Остров Тасос /Тема 8/

  • 116 442
  • 755
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 292
Има ли някой от форумците/форумките сега в Тасос? Малко актуални новини за времето, плажовете, атмосферата? Заминаваме във вторник на Скала Марион.

# 451
  • София
  • Мнения: 3 771
Благодаря за отговора. Как се стига до този връх в планината, за другото прочетох.

Рядко се пита за високо в планината. Колко високо, само 1200 метра. За сравнение връх Олимп над 2900 метра.
Боровец е на повече, 1350 метра, за Мусала е ясно.

Върховете на Тасос всъщност са два Ипсарио и Профитис Илиас.
Качването до първия отнема над 3 часа..
И двата могат да се покорят едновременно, един след друг. От единия до другия е около час.
За опитните планинари този маршрут е твърде лесен. Но не е така за тръгналия от плажа да се разхожда до върховете.
Пътеката тръгва от Потамия, като в началото е приятно зелено и красиво.
Още с тръгването има една чешма, която излиза от кестен, сякаш е била винаги там. Това ви е последната възможност за вода...
Ако ще минавате и двата се пригответе за преход над 17-18 км.
Като се излезе на билото и видите върха вече става по-трудно. Трябват си стабилни обувки, защото както пътеката така покоряването на Ипсарио са плочи, скали, камъни и т.н.
След зеленото влизаш в извънземното. Внимателно и с респект към природата се качвате горе и може да си редите пирамиди от камъни и скали.
А това, което ще видите като панорама ще ви премахне умората. Молете се за хубаво време.
Слизането,  както и пътеката към другия връх също не се за подценяване, така че спокойно и бавно.

Мързеливият вариант...
Има възможност да стигнете на 200-300 метра от Ипсарио с кола, но ще ви трябва сериозен джип.
Най-бързо и лесно е откъм Maries.

# 452
  • Мнения: 4 292
Elle, скоро ще си закъсняла. Резервирай нещо, докато имаш избор. Пюрета си носи, че в Гърция почти няма, само на Нестле един-два вида. Аз готвих когато детето беше на годинка, но търсих поне закуска да има, все може да яде нещо.

# 453
  • Мнения: 14
Много благодаря. Тасос и планината в друга година.

# 454
  • Мнения: 2 795
Привет от прекрасния Тасос!
Инфото, която всички споделяте много ми е помагала винаги и сега и аз да дам малко такава Simple Smile. Тази година ми се струва, че острова е по-малко посещаван от друг път. Ние сме на Пефкари и плажа определено е спокоен,свободни чадъри има през целия ден. ....

Да се включа и аз. Чета тук от време на време и отзивите винаги са ми били полезни  bouquet
В първата седмица на юли на мен навалицата навсякъде ми се стори голяма. Българите може би бяха по-малко за сметка на необичайно многото турци. На популярните плажове нямаше къде да седнеш.

За резервации в началото на септември май вече е малко късно   Sad Търся нещо за празниците в началото на месеца и от сутринта пускам запитвания. Всички ми отгооварят, че за този период нямат свободни места.

Относно разходките без кола, за които някой по-назад питаше, според мен не са за препоръчване. Пристанищният град Тасос се обикаля пеша за час-два. Хубав плаж там няма.  От тази разходка трудно може да се добие представа за атмосферата и очарованието на острова. Иначе за 1 ден може да се направи панорамна обиколка на острова - примерно Лименас/Тасос, Салиара, обяд в Панагия, спирки на още 1-2 плажа в източната част, Алики, Лименас, ..., и връщане с ферибот към 20 - 21 часа. С повечко плажуване, манастири и т.н. 1 ден не стига. В източната половина на острова се пътува по-бавно, а до плажовете се налагат и по няколко километра по черни пътища, но пък е по-зелено и живописно.

# 455
  • Мнения: 109
Има ли някой от форумците/форумките сега в Тасос? Малко актуални новини за времето, плажовете, атмосферата? Заминаваме във вторник на Скала Марион.

Здравейте,  в момента съм на Тасос - Потос. Горещо е. До 13ч. става, но след това е 35 до 38 градуса. Преди 18 часа не излизаме от хотела, не се диша от горещина, даже под чадъра. Морето е спокойно. Водата кристално чиста. Оживено е, има туристи- предимно румънци и българи, но по пътя движението беше спокойно. ГКПП се минават много бързо. На Кулата имаше 30 коли пред нас, но минахме за по - малко от 5 минути. Само поглеждат личните карти. Ако сте с дете носете освен паспорт и акт за раждане.  Искат го. Весело изкарване!

