Атеизмът като начин на живот

  • 8 999
  • 62
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 450
Като казахте прощъпулник и се присетих една приятелка,  как организира на пожар прощъпулник, че и  води сина си да му пеят кипрянови молитви (за разваляне на магии били моля ти се), понеже се засекли с бившия й на едно кафене и се уплашила,че го е урочасал малкия, много бил почнал да се спъва след това. Направо ми беше трудно за вряване уж съвременна,  разумна жена на моите години да врява в подобни измишльотини, но ...

# 16
  • Мнения: 19 296
Не знам дали е много по темата, но гледах Going clear-филма на Гибни за Сциентологията. Много шокиращо  как са напипали слабите места да промиват мозъците на образовани и заможни хора.

# 17
  • Мнения: 8 163
Дъждец, всички имаме слаби зони. На всеки му се иска да е по-специален, по-важен, по-обичан, по-ценен в сравнение с останалите хора. Затова всяка религия печели поддръжници и последователи именно с обещанието, че ще са сред малцината, които са избрани от Бог и които ще бъдат спасени/възнаградени в отвъдното. Аз познавам изключително начетени и интелигентни хора, които с години наред се придържат към мунизма, независимо от всичките доказателства за фалш, злоупотреби и престъпления.

# 18
  • Мнения: 2 854
Поздравления на авторката на темата  Hug Записвам се и аз като умерен атеист. Казвам умерен, защото вярвам в силата на енергията (положителната и отрицателната), в силата и възможностите на човешкият дух и най-вече в науката, която засега е успяла да разгадае само една малка част от тайните на заобикалящия ни свят и вселена.

Не вярвам, че там горе на небето седи един белобрад старец и ни наблюдава строго под вежди, наказвайки ни за всяка наша грешна постъпка.

Под закрилата на религията в миналото са извършвани едни от най-жестоките и нехуманни действия на човек против човека. А в днешно време също не е по-различно. Ако религиите бъдат забранени, мисля че ще живеем в един по-добър свят.

# 19
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не точно забранени, но и аз съм съгласна, че светът без религии би бил по-добър. Ако ги забранят ще станат още по-приятни и търсени.
Може би има нужда от повече разяснение и дори реклама. Не знам защо повечето хора се притесняват да говорят, че не вярват и особено политиците нямат настройка към нерелигиозните, а те изобщо не са малко.

# 20
  • Мнения: 2 450
Абе според мен цаката е в образованието. Колкото по-образован е човек (и по-качествено), толкова по-малко вероятно да им се върже на безсмислиците. Също е хубаво да има предмет сравнително религиознание, където да се обсъждат приликите между религиите, и психологическите похвати, които изпозлват, за да привлекат и задържат последователи. Когато имаш поглед над тези неща, доста по-трудничко е да те подлъжат.

# 21
  • Мнения: 8 163
Не смятам, че е възможно религиите да изчезнат напълно. В интерес на истината ценностната система, налагана от всички религии е една и съща в основата си. Навремето Светите писания са били и конституция, и наказателен кодекс, и правилник за обичаи и традиции.

Факт е също така, че в зоните с най-много дълголетници хората са вярващи.

Нямам намерение да преча на някого да вярва и да изповядва миролюбива религия, така както не искам вярващите да пречат на мен да бъда атеист. Но определено искам да няма фанатизъм. Точно там разяснение, обучение и пр. могат да бъдат полезни.

# 22
  • Мнения: 1 686
Не смятам, че е възможно религиите да изчезнат напълно. В интерес на истината ценностната система, налагана от всички религии е една и съща в основата си. Навремето Светите писания са били и конституция, и наказателен кодекс, и правилник за обичаи и традиции.

Факт е също така, че в зоните с най-много дълголетници хората са вярващи.

Нямам намерение да преча на някого да вярва и да изповядва миролюбива религия, така както не искам вярващите да пречат на мен да бъда атеист. Но определено искам да няма фанатизъм. Точно там разяснение, обучение и пр. могат да бъдат полезни.
Лично аз не съм привърженик дори и на "миролюбивите" религии - тук е обяснено доста добре защо Simple Smile
Поздрави на всички!

# 23
  • Мнения: 8 163
Анатема, и аз не съм привърженик на религиите. Но те очевидно играят и съществена положителна роля в историята и себеосъзнаването на човечеството. Подобно нещо не трябва да се отрича.

# 24
  • Мнения: 2 450
*играли са. We know better now.

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
 Поздравления за темата и присъединили те се!!!
Зарадвах се на темата и споделеното не само защото се определям като атеист ..... не зная само аз ли съм заобиколена от лицемери които заради преобладаващата конюнктура носят маската на православни християни.
Честно казано шокирана съм че в наше време и в българското общество се натрапва религията като добродетел.  Оставам с впечатлението че за да се да заявиш като атеист се изисква не малко  смелост. Смятам че голяма част от съвременното български.общество не е религиозна но няма смелост и желание да излезе извън клишето

# 26
  • Мнения: 8 163
Смятам че голяма част от съвременното български.общество не е религиозна но няма смелост и желание да излезе извън клишето
Моето мнение се разминава с твоето.

Според мен българите са болезнено суеверни, но бъркат това с вяра. Виж само в какво се измерва "християнството" им: върбови клонки, баници с късмети, кукери, погачи, мъжки хорА, прощъпулници, червени конци, тричане, неизвеждане на бебето до навършване на 40 дни, кушии, редене на храна и сипване на алкохол върху гробове, курбани, листчета с желания, гледачки и врачки, скачане след кръст в студени води...

Да, има и малцина такива, които вярват силно и спазват стриктно изискванията на църквата. Но там е друго.

Последна редакция: ср, 06 яну 2016, 04:32 от Фея Кръстница

# 27
  • Мнения: 1 686
Суеверие и лицемерие - съгласна съм. Даже в религията не сме толкова добри, колкото другите Wink

# 28
  • Мнения: 8 163
Суеверие и лицемерие - съгласна съм. Даже в религията не сме толкова добри, колкото другите Wink
Не мисля, че е нарочно, Анатема. Онаследено е и втъкано в българските традиции и душевност. До степен да не си даваме сметка, че българите всъщност сме си езичници, ползващи църквата както кукувиче пиле ползва чуждо гнездо.

# 29
  • Мнения: 1 686
Суеверие и лицемерие - съгласна съм. Даже в религията не сме толкова добри, колкото другите Wink
Не мисля, че е нарочно, Анатема. Онаследено е и втъкано в българските традиции и душевност. До степен да не си даваме сметка, че българите всъщност сме си езичници, ползващи църквата както кукувиче пиле ползва чуждо гнездо.
Така е, и според мен са точно такива причините.
Миналата година се запознах с един човек, чужденец - тогава разбрах какво значи истински религиозен фанатик. Тука сме доста далече от това.Той много ми помогна да си изясня собствените позиции.

Общи условия

Активация на акаунт