разбира се. Ако скоро си била стимулирана е нормално да хвръкне много над стандартните за теб резултати. При мен бе скочило и ТСХ, нещо нетипично за мен, доц. Конова ме успокояваше, че ще падне от самосебе си и това ще дръпне назад и ФСХ, така и стана, но отне няколко месеца. За качествено хранене и добавки вече можеш сама да четеш и да се интересуваш. Успех!

Не съм имала никакви стимулации. Единствено естрофем и дуфасто, но не смятам, че е от тях. АМХ е нисък. Иначе през последната година и половина постоянно съм на добавки😉

Иначе и при мен малко беше скочило ТСХ (не знам поради каква причина) и може пък и това да е причината. От 2 месеца пия л тироксин и утре ще го изследвам и него и ще видя дали ако той е паднал и ФСХ ще се е нормализирало🤔 Не знаех, че има връзка между двата хормона...

# 568
  • Мнения: 2 013
Двата хормона са абсолютно различни. Просто при стимулациите е нормално ТСХ да се повиши. А ФСХ се повишава след това, защото яйчниците са форсирани. Има механизъм на обратна връзка - нивата на естрогените се покачват при стимулацията (заради повечето фоликули). Хипофизата ги 'отчита' и следващият месец ФСХ е по-високо, защото 'се опитва' да достигне пак тези нива - много елементарно го обяснявам, за да придобиете представа. Механизмите са по-сложни.
Но стойностите на двата хормона не са свързани по между си - няма такова нещо със сигурност.
Това че и единият и другият после се покачва при и след стимулация не означава, че стойностите на двата хормона са в някаква зависимост по между си.

# 569
  • Мнения: 19
Здравейте ,момичета .
При мен FSH ,LH  и Estadiol са в норма.Другия месец ще броим антралните фоликули.
Това което ме притеснява е АМХ ,който ми е 0,175 при референтни ст-ти 0,147-7,9.
Доколкото знам този резултат би трябвало да е доста зле .В същото време е в нормата според лабораторията. Какво мислите ?

Общи условия

Активация на акаунт