157 Американски духчета обикалят за Хелоуински бонбони

  • 38 296
  • 415
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 8 163
Не се отчайвай, година е много малко време да се свикне и да се почувстваш у дома.
Абсолютно съм съгласна.

По-голямата част от зеленокартовците започват на стартови позиции или нещо напълно произволно: касиер, разносвач на пици, сервитьор... Колкото да свържат краищата и да намерят работодателя, който първи ще гласува доверие за пост по специалността.

# 46
  • Мнения: 33
А сега ?




А по темата - аз вече съм две години тук. Мъжа ми е българин, запознахме се там и дойдох тук при него. Не мисля, че някога ще мога да се почувствам напълно у дома си, въпреки, че си имаме всичко необходимо. Сега с бебчо е малко по-лесно, но въпреки това с всяко излизане има толкова много дребни неща, които вечно ти напомнят - ти не си от тук. ..  Rolling Eyes

# 47
  • Мнения: 8 163
Сега виждам едно спящо сладурче с лъвски костюм и биба, Ружка. За втората снимка пак има съобщение "image has expired".

# 48
  • Мнения: 33
Хм... не знам защо, при мен излизат и двете. Нищо, така или иначе чакам по-качествени снимки, ще ви покажа по-натам Wink

# 49
  • Мнения: 374
Аз виждам и двете снимки Simple Smile много сладки!

С работата е по-лесно, когато знаеш какво искаш, какво ти харесва и какво би вършил с удоволствие. Тогава рано или късно нещата се нареждат. При мен проблемът е, че не знам какво искам. А и здравословни проблеми ми промениха плановете на 180 градуса. Затова вече три години се лутам и аз...

Също, работейки в две фирми, предимно с америкаци, останах много разочарована от това как се върши работата на някои места - много мързел, скатаване, обещания, че нещо ще се свърши, докато се забрави или вече не е нужно. И това масово, а не от един или двама служители. Мениджмънта си затваря очите... Знам, че не навсякъде е така, или поне се надявам. Пресен пример - сменяме апартамента с по-голям, имат един месец да го оправят (боядисат и почистят), ами вземаме ключа и виждаме че баните са абсолютно небоядисани, липсват неща, които ни обещават, че ще сложат. Чакаме три седмици, като питаме непрекъснато, кога ще с епогрижат и те все намират някакви извинения. Днеска поддръжката дойде, стовари една кофа боя, да си го боядисаме. Казвам му, че щората не е сейфти за децата, а той ми вика, да не съм ги пускала покрай щората. Казвам му, че няма мрежа на единия прозорец, а той ми вика, че то нали е зима, засега не ни трябва, щял да поръча, като се натрупат няколко липсващи. Ето такива дребни неща, много ме дразнят, защото не е това начина да се върши работа, в моята глава де, иначе те са си много хеппи скатаващите.

# 50
  • Мнения: 513
Корал, абсолютно същите впечатления имаме и аз и мм от работната среда тук. А аз понеже работех и с американци и с други емигранти и ми се набиваше непрекъснато в очите огромната разлика в работната етика. Но не смея да твърдя, че навсякъде е така.

А аз понеже работих в рийл естейт компания година и половина, да ти кажа, че всички компании, които дават апартаменти под наем ще ти създават ядове, но вашата е по - зле от нормалното. Виж какви са законите във вашия щат, но напиши едно писмо с всички тези проблеми, прати го signature required на наемодателя и ако няма промяна до една седмица, отиди в кварталния съд и кажи, че искаш да си отвориш escrow account, в който да плащаш наема, докато оправят всички проблеми. Представи списък какво искаш и откога го искаш и не могат с пръст да те пипнат, защото ти плащаш наем, а вече съдия трябва да им разреши да получат парите. Самия magisterial district court ще ти каже какви са стъпките за отваряне на escrow account. И не давай да те натискат да платиш първо, за да имат пари да ремонтират  ooooh!, каквото съдията каже.

Малко е вероятно да върнат някакви пари, обикновено трябва квартирата да е в необитаемо състояние, за да върнат пари за наем (или да каже съдия, че няма нужда да плащате еди кой си месец).

Много е сладко малкото лъвче!!! Аз видях и двете снимки. В първия пост не можех да видя лъвчето и получавам същото собщение като Фея.

Момичета, тази зима ще се връщам в БГ с децата, без мм. Естествено опряхме до проблема с паспорти/ гражданство за Ивана. Обмислям да пътува само с американски паспорт. Има ли някакви закони, които ме задължават да изкарам сега българско гражданство, егн, паспорт? Моят проблем е, че мм няма да се връща с мен, т.е. в България не мога да изкарам на детето паспорт, защото трябва да присъстват и двамата родители. А ако има детето егн и гражданство, трябвало да има и паспорт? Освен това в интернет намирам малко противоречива информация относно това колко време може да остане малката в БГ без виза, на американски паспорт - между месец и три месеца. Ние ще стоим повече от месец.
Нещо не успявам да се свържа днес с посолството и реших да питам. Чакам да си задържи главата изправена (че на Кейт и вадихме паспорт на два месеца и беше голямо приключение  Crazy) и отиваме за паспорт, а ноември има консулски ден в Питсбърг и бих могла да се възползвам, ако има нещо за заверяване, например пълномощно за напускане на страната?

# 51
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 722
Пиши имейл на консула, отговарят.
Иначе, ако е само с американски паспорт и престоя ви е над 90 дни се изисква виза.

# 52
  • Мнения: 4 290
Джеин, престой в Бг. с американски паспорт макс 90 дни. Мисля, че можеш да извадиш Бг. паспорт на детето с пълномощно от мъжа ти с апостил или заверено от Бг. консулство и преведено на Бг.

# 53
  • Мнения: 513
Мерси, момичета.

Чак 90 дни няма да седим. Най - сетне се свързах и ми казаха да се обадя между 2 и 5, после ще пиша какво съм научила.

Ам. паспорти и те ли са по 5 години валидни? Кейт още си лети с първия паспорт, ваден на два месеца. Сега е на три и половина. Нали се сещате колко си прилича на снимката  Mr. Green

# 54
  • Мнения: 4 290
 Не забравяй пълномощно за да изведеш децата от Бг.

# 55
  • Мнения: 8 163
Валидността на ам паспорт зависи от възрастта. За големи хора - повече.

# 56
  • Мнения: 33
И аз в момента минавам по същия път, даже днес задействах да взема копие от акта за раждане, за да го изпратя към столицата на щата за апостил.
Не знаех, че може да се стои до 90 дни сами с американския паспорт,  това променя много неща.
Но пък от друга гледна точка - чух, че при представяне на български акт за раждане ти дават майчинските, ако отидеш да си ги търсиш. В крайна сметка по-добре аз да го взема, отколкото тези с по 10-те деца...

# 57
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 722
С малката подробност, че не отглеждаш детето си в страната.

# 58
  • Мнения: 374
За кои майчински говориш, Ружка? Майчинство се взема ако си работила в БГ. Ако става въпрос за еднократната помощ за раждане, подписвало се декларация,че отглеждаш детето в Бг.

# 59
  • Мнения: 4 290
Валидността на ам паспорт зависи от възрастта. За големи хора - повече.
Ам. паспорт за деца е 5 години, за възрастни 10 г.
Бг. паспорт- 5 г. валидност.

Общи условия

Активация на акаунт