# 456
  • София
  • Мнения: 1 951
Ако сте с дете носете освен паспорт и акт за раждане.  Искат го. Весело изкарване!
Да попитам, тъй като са ви искали акт за раждане на детето - двамата родители имат ли еднакви фамилии като на децата или се различават?

# 457
  • Мнения: 109
Ако сте с дете носете освен паспорт и акт за раждане.  Искат го. Весело изкарване!
Да попитам, тъй като са ви искали акт за раждане на детето - двамата родители имат ли еднакви фамилии като на децата или се различават?
Детето е с фамилията на баща си, моята е различна - затова и нося акта с мен.Но ми направи впечатление, че митничарят ми поиска акта в момента,  в който му подавах личните документи, още преди да ги е погледнал и да е установил различните фамилни имена.

# 458
  • София
  • Мнения: 15 249
Ние и тримата сме с еднакви фамилии, имаме брак с бащата и са ни искали удостоверението за раждане на детето.
Еднаквите фамилии не гарантират, че мъжът и жената в колата са родители на детето.  Peace

# 459
  • pomorie
  • Мнения: 848
Ние преди няколко години ходихме в Испания, бяхме се подготвили за детето с паспорт и акт за раждане.Всичко проверих.Нямаме брак,но това няма значение,само чрез акт за раждане може да се докаже родителство.И сега за Гърция сме подготвени така,вече и за двамата  Laughing

# 460
  • София
  • Мнения: 7 242
Дали някой би могъл да сподели актуални цени за наем на моторна лодка и от къде е най-изгодно/ и с най-много красиви заливчета/ да се наеме?

# 461
  • на земята
  • Мнения: 4 096
Някой посетил  Thassos Grand Resort,който наскоро откриха  newsm78

# 462
  • Stuck in a moment
  • Мнения: 1 313
Здравейте!
Ние бяхме на Тасос от 20 до 29.07.
Отседнахме в апартамент Хаджигеорги в Скала Панагия.
Малко повече за финансовата част от нещата.
За апартамент с две стаи плащахме по 70 евро - трима човека. Всеки ден минаваше жена да почисти. Хазяйка та се отбиваше вечер и ако сме били в квартирата ни питаше всичко ли е наред. Къщата е тиха, не е имало шумни компании, климатика работеше, имаше малък кухненски кът с посуда и два котлона.
Единствено телевизията не беше ок, защото каналите бяха само гръцки. Близко бяхме до плажа, точно зад къмпинга. В близост има два ресторанта, единия е с много добро име и предпочитан, посетихме го един път, има и жива музика.
Конкретно за цените по заведенията. На ресторант в село Панагия: пълнени чушки, пълнени тиквички, четвърт пиле, дават ги с гарнитура към тях, гръцка салата, сок, две бири - около 32 евро. На ресторанта до нас: шишчета, мусака, пържени картофи, гръцка салата, и нещо като дебелички кебапчета, две бири и сок, около 37 евро - бонус десерт от заведението. И на рибен ресторант Лахана (Меджик Коуст): пилешка супа, гръцка салата, пържени картофи, черни миди, риба фагри, 3 бири, сок - 49 евро и бонус десерт.
Порция гирос е 7.50, а пита гирос 2.70.
Имаше достатъчно свободни зони на Голдън Бийч и на Парадайз, водата беше чиста. На Парадайз 2 шезлонга и чадър са 7 евро общо.
Ходихме и до плаж Ливади, но имаше много камъни и малко пясък, не останахме за плаж. До Арсанас, който една съфорумка похвали се уплаших да ходим с колата, защото пътят ми се видя опасен, може би ако бяхме само двамата щяхме да се престрашим. На Алики беше навалица. Красиво е навсякъде!
Много внимавайте с осите и особено пчелите, защото следобед пият вода по плажа (Голдън Бийч), мокрят се и остават там, може да ви ужилят по краката, доста бяха. Носете си репелент за вечер.
Ако ви се разхожда по по-оживени улички, Лименас е мястото, пълно е с джунджурии, сувенири, хора и т.н. Ние посенахме в едно заведение  в търговската част, хапвахме сладоледи и просто зяпахме Simple Smile
Островът е прекрасен, аз не съм по лиричните описания, но ми се свива сърчицето като помисля какви места видяхме, колко е синя водата и как миришеше на борове и море. Догодина пак!
Ако имате въпроси, ще се радвам ако мога да отговоря Simple Smile
Хубава почивка на всички!

# 463
  • Stuck in a moment
  • Мнения: 1 313
Само да допълня, че на нас не ни искаха акта за раждане на детето, само паспорта. С еднакви фамилии сме. Минахме през Маказа.

# 464
  • Мнения: 28 722
И на нас не ни искаха акт за раждане през Маказа първия път, сега детето ни вече е над 14 и има лична карта Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт